Şimdi Ara

## Mars'a Gitmeye Gerek Yok: Foxconn'dan P35 Mars ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
6.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Mars'a Gitmeye Gerek Yok: Foxconn'dan P35 Mars ##

Dünyanın en büyük anakart üreticilerinden biri olan Foxconn her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Son olarak firmanın DFI'den mühendis transfer ettiğine yönelik haberleri sizler ile paylaşmıştık. Bu arada firmanın yeni anakartı P35 Mars ta gün yüzüne çıktı.

Intel'in P35 yonga setini kullanan anakart bu sayede LGA 775 formundaki güncel tüm Intel işlemciler ile birlikte yakında çıkacak olan 1333MHz fsb'ye sahip Core 2 Duo işlemcilere ve yıl sonunda hazır olması beklenen 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilere destek vermekte. Anakart üzerinde 4 adet DIMM slotu bulunuyor ve anakart bu sayede 8GB'a kadar DDR-2 667/800/1066MHz bellek desteği sunabiliyor.

Foxconn P35 Mars'ın dikkat çeken noktalarından bir diğer ise anakart üzerinde kullanlıan katı kapasitörler. bu konuda Gigabyte'ın iyi bir iş çıkardığını söyleyebilmek mümkün. Zira firmanın başlattığı akıma bugün neredeyse tüm anakart üreticileri katılmış. Foxconn, P35 Mars üzerinde hem pasif hemde aktif soğutma kullanmış. Anakart voltaj regülatörleri ve güney köprüsü pasif olarak soğutulurken, kuzey köprüsü içinse fanlı bir soğutma çözümü tercih edilmiş durumda.

ICH9R güney köprüsüne sahip olan anakart üzerinde Gigabit ethernet ve 8 kanal yüksek tanımlı ses gibi özellikler de yer almakta, 6 adet SATA-2 konnektörüne sahip olan Foxconn P35 Mars'ın slot dizilimine baktığımızda ise anakart üzerinde 2 adet PCIe X16, 2 adet PCIe X1 ve 3 adet te standart PCI slotu olduğunu görüyoruz. Anakart sahip olduğu çift PCI X16 slotu ile AMD-ATi'nin Crossfire teknolojisini destekliyor ama diğer birok P35 yonga setli anakartta olduğu gibi CF sadece 16X + 4X formunda desteklenebiliyor.

Giriş/Çıkış kısmında e-SATA portuna da sahip olan anakart USB 2.0 desteği konusundaysa herhangi bir sıkıntı çekmiyor. Foxconn P35 Mars yonga setinin önemli bir özelliği de klavye ve fare için PS2 konnektörlerine sahip olması gösterilebilir. Zira Intel yeni nesil yonga setleri ile artık PS2 desteği sunmuyor ve bu konuda insiyatifi anakart üreticilerine bırakmış durumda. Foxconn'da hem fare hemde klavye için bu desteği devam ettirmeyi uygun görmüş.

Anakartın fiyatı ve pazara giriş tarihi konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 4 Temmuz 2007; 10:07:31 >

• Abi müthiş şekil bi anakart olmuş yaw Foxconn u önceden tırık bi marka bilirdim ama sonradan öğrendim ki her anakartın ucunda köşesinde bu logo var. Bnm MSI da bunların içinde tabi... Bu arada 2900XT anakartı micro ATX gibi göstermiş..
  • turbo destekli roket gibi olmus sogutma
  • quote:

Orjinalden alıntı: EMIN3M

Abi müthiş şekil bi anakart olmuş yaw Foxconn u önceden tırık bi marka bilirdim ama sonradan öğrendim ki her anakartın ucunda köşesinde bu logo var. Bnm MSI da bunların içinde tabi... Bu arada 2900XT anakartı micro ATX gibi göstermiş..

Ufak notlar vereyim,

- Foxconn bugün piyasada isim yapmış ve büyük olarak bilinen birçok üretici firmayı satın alabilecek potansiyele sahip.
    - Nvidia'nın nForce 680i SLI yonga setini kullanan referans anakartın da Foxconn ile birlikte geliştirildiğini biliyor muydunuz ?

• geçenlerde bi haberinde gormustum 680sli yonga setli anakartın foxconn destegi ile yapıldı die bi de bunlar muhendis alamıslarmıydı ? yoksa intelmiydi :S
  • quote:

Orjinalden alıntı: FATAL ¦ ERROR

geçenlerde bi haberinde gormustum 680sli yonga setli anakartın foxconn destegi ile yapıldı die bi de bunlar muhendis alamıslarmıydı ? yoksa intelmiydi :S

Doğru hatırlıyorsun Foxconn overclok yeteneği gelişmiş anakart üretimi için DFI'dan mühendisler transfer etmiş bizde haberlerini vermiştik.
  • Valla arkadaşlar haklı... Bizler Türkiyede bu anakartı pek bi dandik zannederdik ama galiba bizler yanılıyormuşuz. Foxconn harbi çok güzel işler ile gün yüzüne çıkmaya başladı bundan sonra eğer Türkiye de bulabilirsem Foxconn kullanıcam. Bu arada bu foxconn anakartlarının AMD 790 ile ilgili çözümleri mevcutmudur? Her neyse bize bu anakartı sevdiren Fx57'ye teşekkürler.

NOT: Ekran kartı ne iğrenç durmuş öyle nerden buldularki bu ilk üretim kartını demekki baya bi önce bitirmişler bu anakartın imalatını sadece inteli bekliyormuş adamlar Ne üçkağıtçı bunlar neee bizi kekleyip duruyorlar safızya o yüzden

• harika olmuş bu kart ne zaman gelir Türkiye'ye
  • kuzey köprüsü uçan roket gibi olmuş her an kalkabilir
    katı kapasitörler çok iyi bu arada ekr kartı anakartın yanında küçük kalmış
    hep derdim bu ekr kartında nie tutacak war şimdi anladım
  • En azından renkler harika, Asus gibi iğren renkli değil baya bi albenisi var...

Şuna Bakın ne kadar göz yorucu....Öğğğğ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ste_ganos -- 4 Temmuz 2007; 9:52:24 >
  • Kendine has bir cazibesi var alası gelio insanın
  • Kuzey köprüsüne koyulan fan çok hoşuma gitti tombul şekilli bişe
  • Şuan kullandığım anakart foxconn,fakat pci-ex x4 olarak çalışıyor
  • acaba fıyat ne olur.crossfıre slotlarının 16x-4x calısması dısında ıyı ama acaba o.c. performansı nasıl benı bu dusunduruyor

quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Dünyanın en büyük anakart üreticilerinden biri olan Foxconn Intel'in yeni Bearlake yonga seti ailesinin piyasaya çıkacka ilk üyesi olan P35 yonga setine sahip iki yeni anakartını duyurdu. P35A-S ve P35A model ismimlerine sahip olan anakartlar 4 Haziran'da resmen satışa çıkacaklar. Tahmin edebileceğiniz üzere, anakartların en önemli özellikleri Temmuz ayında piyasaya çıkacak olan 1333MHz fsb'ye sahip işlemciler ile 2008 başında piyasaya çıkması beklenen 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilere şimdide hazır olmaları gösterilebilir.

Tabii Foxconn'un yeni anakartlarına yönelik olarak altını çizdiği bazı önemli noktalar da yok değil. Bunlardan en önemlileri anakartlar üzerinde kullanılan %100 katı kapasitörler. Firma bu adım ile dayanıklılık ve stabilite hususunda ciddi gelişme sağladığını ifade ediliyor. Foxconn P35A-S ve P35A modellerinin diğer bazı özellikleri ise şu şekilde,

- Intel Core 2 Extreme/Intel Core 2 Quad/Intel Core 2 Duo/Intel Pentium D / Intel Pentium 4 işlemcilerine tam destek
    - 1333/1066/800MHz FSB Desteği
    - 8GB'a kadar Çift Kanal DDR2 1066/800/667MHz Bellek Desteği
    - ATI CrossFire Teknolojisine Destek
    - 100% Katı Kapasitör
    - Intel Matrix Storage ve Rapid Recover Technology (sadece P35A-S modelinde)
    - Windows Vista Premium sertifikası

Belirttiğimiz gibi anakartlar 4 Haziranda piyasaya sunulacak. Fiyatlar konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

bu haberde FX57 nın bır baska p35 haberı.bu ıkılı arasında hangısı daha f/p olur.bu foxcon kartların satıldıgı bır yer bulamadımda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 4 Temmuz 2007; 10:26:49 >

• soğutma sistemi çok değişik..
  • quote:

Orjinalden alıntı: citafettin

kuzey köprüsü uçan roket gibi olmuş her an kalkabilir
    katı kapasitörler çok iyi bu arada ekr kartı anakartın yanında küçük kalmış
    hep derdim bu ekr kartında nie tutacak war şimdi anladım

Bu ekran kartı için bir tane FULL TOWER kasa şart gibi nere sığacak düşünsene desktop kasalara koyduğunu sığmaz bile

• quote:

Orjinalden alıntı: ste_ganos

En azından renkler harika, Asus gibi iğren renkli değil baya bi albenisi var...

o zaten anakart değil hurdacıdan 2. el alınma bir bakır yığını

foxonda bayağı iyi iş yapmış ama o kuzy köprüsündeki fan bana ses yapar gibime geliyor

• quote:

Orjinalden alıntı: tugberk23

quote:

Orjinalden alıntı: ste_ganos

En azından renkler harika, Asus gibi iğren renkli değil baya bi albenisi var...

o zaten anakart değil hurdacıdan 2. el alınma bir bakır yığını

foxonda bayağı iyi iş yapmış ama o kuzy köprüsündeki fan bana ses yapar gibime geliyor

bir iki tane bakır takıp 100dolarlık anakrtı 300dolara satıyorlar..bizde kanıyoruz malesef..

• eyvah ne olacak ben marsa daha yeni bilet aldım 1000$ a vah vah vah gitti para
  • bende foxconn u dandik marka biliyordum ve çooook şaşırdım açıkçası
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.