Şimdi Ara

## Tek Çekirdekli Athlon64 İşlemcilerin Üretimi Sonlanıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
2.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Tek Çekirdekli Athlon64 İşlemcilerin Üretimi Sonlanıyor ##

Yaklaşık 3,5-4 yıldır aramızda olan AMD'nin tek çekirdekli Athlon64 işlemcileri yolun sonuna geldi. Zira AMD bu işlemcilerin üretimini sonlandırmayı planlıyor. AMD'ye rakibi Intel karşısındaki en mutlu günlerini yaşatan ve performans anlamında firmayı zirveye taşıyan tek çekirdekli (tabi arkasından gelen X2 işemciler - C2D işlemciler çıkana kadar) işlemciler için son siparişlerin içinde bulunduğumuz yılın 3. çeyreği içerisinde alınması planlanıyor.

AMD'nin 65nm üretim teknolojisine sahip olan 3500+, 3800+ ve 4000+ işlemciler için EOL süreci başlatılırken firma 90nm üretim teknolojisine sahip olan tek çekirdekli Athlıon64 işlemcileri düşük miktarlarda da olsa bir süre daha piyasaya sağlamaya devam edecek. Peki üretimi sonlanacak işlemcilerin yerlerini AMD nasıl dolduracak gelin şimdi bu konunun detaylarına bakalım.

AMD tek çekirdekli giriş seviyesi işlemci pazarına yönelik olarak ısıl güç tasarımı 45 watt olan 5 yeni Sempron işlemci hazırladı. Firmanın hazırladığı ve Eylül ayında piyasaya sunulması beklenen işlemciler arasında LE-1300 (2.3GHz/512KB L2), LE-1250 (2.2GHz/512KB L2), LE-1200 (2.1GHz/512KB L2), LE-1100 (1.9GHz/256KB L2) ve LE-1150 (2.0GHz/256KB L2) modelleri yer alıyor. 45 watt'lık ısıl güç tasarımına (TDP) sahip olan işlemciler ayrıca 65nm üretim teknolojisi ile üretilmekteler.

Peki AMD'nin tek çekirdekli işlemcilere yönelik olarak gelecek planları arasında neler var şimdi de hep birlikte bu planlara bir göz atalım. AMD gelecek yılın ilk yarısı içerisinde kod adı Spica olan çekirdeğe sahip, soket AM2+ formunda hazırlanan ve HyperTransport 3.0 desteğine sahip olan tek çekirdekli işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 25 Haziran 2007; 18:26:14 >

• oo süper hemen alalım bi tane. le-1300
  • Athlon 64 lerin sona dogru yaklaştıgı önceden belliydi zaten amd 90 nm ile artık bişeler yapamayacgının farkına vardı iyi hadi hayırlısı bakalım
  • Ben hiç bişey anlamadım. Hem sonlanıyor demişsin hem de gelece yıl Spica tek çekirdekli çıkacak.
    Nası yani ?

Haber için teşekkürler. Abi hakkaten çok çalışıyorsun ne diyeyim !
  • komik olan kisim sudur... bir fabrika uretim icin yeni bant acamadigi icin eski urunlerin bantlarina son verir..
    o asamada. piyasaya sokacagi yeni cok sayida islemcisi var ve tutulmasindan emin oldugu icin eski uretimlere son veriyor gibi bir goruntu var..

yeni islemciler baya guclu gelecek gibi... o bir kenara, tatile cikmayi planliyorlar sanki... donusu muhtesem olacak...
  • 65nm üretim teknolojisine sahip Athlon 64 3500+, 3800+ ve 4000+ işlemcilerinin üretimi sonlanıyor. Fakat AMD bir süre daha 90nm üretim teknolojisine sahip olan tek çekirdekli işlemcileri düşük miktarlarda da olsa piyasaya vermeye devam edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 25 Haziran 2007; 18:45:32 >
  • bi zamanlar athlon64 3000 işlemci almak için neler yaptıgım işlemci şimdi ne halde gerçekten çok yazık
  • E sonlansın artık
  • evet 170 dolardı fiyatı hayalllerimi süslerdi birde yanında abit a8n eski günler
    quote:

Orjinalden alıntı: subzero_eren

bi zamanlar athlon64 3000 işlemci almak için neler yaptıgım işlemci şimdi ne halde gerçekten çok yazık
  • AMD ile beraber Tek çekirdeklerin sonu geldi desenize
    hadi tmm AMD Athlon 64 3.5-4 yıldır piyasadaymış , piyasadan kaldırıp yerine çift ve üzeri işlemci getirmeleri normal çünkü 3.5-4 yıl olmuş çıkalı ama İntel , Core 2 duo 'yu çıkaralı 1 yıl oldu , onların üretimi durduruyorlar halbuki çift çekirdekli olmasına rağmen , yerine 4 çekirdekliler geliyor. onların gelmesiyle beraber core 2 duolarda fiyatlarında büyük ölçüde düşüş yaşanacakmış , işte buda bizim için iyi bi durum olucak
  • Tek çekirdek üretilmek zorunda giriş seviyesi ürünler için, çok pc kullanan kurumlar bankalar vs için. Intel core mimarisine sahip Celeron 4XX zaten bu yüzden çıkardğını düşünüyorum. Amd boşluğu kapatmak istemedi.
  • Dükkan dükkan gezip 3000+ aramıştım adamlar 3200 var dedikçe yok abi bize fazla gelir o demiştim
  • quote:

Orjinalden alıntı: murat aksu

Dükkan dükkan gezip 3000+ aramıştım adamlar 3200 var dedikçe yok abi bize fazla gelir o demiştim

ahh ahhh p4 2.6ghz zamanında neydi bea , sadece bundan 2.5-3 sene önce
  • dımı venıce 3xxx serısı ıntelı nasılda 2,5-3 yıl madara etmıstı
  • 7-8 önce duronlar vardı belki hatırlarsınız

7-8 sene sonra eskiden atlonlar vardı deriz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 25 Haziran 2007; 21:01:17 >
  • vay be efsane işlemcilerdi ama artık yeni efsaneler bekliyoruz amddenüzüldüm ama
  • quote:

Orjinalden alıntı: kkkkariman

7-8 önce duronlar vardı belki hatırlarsınız

7-8 sene sonra eskiden atlonlar vardı deriz

Duron 1800 ile arkinin sempron 2500 ünün kafasına verdiğimi bilirim. Duronlar athlon modifikasyonu oluyordu ama ben yapmamıştım. Yememişti...
  • Belki yeni efsaneler gelirde biz görürmüyüz!!!
  • ıyı hızmet ettı..bende bızım bı abıye ınt cafeye almıstım p4 den ıyı performans verıyodu...pek sevenıde yoktu buralarda bu cpu nun ..mıllet ıntel hastası burda ama bılmıyolardıkı ıntelı dagıtan cpu buydu ..tabıı bı zamanlar..
  • Intel gecen sene cikardigi bircok islemciyi 2008'de tamamen sonlandiriyor..

Amd'yi 3.5 -4 senedir bende guzel bir randimanla kullanmaktayim...

Photoshop, Solidworks, 3D Max.... ben sahsen devam ediyorum..
    yakinda ben de overclock yapmaya baslarim..

bitane'de guzel sogutma projesi koyarim.. iyi olur... sonra bende dual core'a terfi ederim.. 9 temmuz indirimlerine bagli olarak soyle bir crossfire ati chipset anakartta 6000+ yaparim... yuru ya kulum..

eski sistemimide guzel bir firewall yaparim..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.