Şimdi Ara

## Barcelona İşlemcilerinin Model Bilgileri Belli Oluyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD'nin yeni nesil mikroişlemci mimarisi K10'u kullanacak ilk işlemci, ailesi sunucu ve iş istasyonları için geliştirilen Barcelona işlemcileri olacak. Bilindiği gibi AMD'nin kod adını Barcelona olarak belirlediği yeni nesil işlemcileri aslına bakılırsa firmann Opteron işlemci aileinin yeni üyeleri olarak piyasaya sürülecekler.

Elimize geçen son bilgilere göre, Barcelona işlemcisinin en düşük modeli ilk testleri ortaya çıkan 1.6GHz'lik revizyonun aksine 1.9GHz'de çalışacak. 1.9GHz'lik modelin ismi ise Opteron 2258 olacak. Operon 2258 modelinise ise 2GHz'lik saat hızı ile Opteron 2260 olacak.

Anlaşılan firma Barcelona işlemcileri ile ilk etapta 2.4GHz'e görecek. Firmanın hazırladığı Barcelona işlemciler arasınd 2.1GHz'de çalışan Opteron 2262, 2.2GHz'de çalışan Opteron 2264, 2.3GHz'de çalışan Opteron 2266 ve 2.4GHz'de çalışan Opteron 2268 modelleri yer alacak.

Gelelim tüm işlemcilerin ortak noktalarına. Saat hızları farklı olan işlemcileirn her biri doğal 4 çekirdeğe sahip olacak. Soket F formunda hazırlanan işlemciler üzerinde 512kbx4 seviye 2 ön bellek ve 2MB seviye 3 bellek bulunuyor. AMD'nin ilk çıkacak Barcelona işlemcilerinin en büyük handikapı HT veri yolunda olacak. Zira yeni işlemci mimarisinin en önemli getirilerinden biri olan HT3 desteğine malesef ilk çıkacak olan Barcelona işlemcileri destek vermeyecekler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 22 Haziran 2007; 13:48:21 >

• Bunlar eski opteronlar gibi O/C canavarı olcakmı FX57 Bu konu hakkında bilgin varsa bizi aydınlatırsan sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conqurues -- 22 Haziran 2007; 14:15:03 >
  • madem yeni birşey yaptın onca zamandır ugrasıyorsun bari adam gıbı yap ht3 destegı yokmus gorduk ht3 destegı olmayanların ıntel karsıdında ne duruma geldıgını

bu arada haberler aceleye gelıyor sanırım her haberde yazım hataalrı oluyor kontrol edıp yollamak daha ıyı acele yollamaktansa
  • quote:

Orjinalden alıntı: conqurues

Bunların eski opteronlar gibi O/C canavaro olcakmı FX57 Bo konu hakkında bilgin varsa bizi aydınlatırsan sevinirim.

Valla işlemciler çıkmadan birşey söylemek pek gerçekçi olmaz ama en azından işlemcilerin geliştirişmiş ısıl güç tasarımları (TDP) overclock konusunda olumlu sinyaller vermekte
  • Yav beni AMD hayranı yapan özelliklerden bir tanesi HT dir. sanırım maliyeti düşürmek amacıyla yapılıyor böyle bir şey. Zaten AMD işlemcilerinin frekansları arttıkça daha sağlam performans veriyorlar, intele göre...
  • yaw konu dışı olacak ama geçen gün gazetenin birisinde gördüm Teknolojix diye bir firma bilen var mı bilmiyorum 99 dolara bilgisayar 299 dolara nootebook verecekmiş bu konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi. Nootebook almayı çok istiyorum ve 299 dolara veriyorlarsa hemen alacam
  • @Conqurues
    O/C canavari olcakmi
    @sadtneverdie
    ht3 destegı yokmus

sanki alacaksiniz..
    hayir yani o bir kenara, adam bide overclock destegini soruyor... alip overclock mu yapacan..?
    arkadaslar onceki serinin (800 serisi) yurt disi fiyatlarinda 500$ altinda islemci yok..

hayir illa overclock yapacaksan bide ECC ram alacaksin DDR2 800 1gb dual... hadi onu da gectim bide gidip anakart alacaksin..

300$ (ortalama) dolara geliyor 2X512mb ddr2 800mhz ecc ram

anakarttan bahsetmiyorum bile..

hayir yani hepsini alacaksan bana ver ben overclocksuz da kullanirim... bizim sirkete server lazim zaten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 22 Haziran 2007; 14:29:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

madem yeni birşey yaptın onca zamandır ugrasıyorsun bari adam gıbı yap ht3 destegı yokmus gorduk ht3 destegı olmayanların ıntel karsıdında ne duruma geldıgını

bu arada haberler aceleye gelıyor sanırım her haberde yazım hataalrı oluyor kontrol edıp yollamak daha ıyı acele yollamaktansa

Server uygulamaları için çok yüksek ht değerine gerek yok zaten işlemciler kendi aralarında haberleştikleri için herhangi bir darboğaz söz konusu değil.Zaten mimari oldukca gelişmiş olacak bir önceki k8'e göre L2 cahceler 128 bitten 256 bite çıkarılmış bu bile çok önemli bir gelişme.
  • quote:

Orjinalden alıntı: nirvanamc2

yaw konu dışı olacak ama geçen gün gazetenin birisinde gördüm Teknolojix diye bir firma bilen var mı bilmiyorum 99 dolara bilgisayar 299 dolara nootebook verecekmiş bu konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi. Nootebook almayı çok istiyorum ve 299 dolara veriyorlarsa hemen alacam

Arkadaşım seni kandırmışar
  • quote:

Orjinalden alıntı: zoo.co

quote:

yaw konu dışı olacak ama geçen gün gazetenin birisinde gördüm Teknolojix diye bir firma bilen var mı bilmiyorum 99 dolara bilgisayar 299 dolara nootebook verecekmiş bu konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi. Nootebook almayı çok istiyorum ve 299 dolara veriyorlarsa hemen alacam

teknolojix ankara'da teknorama'nin yerine geldi...
    son gidisimde 550$+kdv fiyatina MSI marka AMD Turion X2 satiyortlardi... ama dikkat Linux isletim sistemi...
    bence super ve ben almak istiyorum..

donanimi inceleyip windows kurulumuna uygun mu bir bakmak ona gore almak lazim..

buda AMD islemcilerinin nasil ucuzladigina dikkati cekmekte.. 550 dolar iyi bir fiyat notebook icin.. ddr2!!

bu arada arkadasin dedigi 299$lik taksit pesinati... pesin veriyorsun 300 dolari geri kalanini taksitle oduyorsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 22 Haziran 2007; 15:04:06 >

• Çok önceden model isimleri belliydi zaten...Bu bilgiler için wikipedia'dan şaşmayın derim...

http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_K10
  • EĞER FİYATLARIDA UYGUNSA ALINIR VALLA
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

Orjinalden alıntı: zoo.co

quote:

teknolojix ankara'da teknorama'nin yerine geldi...
    son gidisimde 550$+kdv fiyatina MSI marka AMD Turion X2 satiyortlardi... ama dikkat Linux isletim sistemi...
    bence super ve ben almak istiyorum..

donanimi inceleyip windows kurulumuna uygun mu bir bakmak ona gore almak lazim..

buda AMD islemcilerinin nasil ucuzladigina dikkati cekmekte.. 550 dolar iyi bir fiyat notebook icin.. ddr2!!

bu arada arkadasin dedigi 299$lik taksit pesinati... pesin veriyorsun 300 dolari geri kalanini taksitle oduyorsun..

ya gerçekten kafam karıştı benim şimdi gazeteyi evde buldum şey yazıyor, 99 dolar+kdv ye pc 299+kdv ye bilgisayar. 23 haziranı bekleyin diyor... böle birşey olma olasılığı nedir acaba. Teknolojix çok büyük bir firmam mı???

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: conqurues

Bunların eski opteronlar gibi O/C canavaro olcakmı FX57 Bo konu hakkında bilgin varsa bizi aydınlatırsan sevinirim.

Valla işlemciler çıkmadan birşey söylemek pek gerçekçi olmaz ama en azından işlemcilerin geliştirişmiş ısıl güç tasarımları (TDP) overclock konusunda olumlu sinyaller vermekte

iyi be en azından o yandan kurtarır bu işlemciler intel sürekli işlemci çıkarıyo zaten

• ulan ne barcelonaymış be 6 aydır hala çıkamadı
  • Bu gidişle yeni bilgisayarı yaz sonunda değil, yarı yıl tatilinde toplayacağım.
  • HT3 desteğinden yoksun halde bakalım ne kadar performans verecekler...acaba daha sonra bi revisyonla bu desteği de katarlar mı sizce??
  • Şimdi biri sanki alacaksın demeden açıklayayım peşin olarak. Bu bir kullanıcı olarak beni rahatsız eden bir şey.

Bir şeyi almayacak (alamayacak) olmam onun kötü olduğu hakkında yorum yapmama ya da hakkında bilgi almama mani değildir. Belki karşıma bu parçalara ihtiyacı olan biri çıkacak ve "abi bu barso varmış ne ayak" der ise ne diyeceğim "de get" mi?

Onu geçtik, bu işlemciler masaüstü platfor için de bir bilgi verecek bize.

Neyse yorumuma geçelim. Öncelikle beni rahatsız eden bir şey var.

İşlemcileri hızları 100 er MHz artırılarak paketlenmiş. Yani bence hiç olmamış aradaki hız farkı 200 er MHZ olmalıydı bence. 1,8GHz ile 2,4GHz arasında 5 tane işlemci var olacak iş değil. (Tabi işlemciler arasındaki fiyat farkı düşük olursa bu yorum geçersizdir ona göre)

Masaüstü platformda da böyle hızlar olacak ise ben almayayım. (Bu konuda da eğer o vakte kadar bilgisayar almayı BECEREMEZSEM OC kabiliyeti ile beni kendine çekebilir.)

Bakalım bekliyoruz, ama özellikle önümüzdeki ayın ortasına doğru yen bir sistem alabilirim. (İnşallah FX57 nin söylediği gibi 8 inde falan olabilir indirimler. Ama nerdeeeee.)

• AMD elindeki bombayı ya patlatacak ya da elinde patlayacak.
  • AMD fiyat indirimleri ile vakit kazanıyor inş adam gibi işlemciler çıkartırda bizi intelin gazabından korur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.