Şimdi Ara

REÇİNE LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
164.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1- kuş pislikleri ancak suda çözünür...sadece suyla temizlenir...birkaç saatten fazla beklemiş kuş pisliği varsa önce ıslatılarak beklenir ..daha sonra yumuşak pamuklu ıslak bir bezle silinir ..daha sonra da araç yıkanır...ancak uzun süre kalmış kuş pislikleri ph seviyesi çok düşük olduğundan yani asidik olduğundan boyaya zarar verir...

2- çeşitli ağaçlardan akan reçine aslında çeşitli kimyasal çözücülerde erir ancak boyaya onarılamaz zarar verir...
    kolanın etkili olmasının nedeni içerdiği karbonik asittir..fazlası boyaya zarar verir...en iyi yol elimizi yakmayacak sıcaklıkta suyla yıkadıktan sonra bir ölçü sirke+beş ölçü su karışımıyla ve bir sünger ya da yumuşak bez yardımıyla reçineleri uzaklaştırmak ve hemen ardından aracımızı bol su ile yıkamaktır...sirkenin içerdiği asetik asit zayıf bir asittir...1 e 5 oranında sulandırınca..zarar vermeden rahatca çalışabilirsiniz...boya ve cilaya da zarar vermeyecek tam tersine kireç kalıntıları da dahil olmak üzere yokederek adeta aracınızın boyasını yenileyecektir...

saygılarımla...................

• selamlar...
    1- kuş pislikleri ancak suda çözünür...sadece suyla temizlenir...birkaç saatten fazla beklemiş kuş pisliği varsa önce ıslatılarak beklenir ..daha sonra yumuşak pamuklu ıslak bir bezle silinir ..daha sonra da araç yıkanır...ancak uzun süre kalmış kuş pislikleri ph seviyesi çok düşük olduğundan yani asidik olduğundan boyaya zarar verir...

2- çeşitli ağaçlardan akan reçine aslında çeşitli kimyasal çözücülerde erir ancak boyaya onarılamaz zarar verir...
    kolanın etkili olmasının nedeni içerdiği karbonik asittir..fazlası boyaya zarar verir...en iyi yol elimizi yakmayacak sıcaklıkta suyla yıkadıktan sonra bir ölçü sirke+beş ölçü su karışımıyla ve bir sünger ya da yumuşak bez yardımıyla reçineleri uzaklaştırmak ve hemen ardından aracımızı bol su ile yıkamaktır...sirkenin içerdiği asetik asit zayıf bir asittir...1 e 5 oranında sulandırınca..zarar vermeden rahatca çalışabilirsiniz...boya ve cilaya da zarar vermeyecek tam tersine kireç kalıntıları da dahil olmak üzere yokederek adeta aracınızın boyasını yenileyecektir...

saygılarımla...................
  • quote:

Orijinalden alıntı: ESER14

Reçinenin düşmanı ayçiçek yağıdır. Bolu ormanlarında oduna giderdik akşam ellerimiz reçineden simsiyah olurdu. Eve gelince ayçiçek yağı ile bir kaç dakika ovaladıktan sonra sıvı bulaşık deterjanı ile 2 defa yıkandığında reçineden ve kirinden eser kalmazdı. Bana da rahmetli babanem öğretmişti bu bilgiyi.
    Arabalarda da bölge bölge uygulanabilir düşüncesindeyim.
    Arabayi yikarken farkettim iki parca halinde kaputta recine vardi. Yikadigim sampuanli suyla ovaladim ugrastim fayda etmedi. Bulasik deterjanini bir kac damla ustune damlattim bekledim yumusayinca kagit havlu ile ovaladım gene olmadi. Tirnakla kazimaya calistim az bir kismini alabildim.
    Sonra gelip bu konuyu bastan sona okudum. En zararsiz akla gelen kaynar suyla basladim. Kettle da kaynattim. 3 kat kagit havluyu da recinen onune set yaptim direk kaynar su fara akmasin diye. Damla damla doktum recineye. Sonra ikinci leke. Kagit havluyla giristim yok bana misin demedi.

Bir de aycicek yagini deneyeyim dedim neticede yag. Cok da zarar vermez dedim. Yine kagit havluya biraz damlattim. Recineye surdum cok cok buyuk oranda, surdugum gibi aldi lekeyi. Sadede koseleri biraz kalmisti. Ayni sekilde ilk recineye uyguladim. Onu da soktu aldi. Kagit havlunun temiz kismiyla yagin kabasini sildim. Bulasik deterjanini yagli bolgeye birer damla damlattim yine kagit havlu ile bolgeyi yagdan arindirdim. En son suyla ovaladim yag kalmasin diye ve gecti gitti.
    Allah yazandan razi olsun diyorum
    Uzun vadede bir sorun olursa da burdan yazarim

• Dostum , ben de gölge diye geçende büyük bir ağacın altına çektim.Ertesi sabah bir gittim arabanın ön cam ve kaputu vıcık vıcık reçine olmuş.Neyse çektim arabayı bahçeye önce sabunladım sonra bir güzel duruladım.Arından kalan kalıntıları da @qherme arkadaşın yöntemiyle çözdüm
  • olur olmaz her durumda pasta cila yapmayın. pasta cila boyanın üstünden bir tabakayı alır ve boya incelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sergio1976

Yahu arkadaş para sizde bok gibi galiba...Yukarıda yarım sayfa yazdım okumadınız mı!!! Al eline cif kremi sıcak su ile temizle reçineleri....Meguiar's vs. nerden buluyorsunuz böyle artık kırtık yerleri de para veriyorsunuz bir sürü...Param çok terlemeden kazanıyorum diyorsan o başka...

Bizzat tecrübe ile gördüm...çözüm: CİF KREM+ SICAK SU

• quote:

Orijinalden alıntı: ismailipek

peki hocam yaklaşık maliyeti nedir? bana 150 tl gibi bir fiyat söylediler. bu bahsettiğiniz kil olayını ben kendim uygulayabilir miyim?

Kendiniz yapabilirsiniz. size 40 gr kil yeterli 20 şer gramdan tüm arabayı iki kere geçeceğiniz. 100 gr kil zaten 35 lira bauhause da.

Youtube dan "how to clay a car with clay bar" yazın uygulamasınıda görmüş olursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otmotvmhndsi

quote:

Orijinalden alıntı: ismailipek

peki hocam yaklaşık maliyeti nedir? bana 150 tl gibi bir fiyat söylediler. bu bahsettiğiniz kil olayını ben kendim uygulayabilir miyim?

Kendiniz yapabilirsiniz. size 40 gr kil yeterli 20 şer gramdan tüm arabayı iki kere geçeceğiniz. 100 gr kil zaten 35 lira bauhause da.

Youtube dan "how to clay a car with clay bar" yazın uygulamasınıda görmüş olursunuz.

Kil uygulamasını henüz yapamadım. Yapanlar işlem sonrası boyada matlık olduğunu ve akabinde cila/wax yapılması gerektiğini bildiriyorlar.

Bu kil mantık ve işleyiş olarak pasta gibi kalıntı/hare bırakıp devamında cila mı istiyor hocam?

Cila beni aşar çünkü mekan ve polisaj aletimde yok.

• Reçinenin düşmanı ayçiçek yağıdır. Bolu ormanlarında oduna giderdik akşam ellerimiz reçineden simsiyah olurdu. Eve gelince ayçiçek yağı ile bir kaç dakika ovaladıktan sonra sıvı bulaşık deterjanı ile 2 defa yıkandığında reçineden ve kirinden eser kalmazdı. Bana da rahmetli babanem öğretmişti bu bilgiyi.
    Arabalarda da bölge bölge uygulanabilir düşüncesindeyim.
  • matematikçi34 M kullanıcısına yanıt
    Hangi konuya gelmiş cevap dedim unutmuşum hakiyle 3 sene geçmiş:) aracın başına o zaman bu zaman bişi gelmedi ama kasım ayınd sattım arabayı, heralde olmaz bişi:)
  • arkadaşlar babamın arabasının üzerine parkettiği ağaçtan reçine damlaları damlamıştı.Ertesi gün kendi pasta cila yaptı ama çıkmadı sonra gitti 140 ytl ye boya koruma fln yaptırdı çıkmadı...Daha ne yapılabilir?Cif le fln da denedik çıkmıo nalet şey. Bgn boya korumacıya gidecez gene. Bu arada boya koruma nın markası würth dü. Acaba kalitesiz mi yada sonax ziebarth daha mı iyi olur du?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otmotvmhndsi -- 28 Haziran 2007; 11:55:07 >

• yardımcı olabilecek bir arkadaş yok muuuuu??????????
  • benim aracıma da sümük benzeri yapışkan bişey damlamıştı.
    emin değilim ama reçine olsa gerek, o bölgeye yavaşça kaynar su döküp silerek çıkarmıştım.

boya koruma zaten adı üstünde, bir tedavi yöntemi değil hasta olmadan önce yapılabilecek bir tür aşıdır.
  • arkadaşım naptın sen cif falanbenim arabada da vardı boya koruma yaptırdım tertemiz oldu.ankaradaysan tavsiye edebilirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: efsanea_06

arkadaşım naptın sen cif falanbenim arabada da vardı boya koruma yaptırdım tertemiz oldu.ankaradaysan tavsiye edebilirim.

evet ankaradayız...
  • Zift ve Reçine çıkartıcı ilaçlar var. Uygulama merkezlerinde yardımcı olurlar.
  • Zift falan gazla çıkıyor, bi dene istersen.. Sanmam ama...
  • arabayı sıcak suyla yıkatmayı dene motor yıkayanlara git problem çözülecektir
  • Bir kaç sene oldu, denizcilik ve gemi yapımı ile ilgili bir program izliyordum. Gemi yapıldıktan sonra geminin üzerindeki reçineleri çıkarmak oldukça güç ve zaman alan bir şeymiş. Bir gün nasıl olmuşsa adamın biri patates sürmüş reçinenin üzerine ve kolayca çıkarmayı başarmış. Ondan sonra diğer yapbancı gemi imalatı yapan yerlerede soylemişler ve ondan sonra hep patetesle çıkarmaya başlamışlar. Farkına vardınızmı hiç bilmiyorum ama benzinin mazotun suyla karıştığında rekli renki bişeyler gözükür, olay patetesde de var, isterseniz bir deneyin derim.

Edit : Geri kalanınıda kızartırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b.hidayet -- 29 Haziran 2007; 3:19:48 >
  • mazot tiner benzin le silmek aklınıcza gelmedi sanırım
  • cola da ısrarlıyım
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.