Şimdi Ara

## 45nm AMD İşlemciler 2008 Yılının 2. Yarısında ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.629
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## 45nm AMD İşlemciler 2008 Yılının 2. Yarısında ##

AMD yeni nesil işlemcileri üzerindeki çalışmalarını devam ettiredursun, firmanın tepe yöneticisi olan Hectır Ruiz'in tekelcilik ile suçladığı en büyük rakipleri Intel, AMD'nin yeni nesil işlemcilerine 45nm üretim teknolojisine sahip işlemciler ile cevap vermeye hazırlanıyor. Hatta içinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerin güvenilebilir test sonuçlarının da gün yüzüne çıkması bekleniyor.

45nm üretim süreci özellikle üreticiler açısından son derece önemli. Zira 45nm üretim tekniği firmalara ciddi açıdan maliyet avantajı sağladığı ifade ediliyor. AMD bu yılın 2. yarısı içerisinde 65nm üretm teknolojisine ve doğal 4 çekirdeğe sahip olan yeni nesil işlemcilerini piyasaya sürecek. Bu noktada artık bir belirsizlik görünmezken Intel'in 45nm atağına AMD'nin ne zaman cevap verebileceği de son kullanıcılar arasında tartışılmaya başlandı bile.

Son gelen ve özellikle AMD'ye yakın anakart üreticilerine dayandırılan bilgilere göre, AMD'nin 45nm üretim teknolojisine yönelik olarak belirlediği takvim gelecek yılın 2. yarısını işaret ediyor. Soket AM3 formunda hazırlanacak olan AMD'nin 45nm işlemcileri Hypertransport 3. desteğine de sahip olacak ve DDR2/DDR3 destekli entegre bellek kontrolcüsü ile gelecek.

AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip olan soket AM3 işlemci ailesi özellikle 4 çekirdekli Deneb, Deneb FX, çift çekirdekli Propus ve tek çekirdekli Sargas işlemcilerini kapsayacak. Soket AM3 formundaki işlemcilerin geriye dönük olarak soket AM2/AM2+ formundaki anakartlar ile de çalışması beklenirken soket AM3 destekli anakartların geriye dönük olarak AM2 ve AM2+ işlemciler ile uyumlu olması beklenmiyor.

Ayrıca soket AM3 işlemciler için hazırlanan anakartların hacimli satışlarının DDR-3 belleklere geçiş hızına da bağlı olduğu bildirilmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 25 Haziran 2007; 10:48:30 >

• AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip olan soket AM3 işlemci ailesi özellikle 4 çekirdekli Deneb, Deneb FX, çift çekirdekli Propus ve tek çekirdekli Sargas işlemcilerini kapsayacak. Soket AM3 formundaki işlemcilerin geriye dönük olarak soket AM2+/AM2+ formundaki işlemciler ile de çalışması beklenirken soket AM3 destekli anakartların geriye dönük olarak AM2 ve AM2+ işlemciler ile uyumlu olması beklenmiyor.
    fx57 kardeş AM2+/AM2+ ne anlayamadım... Kusura bakma pek fazla işlemcilerle ilgilenmediğim için soruyorum....
  • quote:

Orjinalden alıntı: murders

AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip olan soket AM3 işlemci ailesi özellikle 4 çekirdekli Deneb, Deneb FX, çift çekirdekli Propus ve tek çekirdekli Sargas işlemcilerini kapsayacak. Soket AM3 formundaki işlemcilerin geriye dönük olarak soket AM2+/AM2+ formundaki işlemciler ile de çalışması beklenirken soket AM3 destekli anakartların geriye dönük olarak AM2 ve AM2+ işlemciler ile uyumlu olması beklenmiyor.
    fx57 kardeş AM2+/AM2+ ne anlayamadım... Kusura bakma pek fazla işlemcilerle ilgilenmediğim için soruyorum....

AM2/AM2+, AMD'nin kullandığı soket formatları. Şu an satılmakta olan AMD işlemciler soket AM2 formunda, önümüzdeki aylarda çıkacak 65nm üretim teknolojisine sahip yeni nesil işlemcilerse soket AM2+ formunda olacak (Not: Phenom FX serisinin bazı modelleri hariç)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 25 Haziran 2007; 9:32:26 >

• teşekkürler artık sormam
  • amd gümbür gümbür geliyor hadi aslanım göreyim seni
  • @fx57 hocam Bende ağustos sonu gibi sistem toplamayı düşünüyorumda bu socket am3 leri peklemek mantıklı mı sence? Haberden anladığım am3 ler seneye bu zamanlara anca gelirki o kadar bekleyemem. Şimdi alacağım core2 duo veya socket am2 amd 6000+ gibi bir işlemci sokağa atılan para manasına gelir mi tam yeni işlemcilerin çıkması arifesinde? Görüşlerin önemli cevap bekliyorum saygılar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

...

Son gelen ve özellikle AMD'ye yakın anakart üreticilerine dayandırılan bilgilere göre, AMD'nin 45nm üretim teknolojisine yönelik olarak belirlediği takvim gelecek yılın 2. yarısını işaret ediyor. Soket AM3 formunda hazırlanacak olan AMD'nin 45nm işlemcileri Hypertransport 3. desteğine de sahip olacak ve DDR2/DDR3 destekli entegre bellek kontrolcüsü ile gelecek.

...

FX57 işaretli bölgedeki ifade de anlatılmak istenen tahmin ettiğim şey, yani işlemcide iki denetleyici de olacak anlamına geliyor değil mi?

Eğer öyle ise güzel bir haber, ancak şu var: bu desteğin şimdiki işlemcilerde de olması gerekiyor zira 2008 in ikinci yarısına DDR3 yerine iyice yerleşmiş olacaktır. (Tabi bunun mümkün olmadığını biliyorum. Bari yeni sokete geçerken DDR4 ü de hesab ederek pinleri ona göre hazılasa. Bazıları boşta kalsa falan.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 25 Haziran 2007; 22:43:20 >

• yine haber yine haber, artik uzak gelecek haberleri gelmeye basladi AMD'den...bence kendimizi INTEL'in tekeline hazirlasak iyi olacak, bunlarin sungusu iyice dustu
  • bunun zamanında çıkacagını duşunemiyorum
  • baya bir vakit var gibi görünüyor o zaman kadar da inşallah amd armut toplamaz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Soket AM3 formundaki işlemcilerin geriye dönük olarak soket AM2+/AM2+ formundaki işlemciler ile de çalışması beklenirken soket AM3 destekli anakartların geriye dönük olarak AM2 ve AM2+ işlemciler ile uyumlu olması beklenmiyor.

Bir imla hatasını düzelteyim dedim öncelikle, alıntı yaptığım kısım şöyle olmalıydı kanaatimce:

Soket AM3 formundaki işlemcilerin geriye dönük olarak soket AM2/AM2+ formundaki anakartlar ile de çalışması beklenirken soket AM3 destekli anakartların geriye dönük olarak AM2 ve AM2+ işlemciler ile uyumlu olması beklenmiyor.

Haberle ilgili yorumuma gelirsek: Intel 2008 başında hatta 2007 sonlarında 45 nm. ye geçecek AMD ise 2008'in 2. yarısı diyor, AMD'nin haberleriyle yaptığı uygulamalar arasında da 1-2 aylık gecikme olduğunu düşünürsek demek ki intel AMD'den yaklaşık 8 ay ilerde üretim teknolojisi olarak, bu temelinde transistöre dayanan CPU işinde küçük gibi gözükmekle birlikte bana göre aslında inanılmaz büyük bir fark, düşünsenize rakibiniz hep sizden bir adım önde ve asıl kârı o topluyor önce sizde seyrediyorsunuz, gerçekten çok kötü bir durum AMD açısından. Son kullanıcı olarak bizim için hangisi en uygun seçenekse o tarafta pozisyonumuzu belirlemeye dewam edelim bence.

• Ben AMD nin soket yapısını değiştirmesine anlam veremez oldum.s754 - 939 - 940 - 1207 yeter artık kendi kuyularını kazıyorlar göz göre göre İntel i bu konuda örnek alsalar iyi olacak.s478 şimdi de 775 İntel 775 ile en az 2 yıl daha gider gibi geliyor bana buda temelde insanları zorlamayan bir şey.Şöyle ki elimde şu an dan 45 nm destekli anakart olabilir alsam onu E4300 ile de kullanabilirim pentium D ler le de gelecekte ki 45 nm ile de bence son zamanlarda ki en büyük avantajı intel in
  • amd yine soket değiştiriyo yanlış anlamadım dimi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: SrTeXa

Ben AMD nin soket yapısını değiştirmesine anlam veremez oldum.s754 - 939 - 940 - 1207 yeter artık kendi kuyularını kazıyorlar göz göre göre İntel i bu konuda örnek alsalar iyi olacak.s478 şimdi de 775 İntel 775 ile en az 2 yıl daha gider gibi geliyor bana buda temelde insanları zorlamayan bir şey.Şöyle ki elimde şu an dan 45 nm destekli anakart olabilir alsam onu E4300 ile de kullanabilirim pentium D ler le de gelecekte ki 45 nm ile de bence son zamanlarda ki en büyük avantajı intel in

Intel 2008 sonlarına doğru Soket B (Soket 1306) formuna geçecek, bellek denetleyicisini işlemci üzerine alması nedeniyle ve bu yüzden bütün anakartlar elde patlayacak. Ayrıca hatırlayanlar bilir intel zamanında her yeni CPU için yeni chipset çıkarır ve kullanıcıya sadece CPU satmak yerine chipset satmaya çalışırdı, AMD'nin Athlon serisi CPU'ları onu köşeye sıkıştırınca bu stratejisinden vazgeçmişti ancak yine rahatlayınca eskiye dönüş yapmak istiyor galiba nasılsa meydan benim diye düşünmeye başlıyor tıpkı eski güzel günlerinde olduğu gibi.

• quote:

Orjinalden alıntı: bravoecho

yine haber yine haber, artik uzak gelecek haberleri gelmeye basladi AMD'den...bence kendimizi INTEL'in tekeline hazirlasak iyi olacak, bunlarin sungusu iyice dustu
    ewt ya niye hep böyle gec kaliyor deli
  • quote:

Ben AMD nin soket yapısını değiştirmesine anlam veremez oldum.s754 - 939 - 940 - 1207 yeter artık kendi kuyularını kazıyorlar göz göre göre İntel i bu konuda örnek alsalar iyi olacak.s478 şimdi de 775 İntel 775 ile en az 2 yıl daha gider gibi geliyor bana buda temelde insanları zorlamayan bir şey.Şöyle ki elimde şu an dan 45 nm destekli anakart olabilir alsam onu E4300 ile de kullanabilirim pentium D ler le de gelecekte ki 45 nm ile de bence son zamanlarda ki en büyük avantajı intel in

Gidipte p35 chipsetli bi anakart alıp eski işlemci kullanmam.

AMD soket değiştiriyor intelde chipset ne farkı var sonucta yeni işlemcileri bi önceki anakartla kullanamıyorsun.Madem intel örnek firmada neden p965 45 nm desteği vermiyor.

• Dünyada sadece en iyi en pahalı işlemciler satılmıyor ki.. firmaların öncelikli amaçları hızlı ve fiyatı uygun sistemler oluşturup satmak.. Tam burada AMD nin fiyat performans konusundaki üstünlüğü uygun fiyatlı sistemlerin daha çok AMD ile oluşturulduğunu gösteriyor.. AMD işlemci satmıyor zannetmesin kimse sadece yeni teknolojilere geçme konusunda biraz geç kalıyor intel karşısında.. Hem bilgisayar alan yada kullanan herkes buradakiler gibi bilgisayardan az çok anlayan kişiler değil ki.. Onlar sistem hızlı çalışıyor mu office programı açılıyor mu ?? o zaman tamam neden daha çok para veriyim derler.. Bu tip kullanıcı sayısı emin olun çok fazla.. yani AMD yine satıyor merak etmeyin.. hem zaten satmasaydı şimdiye kadar iflas ederdi değil mi???
  • Şimdiden açıklaması iyi olmamış bana kalırsa,,yine çuvallayacak gibi görünüyor
  • quote:

İşte türk zihniyeti ne alaka kardeşim sen ilk çıkan LGA775 Anakartlar ile örneğin 915 çipsetlerle pentium 6xx serisi kullanabildinmi veya önceki çipsetle 935 le conreo kullanabiliyormusun Ha çipset değişmişsin ha anakart aynı şey ayrı satılmıyor ki bunlar

quote:

Dünyada sadece en iyi en pahalı işlemciler satılmıyor ki.. firmaların öncelikli amaçları hızlı ve fiyatı uygun sistemler oluşturup satmak.. Tam burada AMD nin fiyat performans konusundaki üstünlüğü uygun fiyatlı sistemlerin daha çok AMD ile oluşturulduğunu gösteriyor.. AMD işlemci satmıyor zannetmesin kimse sadece yeni teknolojilere geçme konusunda biraz geç kalıyor intel karşısında.. Hem bilgisayar alan yada kullanan herkes buradakiler gibi bilgisayardan az çok anlayan kişiler değil ki.. Onlar sistem hızlı çalışıyor mu office programı açılıyor mu ?? o zaman tamam neden daha çok para veriyim derler.. Bu tip kullanıcı sayısı emin olun çok fazla.. yani AMD yine satıyor merak etmeyin.. hem zaten satmasaydı şimdiye kadar iflas ederdi değil mi???

Amd nin çok sattığı doğru ama bazı teknolojileri mesala 3d now ve amd64 gibi komutları amd çıkardı

• Ahali yanlış anlamada kusursuzuz P965 DS3 anakart ile pentium ların 775 lerini de QX6800 leri de çalıştırabiliyoruz aynı aralıkta (zaman yada ücret ) olan AMD de ise bu sıkıntı pentium D ler var iken athlon 64 ler var idi şimdi aynı anakarta destek söz konusumu ki firmalar hep bizi kekliyor ötesi de boş hani

Ayrıca İntel çipset değiştiriyor doğru ama AMD nin ki göze daha çok batıyor demek istediğim budur ne şiddet ne celal
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.