Şimdi Ara

Suya düşen cep telefonuna pirinç tedavisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
34.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tuvalete ya da suya düşen elektronik cihazı yeniden çalıştırma alternatiflerine bir yenisi, BlackBerry'sini bir kavanoz pirinç ile kurutan Wahington Post yazarından geldi.

Cep telefonunuz suya ya da daha kötüsü tuvalete düşse ne yapardınız? Birçoğumuz ilk şaşkınlığı atlattıktan sonra, telefonun değerine ve düştüğü suyun temizliğine göre değişen düşünme süresinde elimizi telefonun bulunduğu yere uzatırız.

Telefonu sulu ortamdan çekip aldıktan sonra sıra ilk müdahaleyi yapmaya gelir. Kot pantolonumuzla silmek, bataryasını çıkarıp içindeki suyu boşaltmak ya da evdeysek saç kurutma makinası ile kurulamak ilk akla gelen çözümlerdir. Bu durumlarda, bir nevi çok kan kaybetmiş hastaya benzeyen cep telefonu, ilk müdahale yapıldıktan sonra yeniden aktif hale getirilmeye çalışıldığında çoğu zaman bizi hayal kırıklığına uğratır.

WASHINGTON POST YAZARINDAN MACGYVER ÇÖZÜMÜ

Böyle bir olayla karşılaşanWashington Post yazarlarından Ernesto Londoño olayın çözümü için evlerimizde sıkça başvurduğumuz bir yöntemi kullanmış. Özellikle nemli ortamlarda tuz gibi gıdaların nemini almak için kullandığımız pirinç, bu olayda kurtarıcı rolü oynamış.

Tuvalete düşen BlackBerry cihazını çıkarıp yaklaşık yarım saat saç kurutma makinası ile kurutan yazar, daha sonra cihazı içi pirinç dolu kavanoza koyarak sabaha kadar burada tutmuş. Sabaha kadar bu şekilde tutulan telefon, sabah olduğunda yeniden çalışmaya başlamış.

Pirincin nemi çekme özelliğinden faydalanan Londono, bu tür pratik buluşları ile bildiğimiz MacGyver hatırlatıyor. Bu yöntemin, nem oranı az olan bir ortamda yapılması daha sağlıklı sonuç veriyor.

KaYNaK

• ilk defa duyuyorum helal olsun adama iyi düşünmüş
  • İnşallah denemek zorunda kalmayız,
    yinede aklınızın bi köşesinde bulunsun diye paylaşmak istedim.
  • helal olsun valla nasıl düşünmüş, ben peteğin üzerinde kurutmuştum olmuştu
  • helal olsun iyi akıl etmiş adam.bundan sonra ıslak telefonlar dooğru pirince :D
  • ayıklanmış pirinçmi ayıklanmamışmı?bide bulgur olurmu
  • yeni bir fikir..denemek lazım..
  • Şans eseri kurtulmuş blackberry
    yoksa suya düşen telefon o kadar kolay kurtulmaz
  • denemek lazım
  • Peki tuvalete düşen telefonu elimizi sokup aldık diyelim.. Peki o soktuğumuz el içinde bi önerisi varmıymış veya o an tuvalette ne olduğunun önemi varmı? tuş takımın arasına çimento etkisi yapcak bi madde varsa.. bağırsaklar o gün problemliyse

Suya düşen telefonlarınıza; düştüğü suyun türüne göre muamele yapınız.. tuvalete mi düştü Sifonu çekin.. Denizemi düştü soğuk su için, üstüne su mu döküldü heh o zman bu pirinci yapın..

• ya telefonun içine pirinç kaçarsa neolacak?ondan sonra çocuğa çıngırak diyemi verelim telefonu?
  • telefonun neresine kaçar ki pirinç
  • quote:

Orjinalden alıntı: B a R T u

ayıklanmış pirinçmi ayıklanmamışmı?bide bulgur olurmu

evet ayıklanıp pişmiş pirinç
  • Pirinç dolması yapılsa daha iyiymiş gibi.
  • yazdım bi köşeye... antalyada olanlar hiç denemeye kalkmasın bu arada
  • Telefon Çok Tozlanır Yafs
  • arkadaşlar yazı yalan.

çünkü sıvı teması cihaza 2 tür zarar verir. birincisi elektrik devrelerinde kısa devre ile. ikincisi rutubet ve ıslaklıktan dolayı pas ile. şimdi bu adam telefonunu suya düşürmüş. sonra pirinç kavanozunun içine sokarak telefonun sadece nemini gidermiştir. peki kısa devre yaptıysa bunu da mı giderdi. siz elektriğe takılı saç kurutma makinesini su kovasına soktuktan sonra pirinç çuvalına da soksanız. o makine kısa devre yapmış olur. eğer motoru yanmışsa o makine çalışmaz. bu yazarımız da telefonu pirince sokarak sadece kurutmuş oldu. cihazınının çalışmasının nedeni de kısa devre olmaması. bundan dolayı da şanslıymış.

ayrıca hava geçirmeyen telefon olmadığı için tüm telefonlar rutubetlenir. pirinç kavanozundan çıkardıktan sonra havadaki rutubet de pek ala telefona zarar verebilir. rutubetlenen telefonların, metal kısımlarından bazıları zamanla paslanır. işte telefonlarınız durup duruken kapanınca, çalışmayınca servise götürürsünüz, servis size sıvı teması der. siz tabi itiraz edersiniz. ama o olay en az 4 ay önce olmuştur.ama paslanma iyice artınca artık telefon açılmaz olmuştur.

bence o yazar, yazarlığına devam etsin, teknik işlere karışmasın

• Pirince yazık olmuş. Çöpemi gitcek şimdi 1 çuval prinç.
  • sentetik tiner duruken ...
  • ya şimdi kısa devre yapmayada biliyor ben sadece içini temizledim kurutmadm 1ay gecti telefon kafayı yedi ama kapanmadı..:S sadece bazen tuslar kitleniyor ya da kendi kendine resim çekiyor xD.bende yaklasık 4 saattr princ tedavisine basladm..adam neaparsan yap onun suyu temizlenmez demişti..bakalm insallah çeker bütün nemini..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.