STAREX YAKITI NASIL DÜŞÜRÜLE BİLİR...
29 Cevap18955 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4 Mesaj
2 Temmuz 2007; 16:05:49 

STAREX 100BG LİK ARACIN YAKITINI EN SONUN DA DÜŞÜRE BİLDİM ARACIN ÖNCE ÖZEL SERVİSTE SUPAP AYARLARINI YAPTIRDIKTAN SONRA POMPACIYA GÖTÜRÜP ENJEKTÖR AYAR VE TEMİZLİGİ YAPTILAR SONRA POMPADAN MAZOT AYARINI KISTILAR VE ARAÇ YAKITI FARK ETTİ 1 DEPODA ÇEYREK DEPO KAR KALDI AYRICA ÇEKİŞİ DÜŞÜYOR ONU DA SÖYLEYEYİM FROMDA BAKTIMDA SERVİSLER DE KİT VAR MIŞ 300 YTL YE DOGRUMU TAKTIRAN VAR MI?

670 Mesaj
2 Temmuz 2007; 16:09:56 

Bizim bir tanıdıkta vardı Starex minibüs. Çok yaktığından şikayet ediyodu. Hemde dizel bu araçlar...
Daha sonra sattımı yoksa duruyor mu bilmiyorum.

1643 Mesaj
2 Temmuz 2007; 23:15:48 

hocam 140bg olanları az yakıyo dıye duydum acaba dogrulıuk payı varmıdır bendede 100 sv var bıtane deyıstırmelıyımde
quote:

Orjinalden alıntı: gakko23

STAREX 100BG LİK ARACIN YAKITINI EN SONUN DA DÜŞÜRE BİLDİM ARACIN ÖNCE ÖZEL SERVİSTE SUPAP AYARLARINI YAPTIRDIKTAN SONRA POMPACIYA GÖTÜRÜP ENJEKTÖR AYAR VE TEMİZLİGİ YAPTILAR SONRA POMPADAN MAZOT AYARINI KISTILAR VE ARAÇ YAKITI FARK ETTİ 1 DEPODA ÇEYREK DEPO KAR KALDI AYRICA ÇEKİŞİ DÜŞÜYOR ONU DA SÖYLEYEYİM FROMDA BAKTIMDA SERVİSLER DE KİT VAR MIŞ 300 YTL YE DOGRUMU TAKTIRAN VAR MI?

“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”
Bertrand Russell

16012 Mesaj
3 Temmuz 2007; 7:49:43 

eski tci motorların yakıtı fazla

ama yeni crdi ler o kadar yakmıyo

2007 Hyundai Getz 1.4 DOHC 4AB AC ABS SR OTM.

GIGABYTE EP45-DS3L // INTEL E8500 // KINGSTON HYPERX 4*2GB 800Mhz DDR2 // HIS ICEQ4 HD4850
SANDISK EXTREEM SSD 120GB // WD 3.5" 2TB CAVIAR GREEN SATA 3.0 // CM RC690 600W // SAMSUNG SH-S223 SATA DVD-RW
HP 2207H LCD // SUPERONLINE 20MBIT FIBER INTERNET // POWERCOM 625AP UPS

2611 Mesaj
5 Temmuz 2007; 0:16:25 

140 lıklar 100 lüklerden çok az yakıyor ..değiştirme biraz daha idare et derim ocak 2008 e kadar
quote:

Orjinalden alıntı: xmiralay

hocam 140bg olanları az yakıyo dıye duydum acaba dogrulıuk payı varmıdır bendede 100 sv var bıtane deyıstırmelıyımde

666 Mesaj
5 Temmuz 2007; 12:21:35 

Merhabalar.

Buj aracın 100HP otomatik vites full donanımlısını almak istiyorujm (sıfır km) Ankarada 21.000YTL ye veriyorlar. Otomatik kujllanan ve yakıt tüketimini bilen var mı?

2611 Mesaj
5 Temmuz 2007; 12:29:49 

fazla yakar 100hp ler...140 bg al derim....ama size tavsiyem bekleyin ocak 2008 e kadar...niye dersen aşağıdaki linklere bakkkk...

http://forum.donanimhaber.com/m_13979074/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_13772602/tm.htm

quote:

Orjinalden alıntı: tolgakmg

Merhabalar.

Buj aracın 100HP otomatik vites full donanımlısını almak istiyorujm (sıfır km) Ankarada 21.000YTL ye veriyorlar. Otomatik kujllanan ve yakıt tüketimini bilen var mı?

1213 Mesaj
5 Temmuz 2007; 12:34:19 

araçlarınızda dizel performans modülü ile hem güç artışı ayrıca yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz

bu amaçla hakan ustadanda bilgi alabilirsiniz

linki veriyorum kazasız belasız sürüşler

http://forum.donanimhaber.com/m_14107204/tm.htm buradan hakanustaya pm atıp bilgi alabilirsinz

2006 Volvo S40 1.6 D
2010 Opel Corsa 1.2 Easytronic 111. Yıl
2012 Honda Jazz Fun CVT

666 Mesaj
5 Temmuz 2007; 12:37:56 

140HP olanı hem abs, klima yok hemde 26 civarında. Aslında beni cezbeden otomatik ve donanımı. Ayrıca fiyatı. Öğretmenim ve ikinci el bir araç yerine sıfır almak mantıklı geliyor. Daha önce 1.9JTD doblo kullandım. Gerçekten güzel bir araçtı. Bende iken şehir dışı ortalama 6lt, şehir içi 7.5lt yakıyordu. 140HP olanı bana biraz fazla gelir gibi. Pazartesi otomatiği test edeceğim. Bakalım ne olacak.

2611 Mesaj
5 Temmuz 2007; 12:52:01 

linklere baktınızmı?boşunamı yazdık onları

666 Mesaj
5 Temmuz 2007; 19:52:11 

Linklerin hemen hemen hepsini kontrol ettim. Gerçekten güzel bilgiler var. Ancak benim alacağım otomatik olanı. Ayrıca bu aracın 100 km'de (linklere göre) 8 ila 16litre arası yaktığı söyleniyor. Ayrıca hep transporter ile kıyaslanmış. Ancak transporterin 130HP olanı çok pahalı. Ekonomik olanı var (sanırım 31.000YTL) oda 1.9 litre motor ve 86HP. Yaklaşık aynı ağırlıkta olduklarına göre, 100hp olana motoru zayıf derseniz, 86HP 1.9 transporter hiç yerinden oynamıyordur. Opel movano 1.9 tdi denemiştim. Bana göre hantal gelmişti araç.

Bu nedenle aracı daha çok 86HP olan transporter ile kıyaslarsak nasıl bir sonuç alabiliriz? Ayrıca bu segmentte opel ve renault modelleride var. Bu araçlara göre iyi mi bir araç ki, sadece trasporter ile kıyaslanmaktadır bu araç?

2611 Mesaj
5 Temmuz 2007; 23:13:38 

aman aman sakın 130 luk transporter alıyım falan deme!

ne alırsan al onu alma ben kurtulana kadar neler çektim....

quote:

Linklerin hemen hemen hepsini kontrol ettim. Gerçekten güzel bilgiler var. Ancak benim alacağım otomatik olanı. Ayrıca bu aracın 100 km'de (linklere göre) 8 ila 16litre arası yaktığı söyleniyor. Ayrıca hep transporter ile kıyaslanmış. Ancak transporterin 130HP olanı çok pahalı. Ekonomik olanı var (sanırım 31.000YTL) oda 1.9 litre motor ve 86HP. Yaklaşık aynı ağırlıkta olduklarına göre, 100hp olana motoru zayıf derseniz, 86HP 1.9 transporter hiç yerinden oynamıyordur. Opel movano 1.9 tdi denemiştim. Bana göre hantal gelmişti araç.

Bu nedenle aracı daha çok 86HP olan transporter ile kıyaslarsak nasıl bir sonuç alabiliriz? Ayrıca bu segmentte opel ve renault modelleride var. Bu araçlara göre iyi mi bir araç ki, sadece trasporter ile kıyaslanmaktadır bu araç?

666 Mesaj
6 Temmuz 2007; 17:53:29 

Hemen hemen tüm linkleri inceledim.

Doblo 1.9JTD kullanmıştım. Araç şehir iinde 7.5lt (8 demezdi), şehir dışında 6.5lt civarında yakardı. 90km'yi geçince aracın yakıt tüketimi inanılmaz değişirdi. 190km hızı görür, benim diyen arabayla kapışırdı.

Ama bu ve bunun gibi araçlarda hep motorlarının fazla olduğu düşüncesindeyim. Zira araçların kasa profili ve yürüyen aksamları hep ticari kaygılar ön planda tutularak hazırlanmış araçlardır. Sizlerinde her fırsatta belirttiği gibi, starex veya diğerleri hep boşken arkaları zıplayarak giderler. Eğer bu şekilde sert bir amortisöre sahip değilseler, yük taşıyamazlar, yada yüklü konumda yol tutuşları inanılmaz derecede bozulacaktır.

Benim daha çok aradığım, bu aracın ticari şekili göz önünde bulundurularak yapılan sürüş özellikleri. 1800kg civarında 5 metre boyunda 1.9metre yüksekliğinde bir aracın tam gaz kullanımlarında değil hyundai, alman mercedes olsa 10lt altında yakması mümkün değildir zaten. Zira doblo ile şehir içinde 7.5ltire yakarken, uzun yolda (Adana-Ankara) 8lt (tempolu) yaktığımda olurdu. Bu nedenle, çok yakması, aracı çok fazla zorlayarak kullanıldığında mı oluşuyor, yoksa, şehir içinde makul süratlerde, ideal vites oranlarında şehir dışında 100-110km hızlarda da bir türlü tüketimi düşmüyor mu? onu öğrenmek istiyorum.

155 Mesaj
7 Temmuz 2007; 12:23:17 

quote:

Hemen hemen tüm linkleri inceledim.

Doblo 1.9JTD kullanmıştım. Araç şehir iinde 7.5lt (8 demezdi), şehir dışında 6.5lt civarında yakardı. 90km'yi geçince aracın yakıt tüketimi inanılmaz değişirdi. 190km hızı görür, benim diyen arabayla kapışırdı.

Ama bu ve bunun gibi araçlarda hep motorlarının fazla olduğu düşüncesindeyim. Zira araçların kasa profili ve yürüyen aksamları hep ticari kaygılar ön planda tutularak hazırlanmış araçlardır. Sizlerinde her fırsatta belirttiği gibi, starex veya diğerleri hep boşken arkaları zıplayarak giderler. Eğer bu şekilde sert bir amortisöre sahip değilseler, yük taşıyamazlar, yada yüklü konumda yol tutuşları inanılmaz derecede bozulacaktır.

Benim daha çok aradığım, bu aracın ticari şekili göz önünde bulundurularak yapılan sürüş özellikleri. 1800kg civarında 5 metre boyunda 1.9metre yüksekliğinde bir aracın tam gaz kullanımlarında değil hyundai, alman mercedes olsa 10lt altında yakması mümkün değildir zaten. Zira doblo ile şehir içinde 7.5ltire yakarken, uzun yolda (Adana-Ankara) 8lt (tempolu) yaktığımda olurdu. Bu nedenle, çok yakması, aracı çok fazla zorlayarak kullanıldığında mı oluşuyor, yoksa, şehir içinde makul süratlerde, ideal vites oranlarında şehir dışında 100-110km hızlarda da bir türlü tüketimi düşmüyor mu? onu öğrenmek istiyorum.

100-110 la gidersen starex en fazla 7 litre falan yakar.

HASANOV

2307 Mesaj
7 Temmuz 2007; 22:35:54 

geçen sene 100 lük den almıştık km de 35 ykr yakıyorduk, lpg siz şahini olan arkadaşım dalga geçiyordu ben senden az yakıyorum die
minibüs orj. di boya, kaza, darbe hiç bişey yoktu yolda arkamdan vurmuşlardı bagaj kapağı, tampon haşat oldu yaptırırken sanayide müşterisi çıktı hemen verdik kurtulduk

Haram beygire (turboya) gerek yok, atmosferik candır.

2611 Mesaj
8 Temmuz 2007; 0:01:52 

100 lükler fazla yakar
ama bide şunu düşün o ağırlıktaki kasaya turbosuz normal dizel ve 2,5 100 bg lik güçsüz bir motor takılırsa yakacağı yakıt tabiki fazla olur kasayı kaldıramayınca zorlanacak fazla yakacak bide yük atarsan kendini taşıyamayan motor dahada fazla yakacak...
ama 140 bg likler crdı(common rail turbo dizel)oldukları için daha az yakıyorlar ....

quote:

Orjinalden alıntı: BySerkan

geçen sene 100 lük den almıştık km de 35 ykr yakıyorduk, lpg siz şahini olan arkadaşım dalga geçiyordu ben senden az yakıyorum die
minibüs orj. di boya, kaza, darbe hiç bişey yoktu yolda arkamdan vurmuşlardı bagaj kapağı, tampon haşat oldu yaptırırken sanayide müşterisi çıktı hemen verdik kurtulduk

666 Mesaj
10 Temmuz 2007; 18:01:35 

Arkadaşlar dün 100hp uzun şase otomatik starex denemesi yaptım. İlk kalkışta oldukça hantal geldi ama sonradan güzel açılıyor. Daha önce düz viteslisini denemiştim, ara hızlanmalarda düz vitese göre daha iyi hızlanıyor. Şu anda ay sonunu bekliyorum. Maddi sorunumu halledince kısmetse almak istiyorum. Çünkü hem vites geçişleri çok rahat ve güzel bir araç. Ah birde sizden onay alabilsem.....

4 Mesaj
10 Temmuz 2007; 18:05:45 

BEN DE 2005 100BG SATAREX VAR KISA ŞASE ORTALAMA 100KM DE 10LT YAKIYO 60 LT İLE 650 KM YAPIYORUM

quote:

Orjinalden alıntı: hasanov

100-110 la gidersen starex en fazla 7 litre falan yakar.

155 Mesaj
10 Temmuz 2007; 21:01:18 

quote:

Arkadaşlar dün 100hp uzun şase otomatik starex denemesi yaptım. İlk kalkışta oldukça hantal geldi ama sonradan güzel açılıyor. Daha önce düz viteslisini denemiştim, ara hızlanmalarda düz vitese göre daha iyi hızlanıyor. Şu anda ay sonunu bekliyorum. Maddi sorunumu halledince kısmetse almak istiyorum. Çünkü hem vites geçişleri çok rahat ve güzel bir araç. Ah birde sizden onay alabilsem.....

100 beygirlik sakın alma tamam sessiz uzun ömürlü motor ama çook yakıyor.

Valla ne yap et 140 lık bul.

HASANOV

447 Mesaj
11 Temmuz 2007; 17:26:00 

bende 2004 tci var km de 202 ile 212 arasında değişio tabi uygun kullanımda eğer gazlamış olursan 275 ile 290 a kadar cıkıo bende buda normal

666 Mesaj
12 Temmuz 2007; 13:16:56 

@jerilyas dostum teşekkür ederim.

Ay sonunda belli olacak. Bencede verdiğin rakamlar çok normal. Zira o segmentteki araçlarda aşağı yukarı aynı yakıyorlar. 100 yerine 140 almak belki daha mantıklı ama, o aksesuarlarda 140 larda (veya diğerlerinde) yok. bugün mercedes vito'yu inceledim yaklaşık aynı değerleri yakıyor. Anlaşılan bu aracı alanlar genelde ticari olarak kullanıyorlar ve tüketim değerlerini de ona göre veriyorlar. Transporter kullanıcılarının çoğu araçlarını binek olarak kullanıyorlar sanırım. Zira ticari kullanıcıların hemen hemen hepsi 300ykr'den aşağı hangi marka olursa olsun yakmadıklarını söylüyorlar.

11 Mesaj
13 Temmuz 2007; 18:02:49 

İyi günler,
Sizin 21.000 YTL fiyat verdiğiniz model, 100 hp kısa şase, ABS, ÇHY, Klm., otm. "panelvan" modeli mi?

666 Mesaj
14 Temmuz 2007; 12:02:08 

Evet. Sadece fark bundaki uzun şasi

67 Mesaj
6 Ağustos 2007; 11:23:46 

Merhaba, starex çok yakıyor iddiası pek havada kalıyor. Bende de 2004 L tci var. Yakıt ortalama 10lt/100km Bu demektir ki 22,5 ykr. Klima, hızlı sürüş vs aradan çıksa, 20 ykr altına iner.
Benim bu konuda merakım, forum içinde bazı arkadaşların yakıt ayarından bahsettiğini okumuştum. Ancak şimdi bulamıyorum.
Bu ayar nasıl yapılıyorki. Benim daha tasarruf yapmam mümkünmü? Hangi servis yapıyor.. Açıklayan olursa sevinirim.
Ayrıca şunu belirtmek isterim ki, Hyundai assan firması bizlere büyük kazık atmaktadır. Benim 27000 ytl aldığım arabayı bugün 22000 ytl satıyor. Bu da ikinci eli öldürüyor. Yoksa starex emsallerine göre hiç de geri değil. Ne yazıkki piyasaya girmek adına bize kazık atılıyor. 0 araba alan çok zarar ediyor.
Selamlar

Sanal alemde de olsa ,dürüst olmak zor değil ki..

2388 Mesaj
6 Ağustos 2007; 11:32:54 

quote:

Orjinalden alıntı: alusta

Merhaba, starex çok yakıyor iddiası pek havada kalıyor. Bende de 2004 L tci var. Yakıt ortalama 10lt/100km Bu demektir ki 22,5 ykr. Klima, hızlı sürüş vs aradan çıksa, 20 ykr altına iner.
Benim bu konuda merakım, forum içinde bazı arkadaşların yakıt ayarından bahsettiğini okumuştum. Ancak şimdi bulamıyorum.
Bu ayar nasıl yapılıyorki. Benim daha tasarruf yapmam mümkünmü? Hangi servis yapıyor.. Açıklayan olursa sevinirim.
Ayrıca şunu belirtmek isterim ki, Hyundai assan firması bizlere büyük kazık atmaktadır. Benim 27000 ytl aldığım arabayı bugün 22000 ytl satıyor. Bu da ikinci eli öldürüyor. Yoksa starex emsallerine göre hiç de geri değil. Ne yazıkki piyasaya girmek adına bize kazık atılıyor. 0 araba alan çok zarar ediyor.
Selamlar

sen 27 ye almışsın ben 32 ye almıştım

2008 siyahastra sedan 1,3cdti njoy+sp
elinden geliyorsa bir ağız tatlandırmaya bak,o ağıza yumruk atmak erkeklik değildir
kötülere iyilik yapmak, iyilere kötülük yapmak demektir

67 Mesaj
6 Ağustos 2007; 11:59:59 

quote:

Orjinalden alıntı: Emerald Dolphin

sen 27 ye almışsın ben 32 ye almıştım

Üzme tatlı canını, aracını sonuna kadar kullan.

Sanal alemde de olsa ,dürüst olmak zor değil ki..

1086 Mesaj
6 Ağustos 2007; 14:03:32 

bu arabaları alması mesele değil satması mesele

Ya sev, ya terket

666 Mesaj
7 Ağustos 2007; 10:58:56 

Bu aracı alırken "çok yakarmı" endişesi gerçekten çok düşündürdü beni. Gerçi aldığım araç "çok" yakmıyor, "ÇOOOOOOOK" yakıyor da, benim sorunum servis sorunu. Zira sizler gibi şehir içerisinde 10-12 arası yakması normal karşılayacağım. (Şu anda uzun yolda klimasız 100km hızda 13-17 arası, yüksüz, memur sürüşü anlayacağınız)

Hyundai gerçekten bu araçlar için çok farklı fiyat politikası izliyor. Ben 2004 yılında Doblo ile starex arasında kararsız kalmıştım. Starex kısa şase 100hp olanı 29 milyar idi. Klima yok tabiki. Dobloyu 29 milyara aldım. Dobloyu 2007 de sattım ve 19 milyara çok zor verdim. ancak bu sorun hyundai değil tüm araçlar için geçerli. Şimdi ise full olanını 20.800 gibi bir fiyata aldım. Geçen sene klimasız için 20.000 YTL'ye pazarlık etmiş, ancak son anda aksilik olduğundan alamamıştım.

Özel servislerde bu aracın yakıt tüketimini ortalama 7lt ye kadar düşürebilmişler. Ancak kasa-motor oranına göre kısılan mazot ayarı motorda ileriki zamanlarda ciddi arızalara yol açacaktır. en mantıklısı, iyi bir servis ayarı (bilen tabiki) sonrası makul kullanımdır.

4706 Mesaj
İlgili Kişi
Mehmet Gazihan
İletişim Bilgileri
Adres: Tatlısu Mh. Akif İnan Sk. No10/2 Ümraniye İSTANBUL
Telefon: 0216 471 12 82
Fax: 0532 243 73 66
11 Ağustos 2007; 0:47:18 

şirketimizde 2 adet 140 lık starex var..Bu araçlar bir depo ile 550 600 km nin üzerine çıkamazlardı..Dimsport Rapid arabeyin uygulamasından sonra şu anda uzun yolda 16 ykrş şehir içi 18 ykrş yakıyorlar..Gerçekten çok farketti..Bu uygulamayı denemek isteyen arkadaşlar benimle irtibat kurabilirler..

Bende pompacı sayılırım başlığı açan arkadaşın anlattıkları harfiyen doğru..100 lük starexlerin pompa ayarından sonra %25 lere varan ekonomi sağladıkları gerçektir..

Otomobilinizin Motorundaki Gizli Gücü Keşfedin..!

irtibat CEP: 532 243 73 66

Yetkili yükleme merkezi başvuruları için +90 216 471 12 82

86 Mesaj
8 Ekim 2012; 22:38:32 

doğru bende var starex elimde kaldı çok yaktığı için alan çıkmıyo ama yinede memnunum yokuşlarda çok pati atıyo bide akü dinamosu arızalandı marş dinamosu arızalandı bakımlarını yaptırınca sonra herhangi bi sorun çıkmadı tek memnun olmadığım yanı yokuşlarda takılmam bide çok yakması diğer herşeyinden memnunum km de 60 kuruş yakıyo 2004 model bendeki sıfır almıştım 24.000 tl ye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unforgiven3112 -- 8 Ekim 2012; 22:45:17 >
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Markalar » Hyundai » STAREX YAKITI NASIL DÜŞÜRÜLE BİLİR...
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.445