Şimdi Ara

AMD'nin Barcelona işlemcisi Ağustos'da geliyor, watt başına en iyi performans iddiaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
2.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaz sıcakları rekabet ateşi ile körüklenecek ve firmalar arası rekabet olmadığı kadar yüksek bir noktaya gelecek. AMD ve Intel arasındaki sıkı micadele, Ağustos ayı ile birlikte farklı bir boyuta taşınabilir. İsterseniz gelin şimdi detaylara bir göz atalım.

AMD'nin Barcelona işlemcileri Ağustos ayında geliyor

Aynı R600 gibi uzun süredir konuşulan AMD'nin yeni nesil mikroişlemci mimarisi K10'u esas alan ve sunucu odaklı geliştirilen Barcelona işlemcisi en nihayetinde gelen resmi açıklama ile Ağustos ayında kendini göstermeye başlayacak. AMD, Barcelona işlemcisini yavaş adımlar ile Ağustos ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre, ilk etapta Barcelona işlemcisinin 2GHz saat hızına sahip olan modeli devreye girecek. Tabi AMD'nin bununla yetineceğini beklemek hayalcilik olacaktır. Zira AMD yılın son çeyreği içerisinde daha yüksek saat hızında çalışan modeller ile birlikte daha düşük güç tüketimine sahip Barcelona işlemcilerini de kullanıcılar ile buluşturabilir. Firma ayrıca şu an satılmakta olan Opteron işlemcilerinde de var olan yüksek ve performanslı (ayrıca pahalı) SE yani Special Edition (Özel versiyon) ürün gamının Barcelona temelli serisini de hazırlayacak.

Doğal dört çekirdeğe sahip Barcelona işlemcisinin zarı

Elimize ulaşan bilgilere göre, AMD'nin yeni nesil işlemcilerinin piyasaya giriş süresinin uzamasında etken olan en önemli faktörlerden biri olarak işlemcilerin doğal (native) 4 çekirdeğe sahip olması gösteriliyor. Üretim sürecini başarı ile geçen ve piyasaya girmesine ramak kalan Barcelona işlemcilerinin doğal olarak 4 fiziksel çekirdeği muhafaza etmesinin getirilerini birlikte göreceğiz. Zira Intel'in 65nm üretim teknolojisi ile doğal 4 çekirdekli yapıya sıcak bakmadığı ve firmanın bu konudaki hedeflerini 45nm üzerine kurguladığı da biliniyor. Haberlerimiz takip edenler hatırlayacaktır, geride bıraktığımız günlerde yapılan Computex fuarında ortaya çıkan 1.6GHz'lik Barcelona işlemcisine ait Cinebench uygulamasına yönelik test sonuçları kullanılan işlemci düşük saat hızına sahip olmasına rağmen pek iç açıcı olarak karşılanmamış ardından çıkan haberlerde ise Barcelona işlemcisinin aynı saat hızında Core 2 işlemcilerden daha yüksek performansa sahip olacağı ifade edilmişti.

AMD tarafında yapılan açıklamalarda ise, Barcelona işlemcisine ait test sonuçlarının emekleme aşamasındaki işlemciye ait olduğu yapılan geliştirme ve iyileştirme çalışmaları sonucunda hazırlanan final silikonun çok daha yüksek performansa sahip olacağı belirtilmekte. Kısaca AMD, işlemcilerimizin gerçek performansını görmek için Ağustos ayını bekleyin sinyali de veriyor diyebiliriz. Ayrıca yine yapılan açıklamalarda Barcelona işlemcisinin bir önceki nesle göre, veri tabanı uygulamalarında %70'e, kayar nokta hesaplamalarında ise %40'a varan performans artışı sağlayacağının da altı çizilmekte.

AMD adına bir iddialı açıklama da firmanın sunucu ve iş istasyonlarından sorumlu üst yöneticisi Randy Allen'dan geldi. Bay Allen yaptığı açıklama ile AMD'nin, Barcelona işlemcileri ile watt başına düşen performansta endüstrinin gördüğü en iyi çözümü sunacağanı ifade etti. AMD tarafında açıklamalar son derece iddialı, şimdi gözler Ağustos ayını çevrilmiş durumda. Firmanın Barcelona işlemcisi ile nasıl bir iş çıkardığını ve yeni işlemcilere sektörün nasıl bir tepki vereceğini birlikte göreceğiz.

Sayfanın Linki : http://dailytech.com/AMD+to+Launch+Barcelona+Slow+this+August/article7890.htm

• amd gümbür gümbür geliyor hadi aslanım göreyim seni. fx57 kardeş bu kayar nokta hesaplamasında %40 daha iyi diyorya bu geçenlerde haberi verilen amd barcelona 2.5 ghz and intel QX6800 2.93 ghz lik haber varya ordaki amd işlemcinin yaptığı kayar nokta hesaplamasındanmı %40 fazla yoksa normaldenmi
  • güzel haber teşekkürler fx57
  • core2 lara ölümmmmmmmmmm!!!!

die de slogan eklerler herşey çok zevkli olur....
  • vaybea sonunda geliyor üstten baktınmı şehir krokisi gibi aynı
  • ana amd den ilk defa erken bişi cıktı

bunca zaman hep geriden kalırdı biz savunurduk amd patlarsa intel bile durduramaz die inş o patlama yaşanıyordur
  • yaa niye heyacan yapıyorsunuz ki daha fol yok yumurta yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

yaa niye heyacan yapıyorsunuz ki daha fol yok yumurta yok

bundan iyi fol+yumurtamı olur
  • daha fal yok yumurta yok? adamlar geliştirmesini bitirmişler çıkarmaya hazırlamışlar artık. yumurta ağzında artık çıktı çıkacak ayrıca yaptıkları işlemcileri piyasadaki intel işlemcilerle mukayese edipde bu iddalarda bulunuyolardır. aksini düşünürsek intihar anlamına gelir zati. ben AMD nin acele etmeyişini kendim için çok iyi olduğunu düşünüyorum. şimdilerde ilk çıkan c2d işlemcilerden alanların işlemcileri bi yıl olmadan eskidi hatta üretimi sonanlananlar oldu ama benim gibi AMD kullananlar iki yıl oldu neredeyse sistemlerimiz güncel duruyo. sene sonuna kadarda güncel kalacaklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tokatli6061 -- 30 Haziran 2007; 20:46:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: tokatli6061

Sistemini yazarsan nekadar güncel olduğunu anlarız.

intel 1milyon 4çekirdek işlemci satmış bunu geçen haberde okuduk. C2d alanların işlemcileri üretimden kalkınca aldığımız işlemci çalışmıyormu bunu anlamadım. Bende daha iyi işlemci bozulursa eğer daha yeni olanı alırsın.
  • vay bee bu günleridemi göricektik
  • İşlemci işte budur.Core 2 falan hikaye
  • tüm amdcilerde bi heyecanlanma gördüm. Umarım yeni işlemciler gerçekten Intel'e göre daha performanslı olurda rekabet devam eder.
  • quote:

Sistemini yazarsan nekadar güncel olduğunu anlarız.

intel 1milyon 4çekirdek işlemci satmış bunu geçen haberde okuduk. C2d alanların işlemcileri üretimden kalkınca aldığımız işlemci çalışmıyormu bunu anlamadım. Bende daha iyi işlemci bozulursa eğer daha yeni olanı alırsın.

sistemim am2 athlon64 3500+ nf550 msi anakart. işlemcinin üretimi kalkınca çalışmıyomu gibi bi fikre yazdıklarımdan nasıl vardın anlamadım? benim anlatmak istediğim intelin yeni çıkardığı işlemcilerin önbellekleriyle oynayıp yeni model numarası vererek, yeni işlemci çıkarmış gibi piyasaya sürmesi. ilk c2d işlemcilerden alanların çoğu işlemcinin sadece model numaralarına göre değerlendirdiği için daha yeni aldığı işlemcinin eskidiğini düşünüyo. belki yeni sandığı işlemcilerden almak isteyenler bile vardır? bunu anlatmak istedim.

AMD'nin Barcelona işlemcisi Ağustos'da geliyor, watt başına en iyi performans iddiaları

• quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

core2 lara ölümmmmmmmmmm!!!!

die de slogan eklerler herşey çok zevkli olur....

zaten core2duolar piyasadan kalkicak bu sene sonu fx57 haber yapmisti
    bakalim görelim barcelona nin marifetlerini
  • x2900xt ne oldu gördük
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

...

Ayrıca yine yapılan açıklamalarda Barcelona işlemcisinin bir önceki nesle göre, veri tabanı uygulamalarında %70'e, kayar nokta hesaplamalarında ise %40'a varan performans artışı sağlayacağının da altı çizilmekte.

...

FX57, bu cümle biraz farklı sanki. Bir önceki nesil dediği AMD işlemciler oluyor, aylardır bahsedilen %40 geçeceğiz lafları kendi işlemcileri için miydi, yok sa bu başka bir %40 mı?

________________________________________________________________________________________

Arkadaşlar bunlar server işlemcisi değil mi? Öyle! Eeee e.

Masaüstü sistemler için işlemciler daha sonra gelecek. Ayrıca bu server işlemcisi bile yavaş adımlarla gelecekmiş ve şu anki 2900XT gibi 2GHz lik model girecekmiş. Üst modeller yıl sonuna doğru çıkacakmış.

Sanırım ilk örnekler ile sunucu pazarında para biriktirmeyi (sunucu işlemciler biraz tuzlu oluyor. Maliyet aynı ama daha yüksek fiyata sattıkları için kar oranı çok daha yüksek.) ve ardından masaüstü platform üretimine başlamayı hedefliyor.

quote:

Orjinalden alıntı: tokatli6061

sistemim am2 athlon64 3500+ nf550 msi anakart. işlemcinin üretimi kalkınca çalışmıyomu gibi bi fikre yazdıklarımdan nasıl vardın anlamadım? benim anlatmak istediğim intelin yeni çıkardığı işlemcilerin önbellekleriyle oynayıp yeni model numarası vererek, yeni işlemci çıkarmış gibi piyasaya sürmesi. ilk c2d işlemcilerden alanların çoğu işlemcinin sadece model numaralarına göre değerlendirdiği için daha yeni aldığı işlemcinin eskidiğini düşünüyo. belki yeni sandığı işlemcilerden almak isteyenler bile vardır? bunu anlatmak istedim.

Arkadaşım bir sistemin güncel olması yeni işlemci çıkması ile alakalı değil.

Verdiği performans ve desteklediği teknolojiler ile alakalıdır. İşlemcin tek çekirdekli ve güncel değil.

quote:

intelin yeni çıkardığı işlemcilerin önbellekleriyle oynayıp yeni model numarası vererek, yeni işlemci çıkarmış gibi piyasaya sürmesi

Önbelleğin yükseltilmesi ile tabi ki de yeni işlemci olur. AMD 3200 2,2GHz, AMD 3500 2.2GHz. 200 MHz hız artırınca yeni işlemci oluyor, önbellek 2 den 4 e çıkınca olmuyor mu? Hatta şu an aradaki fark 100MHz.

Yeni mimariye geçmek başka, yeni model üretmek başka. Bu yıllardır böyle her model için yeni mimari yapılmaz. Yapılırsa da sen 100$ a işlemci almayı unut.

quote:

ilk c2d işlemcilerden alanların çoğu işlemcinin sadece model numaralarına göre değerlendirdiği için daha yeni aldığı işlemcinin eskidiğini düşünüyo. belki yeni sandığı işlemcilerden almak isteyenler bile vardır? bunu anlatmak istedim.

Son derece saçma bir düşünce.

Adamların amacı yeni modeller ile piyasayı doldurmak değil hızlı fiyat düşüşü sağlamak. E620 olmasaydı ve sadece indirim yapısaydı acaba firmaların davranışı ne olurdu.

İntelin şu an yaptığı; işlemcileri hazır OC li olarak aynı fiyattan satmak diyebiliriz. E6850 aslında 3GHz e çıkarılmış bir E6600 dür. Tabi E6600 ün de fiyatı düşecektir.

quote:

Orjinalden alıntı: max975

x2900xt ne oldu gördük

Ekran kartları farklı bir mevkide. Zira bu GPU lar ATİ döneminden kalma ve AMD tarafından adam edilme çabasının bir ürünü.

Yani bu ürün de AMD nin parmak izlerine rastlamak çok zor. Ve bence bu 2007 için hep böyle olacak. Gerçek AMD imzalı ekran kartları 2008 ylı içerisinde gelecektir.

Yani kıyaslama direk olarak yanlış. He ama eğer verdiği sözü tutamama gibi bir dolaylamaya gitseydin haklı olabilirdin zira firma verdiği sözleri tutmada güçlük çekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 1 Temmuz 2007; 13:03:20 >

• Bekliyoruz bekliyoruz nereye kadar bakalım intel aldı başını gidiyor valla
  • adı gibi bercelona ya benziyorsa sorun yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yattara 61

adı gibi bercelona ya benziyorsa sorun yok.

Yuh
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.