Şimdi Ara

14 ayın ardından koronavirüste toplum bağışıklığı ne seviyede?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 14 ayın ardından koronavirüste toplum bağışıklığı ne seviyede?

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki bağışıklık oranının yüzde 25’e yaklaştığını söyledi.

Ayrıca Bkz.TÜBİTAK Başkanı koronavirüs aşısı ve ilacı için tarih verdi

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 11 Mart 2020’de tespit edilmişti. Aradan geçen yaklaşık 14 ayın ardından halen vaka sayıları yüksek durumda. Toplum bağışıklığı hakkında konuşan Prof. Dr. İlhan şunları söyledi:

“Türkiye'de 18 yaş üzeri vatandaşlara bakıldığında yaklaşık yaklaşık 60 milyon kişiden bahsetmek mümkün. Çünkü, 23 milyon 18 yaş altı gencimiz var. Bu doğrultuda Türkiye'de, 60 milyonun bağışıklanması gerekiyor. Şu an baktığımızda ülkemizde ikinci doz aşısı yapılan 9 milyon 600 bin kadar vatandaşımız var. Aynı zamanda şu an için koronavirüsü geçiren de yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bulunuyor. Bu doğrultuda 15 milyon seviyesine gelindiği düşünülürse, yüzde 25 hedefine yaklaşıldığını söylemek mümkün."

Güz döneminde yüzde 60-70 bağışıklığa ulaşılabilir

Prof. Dr. İlhan, toplum bağışıklığının kazanılması için 18 yaş üstü kişilerin yüzde 60-70’inde bağışıklık oluşması gerektiğini belirterek bu hedefin güz döneminde gerçekleşebileceğini ifade etti. Kronik hastaların genellikle 40 yaşlarında başlamasından dolayı, aşı takviminde 40 yaşa inildiğinde koronavirüs kaynaklı ölümlerin azalacağını açıkladı. Şu anda öncelikli meslek gurubu çalışanları ile 55 yaş ve üzeri kişiler aşılanıyor.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/turkiye-asilamayla-kovid-19da-toplumsal-bagisiklik-icin-yuzde-25-hedefine-yaklasti/2229187

• Toplum bağışıklığı %25, işsizlik %10, enflasyon %11, yerli aşımız göklerde, on yüz milyon milyar doz aşı yakında elimizde, dij güjler bizi gısganiy, hastalığa karşı en büyük kozumuz yakalanmamak

Yurtdışından gelen turistlerden pcr testi istemeyelim , turistleri yasaklardan muaf tutalım, 17 günlük tam kapanamama öncesi ve sonrasında İstanbul'da oluşacak varyant kokteylini umursamayalım , suriyeliler ne durumda hiç bilmeyelim , sınırdan kaçak girenler var mı varsa bunlara test vb. işlemler uygulanıyor mu bilmeyelim ve ondan sonra aşı rakamlarına bakıp bağışıklık diyelim

Yav he heeeeee
  • Bir kaç sene sonranın gribi olucak. Ama kimse bu günleri unutmayacak

• Toplum bilinçsiz ve sabırsız oldu artık aşıyla da olacak gibi görünmüyor.kendisi kaybolup gitmeden bitecek gibide görünmüyor.Bu labaratuar yapımı tahminimce

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • evilknight2000 E kullanıcısına yanıt
    Hatırlayan tek tük insan kalır. Herkes unutur. İnsanlık böyledir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evilknight2000

Bir kaç sene sonranın gribi olucak. Ama kimse bu günleri unutmayacak

Grip değil bu.. bir şeyleri yaşamadan anlamama hobinizi birazcık kenara bırakın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Toplum bağışıklığı %25, işsizlik %10, enflasyon %11, yerli aşımız göklerde, on yüz milyon milyar doz aşı yakında elimizde, dij güjler bizi gısganiy, hastalığa karşı en büyük kozumuz yakalanmamak

Yurtdışından gelen turistlerden pcr testi istemeyelim , turistleri yasaklardan muaf tutalım, 17 günlük tam kapanamama öncesi ve sonrasında İstanbul'da oluşacak varyant kokteylini umursamayalım , suriyeliler ne durumda hiç bilmeyelim , sınırdan kaçak girenler var mı varsa bunlara test vb. işlemler uygulanıyor mu bilmeyelim ve ondan sonra aşı rakamlarına bakıp bağışıklık diyelim

Yav he heeeeee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kordexa -- 5 Mayıs 2021; 12:47:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• %25 malesef çok az bir rakam :(

• Bu gidişle işimiz çok daha uzun

• Yapılan aşının ben toplum bağışıklığı sağlayacağı güvencesi bile edinemiyorum ki . Hükümet öyle güvensiz bir hükümet

• quote:

Orijinalden alıntı: kordexa

Grip değil bu.. bir şeyleri yaşamadan anlamama hobinizi birazcık kenara bırakın

Alıntıları Göster

Ailecek atlattık. Gripten kastım bağışıklık kazanacağız ve aşılar ilaçlar vs. gelişecek. Daha az raslanan bulaşılırlığı azalan bir hastalık mayetinde dedim. Umarım sizde kendi fikrinizden olmayan insanlara "yaşamadan bilemezsin" hobinizden vazgeçersiniz

• Pandemi sebebiyle iş bulamıyorum bu ay ne kirami ödeyebildim nede faturamı
    Buyurun gelip bakın evimde ne bir yiyecek lokma nede ekmek alacak param var yemek yapsakta 2 günluk yapıyoruz oruçluyuz elhamdüllah ALLAH rızası için hayırsever abilerimden Şu ramazan gününde bir yardım istiyorum 1cay.1seker@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz araştırabilirsiniz abi ALLAHIM şahittir ki zordayım 3 haftalık yasaklarda geldi ne yapacam bilmiyorum..dilenci değilim sadece şu zor günleri atlatmak için bir yardım bir destek istiyorum Zekatınızdan ALLAH için 😞😞

• Şuanki durum çok berbat tam rakamları hala açıklamıyorlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.