Şimdi Ara

Asus sunar; dünyanın ilk donanım tabanlı overclock aracı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türkçe karşılığı hız aşırtma olarak ifade edilen overclock artık başlı başına dev bir sektör olmayı başardı. 90'lı yılların sonuna kadar Abit ve bir elin parmaklarını kadar geçemeyecek az sayıda firmanın geleceğini görüp destek vermeye başladığı overclock bugün birçok firmanın katılımı ve desteği ile çok büyük bir endüstri halini aldı. Öyle ki sadece overclock ürünleri hazırlayan firmalardan tutunda overclock yaparak milyarlar kazanan "extreme" kullanıcılara kadar bu işe yönelmiş pek çok kişi veya kuruluşu sektör içerisinde görebilmek mümkün.

Donanım üreticileri tarafında overclock, satış rakamlarını arttırma açısından adeta dikkat edilmesi gereken bir numaları detay oldu. Zira donanımların overclock olabilme potansiyel ve yetenekleri pazarda elde edecekleri satış miktalarının belirlenmesinde öncelikli parametre oluyor. Özellikle anakart ve ekran kartı gibi donanım segmentlerinde "overclock etkisi" diyebileceğimiz etken faktörü daha net görebilmek mümkün. Bugün geldiğimiz noktada hemen her donanım üreticisinin overclock odaklı hazırlanan ve standart dışı özelliklere sahip olan özel serileri bulunmakta. Hatta öyle ki her ne kadar resmi olarak overclock yapılmasını desteklememesine rağmen işlemci devi Intel'in overclock dünyasına yaptığı katkılar da ortada.

Potansiyeli gören firmalardan biri olan Tayvan merkezli donanım devi Asus, dünyanın donanım bazlı ilk overclock aracı olan OC Gear'ı duyurdu. Firmanın yeni aracı ile desteklenen ekran kartlarında saat hızlarının donanım tabanlı değiştirilmesinin yanı sıra başta ısı takibi olmak üzere ekran kartının durumunu donanım tabanlı gözlemleyebilmek te mümkün. Tahmin edebileceğiniz üzere sadece Asus'un özel olarak hazırladığı ekran kartları ile çalışan OC Gear ilk olarak GeForce 8600GT ekran kartı ile kullanıcılara sunuluyor fakat gelecek aylar içerisinde ürünün farklı ekran kartları ile desteklenmesi de gündemde. 4-pin'lik USB konnektörü üzerinden sisteme bağlanan ve sadece 5 watt güç tüketen OC Gear sahip olduğu LED ekranı sayesinde gpu hızını, gpu sıcaklığını, elde edilen anlık FPS değerini ve sistem ses seviyesinin takip edilmesini sağlıyor.

Overclock konusunda OC Gear'ın yapabildiklerine geri dönersek araç vasıtasıyla ekran kartının gpu hızı arttırılabiliyor. Grafik işlemci hızının yanı sıra OC Gear ile gpu üzerinde yer alan fanın dönüş hızı da ayarlanabilmekte. Ek olarak OC Gear sistem sesini kısma ve yükseltme yeteneğine de sahip. OC Gear ile gelen GeForce 8600GT tabanlı ekran kartının dikkat çeken en önemli detayı ise standart soğutmaya göre kartı yakalşaık 14 derece daha serin tutabilen özel soğutması gösterilebilir. 540MHz gpu ve 1.4GHz bellek saat hızına sahip olan kart üzerinde 256MB GDDR3 bellek bulunmakta. Ekran kartı ve OC Gear'ın detaylı teknik özelliklerine aşağıdaki tablo üzerinden ulaşabilmeniz de mümkün.

Asıl soru bu donanıma kimler ihtiyaç duyabilir ? Açıkçası OC Gear'ın yapabildiği herşeyi bilgisayar kullanıcıları yazılımlar üstelik ücretsiz yazılımlar vasıtasıyla kolaylıkla yapabilirler. Bu noktada Asus'un donanım tabanlı dünyanın ilk overclock aracı olan OC Gear hem nispeten daha amatör kullanıcılar hemde daha çok kasa modifikasyonu ile uğraşan ve farklılığa önem veren kullanıcılar tarafından tercih sebebi olabilir. Bunun dışında yanında sunulduğu ekran kartlarının fiyatlarında ciddi bir artışa neden olmazsa Asus'un farklı segmentlerde yer alan ekran kartlarını kimi kullanıcılar arasında öncelikli tercih sebebi de yapabilir. Asus OC Gear'ın fiyatı konusunda ise net bir bilgi bulunmuyor.

• Zaten Asus normalde bile muadili ürünlerden cok daha pahali idi, birde bununla ühüüüü

kimbilir kac para ister
  • MSI gibi buda bas tuşa o/c olsun değildir umarım

Kasa modif. edecekler için güzel bir gösterge aracı gibi gözüküyor
  • sadece kasa modifiye için kullanılabilir
    peki korumaları war mı sıcaklık yüksekliğinde alarm pc resetleme vs.vs.
  • MSI OC tuşunun olduğu haberde arkadaşın biri buna benzer bir hayalini anlatmıştı anlaşılan hayali gerçek oldu
  • Fikrimi çaldılar. en azından bir kısmını.

Hatırlarsanız bir süre öncesinde hayalimdeki bir paneli sizinle paylaşmıştım.

quote:

Orjinalden alıntı: sse

MSI OC tuşunun olduğu haberde arkadaşın biri buna benzer bir hayalini anlatmıştı anlaşılan hayali gerçek oldu

O bendim işte.

Yanlız benim hayalimde daha gelişmiş bir model vardı. Ayrıntılkarını da yazmıştım. Varya kesin biri forumları takip edip satıyor firmalara. Ne düşünsem gerçek oluyor ya. (Malsef piyangodan para çıktığını düşünmem işe yaramıyor.)

Bu durumda ya sanayi casusluğu var ya da akı akıl gel bıyığıma takıl gibi bir durum söz konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 6 Temmuz 2007; 6:24:50 >

• quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

Fikrimi çaldılar. en azından bir kısmını.

quote:

MSI OC tuşunun olduğu haberde arkadaşın biri buna benzer bir hayalini anlatmıştı anlaşılan hayali gerçek oldu

O bendim işte.

Yanlız benim hayalimde daha gelişmiş bir model vardı. Ayrıntılkarını da yazmıştım. Varya kesin biri forumları takip edip satıyor firmalara. Ne düşünsem gerçek oluyor ya. (Malsef piyangodan para çıktığını düşünmem işe yaramıyor.)

Bu durumda ya sanayi casusluğu var ya da akı akıl gel bıyığıma takıl gibi bir durum söz konusu.

Evet haklısın ama o yazıda MSI ya gülenler şimdi fiyat ve şekil olarak gelişmiş bir asus'u görünce fikirleri değişiyor. Bu asus'ur fiyatı konusunda ürün gelmeden bilgi olamayacağız. Gelince de zaten o bilgiye ihtiyacımız olmayacak

• quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

Fikrimi çaldılar. en azından bir kısmını.

quote:

O bendim işte.

Senin modeli bu tutarsa çıkaracaklarmış

• bende ekran kartının gpu ve ram voltajı için ayne böyle bir fikir düşünmüştüm hatta yakında yapabilirim
  • Eskiden Turbo düğmesi vardı,o da bunun gibi bir şeydi galiba..
  • Asus yine şekil yapmış. yakında bunu anakartlarına da uydurur. zaten yarım milyarlık anakartları var. bir de bunu ekler bir milyara anakart alırız.
  • yaw risk olmadan OC mi ee ben ne anladım bu hız aşırtmadan... şık fakat bi o kadar yalan bi alet...
  • şöyle üzerinde NOS yazan yeşil bir yuvarlak jigle koysunlar onu çekince boost olsun kart
  • hehe hatta bir de ses efekti eklesinler nos için tam şenlik olur:D
    yalnız eskiden böyle janjanlı sıra dışı ürünleri abit üretirdi saygımızı sevgimizi kazanırdı abit hala guru clock da kalmışken asus ar ge nin dibine vurdu ışıltılı aydınlatmalı arka panelli anakartlar gamer laptoplar derken bu da son marifetleri benim gibi mod meraklılarını sevindirecek ama fiyatıyla yerindirecek bir ürün gibi duruyor
  • Fiyatı da hatırı sayılır birşeydir herhalde ??
  • asusa helal olsun ar ge de üstlerine yok akıllarına ne gelse yapıyolar
  • güsel
  • arkadaşlar aslında bakarsanız 8600gts fanı koymak için orada beyaz çizgi var fakat ASUS bunu 8600gt olarak satıyor..Fakat mhz'leri farklı..

ASUS BU ARADA COŞTU.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.