Şimdi Ara

## Core 2 Duo İşlemciler 2008 Yılı Hiç Olmasın İstiyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
0
Favori
5.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Öncelikle gelin hep birlikte mevcut duruma bakalım,

- Intel yeni nesil Core mimarisini kullanan Core 2 Duo işlemcileri yaklaşık 1 yıl önce 27 Temmuz'da piyasaya sürdü.
    - Yine Intel geçtiğimiz yıl kasım ayı içerisinde dört çekirdekli işlemcilerini pazara sunan ilk firma oldu.
    - Bu süreç zarfında firma farklı tarihlerde Core mimarisini kullanan Core 2 Duo E4000 serisini ve Celeron 4xx işlemcilerini hazırladı, bazı işlemcileri ile de vedalaştı.

Intel'in masaüstü platform için mevcut durumu en basit anlatımı bu şekilde. Şimdi firmanın atacağı adımlara bir bakalım,

- Intel önümüzdeki ay içerisinde "Conroe Refresh" olarak ta bilinen bilinen 1333MHz fsb'ye sahip X6x50 serisi işlemcilerini piyasaya sürecek.
    - Firmanın 45nm tam gaz çalışmaları devaö ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylar içerisinde yapılan Intel Geliştiriciler Formunda firma 45nm işlemcilerin çalışan örnekleri ile canlı demolar yapıp performfans sonuçlarını da yayınlamıştı. Bu yılın sonu veya gelecek yılın hemen başında firma 45nm üretim teknolojisine sahip çift ve dört çekirdekli Wolfdale/Yorkfield işlemcilerini pazara sunmak istiyor.
    - Intel özellikle 45nm üretim sürecine geçiş ve adaptasyonu son derece hızlı gerçekleştirmek istiyor zira 45nm üretim tekniğinin maliyetlere ciddi bir katkısı olduğu da ifade ediliyor.
    - En önemlisi fiyat indirimleri: Temmuz ve Eylül aylarında Intel işlemcileri ciddi fiyat indirimleri bekliyor.

İşlemci devi Intel'in attığı ve atması planan adımları kısaca bu şekilde özetleyebilmek mümkün.

Masaüstü için hazırladığı güncel tüm işlemcileri LGA775 formunda hazırlayarak işlemcilerini tek bir soket tipi etrafında toplamayı başaran Intel'in önündeki en büyük sorun olarak ise işlemci ürün gamını son derece şişkin olması ve fiyat ayarlamalarının esnek olarak gerçekletirilememesi gösteriliyor.

90nm üretim teknolojisine sahip Pentium 4 işlemciler, 65nm üretim teknolojisine sahip bazı Pentium D işlemciler ve son olarak 65nm üretim teknolojisine sahip Celeron D işlemcilerinden sonra sıranın Core 2 Duo modellerine gelmesi kaçınılmazdı.

Elimize ulaşan son verilere göre, Core 2 Duo E6300, E6600, E6700 ve "Extreme" serisinde yer alan ayrıca firmanın şu an için en hızlı çift çekirdekli işlemcisi olan Core 2 Extreme 6800'in de dahil olduğu işlemciler ile birlikte nispeten daha yeni sayılan E6340 ve E6420 işlemciler için EOL (End Of Life - Üretimin Sonlanması) operasyonun yılın son çeyreğine doğru başlıyacağı ve gelecek yılın ilk çeyreği ile birlikte Intel'in bu işlemcilere kibarca "bye bye" diyeceği söylenmekte.

Durun daha bitmedi selpaklarınızın sayısını ikiye çıkarın zira göz yaşlarınıza engel olamayabilirsiniz. Çünkü Intel'in yapacağı toplu kıyıma dört çekirdekli Core 2 Extreme 6700 ve Pentium D 945 modelleri de dahil olacak.

Yani 2008 ile birlikte Intel'in gündemi değişecek ve firmanın 45nm işlemcilerine konsantre olacağını söyleyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 16 Haziran 2007; 17:12:54 >

• BENİM 6300 DEMEKKİ ESKİYOR..
  • teknolojiyi bu kadar çabuk eskirten başka bir sektör yok galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bodyguard_26 -- 16 Haziran 2007; 16:55:49 >
  • yuh abi benim hala leblebi kavurdugum prescottum war ya adamlar uçtu resmen
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Elimize ulaşan son verilere göre, Core 2 Duo E6300, E6600, E6700 ve "Extreme" serisinde yer alan ayrıca firmanın şu an için en hızlı çift çekirdekli işlemcisi olan Core 2 Extreme 6800'in de dahil olduğu işlemciler ile birlikte nispeten daha yeni sayılan E6320 ve E6340 işlemciler için EOL (End Of Life - Üretimin Sonlanması) operasyonun yılın son çeyreğine doğru başlıyacağı ve gelecek yılın ilk çeyreği ile birlikte Intel'in bu işlemcilere kibarca "bye bye" diyeceği söylenmekte.

Durun daha bitmedi selpaklarınızın sayısını ikiye çıkarın zira göz yaşlarınıza engel olamayabilirsiniz. Çünkü Intel'in yapacağı toplu kıyıma dört çekirdekli Core 2 Extreme 6700 ve Pentium D 945 modelleri de dahil olacak.

Yani 2008 ile birlikte Intel'in gündemi değişecek ve firmanın 45nm işlemcilerine konsantre olacağını söyleyebiliriz.

Bunda üzülecek birşey yok, aynı işlemcilerin 45 nm. sini üretecek o yüzden 65 nm'yi piyasadan çekmesi gerekiyor. İlave olarak E6340, E6420 olmalıydı galiba küçük bir imla yanlışı olmuş kanaatimce.

• quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

quote:

Elimize ulaşan son verilere göre, Core 2 Duo E6300, E6600, E6700 ve "Extreme" serisinde yer alan ayrıca firmanın şu an için en hızlı çift çekirdekli işlemcisi olan Core 2 Extreme 6800'in de dahil olduğu işlemciler ile birlikte nispeten daha yeni sayılan E6320 ve E6340 işlemciler için EOL (End Of Life - Üretimin Sonlanması) operasyonun yılın son çeyreğine doğru başlıyacağı ve gelecek yılın ilk çeyreği ile birlikte Intel'in bu işlemcilere kibarca "bye bye" diyeceği söylenmekte.

Bunda üzülecek birşey yok, aynı işlemcilerin 45 nm. sini üretecek o yüzden 65 nm'yi piyasadan çekmesi gerekiyor. İlave olarak E6340, E6420 olmalıydı galiba küçük bir imla yanlışı olmuş kanaatimce.

Hocam üzülme kısmı işin sadece esprisi
    65'i 45, 45'i 32 ve 32'yi ise 22nm izleyecek.

• 45 nm İntel'e uğursuz gelecek gibi geliyor bana. Aynı 180 nm ve 90 nm'nin uğursuz geldiği gibi.
  • Ağlamaya gerek yok be FX57.

Sonuçta Conroe resresh işlemciler de öyle ahım şahım bir performans artışı getirmeyecek ki.

Sanırım sadece 45nm için anakartlarda ram bakımından düzenleme olması için uğraşıyor.

Buraya dikkat redresh işlemcilerin FSB leri 333MHz.

266MHz FSB de Ram i

533MHz yapmak için 1:1 çarpanı

667MHz yapmak için 5:4 çarpanı

800MHz yapmak için 3:2 çarpanı gerekli.

Ama FSB 333MHz olunca

533MHz ram ortadan kalkacaktır.

ram de

667MHz için 1:1

800MHz için 6:5 gibi çarpanlar gerekecek

1066MHz için ise 8:5 gibi çarpanlar gerekecek.

Sanırım çipset değişim nedeni de bu. Bu arada NVidia nın 6XX serisinde bu işlemcilere desteğin olabileceği haberleri ise bellek hızını sabitleme özelliği olan P6N SLI-FI (bu özellik için çarpanı bir şekilde değiştirebilmesi gerekir sanırım) ile biraz daha gerçekli kazandı.

Eğer tüm sorun ram de ise sanırım Striker extreme de bu desteği verebilir. Tabi bunlar sadece hoş tahminler.

Tabi son olarak bu performans artışı da getirebilir. Sonuçta çipsetler bütün 775 işlemcilere destek veriyor.

Bunlar için gereken çarpan lar ortadan kalkacak ve seçenekler azalacak. E bu da bir rahatlama demek. Yani performans getirisi olmasa bile artık çalışanların hesab etmesi gereken olasılıklar azaldı, e bu da işi kolaylaştırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 17 Haziran 2007; 6:07:58 >

• quote:

Elimize ulaşan son verilere göre, Core 2 Duo E6300, E6600, E6700 ve "Extreme" serisinde yer alan ayrıca firmanın şu an için en hızlı çift çekirdekli işlemcisi olan Core 2 Extreme 6800'in de dahil olduğu işlemciler ile birlikte nispeten daha yeni sayılan E6340 ve E6420 işlemciler için EOL (End Of Life - Üretimin Sonlanması) operasyonun yılın son çeyreğine doğru başlıyacağı ve gelecek yılın ilk çeyreği ile birlikte Intel'in bu işlemcilere kibarca "bye bye" diyeceği söylenmekte.

Malum E6340 diye bir işlemci bulunmuyor, düzeltirken yine gözden kaçmış galiba, pm attım bununla ilgili ama gitmedi, o yüzden buraya yazmak zorunda kalıyorum.

quote:

Hocam üzülme kısmı işin sadece esprisi
    65'i 45, 45'i 32 ve 32'yi ise 22nm izleyecek.

Demekki aynı operasyonları hem 2008'de hemde 2009'da göreceğiz, yani kendimizi alıştırmaya şimdiden başlasak iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 16 Haziran 2007; 17:09:03 >

• quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

quote:

Sen de hata yapmışsın. E6340 değil, E6320 olması gerekiyor.

Burada gene intelin tik tak hamlesi var. Önce işleme teknolojisini küçült (eski mimari ile) ardından işleme teknolojisi istediğin kıvama gelince aynı işleme teknolojisinde yeni mimariyi devreye sok.

Tak
    Çift çekridekli 65nm pentiumlar. Tik
    Conroe Tak

Bunun gibi işte.

Şimdi 45nm işlemciler de tik olacak ardından o işleme teknolojisi ile yeni mimari ve tak hamlesi gelecek.

Artık yeni mimarisi tak diye oturur mu, yok sa tak diye oturtur mu bilemem?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 17 Haziran 2007; 6:18:49 >

• quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

Sen de hata yapmışsın. E6340 değil, E6320 olması gerekiyor.

Bizde hata olmaz hocam. FX-57'de de olmaz, ama insanlık hali hızlı yazarken gözden kaçabilir. Zaten ne kastetmek istediğimi senin mesajından bir önceki mesajımda anlattım, bu ne kastetmek istediğimi daha iyi ortaya koyuyor.

quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld
    Ağlamaya gerek yok be FX57.
    Sonuçta Conroe resresh işlemciler de öyle ahım şahım bir performans artışı getirmeyecek ki.
    Sanırım sadece 45nm için anakartlarda ram bakımından düzenleme olması için uğraşıyor.
    Buraya dikkat redresh işlemcilerin FSB leri 333MHz.
    266MHz FSB de Ram i
    533MHz yapmak için 1:1 çarpanı
    667MHz yapmak için 5:4 çarpanı
    800MHz yapmak için 3:2 çarpanı gerekli.
    Ama FSB 333MHz olunca
    533MHz ram ortadan kalkacaktır.
    ram de
    667MHz için 1:1
    800MHz için 6:5 gibi çarpanlar gerekecek
    1066MHz için ise 8:5 gibi çarpanlar gerekecek.
    Sanırım çipset değişim nedeni de bu.

Bunun asıl nedeninin ramden kaynaklanan bir operasyon olduğuna katılmıyorum. Evet DDR-3'ü dayatmak için intel böyle birşey yapıyorda olabilir ama asıl nedeni 45 nm. işlemcilerin çalışma voltajı doğal olarak 65 nm. ile aynı olmayacaktır. Birde bu neden var chipseti değiştirmeyi insanlara dayatmasanın arkasında bence ve tabiiki daha fazla kar elde etme isteği.

• Vatana millete hayırlı olsun
  • Bir şey demedik zaten. Sonuçta gözden de kaçsa bir hata.

Bunun dışında dediğim gibi benimki sadece hoş tahiminler. (Hani olmasını istersin de bir neden ararsın biz de 965 çipsetlerin destek vereceğini düşünüyoruz.)

Voltaj konusuna gelince. Valla o da sorun değil. Anakartlarda daha düşük gerilimler de var sonuçta.

Asıl neden aç gözlülük her zman olduğu gibi. Ya da gene bir planı var intel in. sonuçta DDR2 için erken dedik ama avantajı şu oldu isteyen DDR2 ye geçti istemeyen DDR da kaldı şu an bile DDR2 ye geçebilirsin. Zira DDR ve DDR2 desteğini birden veren anakartlar çok iyi oldu.

Burada da gene aynı anakartlar var. Eğer PCI-ex 2.0 da geriye dönük uyum olmaz ise (ki uyumlu olacağını sanıyorum, daha doğrusu olmasını istemiyorum.) PCI-ex ve PCI-ex2.0 desteğini bir arada veren anakartlar gündemde demektir.

• ömrü 24 saat olan kelebekmi sinekmi tam hatırlamıyorum bir canlı vardı, intel yeni işlemcilerine onun adını koysun bari,

millet e6300 mü alsam yoksa para biriktirip fiyatlar 2 ay sonra ucuzlayınca e6700 mü alsam diye düşünürken işlemcilerin üretimden kalkacağı haber veriliyor, resmen adamın kafası karışıyor, performansın artıp fiyatların düşmesi tabiki bizim yararımıza ama bu işler biraz fazlamı hızlı olmaya başladı nedir
  • quote:

Orjinalden alıntı: arkitrom

millet e6300 mü alsam yoksa para biriktirip fiyatlar 2 ay sonra ucuzlayınca e6700 mü alsam diye düşünürken işlemcilerin üretimden kalkacağı haber veriliyor,

Aslında üretimden kalkmıyor, upgrade edilerek yeniden karşımıza çıkıyorlar, yani 45 nm. li hallerini göreceğiz E6300, E6320, E6420 ve diğerlerinin böylelikle intel transistörleri daha küçük üretebildiğinden işlemci maliyetlerini azaltacak ama bize yeni teknoloji diye aynı fiyattan hatta daha yüksek fiyattan satarak daha çok kâr elde edecek, her zamanki hikaye yani kısacası.
  • fırtına öncesi sessizlik
    intel yine döktürcek ne diyelim
    amd atak yapsada piyasada rekabet olsa
  • son zamanlarda baya hızlandı yahu bu işlemci piyasası şunu bunu alıyım derken para biriktirirken hop onlar bitiyor...
  • Hiç üzülmedim Nasılsa benim hala barton 2500 üm var.
  • Bunların yerine daha yenileri gelir zaten fiyatlarını fazla indirmek te istemiyorlar. E4000 serisi var ucuz core 2 isteyenlere. Bu arada q6600 leride kaldırıyormu bak sen şamataya
  • Bana kalırsa intel doğal 4 çekirdekli ve 1333 fsbli işlemcilerden önce 4 çekirdekli almamak lazım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.