Şimdi Ara

## Intel'in 'gizemli' Celeron İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.350
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in 'gizemli' Celeron İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

Yaklaşık bir sene önce işlemci devi Intel, rakibi AMD'ye karşı uzun süren bir sessizlikten sonra yeni nesil Core mimarisini kullanan Core 2 işlemcileri ile hem fiyat hemde performans anlamında liderlik koltuğunu geri almıştı. Takip eden süreçte firma Core 2 Duo serisini genişletirken geçtiğimiz Kasım ayında sektörün ilk dört çekirdekli işlemcilerini hemen akabinde ise nispeten uygun fiyatlı Core 2 Duo E4000 serisi işlemcileri pazara sunmuştu. Bununla yetinmeyen firma hem farklı fiyat aralıklarını doldurmak hemde rakibi AMD'nin işini zorlaştırmak adına yine Core mimarisini kullanan yeni nesil Pentium E 2000 serisi işlemcileri ve Celeron 400 serisi işlemci ailesini de sektör ile tanıştırmıştı.

Intel'in hazırladığı Conroe-L olarak ta bilinen çekirdeğin güç verdiği ve CPU-Z programının Celeron olarak tanımladığı işlemcinin teknik özellikleri ve genel performansına yönelik bazı ipuçlarını bu yazımızda bulacaksınız. CPU-Z programından hareketle dikkatimizi çeken ilk nokta işlemcinin yüksek saat hızı. Zira işlemci tam 2.8GHz'de çalışıyor ve 14x çarpanına sahip. Yüksek saat hızının yanı sıra işlemci güncel Celeron 400 serisinden farklı olarak 512Kb yerine 1MB seviye 2 ön bellek ile geliyor. Genel özellikleri itibariyle Pentium E2000 serisine ciddi anlamda benzeyen Conroe-L tabanlı Celeron işlemcisinin en büyük farkı çekirdek sayısında yatıyor. Zira çift çekirdekli Pentium E2000 serisinin aksine bu işlemciler sadece tek bir çekirdeğe sahip.

Yapılan test sonuçlarına geçmeden önce ES yani mühendislik örneği işlemcinin teknik özelliklerinin üstünden bir kez daha geçmek gerekirse, 65nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemci Conroe-L çekirdeğini kullanıyor. 800MHz fsb'ye ve 1MB seviye 2 ön belleğe sahip olan işlemci tek çekirdekli (single core) yapıya sahip. Celeron 400 serisi ile Pentium E2000 işlemcileri arasında konumlandırılacağı tahmin edilen Conroe-L tabanlı Celeron işlemcilerin ayrıca Celeron E1000 ailesi olarak sınıflandırılabileceği de tahmin ediliyor.

Test sistemi,

- DFI DARK Infinity 965,
    - 2x1GB TwinMOS Twister DDR800 4-4-4-15,
    - EVGA 8800GTS,
    - Windows XP Pro SP2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 1 Temmuz 2007; 19:51:11 >

• bunu alıp oc yapıcaksın dh hız aşırtmada ilk 3 e giriceksin
  • default haldekı celeronlar prescot serısı ıle aynı performansı verırmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 1 Temmuz 2007; 19:29:17 >
  • performansı güzelmiş
  • fiyatı da güzel olursa, giriş seviyesinde de AMD'yi rahatsız edebilir.

ekleme: -ebilir, olasılık belirtir, ama insanın gözünde at gözlüğü olunca göremiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRQX -- 1 Temmuz 2007; 23:39:38 >
  • bence hiç şansı yok, bu fiyat segmentinde 3600+ x2'nin yanına yaklaşamaz bu işlemci...
  • celeronda da bu özellikleri gördüm ya ölsemde gam yemem... Ofis kullanıcılarına hayırlı olsun. Bana yaramaz
  • bumu amd yi zorlayacak yapma allah aşkına 3600+ nın yanından bile geçemez bu
  • inteli tebrik ederim bir amd ci olarak, daha çıkmamış bir işlemci ve tek çekirdek çıkacak inşallah satamaz yehheuuhhuhu asdassasasdasda
  • intel işte ne yaparsın.Piyasaya oynuyor.Amaç belli..Millet aya giderken intel hala nasıl para kazanacağının peşinde.
  • Orta sınıf işlemcilerin fiyatlarının bu kadar düştüğü bir dönemde gereksiz buluyorum ben.
  • 75 ytl lik core mimarili celeronun e4300 ü nasıl halt ettiğini o/c bölümünden bakabilirisiniz
  • Orta sinif denmis ama sanrim giris seviyesi icin tasarlanmis. OC ile Intel efsanelerinden biri olabilir bence.
  • bence fiyatı e2140 çok yakın olur gibi ozmanda tercih edilmez çift çekirdek varken bu işlemciyi almak mantıksız olur, eğer aradaki fiyat farkı bariz bi şekilde olursa alınabilir
  • adamlar çalışıyor hani amd ne cıkardı eski işlemcilerini fiyat indiriyor
  • celeron islemcilerin karizmasi ezelden beri cizik yani adam ona 8mb cache koysun 4 cekirdek yapsın adını celeron koyduktan sonra son kullanıcı gider rafta tozlanmıs bir p4 3.0 i alır oturur yerine...sonrada vay anasini p4 islemci aldim hahaha der...yani musteriye anlatamassin bunu zira eskilerine gore baya bi performanslı oldugu kesin...simdide p4 furyasi gibi "cift cekirdekmi abi" sorulari hızla turemeye basladi...en iyisi amd satmak :D..yani adama amd islemci veriyosun ne cekirdek sorar ne bise sorar oh miss..AMD de yolla 3600x2 rahatina bak...
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

Orta sinif denmis ama sanrim giris seviyesi icin tasarlanmis. OC ile Intel efsanelerinden biri olabilir bence.

hani bu İNTEL oc karşıydı çıkarttığı işlemciler oc için yapılmış (gaffurun dediği gibi "ne ayak")

• intel piyasayla dans ediyor....işlemci iyiymiş ama
  • quote:

Orjinalden alıntı: MMX 166

default haldekı celeronlar prescot serısı ıle aynı performansı verırmı

vermez kimse benim prescottumu geçemez
    office için kullanılır bu ya
  • bizim ofise alacağım pclere yakışır bunlar...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.