<Windows root>/system32/hal.dll
50 Cevap142462 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2337 Mesaj
18 Haziran 2007; 20:05:36 

windosw aşagıdaki dosya eksik veya bozuk oldugu için balatılamadı

Arkadaslar hiç sorunum yoktu oyun oynarken elektirkler kesildi ve bu hata cıktı biglisayarı baslatamıyorum yarıdm edin cok acil!!

Dh Nba 2k11 Online Oyunculari Kulübü

5221 Mesaj
18 Haziran 2007; 20:13:55 

Kesintisiz güç kaynağı kullanmamanın bir sonucu daha...
Güvenli kip te sisteme girişi deneyin
http://www.dll-files.co...dex/dll-files.shtml?hal buradaki dosyayı indirin sistem dosylarının altına atın
yada XP cd sini takın boot edin, Repair ile devam edin

''İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!'' Mustafa Kemal ATATÜRK

2337 Mesaj
18 Haziran 2007; 20:18:35 

quote:

Orjinalden alıntı: pc-system1

Kesintisiz güç kaynağı kullanmamanın bir sonucu daha...
Güvenli kip te sisteme girişi deneyin
http://www.dll-files.co...dex/dll-files.shtml?hal buradaki dosyayı indirin sistem dosylarının altına atın
yada XP cd sini takın boot edin, Repair ile devam edin

Guvenli kip de giremiyorum girilmiyor sadece bios acabiliyorum bilgisayar özellikleri görundukden sonra bu sayfa gleiyor

Tek care format mı?

Yada Tekrar Windows cd sinden xp yi kursam veya biosdan halledebiliyomuyum?

2337 Mesaj
18 Haziran 2007; 21:57:50 

up!

14573 Mesaj
18 Haziran 2007; 23:12:51 

quote:

Orjinalden alıntı: Leadri

up!

pc-system1'in verdiği adresden dll sosyasını indirip, "system32" içine attınız mı? Bu işlemi yaparken güvenli kipte açmanıza gerek yok..

2337 Mesaj
19 Haziran 2007; 0:02:15 

suan laptopdan wireless aracılıgı ile baglanıyorum burdan cd ye cekmem mumkun deil bilgsayarımı açaiblsem yukluyecegim fakat acılmıyor sadece acabildiğim bios

5530 Mesaj
19 Haziran 2007; 0:19:21 

http://support.microsoft.com/kb/330184/tr

ayrıca cd den onarma yapmayı dene

2337 Mesaj
19 Haziran 2007; 0:54:01 

quote:

Orjinalden alıntı: seventyseven

http://support.microsoft.com/kb/330184/tr

ayrıca cd den onarma yapmayı dene

windows cd sini ancak yarın geliyor arkadasımdan (sansıma bak)

yeni topic acmııym dedim

Biosdan guvenli modda acabiliyormuyum?(98 de acıyordumda)

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Haziran 2007; 1:02:42 

bu forumda olan bir konudan alıntıdır;kapak olsun yarbaylara repairle tek dosya atmakla ne alaka.repair dese zaten eksik dllyi indirmesine ne gerek var

Aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için Windows başlatılamadı:
(Windows)\System32\Hal.dll

Başka bir bilgisayardan sorunla ilgili buralarda yaptığım araştırmalarda pek tatmin edici bir cevap bulamadım.
Ama olayla ilgili support. microsoft .com' da yaptığım aramada çözümü buldum. Aşağıda anlatıyorum:

Sorun boot.ini dosyasında bir sorun olduğu için ortaya çıkmış.
Çözümde ise bilgisayarı Windows XP Cd'si ile başlatıp "Hoşgeldiniz" ekranında "R" tuşuna basarak Kurtarma Konsolu'nu açtım.
Orada önce önyüklemeyi seçtim. (1 yazıp enter'a bastım)
Sonra yönetim şifresini girmemi istedi. (Yönetici parolası olmadığı için sadece enter'a bastım)
Komut istemi ekranı başladı. Burada önce bootcfg /list yazıp enter'a bastım. boot.ini dosyasının bulunmadığını söyledi. (!! boot.ini silinmiş :( !!)
Sonra bootcfg /rebuild yazıp enter'a bastım. Burada sistemde yüklü işletim sistemlerini taradı.
Sonuçta aşağıdaki yazı çıktı:
Toplam Belirlenen Windows Yüklemeleri: 1

"
[1] C:\Windows
Yükleme önyükleme listesine eklensin mi? (Evet/Hayır/Tümü)
"

Bundan sonra e yazıp enter'a bastım.Sonra aşağıdaki yazı çıktı:

"
Yük Tanımlayıcıyı Girin
"

Burada işletim sisteminin adını yazmak gerekiyor. (Microsoft Windows XP Professional veya Microsoft Windows XP Home Edition) Yazıp enter'a
bastım. Ekranda aşağıdaki mesaj çıktı:

"
OS Yükü seçeneklerini girin
"

Burada /fastdetect yazıp enter'a bastım. Sonra exit yazıp enter'a bastım. Bilgisayar yeniden başladı ve açıldı.

Bundan sonra bilgisayardaki MS Office 2003, Adobe Reader 8, Kaspersky Anti-Virus 6, Babylon 6, Windows Live Messenger programları hata verdi.
Bu programları kaldırıp tekrar yükledim. Adobe Photoshop CS2 ve Quicktime Player 7 aktivasyonları yeniden istedi. Ayrıca kullanıcı
resmim de görünmedi. Bunları da düzeltince bilgisayar eski haline döndü.

Not: Yukarıdaki yazının hazırlanması sırasında http://support.microsoft.com/kb/330184/tr adresindeki bilgilerden yararlanılmıştır.

2337 Mesaj
19 Haziran 2007; 1:08:04 

hocam sakin ol

sorularım

1.yukarıdaki işlem format gerektirmior?
2.Biosdan guvenli mod açabiliyormurum?

Uzaklaştırılmış
19 Haziran 2007; 2:18:34 

1.format değil bu bilgilerin aynen kalır ama bazı programların çalışmayabilir yazdığı üzere.C:boot.ini dosyasını yazdırıyoruz sisteme tekrar.kurtarma konsolu açılan yer.
2.biostan güvenli modu açamazsın.hdd önceliğini belirleyebilirsin.önceliği cd-roma ver ve xp cdsi ile sistemi aç.sana sorcak zaten R ye basın onarmak için diye orda yukardakileri takip et.aynı format ekranı geliyo mavi ama tabi orda soruyor R tuşuna basın diye.

şunuda söyleyeyim;ben bu oayı denedim bir keresinde ve oldu.yani yapamazsan sorun sendedir.denendi ve çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratsevdin -- 19 Haziran 2007; 2:19:31 >

174 Mesaj
19 Haziran 2007; 3:59:32 

sunu soliyim evt windows dogru kapatilmadigindan dolayi oluyor... yapacagin seyler baska bir hard diskin varsa veya diskin 2 bölük ise baska bir windows kur veya diskini cikar... baska bir pc ye tak calişir durumda olan orda bu pc direk zaten açilista diskini tariyor... yuksek ihtimal bad sector bulucaktir ve orda ki hatayi direk gidericektir ve windowsun açilicaktir yalniz pek saglikli calişmicaktir... hemen diskinin yedegini al ve maxblast versiyon 4 u ındır ve kur diskini incelettir.. cunku bad sector cogalmadan onarabilirsin her ne kadar window çözdüm desede o orda kalir ve disk o kümeye bişey yazdigi zaman direk tekrarlicaktir.. bu olay ve diskinde baska kümelere de zarar vericektir... o yuzden bilgilerinin yedegini al ve maxblast la onar uzun sürecek ama diskin için iyi olucaktir...

1.yukarıdaki işlem format gerektirmior? ne kadar ugraşşanda bir belki iki kere windows kurucan
2.Biosdan guvenli mod açabiliyormurum? hayir açamassin güvenlik modda açarken o dosyayida istiyor sanirim

benim görüşüm ise windows boot cd onarim yapma nedeni ise bad sector varsa çakicaktir windowsun tekrar açtiginda ise bilgilerin kaybolmuş olabilir üstüne işlem yaptigin için recovery programlari belki eski blgilerini görmeyebilir ....

kolay gelsin ....

KiDSkiLLeR

2337 Mesaj
19 Haziran 2007; 10:36:41 

teşekkür ederim arkadaslar bugun 12 gibi windows cd im geliyor ve size haber vericem

2337 Mesaj
19 Haziran 2007; 23:17:51 

evet arkadaslar sorunu yaptım fakar R ye fln basmadım cd yi taktım ve xp yi kurdum ve acıldı

Şimdi kapatıcam bilgisayarı sabaha sag cıkıcak mı? :S

67 Mesaj
20 Haziran 2007; 6:06:13 

Arkadaşım şunu dene büyük ihtimal harddisk'in western digital bu harddisk'ler bu sorunu sürekli yapıyor okuyan diğer arkadaşlarada önerim western digital disk almayın...
Başka bi pc'ye tak hal.dll dosyasını system32 ye at tekrar ki orda vardır yine de yenisini at çalıştır...

Uzaklaştırılmış
20 Haziran 2007; 10:32:59 

quote:

Orjinalden alıntı: Leadri

evet arkadaslar sorunu yaptım fakar R ye fln basmadım cd yi taktım ve xp yi kurdum ve acıldı

Şimdi kapatıcam bilgisayarı sabaha sag cıkıcak mı? :S

sen en kolay yolu seçmişsin

1 Mesaj
23 Ocak 2008; 21:57:24 

kardeş aynı olay bnm başımada geldi laptop uma oldu xp cd sini taktım ama cd yi okumuyor,görmüyor_?

177 Mesaj
11 Mayıs 2008; 13:24:41 

arkadaşım benden kurtarma ekranında sürekli parola istiyor bilmiyorum parolamı ben ne yapmam gerekiyor

<% Response.Direct
("DonanımHaber") %>

6 Mesaj
24 Mayıs 2008; 16:59:40 

quote:

Orjinalden alıntı: muratsevdin

bu forumda olan bir konudan alıntıdır;kapak olsun yarbaylara repairle tek dosya atmakla ne alaka.repair dese zaten eksik dllyi indirmesine ne gerek var

Aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için Windows başlatılamadı:
(Windows)\System32\Hal.dll

Başka bir bilgisayardan sorunla ilgili buralarda yaptığım araştırmalarda pek tatmin edici bir cevap bulamadım.
Ama olayla ilgili support. microsoft .com' da yaptığım aramada çözümü buldum. Aşağıda anlatıyorum:

Sorun boot.ini dosyasında bir sorun olduğu için ortaya çıkmış.
Çözümde ise bilgisayarı Windows XP Cd'si ile başlatıp "Hoşgeldiniz" ekranında "R" tuşuna basarak Kurtarma Konsolu'nu açtım.
Orada önce önyüklemeyi seçtim. (1 yazıp enter'a bastım)
Sonra yönetim şifresini girmemi istedi. (Yönetici parolası olmadığı için sadece enter'a bastım)
Komut istemi ekranı başladı. Burada önce bootcfg /list yazıp enter'a bastım. boot.ini dosyasının bulunmadığını söyledi. (!! boot.ini silinmiş :( !!)
Sonra bootcfg /rebuild yazıp enter'a bastım. Burada sistemde yüklü işletim sistemlerini taradı.
Sonuçta aşağıdaki yazı çıktı:
Toplam Belirlenen Windows Yüklemeleri: 1

"
[1] C:\Windows
Yükleme önyükleme listesine eklensin mi? (Evet/Hayır/Tümü)
"

Bundan sonra e yazıp enter'a bastım.Sonra aşağıdaki yazı çıktı:

"
Yük Tanımlayıcıyı Girin
"

Burada işletim sisteminin adını yazmak gerekiyor. (Microsoft Windows XP Professional veya Microsoft Windows XP Home Edition) Yazıp enter'a
bastım. Ekranda aşağıdaki mesaj çıktı:

"
OS Yükü seçeneklerini girin
"

Burada /fastdetect yazıp enter'a bastım. Sonra exit yazıp enter'a bastım. Bilgisayar yeniden başladı ve açıldı.

Bundan sonra bilgisayardaki MS Office 2003, Adobe Reader 8, Kaspersky Anti-Virus 6, Babylon 6, Windows Live Messenger programları hata verdi.
Bu programları kaldırıp tekrar yükledim. Adobe Photoshop CS2 ve Quicktime Player 7 aktivasyonları yeniden istedi. Ayrıca kullanıcı
resmim de görünmedi. Bunları da düzeltince bilgisayar eski haline döndü.

Not: Yukarıdaki yazının hazırlanması sırasında http://support.microsoft.com/kb/330184/tr adresindeki bilgilerden yararlanılmıştır.

walla kardesim süper açıklamışsın kesinlikle çalısıyor adım adım hiç birsey atlamadan deneyin hala sorunu devam eden varsa

194 Mesaj
25 Mayıs 2008; 10:18:10 

Peki üstüne tekrar windows kurarsak ne olur?

725 Mesaj
3 Haziran 2008; 10:37:05 

Arkadaşlar bende bu problemi yaşıyorum ama sadece overclock yaptığım zaman oluyor.Sebebini daha hala çöze bilmiş değilim.

| INTEL CORE 2 DUO E8200 2,66 * 3,2- GİGABYT P31 - ES3G - Kingston 2*2 800 Mhz - Zotac GTX 260 - - Samsung 500 GB Sata2 - Vantec 600 Watt -Creative A300 2+1 - Samsung 940BW - SENNHEISER PC333D - SteelSeries qck+ SK Edition - Zowie Ec2 - Razer Lycosa -

725 Mesaj
3 Haziran 2008; 10:56:08 

Başka bir bilgisayardaki Hal.dll dosyasını kendi pc atsam ne olur acaba ?

| INTEL CORE 2 DUO E8200 2,66 * 3,2- GİGABYT P31 - ES3G - Kingston 2*2 800 Mhz - Zotac GTX 260 - - Samsung 500 GB Sata2 - Vantec 600 Watt -Creative A300 2+1 - Samsung 940BW - SENNHEISER PC333D - SteelSeries qck+ SK Edition - Zowie Ec2 - Razer Lycosa -

68 Mesaj
17 Temmuz 2008; 11:36:01 

Bu sorun boot dosyasının silinmesiyle veya değiştirilmesiyle veya harddisk sürücelerini kurcalamakla ortaya çıkıyor.
Bu sorunun bence en kolay çözümü ( bende öyle çözdüm ) Windows xp cd sini takıp onarmaya girdikten sonra şu komutu yazmak:

bootcfg /add

işletim sistemi hangi sürücüde ise ordayken yazın. Hepsi bu kadar çözülüyor.
Eğer çözülmezse bootcfg yazın sonra çıkan seçenekleri kurcalayın.

Музыки сладкие
Были руки жаркие
Прощай, моя любовь

1 Mesaj
28 Ağustos 2008; 12:46:14 

Ide kablo ve çentik(pin sorunundan) kaynaklanıyor bu hata. eski tip bioslar hddden master görmediği için biosun içinden master göstersende anlamsız bi biçimde bu hatayı veriyor. Velhasılı sorunu çözmek için farklı bir ide kablosu denemek sistemdeki diğer ide aygıtlarının çentiklerini master değilde slave yapmak ve son olarak hdd nizin çentiğini master konumuna almanız gerekiyor saygılar...

801 Mesaj
22 Kasım 2008; 16:53:58 

aynı sorun bende de oldu boot.ini hatası verdi değiştirdim res attım.

windosw aşagıdaki dosya eksik veya bozuk oldugu için balatılamadı

hatası verdi format atmayada razıyım ama Klavye USB oldugu ıcın bıostan baska bıseyde calısmıo PS/2 kalvye taktım hatat ıkısı bıarada takılı duruo ama CD ı taktıgımda on yukleme ıcın bı tusa basın dedıgınde ıslevsiz kalıyo.
Wındowsun acılması lazım kı PS/2 i tanıtabileyim ama acılmıo Guvenli kipe de giremiyorum ve girilmiyor sadece bios acabiliyorum bilgisayar özellikleri görundukden sonra hata ekranı gelıo.

Baska bı bılgısayardan hal.dll dosyasını aldım ve nettende ındırdım USB bellekten boot edebılırmıyım ? ve nasıl yapıcam :(

http://www.sermerane.co...Hiren_s.BootCD.9.3-.iso ile mumkun dimi USB bellekten boot.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JuaN1925 -- 22 Kasım 2008; 19:24:25 >

Hangi Türk Filmlerini OSCAR'a layık buluyorsunuz?(Anket)Üstteki profil avatarına yorum :)USB bellekten XP kurulumu
İnternet ile kaç yılında tanıştınız?(Anket)"KullanıcıAdı.donanimhaber.com" DH subdomain blog sayfanız olsun istermisiniz?

49 Mesaj
11 Ocak 2009; 18:49:50 

elinde çalışabilir-live linux cd'si varsa ordan açıp dosyayı kopyalayabilirsin hemen. hiren cd ile usbden olup olmadığını bilmiyorum ama adı üstünde cdden oluyor normalde. bu gibi durumlar için usb veya cd'de çalışabilir kurtarma programı-linux bulundurmak çok işe yarayabiliyor. en az 15-20 kere kurtardım bu yolla şimdiye kadar. usbden boot edebilmen için usbye bir sistem kurmak gerekir öncelikle, usbden çalışan kurtama programı ne var bilmiyorum açıkçası ama 200mb'lik güzel bi linux var slax adında. genelde basit kurtarma işlerimi bundan yapıyorum ben. bu linkten indirebilirsin direk http://www.slax.org/get_slax.php?download=tar. kurulumu çok basit. windows kurulu bi bilgisayarda nasıl yapılacağını da anlatıyım hemen.
1) öncelikle usbyi fat yada fat32 olarak formatlaman gerekiyor. şu programı indirip(2mb) formatla http://files.filefront.com/SP27608exe/;9868201;/fileinfo.html.
2) ardından yukarıda linkini verdiğim .tar dosyasını yani slaxı indir.
3) sonra winrar yada 7-zip gibi bi programla .tar dosyasını usb belleğin kök dizinine aç(herhangi klasör içinde olmaması önemli).
4) ardında usb bellek içindeki boot klasörüne gir ve bootinst.bat dosyasını çalıştır. çıkan herşeye onay ver açılan pencerede. usb bootable olduktan sonra onay mesajı çıkıcak sonrada pencere kapanacak.
ardından da pcye reset atıp usbden boot etmek kalıyor. işlem bu kadar, umarım yardımcı olabilmişimdir. bu arada slaxın hızlı çalışması için açılış menüsünde copy to ram'i seçersen memnun kalacağını tahmin ediyorum.

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutlu_live -- 11 Ocak 2009; 18:49:13 >

referanslar: Manavus, neyyid, M@triXbox, xxxBomb3rMaNxxx

özgürlük için linux kullanın, kullandırın

49 Mesaj
11 Ocak 2009; 18:54:03 

pardon mesaj tarihine bakmamışım :) umarım ileride bu tarz sorun yaşayanlara yardımcı olur.

referanslar: Manavus, neyyid, M@triXbox, xxxBomb3rMaNxxx

özgürlük için linux kullanın, kullandırın

208 Mesaj
15 Ocak 2009; 19:12:28 

arkadaşlar şifre ekranından sonra c ye düşüyor.. şifre olmaması gerekiyor ama her ihtimale karşı olabilecek birkaç şifre denedim olmadı. administrator denedim yeine olmadı.. yukarıda arkadaşın dediği bootcfg /add denedim disk taramaları başarısız oldu diyor.. başka denenebilecek birşeyler var mı ??

4 Mesaj
9 Şubat 2009; 1:39:02 

ewet arkadaşlar aynı sorun benim laptop tada oldu bootcfg yi bende deniyorum başarısız oldu diyo we tamamlamıyor yardımcı olabilecek arkadaşlar warsa çok iyi olur diğer herşeyi denedim ama hal.dll yi de kopyalamıyor

http://img.donanimhaber.com/image.aspx/upfiles/388769/B0BD4ED874C94B57AC48177FC5E66A41.jpg

208 Mesaj
9 Şubat 2009; 10:37:07 

benimde sorun hala çözülmedi.. şu aralar vaktim olmadığı için ilgilenemiyorum ama topiği takip ediyorum.. artık olmazsa formattan başka çözüm yok :(

24 Mesaj
27 Şubat 2009; 11:17:39 

benim bilgisayarımda da aynı sorun mevcut şu anda.
bootcfg komutlarını çalıştıramadım ve bu yüzden windows'u tekrar yükleme ekranına geldiğimde işletim sisteminin yüklü olduğu diskin tamamen boş olduğunu ve biçimlendirme şeklinin (FAT/NTFS) de "belirtilmemiş" olarak tanımlandığını gördüm. bu sebepten şu anda o diski tekrar biçimlendiriyorum.
kendi bilgisayarlarınızda da bir göz atabilirsiniz..

3 Mesaj
8 Mart 2009; 23:38:29 

harddiski başka bir bilgisayarda biçimlendirip tekrar taktığım zaman da aynı hatayı verir mi?
aynı hatayı verdiği zaman ne yapacağım?
bana yardımcı olursanız sevinirim

27 Mesaj
12 Mayıs 2009; 11:09:57 

Aynı hatayı bende aldım fakat kurtarma konsoluna girdikten sonra siyah ekrana geçiyo ve
Microsoft Windows XP(TM) Recovery Console
The Recovery Console provides system repair and recovery functionality
Type EXIT to quit the Recovery Console and restart the computer
yazıyo, laptop da denedigim zaman arkadaşlarında dediği gibi 1 yazıp ilerleyebiliyorum masa üstünde neden olmuyor anlayamadım lütfen yardım

65 Mesaj
25 Mayıs 2009; 19:25:26 

Benim lap topta aynı sorun var. kurulum cd si taktıktan sonra okumuyor. yani kurtarma konsoluna ulaşamıyorum ki 'r' tuşuna basıp açıklananları uygulayayım. cd yi nasıl okutabilirim.?

65 Mesaj
25 Mayıs 2009; 19:58:16 

cd okutmayayı başardım. ancak 1 Tüm sabit diski kurtar, 2 uzman kurtarma modu
9 çık seçenekleri var. 1. seçeneği seçersem tüm verileri silecek. bu aşamada ne yapmalıyım? laptop toshiba, ve kendi orjinal kurulum cd var.

4226 Mesaj
24 Haziran 2009; 19:31:06 

kesin ve en kolay çözümü

arkadaşlar bu problemle sayısız kez karşılaştım ve her seferinde de, standart ve herkesin bildiği yöntemlerle bu problemi giderdim fakat bu yöntemler hem uzun sürüyor, hem zahmetliler, hem de herkes yapamaya biliyor. ben de bizzat bu problemin nasıl giderilebileceği konusunda biraz kafa yordum ve çok basit ve herkesin yapabileceği bir yöntem buldum. bu yöntemle 5 dakika bile sürmeden bu problemden kurtulabilirsiniz.

problemin nedeni :

arkadaşlar, bu problem genellikle yanlış kapatılan bilgisayarlarda oluyor. çok nadir olsa da, virus ya da bilgisayar normal kapatıldığı halde de oluştuğu oluyor. böyle bir durumda, bilgisayarın boot.ini dosyası zarar görüyor. aşağıdaki resimlerden ilki, zarar görmüş bir boot.ini dosyasına ait. ikincisi ise kusursuz bir boot.ini dosyasına ait.

0

(kırmızı çizgi ile gösterdiğim yerler, eksik ya da bozuk olan bölge. ikinci resimde oraların dolu olduğu göreceksiniz. normalde kırmızı çizgiler yok. ben paint'le ekledim ki belli olsun. ayrıca bu eksiklikler herkesde aynı olmuyor. kiminde 5 harf eksik olur kiminde 15 harf)

0

(tamamen eksiksiz bir boot.ini dosyası)

çözümü :

öncelikle bozuk olan boot.ini dosyasını onarmak için, hald.dll hatası veren işletim sistemindeki boot.ini dosyasına ulaşmalıyız. ya da başka bir boot.ini dosyası oluşturarak bozuk boot.ini dosyası ile yerlerini değiştirmeliyiz. boot.ini dosyası, görünmez bir sistem dosyası olduğu için aşağıdaki işlemleri yaparak görünür hale getirin.

diyelim ki harddiskiniz ikiye bölünmüş ve her iki tarafında da xp var fakat birinde hal.dll hatası veriyor. ya da iki harddiskiniz var fakat biri sağlam, diğeri ise hal.dll hatası veriyor. bu durumda ;
sağlam işletim sisteminde c: yi açın, araçlar ve klasör seçenekleri'ne tıklayın. görünüm'e tıklayıp gizli dosyaları göster'i seçin. biraz aşağı indirin listeyi ve orada "korunan işletim sistemi dosyalarını göster (önerilen)" de olan işareti kaldırın ve tamam diyerek sayfayı kapatın. şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. eğer göremiyorsanız, bilgisayarınızda virus vardır ve gizli dosyalarınızı görmeyi engelliyordur. bu virusten kurtulmanın tek yöntemi ise combofix programını kurup çalıştırmak.
http://www.gezginler.ne...nload=combofix&lid=7011
şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. aynı zamanda sistem dosyalarını da görmelisiniz. mesela c:'ye girdiğinizde autoexec.bat gibi, "System Volume Information" gibi dosyaların gözükmesi lazım. o dosyalardan biri de "boot.ini" dosyası. bu dosyaya çift tıklayın. eğer not defteri açılmadıysa, not defteri ile açmayı deneyin. böyle yaptığınızda yukarıdaki resimlerdeki gibi yazılar çıkması lazım. şimdi o yazılardaki eksik olan yerleri değiştirin. sp3-sp2 ya da başka bir yükseltme sürümü kullanmanız önemli değil. hepsi için aynı yazı, yani "Microsoft Windows XP Professional" geçerli. şimdi boot.ini dosyasını kaydedin ve eğer bozuk olan işletim sisteminin kurulu olduğu bölümde değilse oraya atın. eğer f: deki işletim sistemi hal.dll hatası veriyorsa, sağlam boot.ini dosyasını oraya atmalısınız. eğer kaydetme hatası verirse, başka bir yerde oluşturun boot.ini dosyasını ve daha sonra atın. bu işlemlerden sonra problem hallolacak. anlatması uzun fakat yapması benim 3. dakikamı bile almadı. kolay gelsin.

"Yakında imzalarda maaş bordroları görmeye başlarsam hiç şaşırmayacağım"

Çin atasözü

3 Mesaj
6 Eylül 2009; 17:55:25 

Arkadaşlar,

Bende de hal.dll' den kaynaklanan sorun var, çözümler oldukça anlaşılır; fakat benim bilgisayarım Dell'in küçük bir modeli ve CD DVD YERINE SAHİP DEĞİL , bu durumda napmalıyım, lütfen yardım edin, çünkü biraz acil

Şimdiden çok çok teşekkür ederim. =)

4226 Mesaj
6 Eylül 2009; 20:22:45 

CD DVD sürücüsüne sahip değilse yapılabilecek pek bir şey yok malesef. ya flash belleği xp cd'si olarak göstereceksin ve öyle halledeceksin problemini, ya da flash belleğe xp kuracaksın. harici dvd sürücü ya da harici harddisk ile de çözülebilir sanırım fakat biraz zor biraz külfetli bir yöntem. aslında şöyle bir şey geldi aklıma ; yukarıda bahsettiğim dosyaları başka bir pc'de hazırla ve disket sürücü ya da başka bir şekilde, bios ortamında harddiske at. bu yöntemlerle kesinlikle sorunun çözülür diyemeyeceğim malesef fakat şimdilik aklıma gelenler bunlar. umarım yardımcı olur.

"Yakında imzalarda maaş bordroları görmeye başlarsam hiç şaşırmayacağım"

Çin atasözü

3 Mesaj
6 Eylül 2009; 22:15:54 

Flash belleği xp cd'si olarak göstermeyi denedim fakat başaramadım=) bunu nasıl yapıcağım hakkınd yardım edebilirseniz çok sevinirim.. Tekrar teşekkürler yardımlarınız için.

3 Mesaj
7 Eylül 2009; 19:30:03 

Sorunumu çözdüm - WinToFlash adlı bir programı kullanarak, usb'ye windows xp cdsinin içindekileri aktardım. Bu pragram Usb'mi aynı zamanda bootable yaptı ve windows xp cdsi işlevini gördü. Şu an her şey yolunda yek yapmam gereken driverleri yüklemem

478 Mesaj
2 Kasım 2009; 9:48:29 

arkadaşlar bende de aynı problem var. format atmıyor, hal.dll i system32 atmak için bilgisayarı açmak gerekiyor. benim bilgisayar açılmıyor. yani ne cd den başlatıp format atabiliyorum (bios u ayarladım) ne de bilgisayarı açıp dll atabiliyorum.

hal.dll eksik diyor. herhangi bir tuşa basıldığında reset atıyor. f8 ile herhangi bir modda açılsa yine aynı şeyi yapıyor. bu nası iştir? bi yardımcı olun lütfen...

Biz bu işin ithalatını, ihracatını, yeri geliyo, imalatını yapıyoruz...

1 Mesaj
23 Mart 2010; 11:09:52 

[font="Times New Roman"][font="Times New Roman"]<Windows root>/system32/hal.dll
arkadaşlar dün bilgisayarı açıp dışarı çıktıktan sonra geldiğimde bilgisayar ekranının kararmış fakat çalışıyor halde buldum kapatma düğmesinden kapatıp tekrar açtığımda karşıma
windows aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için başlatılamadı
yukarıdaki dosyanın bi kopyasını yükleyin
yazısı çıktı burdaki tüm seçenekleri denedim cd takıp onarma ya da format atmayı denedim ama her ikisinde de harddiski göremediğine dair uyarı veriyor.
biosa girdiğimde de sadece drive patleri görüyorum ordan c ve d nin içindekiler dosyalar görünüyor fakat herhangi bir işlem yapılamıyor
yardımcılarınızı bekliyorum[/font][/font]

2431 Mesaj
27 Mart 2010; 13:38:12 

arkadaşlar tam olarak bir teşhis değil ama sanırım hal.dd hatasını çözemiyorsanız, yetkili servise yada güvenilir bir servise götürün baktırın... Çünkü tahminim Bad Sector olabilir HDD lerinizde.. yada yukarıda bi arkdasın anlattıgı gibi linux live os ile bu işide halledebilirsiniz. kolay gelsin

Her canlı bir gün cansız olacaktır... Bu yüzden Bugünün Tadını Çıkar ;))Unutmayın LimitSizsinizZ...FREEDOM!
[S & ID: 2005.07-71379]
HomeHaber & HepSigorta

48 Mesaj
22 Ağustos 2010; 11:29:43 

sistemi kurdugunuz partition neyse boot. ini dosyasinda o yazmasi gerekir.
boot.ini dosyasinda partition bolumu ne yaziyorsa o partitiona bakiyor ve hal.dll bulamiyor.
bu durumda hirens boot cd si ile windows mini yi kurup boot.ini dosyasini duzelterek sorunu asabilirisiniz.

yeni pc lerin usb den boot ozelligi mevcut. hirens boot cd yide grub4dos ile usb ye yukleyerek usb den boot edebilirisiniz.
hirens boot cd nin son surumlerinde mini windows xp var.

3 Mesaj
30 Ekim 2010; 18:21:52 

arkadaşlar bende bu problem pardus kurduktan sonra oluştu. önce 4 parçaya bölünmüş olan hdd min 1. ve 4. parçalarında windows vardı. sonra 2. kısma da pardus kurdum. bundan sonra 1. bölümdeki windows ve pardus açılırken 4 . bölümdeki windowsumu kullanmak istediğimde bu hatayı aldım. hal.dll yok falan diyor. sonra sorunun kaynağını buldum. pardus kurduğum bölüm ntfs ile biçimlendirilmediği için windows bu bölümü görmüyordu. yani windows 3 bölüm görüyordu. benim açılmayan windowsum ise 4. bölümde idi. sorun buradan kaynaklanıyordu. ben de bilgisayarım üzerine sağ tıklayarak özellikler ve gelişmiş seçeneklerinden windows açılışındaki partition bölümünü 4 yerine 3 yaptım ve sorun çözüldü. 1. bölümdeki windowsum açılıyordu çünkü zaten ilk bölümde olduğu için pardusun kurulumu onun sıralamasını etkilememişti. ha bu arada bunu bulmak yaklaşık 1 saatimi aldı :)

1353 Mesaj
7 Aralık 2010; 13:52:17 

quote:

Orijinalden alıntı: kontendoo
kesin ve en kolay çözümü

arkadaşlar bu problemle sayısız kez karşılaştım ve her seferinde de, standart ve herkesin bildiği yöntemlerle bu problemi giderdim fakat bu yöntemler hem uzun sürüyor, hem zahmetliler, hem de herkes yapamaya biliyor. ben de bizzat bu problemin nasıl giderilebileceği konusunda biraz kafa yordum ve çok basit ve herkesin yapabileceği bir yöntem buldum. bu yöntemle 5 dakika bile sürmeden bu problemden kurtulabilirsiniz.

problemin nedeni :

arkadaşlar, bu problem genellikle yanlış kapatılan bilgisayarlarda oluyor. çok nadir olsa da, virus ya da bilgisayar normal kapatıldığı halde de oluştuğu oluyor. böyle bir durumda, bilgisayarın boot.ini dosyası zarar görüyor. aşağıdaki resimlerden ilki, zarar görmüş bir boot.ini dosyasına ait. ikincisi ise kusursuz bir boot.ini dosyasına ait.

0

(kırmızı çizgi ile gösterdiğim yerler, eksik ya da bozuk olan bölge. ikinci resimde oraların dolu olduğu göreceksiniz. normalde kırmızı çizgiler yok. ben paint'le ekledim ki belli olsun. ayrıca bu eksiklikler herkesde aynı olmuyor. kiminde 5 harf eksik olur kiminde 15 harf)

0

(tamamen eksiksiz bir boot.ini dosyası)

çözümü :

öncelikle bozuk olan boot.ini dosyasını onarmak için, hald.dll hatası veren işletim sistemindeki boot.ini dosyasına ulaşmalıyız. ya da başka bir boot.ini dosyası oluşturarak bozuk boot.ini dosyası ile yerlerini değiştirmeliyiz. boot.ini dosyası, görünmez bir sistem dosyası olduğu için aşağıdaki işlemleri yaparak görünür hale getirin.

diyelim ki harddiskiniz ikiye bölünmüş ve her iki tarafında da xp var fakat birinde hal.dll hatası veriyor. ya da iki harddiskiniz var fakat biri sağlam, diğeri ise hal.dll hatası veriyor. bu durumda ;
sağlam işletim sisteminde c: yi açın, araçlar ve klasör seçenekleri'ne tıklayın. görünüm'e tıklayıp gizli dosyaları göster'i seçin. biraz aşağı indirin listeyi ve orada "korunan işletim sistemi dosyalarını göster (önerilen)" de olan işareti kaldırın ve tamam diyerek sayfayı kapatın. şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. eğer göremiyorsanız, bilgisayarınızda virus vardır ve gizli dosyalarınızı görmeyi engelliyordur. bu virusten kurtulmanın tek yöntemi ise combofix programını kurup çalıştırmak.
http://www.gezginler.ne...nload=combofix&lid=7011
şimdi gizli dosyaları görmeniz lazım. aynı zamanda sistem dosyalarını da görmelisiniz. mesela c:'ye girdiğinizde autoexec.bat gibi, "System Volume Information" gibi dosyaların gözükmesi lazım. o dosyalardan biri de "boot.ini" dosyası. bu dosyaya çift tıklayın. eğer not defteri açılmadıysa, not defteri ile açmayı deneyin. böyle yaptığınızda yukarıdaki resimlerdeki gibi yazılar çıkması lazım. şimdi o yazılardaki eksik olan yerleri değiştirin. sp3-sp2 ya da başka bir yükseltme sürümü kullanmanız önemli değil. hepsi için aynı yazı, yani "Microsoft Windows XP Professional" geçerli. şimdi boot.ini dosyasını kaydedin ve eğer bozuk olan işletim sisteminin kurulu olduğu bölümde değilse oraya atın. eğer f: deki işletim sistemi hal.dll hatası veriyorsa, sağlam boot.ini dosyasını oraya atmalısınız. eğer kaydetme hatası verirse, başka bir yerde oluşturun boot.ini dosyasını ve daha sonra atın. bu işlemlerden sonra problem hallolacak. anlatması uzun fakat yapması benim 3. dakikamı bile almadı. kolay gelsin.

adam hakıl beyler hatta bunu cdden çalışan minixp ile yaptım

teşekkür ettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

27 Mesaj
11 Temmuz 2011; 19:44:20 

tüm anlatıcıların klavyesine sağlık microsft un yöntemi denedim biraz farklar var ama şu an itibarıyla oldu gibi
aynı bil pardus kurulu son yazıyı görseymişim onu denerdim
Bilgisisni paylaşanlara teşekkürler

1 Mesaj
30 Kasım 2011; 10:49:29 

burda yazılan herşeyi yaptım sonuç yok kaç defa tekrar yükledim xp yi bilgisayar açılırken <Windows root>/system32/hal.dll yazısı çıkıyor usb bellekten yükledim ben tekrar bellekle açıyorum R ye basıyorum dosyayı kaydetmeye çalışıyorum yok olmuyor bi çözüm yolu bulamadım bootcfg ile ilgili yazanları da yaptım olmuyor. uzun süredir çözüm arıyorum yardım edecek olan olursa allah razı olsun ondan :D

1 Mesaj
25 Aralık 2011; 14:05:11 

arkadaslar hal.dll hatasının tam ve kolay cozumu asagıdakı lınktedır.daha cok hatanın cozumlerı ıcın sayfamını begenmeyı unutmayın
http://www.facebook.com...42571141&type=1&theater

-ARTAN

185 Mesaj
12 Mayıs 2012; 19:08:26 

bu konuyu birde ben hortlatiyimm başıma gelldiiii delircmm...Babamn pc de karşılaştım bu ronla cd ile başlatamıyorum pc yi ne yapmam lazımm aynı dll eksik vs aynı hikayee...

2630 Mesaj
12 Mayıs 2012; 19:50:47 

quote:

Orijinalden alıntı: fashionmann

bu konuyu birde ben hortlatiyimm başıma gelldiiii delircmm...Babamn pc de karşılaştım bu ronla cd ile başlatamıyorum pc yi ne yapmam lazımm aynı dll eksik vs aynı hikayee...

windows cd si bulman lazım başka turlu cozemessın

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Teknik Yardım » <Windows root>/system32/hal.dll
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.688