Şimdi Ara

Bir Telekom komedisi ve acizliği....Hortladı okuyun...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şirketimizde bulunan sınırsız 512 kb bağlantıyı, 2 mb yapmak için telekom a başvuruda bulunduk. Bir dilekçeyle 2mb olacağını söylediler. İlgili arkadaş gitti başvuruda bulundu ve hızımız 2 mb oldu (Daha doğrusu olduğunu sandılar).

O sırada internet bağlantımız kesildi. Herhalde geçiş sürecinde oluyordur dedim. Yaklaşık 4 saat sonra hala bağlantı yoktu.

Telefon açtık. Telefona çıkan arkadaş hattınız 2 mb dedi.

- Hanfendi hattımız kesik ve 4 saattir internete baglanamıyoruz.
    - Beyfendi hattınız şu an 2 mb gözüküyor.
    - Doğrudur zaten dilekçe vemiştik ama internet yok!
    - Kontrol ediyorum bi sn....
    (5 dakika sonra)
    - Beyfendi sizin modeminiz bu hızı desteklemiyor...
    - Zyxel 660 modem var hanfendi nasıl desteklemez?
    - Bilemiyorum.
    - Lütfen arıza kayıdı girin hanfendi.
    - Tamam işleme aldım.

Baktıkki 444 lü arıza no sundan bu işi halledemeyeceğiz. Araştırmalar sonucunda bulunduğum şehrin 555 li direk adsl ile ilgilenen bölümünün nosuna ulaştık. Adam tanıdık çıktı...

- Abi şu işi hallet şirketde işler yürümüyor internet lazım.
    - Dur bakıyorum hemen.
    - Hattını 512 yer geri çekiyorum bak bakalım modem oturacakmı ("ADSL ışığı sabitlenip internet gelecek mi " nin telekom dilinden söylenişi)
    Hat 512 ye çekilir modem oturur.
    - Abi ok şu an internet var.
    - Dur bir de 1mb yapayım bakalım nolacak.
    Hat 1mb yapılır gene internet yok!
    - Yok abi gene ışık yanıp sönüyor. Oturmadı.
    - 2 ye geri cektim bir daha kontrol et.
    - Yok abi halen internet yok.
    - 512 ye çekiyorum işlerinizi hallededurun ben baktırıcam.
    - Tamam.
    - Abi telefondaki hatun sizin modem yuksek hızları desteklemiyor sorun modemden dedi, böyle birşey olabilir mi?
    - Yok baba ne alaka öle salak bişey olabilir mi? Sen salla o lafları ben baktırıcam.
    (Bu adam ilimizdeki ADSL nin başındaki adam)

Aradan 4 saat geçer... Allahtan şu an internet var. Şirkette mailler geliyor gidiyor, en azından işler yürüyor.

ADSL den görevli arkadaş gelir. Hatta bakar. Ne denediyse olmaz. Oraya buraya telefon açar. Portu değiştirin. Şunu yapın bunu yapın..
    Gene olmuyor gene olmuyor.

- Abi ..... bey kesin talimat verdi senin burda 2 mb i çalıştıracaz ama olmassa 1 yaparız olmaz mı? (İçimden sayıyorum tabi. Bir de adam tanıdık çıktı ya ayıp olmasın diye laf da edemiyoruz artık. Normalde banene arkadaş Telekom 2 mb satıyor değil mi? Git hattı 2 yap nası yaparsan yap diye cavlamam lazım )
    - Ya birader sen şunu 2 yapmaya bak. yaparsın sen yaparsın (GAZ) Dur sana çay söyliyeyim..
    - Oğlum abine çay ver.
    - Abi senin sorun portlardan değiştiriyorlar şu an.
    (Yeni porta geçilir.)
    - Ne oldu abi ok mi?
    - Yok abi porttan değilmiş..
    Olabilecek herşeyi denedi...Şirketin iç hatları tek tek kontrol edildi. Santrale baglımı bakıldı. Ve adam sonunda dellendi.
    - Bekle abi sen bu iş böyle olmayacak.
    (Hışımla şirketten çıktı gitti)

Bi baktım yanında telekomun telefon hattı çeken ekiplerinden birisini almış gelmiş. Adam taa santralden şirkete gelen yaklaşık 1.5 km lik kabloyu değiştirtmeye başladı. 2 saat sonra geldi.

555.... li yere tel açar.

-Ver abi 2 yi
    ....
    - Oturdu abi tamam.

Oda ne? 2m ve internet var!....

Hız testine girdik 1.7 civarı çıktı. Aman olsun tamam sağol dedik eline sağlık. Selam söle şuna buna....

--------------------------

Şimdi bunu ben neden yazdım. Hep düşünürdüm. Orda burda millet 16mb adsl 2 lerden bahsediyor ayda bilmem kaç paralara. Ama bizde neden 2 den yukarısı yok. Benim düşüncem telekomun bandwidth genişliğinin yetmeyeceği yönündeydi. Tabi böyle birşey yokmuş bunu öğrendik. Telekomun trde ki mevcut olan altyapısı bırakın 4 8 16 yı 2mb baglantıyı bile tam olarak desteklemiyor. Bizim hat şu an 2mb hesapta ama hiçbir zaman flashget harici dosya cektigimde 170kbs nin üstünü göremedim. Evimde kullandığım 1mb hatta 110 u direk explorer downloadında görebiliyorum. Yani 1 mb sorunsuz olarak verilebiliyor ama 2 mb hat öyle değil.

Adama sordum.

-Abi madem durum böyle böyle bu telekom Çanakkalede adsl 2 denemelerine başlamış. O nası olacak peki?
    -Nası olacağı var mı...6 ay alacak senden parayı ha yaptım ha yapıyorum diye. 6 ay sonra da çalışmalar bittiginde zaten yapmış olacak ama arada senden vermediği hizmetin karşılığını alacak. Bütün mesele para.

dedi.

Şansımıza tanıdık çıktı da işimiz halloldu. Ya olmasaydı ki bir çok kişinin yok. Daha halen 444 de telefonda kıza modemin bilmemne marka modem hatta adsl2 destekli oldugunu ve bu hızı desteklediğini anlatıyor olacaktık.

Bakıyorum halimize gülelim mi ağlayalım mı?

Avrupada 16mb/s adsl 2 baglantıları görünce ağlıyorum.
    Rusyada 128kb/s hatta aylık sınırsız 200 dolar odeyen arkadaşım aklıma geliyor. Bu sefer de gülüyorum.

------------------------------------------------------------------

Bu konuyu tekrar hortlattım. Hiçbir yere telekom altyapı iyileştirmesi yapmadı. İddia ediyorum 4mb hattı telekom mevcut altyapısıyla VEREMEZ! Kandırmaca bu iş....Gidip hemen 4 mb baglantılara atlamayın....Taahhüt vermeyin. Sonra geri dönüş yaparsanız, 12 aylık denen indirimi toptan bi seferde bir sornaki dönem faturanızdan tahsil ederler!!!!!.....Sorunlar daha yeni başlıyor birçok tel hattı kaldırmayacak bu hızları...Adamlar 512 leri otomatik 2mb yapıp gececekler santralden ama internetiniz kesilecek....Sonra uğraşıp duracaksınız...Yani bu olay telekomun yüzüne gözüne bulaşacak...Olan gene bize olacak....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLoWeR -- 3 Ağustos 2007; 15:07:20 >

• Telekom'un şu anki altyapısı ile hçi bir yere gelemeyiz.
    Yurt dışı çıkışımız 50küsür gb zaten
    her isteyene 2 mbit adsl verseler halleri ne olur

sayın pek muhterem doany bunları düşünür parayı düşünür
    müşteri memnuniyeti kimsenin umurunda bile değil açıkçası

türkiyede ve dünyada o kadar zengin var
    bir kaç milyar dolar bazıları için küçük bir para
    telekoma sağlam bir rakip çıksa kursalar 1 senede alt yapıyı
    fazla değil %50 ucuza verseler telekomda bi tane müşteri kalıyor mu o zaman göreyim
  • İşimiz gereği telekomda bu tür komik cevapları sık sık duyuyoruz ne diim Allah hepimize sabır versin :)
  • Altyapı zamanında olacak işler..

Geçen belgeselde Parisi gösteriyordu.. Adamların herşeyi yer altında.. Yerüstünde kablo göremezsin.. Tüm şehirde kablosuz internet..

Bunlar zamanla olacak işler.. Türkiye Avrupadan tahminimce 20 yıl geride.. 24 saat internet var ya ona da şükür..
  • Allah tan tanıdık çıkmış. yoksa vay halinize
  • Tam komedi ya
  • Bende 2mb kullanıyorum.. speed testlerde hep 1.7 çıkıyor.. rapiiden Dosya çekerken Stabil 210kb.. çekiyorum
  • Bu nasıl iş kardeşim yaa, bu adamlar senin oraya santralden yeni kablo döşemediler mi? Bu nasıl 8.sınıf dandik malzeme ve işçiliktir ki hala efektif olarak 2MBit alamıyorsun.
  • bu adsl müşteri hizmetlerindekilerin çoğu işten anlamıyor dün arkadaş kablosuz modem almış bağlantıyı kurmuş ama nete giremiyormuş ama kablolu modem ile girebiliyormuş neyse beni aradı bende müşteri hizmetlerini ara bi dedim aramış ve çıkan adam buna sizin bulunduğunuz bölgede santral çalışması var o yüzden bağlanamıyorsunuz demiş arkadaşta kablolu modem ile bağlanıyorum bir sorun yok ama kablosuz modem ile bağlanamıyorum demiş adam ısrarla sizin bulunduğunuz bölgede santral çalışması var bizde öyle gözüküyor demiş

yani bu ne demek oluyor telekoma 100000000000000..............X
  • quote:

Orjinalden alıntı: ScHiZopRen

Bende 2mb kullanıyorum.. speed testlerde hep 1.7 çıkıyor.. rapiiden Dosya çekerken Stabil 210kb.. çekiyorum

Aynen bende de öyle...Demekki bu altyapı 170 e izin veriyor....
  • Telekoma
  • Santral ile şirketiniz arasındaki hattın durumunu telekomun kontrol etmesi lazım, bizim(müşterinin) sorumluluğunda değil ki o hat , müşteri binasının telefon kutusundan sonraki hattan mesuldür. Yani bina içi tesisat müşterinin insiyatifindedir.

Hatta parazit varsa telekom kendi hattını kontrol ettirmelidir (işi nedir ki telekomun) Ara hatlarda bozukluk yıpranma eskime varsa afedersiniz ama eşşek gibi değiştirecek o hatları telekom...
  • quote:

Orjinalden alıntı: budden

Altyapı zamanında olacak işler..

Geçen belgeselde Parisi gösteriyordu.. Adamların herşeyi yer altında.. Yerüstünde kablo göremezsin.. Tüm şehirde kablosuz internet..

Bunlar zamanla olacak işler.. Türkiye Avrupadan tahminimce 20 yıl geride.. 24 saat internet var ya ona da şükür..

Almanyada tüm kablosuz internet paralı ve cok pahalı.Türkiye yi mumla aradım.Türkiyede hemen her cafe de ucretsiz kablosuz internet var.
    Bulgaristan daha da berbat cıktı.Her iki ülke de de Türkiye yi aramadım dersem yalan olur.
    Yani çokda kötü değiliz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cem_hakan -- 19 Haziran 2007; 20:30:31 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: cem_hakan

quote:

Orjinalden alıntı: budden

Altyapı zamanında olacak işler..

Almanyada tüm kablosuz internet paralı ve cok pahalı.Türkiye yi mumla aradım.Türkiyede hemen her cafe de ucretsiz kablosuz internet var.
    Bulgaristan daha da berbat cıktı.Her iki ülke de de Türkiye yi aramadım dersem yalan olur.
    Yani çokda kötü değiliz.

Kablosuz fiyatları bilemem ama Almanya'da 16 MBit 50£ civarı, Bulgaristan'da 5 MBit 10$

• Paylaşım için teşekkürler dostum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHI

Telekom'un şu anki altyapısı ile hçi bir yere gelemeyiz.
    Yurt dışı çıkışımız 50küsür gb zaten
    her isteyene 2 mbit adsl verseler halleri ne olur

sayın pek muhterem doany bunları düşünür parayı düşünür
    müşteri memnuniyeti kimsenin umurunda bile değil açıkçası

türkiyede ve dünyada o kadar zengin var
    bir kaç milyar dolar bazıları için küçük bir para
    telekoma sağlam bir rakip çıksa kursalar 1 senede alt yapıyı
    fazla değil %50 ucuza verseler telekomda bi tane müşteri kalıyor mu o zaman göreyim

O zaman da altyapıdan korkuyormuşum halen de korkuyorum
    Şu anki yeni tarife ile sınırsız 1024 olan 256 kullanıcılarının halini berbat etmeseler bari. Sürekli kesintiler bizi bekliyor gibi.

• quote:

Orjinalden alıntı: BLoWeR

Şirketimizde bulunan sınırsız 512 kb bağlantıyı, 2 mb yapmak için telekom a başvuruda bulunduk. Bir dilekçeyle 2mb olacağını söylediler. İlgili arkadaş gitti başvuruda bulundu ve hızımız 2 mb oldu (Daha doğrusu olduğunu sandılar).

O sırada internet bağlantımız kesildi. Herhalde geçiş sürecinde oluyordur dedim. Yaklaşık 4 saat sonra hala bağlantı yoktu.

Telefon açtık. Telefona çıkan arkadaş hattınız 2 mb dedi.

- Hanfendi hattımız kesik ve 4 saattir internete baglanamıyoruz.
    - Beyfendi hattınız şu an 2 mb gözüküyor.
    - Doğrudur zaten dilekçe vemiştik ama internet yok!
    - Kontrol ediyorum bi sn....
    (5 dakika sonra)
    - Beyfendi sizin modeminiz bu hızı desteklemiyor...
    - Zyxel 660 modem var hanfendi nasıl desteklemez?
    - Bilemiyorum.
    - Lütfen arıza kayıdı girin hanfendi.
    - Tamam işleme aldım.

Baktıkki 444 lü arıza no sundan bu işi halledemeyeceğiz. Araştırmalar sonucunda bulunduğum şehrin 555 li direk adsl ile ilgilenen bölümünün nosuna ulaştık. Adam tanıdık çıktı...

- Abi şu işi hallet şirketde işler yürümüyor internet lazım.
    - Dur bakıyorum hemen.
    - Hattını 512 yer geri çekiyorum bak bakalım modem oturacakmı ("ADSL ışığı sabitlenip internet gelecek mi " nin telekom dilinden söylenişi)
    Hat 512 ye çekilir modem oturur.
    - Abi ok şu an internet var.
    - Dur bir de 1mb yapayım bakalım nolacak.
    Hat 1mb yapılır gene internet yok!
    - Yok abi gene ışık yanıp sönüyor. Oturmadı.
    - 2 ye geri cektim bir daha kontrol et.
    - Yok abi halen internet yok.
    - 512 ye çekiyorum işlerinizi hallededurun ben baktırıcam.
    - Tamam.
    - Abi telefondaki hatun sizin modem yuksek hızları desteklemiyor sorun modemden dedi, böyle birşey olabilir mi?
    - Yok baba ne alaka öle salak bişey olabilir mi? Sen salla o lafları ben baktırıcam.
    (Bu adam ilimizdeki ADSL nin başındaki adam)

Aradan 4 saat geçer... Allahtan şu an internet var. Şirkette mailler geliyor gidiyor, en azından işler yürüyor.

ADSL den görevli arkadaş gelir. Hatta bakar. Ne denediyse olmaz. Oraya buraya telefon açar. Portu değiştirin. Şunu yapın bunu yapın..
    Gene olmuyor gene olmuyor.

- Abi ..... bey kesin talimat verdi senin burda 2 mb i çalıştıracaz ama olmassa 1 yaparız olmaz mı? (İçimden sayıyorum tabi. Bir de adam tanıdık çıktı ya ayıp olmasın diye laf da edemiyoruz artık. Normalde banene arkadaş Telekom 2 mb satıyor değil mi? Git hattı 2 yap nası yaparsan yap diye cavlamam lazım )
    - Ya birader sen şunu 2 yapmaya bak. yaparsın sen yaparsın (GAZ) Dur sana çay söyliyeyim..
    - Oğlum abine çay ver.
    - Abi senin sorun portlardan değiştiriyorlar şu an.
    (Yeni porta geçilir.)
    - Ne oldu abi ok mi?
    - Yok abi porttan değilmiş..
    Olabilecek herşeyi denedi...Şirketin iç hatları tek tek kontrol edildi. Santrale baglımı bakıldı. Ve adam sonunda dellendi.
    - Bekle abi sen bu iş böyle olmayacak.
    (Hışımla şirketten çıktı gitti)

Bi baktım yanında telekomun telefon hattı çeken ekiplerinden birisini almış gelmiş. Adam taa santralden şirkete gelen yaklaşık 1.5 km lik kabloyu değiştirtmeye başladı. 2 saat sonra geldi.

555.... li yere tel açar.

-Ver abi 2 yi
    ....
    - Oturdu abi tamam.

Oda ne? 2m ve internet var!....

Hız testine girdik 1.7 civarı çıktı. Aman olsun tamam sağol dedik eline sağlık. Selam söle şuna buna....

--------------------------

Şimdi bunu ben neden yazdım. Hep düşünürdüm. Orda burda millet 16mb adsl 2 lerden bahsediyor ayda bilmem kaç paralara. Ama bizde neden 2 den yukarısı yok. Benim düşüncem telekomun bandwidth genişliğinin yetmeyeceği yönündeydi. Tabi böyle birşey yokmuş bunu öğrendik. Telekomun trde ki mevcut olan altyapısı bırakın 4 8 16 yı 2mb baglantıyı bile tam olarak desteklemiyor. Bizim hat şu an 2mb hesapta ama hiçbir zaman flashget harici dosya cektigimde 170kbs nin üstünü göremedim. Evimde kullandığım 1mb hatta 110 u direk explorer downloadında görebiliyorum. Yani 1 mb sorunsuz olarak verilebiliyor ama 2 mb hat öyle değil.

Adama sordum.

-Abi madem durum böyle böyle bu telekom Çanakkalede adsl 2 denemelerine başlamış. O nası olacak peki?
    -Nası olacağı var mı...6 ay alacak senden parayı ha yaptım ha yapıyorum diye. 6 ay sonra da çalışmalar bittiginde zaten yapmış olacak ama arada senden vermediği hizmetin karşılığını alacak. Bütün mesele para.

dedi.

Şansımıza tanıdık çıktı da işimiz halloldu. Ya olmasaydı ki bir çok kişinin yok. Daha halen 444 de telefonda kıza modemin bilmemne marka modem hatta adsl2 destekli oldugunu ve bu hızı desteklediğini anlatıyor olacaktık.

Bakıyorum halimize gülelim mi ağlayalım mı?

Avrupada 16mb/s adsl 2 baglantıları görünce ağlıyorum.
    Rusyada 128kb/s hatta aylık sınırsız 200 dolar odeyen arkadaşım aklıma geliyor. Bu sefer de gülüyorum.

------------------------------------------------------------------

Bu konuyu tekrar hortlattım. Hiçbir yere telekom altyapı iyileştirmesi yapmadı. İddia ediyorum 4mb hattı telekom mevcut altyapısıyla VEREMEZ! Kandırmaca bu iş....Gidip hemen 4 mb baglantılara atlamayın....Taahhüt vermeyin. Sonra geri dönüş yaparsanız, 12 aylık denen indirimi toptan bi seferde bir sornaki dönem faturanızdan tahsil ederler!!!!!.....Sorunlar daha yeni başlıyor birçok tel hattı kaldırmayacak bu hızları...Adamlar 512 leri otomatik 2mb yapıp gececekler santralden ama internetiniz kesilecek....Sonra uğraşıp duracaksınız...Yani bu olay telekomun yüzüne gözüne bulaşacak...Olan gene bize olacak....

yukardaki olayı pazartesi günü yaşadım 2048 olan bağlantım 4092 olması gerekirken git geller modem arızalı demeler port yanmış falan derken mahalledeki kutudan araştırmalar sonucu zar zor 1024 olarak geri geldi internet cafemde iki gündür 1024 le takılıyoruz. bakalım yarın bırdaha gelecekler

• internet namına hiçbirşeyin iyilştiği yok.adam olmaz bu telekom
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.