Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.517
Cevap
34
Favori
681.724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bugün 20liralık gaz aldım tam 120kmde bitti ne şehir içi ne şehir dışı arada durduk kalktım ama 120kmde tam bitti gayet iyi bu sefer sakin kullandım
  • quote:

Orjinalden alıntı: crazymathci

380km (%20si şehir içi) = 58 lira

bence çok iyi nazar değmesin :) 50 ytl lik gazla hali hazırda 270 km yi göremedik :( agresif kullanan biride değilim ama sizin arabaya maşallah :) saygılarımla...
  • Yokmu arkadaşlar bir anlayan ve yardım edebilecek kimse ben yazdım unuttum bile yeğene takip etdedim hiç tık yok yeğen bide kendi araban olsa on kere düşerdin üstüne diyor HADİ Bİ CEVAP BEYLER araç 1996 karbiratörlü

quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

benim bir yeğenimin skoda feicia 1,3 var arabaya lpg yi takılı halde aldı fakat acemiliğini üstünden 1 yılı geçti 1,5 yıl oldu ama atamadı su gibi lpg yakıyor inanmayıp gülersiniz şehir içinde 300 ykr geçiyor 350 yaktığını bilirim ve gülmekten ziyade yardımcı olursanız bizim bu yeğenin bi iddiası var ben bazen banada mantıklı geliyor şimdi normalde otomatik vitesli araba fazla yakar bildiğimiz bu( fakat yeğenimiz derki ben viteslere alışamıyorum zaten alışacak bi yolda katetmiyorum ben otomatik vitesli arabayla değişeceğim bu aracı otomatik vitesli araba vitesleri kendi ayarlayacağı için her şekilde bu araçtan az yakacaktır ) düşündükmü bazen bizde hak veriyoruz inanın arabayı yazın test ettik araba kokluyor 128 ykr yaktı 5 ytl lik gazla inanın karışık güzargahta test ettik yani şehir içi ve e5 üstünde test ettik şimdide zamlardan sona kış olsada bu araba en fazla 150-160 arası yakması gerek fakat devrinde kullanılmadığı için bizde diyoruz otomatikte olsa gene bizim yeğenden az yakar bence otomatik bir araca tahminime göre 1300 motor 190-200 felan yakar bunun acemliğini sayarsak taş çatlasa 225-230 yakabilir diyorum sizler ne dersiniz bide gazcının biri kandırıp kafayı değiştirmiş senin kafa bozuk deyip bu verdiğim testler ve yakıt sarfiyatı gazlardan sonradır cevaplarınız bekler saygılar sunarım

• Merhaba Arkadaşlar,
    Bü tür formlar bizlerin tanışması ve konularını ortakça paylaşması için güzel yerler. LPG yakıt konusunda benimde bir sıkıntım var.
    1993 model Honda Civic 1.5 ( karbütartörlü )araç sahibiyim. Aracımda şuan FEMA marka LPG kit' i var. Ek olaraktan 215/45/17 ebatlarında lastikler mevcut. Sıkıntım arabamın fazla yakıyor olması.

20 YTL ile 90 km anca yapabiliyorum(buda 0,22 krş denk geliyor). Bugün aracıma 60 YTL gaz koydum ( shell' den ) ancak 200 km gidebildim. Hesaplarsak eğer 0,300 kuruş eder( yol boyunca inanılmaz dur kalk yaptım). Lastiklerimin büyük olmasının yakıt tüketimini arttıracağını biliyorum ancak bu kadar da çok yakacağını düşünmüyorum. Aynı model aracı orjinal lastikleri ile kullanan arkadaşlarım 0,165 krş ( ortalama ) yakıyor. Sizce bu durum normal mi ? lastikler yakıt tüketimini bu denli etkiler mi ?

• Hocam bende yeni Fema taktırdım. Şehir içinde denedim ama dur kalk fazla olmadı mümkün olduğunca ortalama bir hızla gitmeye çalıştım. İlk denememde yaklaşık 14,5 kuruş yaktı kilometrede.
  • İnternette forumlarda araıştırdığım kadarı ile FEMA' ya iyi diyorlar. Bu benim ilk aracım. LPG ilede ilk deneyimim. Acaba gaz ayarlarına bir baktırsam mı ? yani bir dengesizlik ve abartı var. Bazen gaz yerine havamı basıyorlar bunlar diyorum ancak devamlı kaliteli yerlerden alıyorum.

Bu arada araç özeliiklerinide alabilir miyim ?
  • Mazda 626 2.0 Otomatik 1991 model karbüratörlü
    üzerinde lavato gaz sistemi var şehir içi tam 270 YKR şehirler arası 168 YKR
    agresif kullanımda
    şehir içi 300 YKR
    şehirler arası 198 YKR
    Benzini düşünemiyorum:)
  • Hocam gaz ayarını yaptırmanızda fayda var elbette ama 14 inc yerine 17 inc lastik kullanmakda önemli ölçüde etkiliyordur sanırım.
  • downahar arkadaşın arabası dahada uçmuş :(

ben şükretsem iyidir :P

ancak dediğin gibi bir gaz ayarlarına baktıracağım. ondan sonra yakıt tüketimimi sizlerle tekrardan paylaşacağım. 17 inc lastiğin artılarıda var eksileride :(
  • İmzamdaki arabama 4 nisanda sıralı lovato fast lpg kiti taktırdım.
    270'i şehir dışı, 153'ü şehiriçi toplam 423 km yapmışım(yani %36 şehiriçi).
    Depoyu fullettiğimde(aygaz eurodizel 1,76 ytl/lt) 59 yeni liraya doldu. Yani yaklaşık kmde 0,14 ytl(eski hesapla 140 bin lira) tüketmiş.
    Şehiriçi kmde 0,18 ytl yakarken, şehir dışında kmde 0,10 ytl yakmış.
    Şimdilik tatminkar buluyorum.
    Sanırım bu gidişle dönüşüm kiti kendini iki sene sonra amorti edecek.
  • Merhaba arkadaslar,
    yaklasik 1 ay once 2003 model peugeot 307 1.6 motor otomatik vites aracıma tartarini marka sıralı lpg sistemi taktırdım.
    lpg oncesi yol bilgisayarimda gozuken 100 km'de ki karma benzin sarfiyati 9,22 lt. idi. Kaba bir hesapla
    9,22*3,29 = 30,33 YTL 100 km'de ki benzin harcamam, yani benzinle giderken aracim km'de 0,30 YTL yakıyormuş.
    çevremde ki lpg kullanan arkadaşlarımın tavsiyesi ve kendi yaptığım araştırmalar sonucu bana mantıklı gelen lpg sistemine geçtim ve 4 kez lpg tankımı fulledim. tam boşaldıktan sonra ortalama 43,50 lt gaz alabiliyorum ve istanbul'da gazın lt'si 1,77 YTL olduğundan ortalama 77 YTL'ye depom doluyor. Aracımı Istanbul trafiginde kullanıyorum ve sizinde bildiginiz gibi dur kalkı fazla olan sıkıntılı bir trafik. 90 km üzeri şehirlerarası sayılabilecek kullanımım yapılan km'nin 20%'si diyebiliriz. Bu arada Lpg'ye geçtikten sonra aracımın yol bilgisayarında ki 100 km'de ki karma yakıt sarfiyatı 9,22 lt'den 10,71 lt ye yükseldi. Yani lpg de benzine oranla lt bazında sarfiyat 16% yükseldi. (ki yol bilgisayarına göre 100 km'de 10,71 lt gaz yaksa gaz sarfiyatım km'de 0.19 YTL olmalıydı.)
    ilk depoyla 350 km, 2. depoyla 327 km, 3. depoyla 340 km yapabildim. su an kullanmakta oldugum ve bitmek uzere olan depomlada 350 km yol yapacagimi tahmin ediyorum. yani bir depo gazla ortalama 342 km yol yapabiliyorum.
    Bu durumda benzin haric km'de lpg sarfiyatim 77 ytl / 342 = 0,225 YTL oluyor.
    Lpg sistemini aracıma taktırmadan once yaptığım araştırmalarda aradığım lpg dönüşüm servislerinin tamamı
    benzine göre 40% tasarruf vaad ediyordu. Yani aracım benzinde 0.30 ytl yakıyorken gazda 0.18 ytl yakmalıydı. Ancak yukarıda açıkladığım gibi 0.225 YTL yakıyor ve sadece 25%'lik bir tasarruf söz konusu. Ayrıca bu kullanım süresince ne kadarda benzin harcadım bilemiyorum.
    Lpg dönüşümünü uygulayan servis ilk 4 depoda yüksek sarfiyatın olabileceğini; 4. depo bittikten sonra tekrar aracı getirmemi ve sistemi tekrar ayarlamaları gerektiğini söyledi. Uzun süredir Lpg kullanan arkadaşlara sormak istiyorum, aracın lpg'ye alışarak düşük yakıt sarfiyatı yapması için servisin iddia ettiği gibi gerçekten bir süre geçmesi gerekiyor mu ? 4. depo sonunda yapılacak ayarla 0.225 ytl yakan aracım vaad edildiği gibi 40% tasarruf sağlayarak 0.18 Ytl/km seviyesine düşer mi ?
    Biraz uzun yazdım biliyorum ama tüm detayları vererek daha tutarlı bilgi almak istiyorum. Okuyan ve bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

• merhaba.. yaklaşık 5 yıldır türlü türlü LPG li araç kullanmış birisi olarak.. Aracının yakıt sarfiyatının çok az düşeceğini en fazla 2,15 olacağını üzülerek belirtmek isterim.. Benim aracım için sevgili arkadaşlarım uçmuş diyorlar ama.. ben açıkçası burda öyle söylendiği gibi şehir içinde 0,14 yakan araçların olduğuna inanmıyorum.. çünkü bakın yolumun ekseriyetini içerenköy- göztepe, göztepe ümraniye- içerenköy ümraniye yapıyorum sürekli dur kalk dur kalk.. ticari taksilerle konuşuyorum, ki eski şöförleri onların az yaktırma ve uzun süre motor kullanma ustaları Toyota Corolla 1.4 ler 0,20 YKR yakıyor diyorlar.. megane 1,6 lar içinde 0,18 ile 0,22 zaman zaman değişiyor diyorlar.. benim aracım 2.0 ve otomatik vites bide üstelik karbüratör. burdan sürekli havaalanı na gidip gelsem ve trafik fazla olmasa yakıtım 0,21 -0,22 ye düşer ama dur kalkta çok farkediyor.. bakın şehirler arasında sürat yapmazsanız araç 2000- 3000 devir arasında kalırsa şehir içi LPG de yaktığının %60 ı daha az yakar emin olun..
    bide aldığın yer çok önemli... mesela eğer sahra-ı cediddeki shell den aldığımda 30 YTL ye 55 km gidiyor.. ancak içerenköydeki po dan alınca 1,20 KM gidiyor.. Gaz olayında da çok büyük üçkağıt dönüyor..

• 60 ytl gaz ( 1.620 ) en son şehir içi normal trafik 330Km ( 181 ykr yakmış ) bu değer çok yoğun trafikte 220 YKR ye kadar çıkıyor.

Prins, Passat 1.8T 2000 model tiptronik. 103bin kmde.. 4 adet vakumlu kışlık lastik ile.. ankara aydınlıkevler bilkent işe gidiş geliş.
  • Dediklerinize katılıyorum. Yoğun trafikte araç yakıt sarfiyatı korkunç derece artıyor. Belirttiğiniz düzergah ( ki bende zaman zaman o trafiğe giriyorum ) gerçekten çok yoğun. İstanbul trafiğinde 140- 160 yakan araçların olması çok zor. Yok demiyorum!

Bu arada arkadaşın dediği doğrumudur yaw ( speranza81 )

4 depo sonunda mı gaz değerlerimizi tam olarak alabiliyoruz ?
  • tolga yakıt değerlerin gerçekten iyi. 0.181 krş :( hayallerimdeki değer...

4 adet vakumlu lastik demişsin. Ebatlarını öğrenebilir miyim ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: BhuRkY

tolga yakıt değerlerin gerçekten iyi. 0.181 krş :( hayallerimdeki değer...

4 adet vakumlu lastik demişsin. Ebatlarını öğrenebilir miyim ?

195 x 65 x 15 ToyoTires.

Not : Toyo Tires (Japon)' i şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar ilk defa kullandım ve çok memnun kaldım. Son derece sessiz ve yol tutuş harika, yazlıklara uzun bir süre geçmem sanırım çünkü yazlıklarla kayıp gidiyor araba... Kışın başı 480 ytl ye taktım 4 adeti..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgao2000 -- 14 Nisan 2008; 10:58:59 >
  • Yokmu cevap arkadaşlar bekliyorum
  • şehir içi 149 kuruş şehirlerarası 124 kuruş yakiyor aracım. LPG ecotech. arac hyundai admire 1.3
  • quote:

Orjinalden alıntı: downahar

merhaba.. yaklaşık 5 yıldır türlü türlü LPG li araç kullanmış birisi olarak.. Aracının yakıt sarfiyatının çok az düşeceğini en fazla 2,15 olacağını üzülerek belirtmek isterim.. Benim aracım için sevgili arkadaşlarım uçmuş diyorlar ama.. ben açıkçası burda öyle söylendiği gibi şehir içinde 0,14 yakan araçların olduğuna inanmıyorum.. çünkü bakın yolumun ekseriyetini içerenköy- göztepe, göztepe ümraniye- içerenköy ümraniye yapıyorum sürekli dur kalk dur kalk.. ticari taksilerle konuşuyorum, ki eski şöförleri onların az yaktırma ve uzun süre motor kullanma ustaları Toyota Corolla 1.4 ler 0,20 YKR yakıyor diyorlar.. megane 1,6 lar içinde 0,18 ile 0,22 zaman zaman değişiyor diyorlar.. benim aracım 2.0 ve otomatik vites bide üstelik karbüratör. burdan sürekli havaalanı na gidip gelsem ve trafik fazla olmasa yakıtım 0,21 -0,22 ye düşer ama dur kalkta çok farkediyor.. bakın şehirler arasında sürat yapmazsanız araç 2000- 3000 devir arasında kalırsa şehir içi LPG de yaktığının %60 ı daha az yakar emin olun..
    bide aldığın yer çok önemli... mesela eğer sahra-ı cediddeki shell den aldığımda 30 YTL ye 55 km gidiyor.. ancak içerenköydeki po dan alınca 1,20 KM gidiyor.. Gaz olayında da çok büyük üçkağıt dönüyor..

teşekkürler downahar, açıkçası banada 0,225 YTL'den 0,18 YTL'ye düşeceği ihtimali inanılır gelmiyordu. Anlaşılan 0,21 - 0,22 YTL arasında gaz sarfiyatım olacak. Ki verdiğim değerlerin hiç birisinde agresif kullanmadım. 3000 devir üstü pek basmadım. Aracın otomatik oluşu da biraz şişiriyor sanırım gaz sarfiyatını. Ama İstanbul trafiginde 140 YKR yakıyorum diyen arkadaşları da nasıl kıskandığımı anlatamam.

Gaz olayına gelince; 4 depo gazı da Opet'ten Aygaz Euro LPG aldım. PO'nun hangi gazı bu senin tavsiye ettiğin?? bir de onu denemek lazım.

• ben genelde aygazdan alıyorum. evimin üzerinde olduğu için. PO' dan bir kere almıştım. Pek bir fark görmedim yalnız. Kısmetse gaz ayarlarımı yaptıktan sonra tekrardan deneyeceğim :(
  • 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.