Şimdi Ara

## AMD'nin Barcelona İşlemcisi Core 2 Duo'dan Daha Hızlı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin Barcelona İşlemcisi Core 2 Duo'dan Daha Hızlı ##

AMD'nin yeni nesil mikroişlemci mimarisi K10'u esas alarak hazırlanan işlemcilerden piysaya çıkacak olan ilk modeller daha çok sunucu odaklı hazırlanan ve kod adı Barcelona olan yeni nesil Opteron işlemciler olacak. Son gelen bilgilere göre, AMD'nin Barcelona işlemcisi aynı saat hızlarında Intel'in Core 2 Duo işlemcilerinden çok daha hızlı. Buraya kadar herşey normal ama asıl soru işaretleri yüksek saat hızlarında başlıyor.

Bilindiği gibi Barcelona işlemcisi ile ilgili olarak saat hızları konusunda sektörde bir endişe var. Zira AMD'nin Barcelona işlemcisinin gün yüzüne çıkan ilk test sonuçları 1.6GHz'lik model ile alındığı biliniyor. AMD'nin bu saat hızları Intel karşısında pekte başarılı olamayacağı biliniyor hatta bunun farkında olan firmanın da harıl harıl yeni çekirdek revizyonları üzerinde çalıştığı bilinmekte. Zira 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek Penryn işlemcilerinin 3.33GHz'de çalışan modellerinin bile olduğunu biliyoruz. Bakalım aynı saat hızlarında Core 2 Duo işlemcilerden çok daha hızlı olduğu ifade edilen Barcelona işlemcileri piyasaya kaç GHz'lik modeller ile girecek. Firmaya yakın kaynaklara göre, Barcelona'nın giriş modeli 1.9GHz'lik saat hızına sahip olacak.

AMD'nin ilk etapta hazırlayacağı en yüksek saat hızına sahip yeni nesil işlemcinin 2.5GHz'de olması beklenirken yine AMD yeni mimarisi ile 2.9GHz'i gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde görmeyi planlıyor. Açıkçası 2.5GHz yenin esil AMD işlemci ile 3.33GHz'lik 45nm Penryn işlemcisinin düellosu şimdiden merak konusu olmaya başladı bile. Intel Penryn işlemcisinde özellikle mimariye eklediği 47 adet yeni SSE4 komut setne ciddi şekilde güveniyor bunun da altını çizelim.

Bakalım aynı saat hızından Core 2 Duo'lardan çok daha hızlı olan ve sektörün doğal 4 çekirdeğe sahip ilk işlemcileri olacak Barcelona işlemcisi piyasaya çıktığında işlemci dünyası nasıl şekillenecek hep birlikte göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 26 Haziran 2007; 22:49:16 >

• ahhh barcelona ahh bi çıkamadın gitti....
  • Test yok mu test?

Lafla olmuyor bu isler
  • quote:

Orjinalden alıntı: SaFRaN02

Test yok mu test?

Lafla olmuyor bu isler

Çok doğru söylüyosun. Başlığa bakınca nihayet geldi sonuç dedim ama..... amd hala çalışıyor
  • bir gün amd'de icraat firması olmayı başarabilecekmi,r600den sonra barcelona
  • quote:

Orjinalden alıntı: iremmurat

bir gün amd'de icraat firması olmayı başarabilecekmi,r600den sonra barcelona

Hoop hooopp hakkinida yemeyelim simdi AMD nin

2002-2006 yillari arasi size bir sey hatirlatiyor mu ?
  • Valla adam gibi bir test bekliyoruz açıkçası.

AMD kendi verdiği test te inteli geçemiyordu.

Zira verilen testte %50 düşük saat hızlı bir barcelona, kendinden iki kat hızlı intel den %50 daha düşük sonuç alıyordu. Yani eşit hıza getirilirler ise fark olmaz.

Hatta ve hatta, işlemcilerin saatı hızlarını artırdıkça clock/performans değerlerinin düştüğünü biliyoruz. Yani işlemciyi %100 hızlandırmak performansı %100 atırmıyordu.

Bunun dışında ben testi bir pazarlama stratejisi olarak gördüm zira AMD çok aptal bir test sumuştu, sanırım amacı zıtlık piskolojisini devreye sokmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 27 Haziran 2007; 12:08:09 >
  • Artık fizik sınırlarına geldiler. transistörleri daha fazla küçültemiyorlar. fizikçilerin devrim yapıp yepyeni bir teknolojiyle şimdiki pcleri commodore ların yanına göndermeleri yakındır, yoksa çoklu işlemci mimarileri kasmak zorundalar. problem devrim olacak mı, olacaksa ilk kim yapacak?

• @phaon

Önce mimariyi küçültebildikleri kadar küçültecekler aynı zamanda çekirdek sayılarını artıracaklar.

Bunun dışında küçüklük sınırına geldiğinde mimari iyileştirmeler ile saatı hızına dayanacak ve aynı zamanda darbe başına daha fazla performans için yollar arayacaklar.

Ama en sonunda X86 mimarisi köklü olarak değişebilir. Sektör Cell gibi yenilikçi tasarımlara ihtiyaç duyacaktır.

Linux un bu işlemciye şimdiden destek vermesi ne güzel değil mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

@phaon

Önce mimariyi küçültebildikleri kadar küçültecekler aynı zamanda çekirdek sayılarını artıracaklar.

Bunun dışında küçüklük sınırına geldiğinde mimari iyileştirmeler ile saatı hızına dayanacak ve aynı zamanda darbe başına daha fazla performans için yollar arayacaklar.

Ama en sonunda X86 mimarisi köklü olarak değişebilir. Sektör Cell gibi yenilikçi tasarımlara ihtiyaç duyacaktır.

Aynen öyle katılıyorum...

geçenlerde Chip dergisi idi sanırım,16 çekirdekli yapıldığını,gayet güzel çalıştığını,ama daha üstünün yapılmaya çalışılmasına rağmen HİÇ Mİ HİÇ SOĞUTAMADIKLARINI,ve bunun getirileri olarakta,transistörlerin fiziksel sınırlara dayandığını,yakın bir zamanda da platform değişikliğine gidilmesi gerektiği yazıyordu...

Yani şu anda kullanılan teknolojinn sonuna geliyoruz,diyorlar...
  • çok geç kalındı..
  • Benim bildiğim 15nm gibi boyut sınır. Tabi buna ne kadar yaklaşabilirler bilemem, ama ana yapı değişikliği yakın.

Şimdi mimari falan diyoruz ama onlar ana değişimler değil. Nasıl ekran kartlarında iş hatları artırılarak, GPU hızı artırılarak performans artırılıyor CPU da da öyle.

Şimdi Core2 eski mimariye göre saat darbesi başına çok daha fazla iş yapıyor, bunun açıklaması ise şu; ssat darbesi bayrağı indirdiğinde yeni mimaride daha fazla işçi ayna anda koşmaya başlıyor yani paralel hat sayısı artırılmış.

Bir de gerek intel gerek ise AMD nin üstüne sere serpe serildiğ-i X86 var. İlk işlemcilerden beri başımızda.

Yakında o da tarihe karışacaktır. (Normal tarih seyri içinde yakın dedim. Teknolojik tarih için değil zira teknoloji de zaman oldukça hızlı.)

@Jedi_Knight

Aslına bakarsan bence anakart cephesinde geç kalındı, işlemci cephesinde ise aşırı bir gecikme yok.

Zira bilgisayar alacak herkes almadı. Her sene milyonlarca kişi bilgisayar yaşını dolduruyor ve bilgisayar alıyor. Yani alacak kişiler her zaman oluyor. FX5200 bile sattıysa AMD işlemciler de satar.

Ancak eğer sözlerini tutmayı beceremezler ise bu sefer durum kötü olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 27 Haziran 2007; 12:25:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: phaon

Artık fizik sınırlarına geldiler. transistörleri daha fazla küçültemiyorlar. fizikçilerin devrim yapıp yepyeni bir teknolojiyle şimdiki pcleri commodore ların yanına göndermeleri yakındır, yoksa çoklu işlemci mimarileri kasmak zorundalar. problem devrim olacak mı, olacaksa ilk kim yapacak?

arkadaşım o dediğin olayı zaten yapıcaklar 16 çekirdekten sonra artık çekirdek sayısını artırmanın hiçbir manası kalmadığını görmüşler ve işlemci mantığını değiştiriceklermiş, ben de forumun doğrucusuyum...
  • bu amcanın sırıtmasından ve amd'nin içi boş haberlerinden sıkıldık...icraat biraz lütfen
  • ARKADAŞLAR İNTEL 22 NM GÖRE KENDİNİ AYARLADI ZATEN 45 32 VE 22 NM LIK İŞLEMCİLERİ GÖRECEĞİMİZ GARANTİ AMA ANLAŞILMAYAN NOKTA ŞU İŞLEMCİ GHZ DEĞERLERİ DÜŞTÜ BUNUN SEBEBİ PEK ANLAMIŞ DEĞİLİM ARKADAŞLARDA SINIR BELLİ GİBİ KONUŞURYORLAR AMA PENTİUM İŞLEMCİLER BİLE NORMAL OLARAK 3.73 GHZ LİK HIZLA SATILMIŞSA BU YENİ İŞLEMCİLER BUNUN ÜSTÜNE ÇIKAZMAZMI Kİ BENCE RAHAT ÇIKMASI GEREKİR BOYUT KÜÇÜLDÜ GÜÇ TÜKETİMİ DÜŞTÜ DAHA NE OLSUN
  • transistörde artık atom seviyelerindeler, ve buralarda bile karşılarına büyük mimarilerde görmedikleri bin türlü parametre çıkıyor.
    amerika çok uzun zamandır sürekli fizik master öğrencisi alıyor. fiziksel sınırlara gelindiğinde haliyle artık uzmanlara iş düşüyor.
    bence bir devrim yakın.

• barcelona 4 çekirdek core 2 duo 2 çekidek sıkıyosa intelin yeni nesil quadlarıyla kapışsın da görelim
  • hadi bakalım büyük dönüş olacak mı?
  • barca yı bekliyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yunusssss

ARKADAŞLAR İNTEL 22 NM GÖRE KENDİNİ AYARLADI ZATEN 45 32 VE 22 NM LIK İŞLEMCİLERİ GÖRECEĞİMİZ GARANTİ AMA ANLAŞILMAYAN NOKTA ŞU İŞLEMCİ GHZ DEĞERLERİ DÜŞTÜ BUNUN SEBEBİ PEK ANLAMIŞ DEĞİLİM ARKADAŞLARDA SINIR BELLİ GİBİ KONUŞURYORLAR AMA PENTİUM İŞLEMCİLER BİLE NORMAL OLARAK 3.73 GHZ LİK HIZLA SATILMIŞSA BU YENİ İŞLEMCİLER BUNUN ÜSTÜNE ÇIKAZMAZMI Kİ BENCE RAHAT ÇIKMASI GEREKİR BOYUT KÜÇÜLDÜ GÜÇ TÜKETİMİ DÜŞTÜ DAHA NE OLSUN

Arkadaşım 1,8GHz lik E4300 ve hata E2160, 3.2-3.4GHz lik pentiumları tokat manyağı yapıyor ise niye artsın. Daha az saat hızı, daha az enerji tüketimi ve daha az ısı varken niye işlemcileri 3.7GHz de kassınlar ki? Şu an zaten hılar yükseltilerek indirime gidiliyor.

Öncelikle mimari de hız sınır zorlancak ardından ise yeni mimariye ve üretim teknolojisine geçilecek.

GHz her şey demek değil tıpkı ekran kartlarında ram in herşey olmadığı gibi.

quote:

Orjinalden alıntı: TRQX

quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

dostum, windows yani bill amcanın çiftliği neden herşeye destek versin ki,
    dediğin işlemciler çıkınca yeni bir işletim sistemi yazıp alın bunu beni daha da zengin edin diyecek,
    yoksa bilmiyor mu olacakları bu adam sanıyorsun.

İyi de ben Windows ölecek dediğimi hatırlamıyorum.

Sadece şimdiden destek veren yazılımlar bile var diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 27 Haziran 2007; 13:32:52 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.