Şimdi Ara

Otomobil satışları nisan ayında yüzde 121 arttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
1
Favori
2.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Otomobil satışları nisan ayında yüzde 121 arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç satış adetlerini paylaştı. Buna göre Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı nisan ayında da büyümeyi sürdürdü.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2021 yılının nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 132,4 artarak 61.488 adet oldu. Sadece otomobil satışları yüzde 121,6 artarak 48.375 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 183,1 artarak 13.113 adet oldu.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarının 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlara baktığımızdaysa yüzde 5,2 düşüş görüyoruz. Otomobil satışları, 10 yıllık nisan ayı ortalama satışlara göre yüzde 2,2 azalış gösterdi. Hafif ticari araç pazarındaysa bu düşüş yüzde 14,9 oranında oldu.

2021 yılı Ocak-Nisan dönemindeyse satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72,4 artarak 260.148 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2021 yılı Ocak- Nisan döneminde geçen yıla göre yüzde 68,7 oranında artarak 204.839 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 88,1 artarak 55.309 adede ulaştı.

Pazarın yüzde 85,7'ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. Gövde tiplerine göre değerlendirildiğindeyse en çok tercih edilen gövde tipi yine Sedan otomobiller (yüzde 40,9 pay, 83.708 adet) oldu. Sedan otomobilleri yüzde 34,1 pay ve 69.819 adet satış ile SUV, yüzde 23 pay ve 47.075 adet satış ile H/B otomobiller takip etti.

Ayrıca Bkz.Seat Leon'a yeni benzinli motor takviyesi: 190 beygirlik 2.0 TSI

Benzinli otomobil satışları 131.463 adetle yüzde 64.2 pay, dizel otomobil satışları 48.417 adetle yüzde 23,6 pay, hibrit otomobil satışları 15.101 adetle yüzde 7,4 pay, otogazlı otomobil satışları 9.414 adetle yüzde 4,6 pay aldı. 444 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Otomatik şanzımanlı otomobiller; 156.695 adetle yüzde 76,5 pay alırken, manuel şanzımanlı otomobiller 48.144 adetle yüzde 23,5 pay aldı.

Nisan ayındaki otomobil ve hafif ticari araç satışların bir önceki aya göre düştüğünü de eklemeden geçmeyelim. Zira mart ayında 96.428 adet satış gerçekleştirilmişti. Şu an ise tam kapanma dönemindeyiz ve bu süreç 17 Mayıs'a kadar devam edecek. Markalar uzaktan satış için yöntemler geliştirse de bu durum mayıs ayındaki satışlara yansıyacaktır.

• Kimsenin bir şey aldığı falan yok arkadaşlar. Verilerle oynuyorlar fazla gösteriyorlar sırf millete bu kazık fiyatları yedirsinler diye. Tabiki satın alan vardır ama artış falan yoktur. Gelmeyin bu oyunlara.

Edit: Bu yorumuma cahil diyen bir arkadaş var kendisine şu şekilde cevap verdim.

Bir yorumumdan cahil olduğumu çıkarabiliyorsunuz demek. Hmm çok bilimsel bir yaklaşım. Cehalet size göre sadece araba satın alımıyla ilgili bir konuya yapılan yorumdan bulunabiliyorsa bu buluşunuzu harvarda falan açıklayın yazık harcanırsınız burada.

Ben fikrimi söyledim. Belki de gerçekten insanlar zenginleşiyordur, nitekim bu fiyatlara fakir alamaz. Belki de ben yanılıyorumdur ama sadece bu yanılsamamdan dolayı cahil olduğumu anlayamazsınız. Cahillik nedir önce onu bir öğrenin. Ama kısa bir not: Bugünlerde önüne gelen herkese cahil diyenler bence en büyük cahillerdir. Tabiki yine cahilin tanımı (vikipedinin genel tanımı dışında) kişiye göre değişir. Mesela ilk çağ filozoflarına göre geometri bilmeyen cahildi. Belki ilber hocaya göre tarih bilmeyen belki de celal hocaya göre coğrafya bilmeyen cahildir. Neyse gelelim bizim asıl konuya, bu oranın içerisinde galericiler, al satcılar, kara borsacılar, markaların kendi tuttukları adamlar. Araştırmanızı tavsiye ederim. Genellikle sosyo-kültürel-ekonomik düzeyi düşük olan ülkelere yüksek fiyattan bir şey satarken ''bak herkes satın alıyor satışlar artıyor'' dayatması her zaman işe yarar. Hele ki bizim gibi gösteriş meraklısı bir millet için. Son olarak dediğim gibi bende yanılıyor olabilirim. Tabiki de satın alan vardır ama genel olarak ben o oranın gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Saygıla
    Bak sen şu işe acaba kim alıyor bu otomobilleri . Şimdi şirketler galeriler alıyor diyenler gelir. Hep aynı terane . Arkadaşlar kabul edin ya da etmeyin millette para var. En ucuz otomobilin 150 bin TL olduğu bu devirde kimse ağlamasın . Siz daha almaya devam edin daha ne vergiler gelir kim bilir . Olan benim gibi garibana oluyor ona üzülüyorum

Özel bi sektörde Muhasebe müdürüyüm, hanımda İSG uzamanı. İkimizin maaşı ortalama bi aileden biraz yukarı diyebilirim çok şükür. Bir araç alacağız 4-5 aydır düşünüyoruz nasıl alsak neyle ödesek nasıl kredi çeksekte ödemede zorlanmasak diye. Ülkenin %50'si asgari ücretli %15'i de işsizken bu fiyatlara araç almayı kim başarabiliyor merak ediyorum doğrusu.

Dalga mi geciyonuz la . 3 4 ay once baktigim civic 300 binden assagi degil toyota 230 fiat desen egea haric yine 300 den assagi model yok . Butun bunlari talep edenler hep doktor mu mudur mu . Ne artmis ulan milletin cebinde ekmek alacak 1 tl si yol esnaf batmis aylik yuzbinlerce lira ciro yapan restoranlarda satis yok
    Millet bu kadarmi manyakti ihtiyaci vardi pandemide 300 binlik ev fiyatina araba almaya
    Kesinlikle sacmalik duzmece haber ekonomi iyi algisi yaratmaya calisiyorlar
  • Şu satışlardan egea corolla clio megan çıksa ne kalcak merak ediyorum. Millet 4 teker olsun diye almaya başladı ha bide 1 ay sonra fiyatı artsın kar edeyim hesabına.

• Bas ampule a......

• Afedersiniz de (kendi egeamız var) yürüyen tenekeler arabadan mı sayılmaya başlandı.Hindistan’da bile daha donanımlı araç vardır. Şunlara araç demeyin allah aşkına
  • ***RAMMSTEIN*** kullanıcısına yanıt
    Haykırdım amuhagoyim :))))))

• Kim alıyor arkadaş bu arabaları

• Şu satışlar artıyor diye ben ekonominin iyi gittiğini düşünüyorum diyen salaklar çıkacak birazdan gelir dh boomerları

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Almayın diyenleri dinledik yaya kaldık
    Alan kazanıyor dahada konuşmayın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kimsenin bir şey aldığı falan yok arkadaşlar. Verilerle oynuyorlar fazla gösteriyorlar sırf millete bu kazık fiyatları yedirsinler diye. Tabiki satın alan vardır ama artış falan yoktur. Gelmeyin bu oyunlara.

Edit: Bu yorumuma cahil diyen bir arkadaş var kendisine şu şekilde cevap verdim.

Bir yorumumdan cahil olduğumu çıkarabiliyorsunuz demek. Hmm çok bilimsel bir yaklaşım. Cehalet size göre sadece araba satın alımıyla ilgili bir konuya yapılan yorumdan bulunabiliyorsa bu buluşunuzu harvarda falan açıklayın yazık harcanırsınız burada.

Ben fikrimi söyledim. Belki de gerçekten insanlar zenginleşiyordur, nitekim bu fiyatlara fakir alamaz. Belki de ben yanılıyorumdur ama sadece bu yanılsamamdan dolayı cahil olduğumu anlayamazsınız. Cahillik nedir önce onu bir öğrenin. Ama kısa bir not: Bugünlerde önüne gelen herkese cahil diyenler bence en büyük cahillerdir. Tabiki yine cahilin tanımı (vikipedinin genel tanımı dışında) kişiye göre değişir. Mesela ilk çağ filozoflarına göre geometri bilmeyen cahildi. Belki ilber hocaya göre tarih bilmeyen belki de celal hocaya göre coğrafya bilmeyen cahildir. Neyse gelelim bizim asıl konuya, bu oranın içerisinde galericiler, al satcılar, kara borsacılar, markaların kendi tuttukları adamlar. Araştırmanızı tavsiye ederim. Genellikle sosyo-kültürel-ekonomik düzeyi düşük olan ülkelere yüksek fiyattan bir şey satarken ''bak herkes satın alıyor satışlar artıyor'' dayatması her zaman işe yarar. Hele ki bizim gibi gösteriş meraklısı bir millet için. Son olarak dediğim gibi bende yanılıyor olabilirim. Tabiki de satın alan vardır ama genel olarak ben o oranın gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Saygıla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skywaterr -- 6 Mayıs 2021; 23:19:27 >
  • Çip krizi Nisan'da satışları bir önceki aya göre düşürmüş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yc#1 -- 4 Mayıs 2021; 13:18:44 >
  • Bak sen şu işe acaba kim alıyor bu otomobilleri . Şimdi şirketler galeriler alıyor diyenler gelir. Hep aynı terane . Arkadaşlar kabul edin ya da etmeyin millette para var. En ucuz otomobilin 150 bin TL olduğu bu devirde kimse ağlamasın . Siz daha almaya devam edin daha ne vergiler gelir kim bilir . Olan benim gibi garibana oluyor ona üzülüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moueson -- 4 Mayıs 2021; 13:19:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alıyor millet be.

• 85 milyon + 10 milyon mülteci var ülkede .
    20 milyon rahatında ise siz geri kalana bakın .

• 10 yillik doneme baktigimizda pek bir degisiklik yok. 10 yildir alim gucumuz ayni mi yani
    Bizi Almanya ile kiyaslayacak kripto akpliler gelmeden diyim onlarin 30 bine aldigi araci 300 bine almamiza ragmen bu satislar aciklanamaz gorgusuzluktur.
    Bu arada ulkemiz vatandas icin vergi cehennemi ancak tuccar/esnaf icin de vergi cenneti bunu unutmamak lazim. Sene sonunu beklemeden yapistirmislardir devamli. Batanlar aci sekilde gozumuze carpiyor, cikanlar aman nazar degmesin modunda muhalif taklidi yapiyor (ki akp ile zengin olan suruyle muhalifi de bu taklitci gruba sokuyorum)
    Her turlu yagsiz kazigi aldigi maas/verdigi vergi belli olan biz mazlumlar yiyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt
    degisiklik vardir hocam sokaktaki bmw mercedesler hep 2013- 2012. 2021 bmw ne kadar var belki 10 15

• Bu haber ya yalan yada bu arabaları alanlar yine iktidar yanlısı elit bir grup yani muhtemelen 3 . yada 5. araçlarını alıyorlardir. Nasıl olsa 3 5 maaş alıp aylık ortalama 80 binleri ceplerine koyan onlar.

• fakirlik var ama fabrikalar bize araba yetistiremiyor

• Özel bi sektörde Muhasebe müdürüyüm, hanımda İSG uzamanı. İkimizin maaşı ortalama bi aileden biraz yukarı diyebilirim çok şükür. Bir araç alacağız 4-5 aydır düşünüyoruz nasıl alsak neyle ödesek nasıl kredi çeksekte ödemede zorlanmasak diye. Ülkenin %50'si asgari ücretli %15'i de işsizken bu fiyatlara araç almayı kim başarabiliyor merak ediyorum doğrusu.

• palamutix P kullanıcısına yanıt
    Araba satışı geçen seneye göre artmış yoksa ultra bir satış yok hatta nüfusa göre gayet az araç satılıyor. Fabrikaların araba yetistirememe sebebi çip krizi ve pandemi dönemi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • buyur burdan yak Otomobil satışları nisan ayında yüzde 121 arttı 

yorumlar yine ters köşe faciası. Otomobil satışları nisan ayında yüzde 121 arttı 

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.