Şimdi Ara

SAMSUNG SYNCMASTER ~206BW~ LCD MONİTÖR İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
953
Cevap
2
Favori
61.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. İncelememi 5 ana başlık altında topladım;

1-Teknik Özellikler.
    2-Kişisel Yorumlarım.
    3-Videolar.
    4-Sürücüler, Kullanım Kılavuzu, Duvar Kâğıtları ve 3. Parti programlar.
    5-Fotoğraflar...

İlk önce SAMSUNG 206BW'nin teknik özelliklerine göz atalım;

1-Teknik Özellikler.

Boyutu: 20" Geniş Ekran
    Nokta Aralığı: 0.258 mm
    Maksimum Çözünürlük: 1680x1050
    Tepki Süresi: 2 ms
    Parlaklık: 300 cd/m2
    Renk Derinliği: 16.7 milyon
    Görüş Açısı: 160/160
    Kontrast Oranı: 1000:1 (3000:1 Dinamik Kontrast)
    Yatay Frekans: 30~81kHz
    Dikey Frekans: 56~75Hz
    Boyut (EXBXD) mm: 476x396.4x219.3 mm
    Kabin Rengi: Ön-Arka taraf parlak siyah
    Bağlantı Şekli: Analog RGB, DVI
    Duvara Asılabilirlik: Vesa 100 mm
    Diğer: DVI (HDCP), MagicBright3 (7 Parlaklık Modu), parlak şık siyah kabin(Piyano siyahı).

Görüldüğü üzere 0.258mm nokta aralığı(Sınıfı birçok monitörde 0,294) , oyunlar için ideal 2ms tepkime süresi, 16.2 yerine 16.7 milyon renk özelliği ile kendini farkettiriyor. Kontras oranı oldukça doygun ve Dijital çıkışı var...

Görülebilen net ekran alanı; (Ölçümüm 1-2 mm sapma gösterebilir.)

2-Kişisel yorumlarım.

Uzun süren araştırmalarımdan sonra karar kıldığım SAMSUNG 206 BW'yi aldım ve 3 gündür kullanıyorum. Monitörler konusunda çok uzman sayılmam. Kendime göre kriterlerim var, bu kriterlere göre yorum yapacağım. Ben bu monitörü değerlendirirken hiç oyun oynamayan biri olduğumu başlangıçta söyleyeyim. Oyun ile ilgili kriterler de nedir, bu monitör oyunlar için uygun mudur, yorumu o yüzden ben yapmayayım. Tek bildiğim şey oyunlarda tepkime süresidir(forumlardan okuduğuma göre), 2ms ise 1. sınıf bir tepkime süresi. Web tasarımcı olduğum için görüntünün temizliği, yazıların okunabilirliği yani keskinlik, renk canlılığı benim için çok önemli(Zaten bu LCD 16.2 değil 16.7 Milyon renk gösterebiliyor). 206 BW almadan önce büyük mağazaları dolaşarak birçok LCD baktım. Neredeyse hiçbirinden memnun kalmadım çünkü yıllarca tüplü monitör kullanan biri olarak LCD'ler yetersiz geldi bana. Cazip gelen tek yönü LCD'lerinl gözleri daha az yormasıydı. Eksileri ise kendi çözünürlükleri dışında çalıştırıldıklarında çamurlu görüntü oluşturması ve görüş açısındaki renk farklılıkları. Hatta bir ara LCD'lerden vazgeçecektim, bir çok LCD üreticisi ölü piksel garantisi de vermiyordu, üst modeller hariç.

Neyse, gelelim 206 bW'mize; LCD'mizi DVI çıkış ile bağladım. Yalnız kabloyu yerine taktıktan sonra biraz vidalarını zor sıktım çünkü o arayı çok dar yapmışlar, parmaklar girmiyor(parmaklarım küçüktür). Her iki vidadan milim milim sırayla sıktım ki bir vidayı tam çevirdiğimde diğerine binen sürtünme, zaten dar olan yerde sıkmayı zorlaştırmasın. DVI ve Güç Kablosunu taktıktan sonra daha önce çıkardığım kapağını taktım, kapak pratik. LCD'yi açtım, açılışta Dijital/Analog kontrolü yapıyor. Görüntü alanının yatay ve dikey uzunluğunu merak edenler için; 43cm - 27 cm. Ekran kartı sürücülerini yükleyip LCD'nin kendi çözünürlüğünü giydirmeden görüntüden memnun olmadım. Ekran kartı sürücülerini kurdum ve en yüksek çözünürlük olan 1680 e 1050 ye ayarladım. Ölü piksel hiç çıkmadı, çok korktuğum şeylerden biriydi ama korktuğum başıma gelmedi. Bir tane var sandım o da toz parçasıymış. Görüntünü netliği ise beni şok etti. Oldukça berrak bir görüntü, fontlar çok okunaklı, piksel dağılımları harika. İşyerinde kullandığım tüplü Samsung SyncMaster 793DF'den hiçbir eksiği yoktu, LCD olmasına rağmen! Kafamı sağa sola yukarı aşağı oynattığımda rahatsız edici derecede renk farkları asla yok! DVI bağlantının avantajı olarak ekran ayarı hiç yapmadım. Görüntü "CUK" oturuyor. Her dört kenar tamamiyle simetrik ve 'balık gözü mercek' görüntüsü asla yok. Nokta aralığı çok çok iyi. Sınıfları 0,294 kullanırken bu 0,258 kullanıyor. Gezdiğim mağazalarda baktığım 0,294 nokta aralıklı monitörlerden hiç hoşnut kalmamıştım. Her noktanın arasını görebiliyordunuz. Bunu farketmeyecek olanlar ancak ilk kez pc dünyasına girenler olabilir diye düşünüyorum. Edebiyatta abartma sanatını kullanırsak; her iki nokta arasına bir uçak inebilir diyebilirim. Sonuç olarak 0,294 ile 0,258 arasında çok büyük farklar var. Sınıfındaki monitörler 350-400 ytl iken bu monitör neden 550 lira civarı, şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Çizilen bir piksellik yatay ve dikey çizgilerin LCD'lerde çıkışları genelde dağınıktır. Dikey ise sağında solunda, yatay ise altında üstünde buğulanmalar diğer LCD'lerde hoşnut kalmadığım durumlardan biriydi. 206 Bw'de yaptığım testlerde çizilen birer piksellik çizgilerde hiçbir dağılma göremedim.

Lcd üzerinde kullanılan piyano siyahı denilen parlak dış kaplama çok zarif. Güç düğmesindeki ışık ise çok şık. Bendeki LCD'nin panel tipi ise A.

Yıllarca 4:3 ekranlara alışıktım. 16:9 yani geniş ekranlara karşıydım. Ancak ilk kez mağazada kullandığım LCD ile bu fikrim tamamiyle değişti. Özellikle benim gibi Photoshop, Flash, Dreamweaver programları kullananlar bilirler. Çalışma alanı çok önemlidir. Araçlarla çalışırken sürekli simge durumuna küçültmek zorunda kalırsınız işiniz bitince. Lâzım olunca da tekrar açar ama bu kez çalışma dosyanızın üstü örtülür. Geniş ekran LCD'lerde bu ekranlarda böyle bir sorun da yok çünkü genişliğinden yararlanarak düzeneğinizi kurduktan sonra çalışma alanı tamamiyle size kalıyor ve araçlarınız hep açık duruyor. Genel olarakta iç açıcı, huzur veren, konforlu ve ferahlık duygusu veriyor ki bu da sizi mutlu ediyor. Aşağıdaki ekranda bu durum açıkça görünüyor.

LCD'de hazır modlar mevcut. Oyun, metin, film gibi. Kişisel ayarınızı da yapabiliyorsunuz. 'Magic Color' diye bir ayar var. Bu ayar açık olduğunda görüntü gerçekten hayranlık uyandıracak bir hal alıyor. Renk farklılığını gösteren ekran görüntüsü aşağıda...

Bu arada gürültü sorusunu merak edenler için şunu ekleyeyim; ilk çalıştırdığım saatler içerisinde eğer mod değiştirirsem bir ses çıkıyordu 7-8 sn kadar, azalarak kayboluyordu. O ses 2. günden itibaren hiç çıkmadı. Çıkmaya devam ediyor olsa bile benim için problem değildi çünkü sadece mod değişimlerinde çıkıyordu ki ben kişisel ayarımı yaptıktan sonra birdaha mod değiştirme ihtiyacı duymayacağım...

Aklıma gelenler bunlar, şimdilik bu kadar...

3-Videolar.

Fotoğraflara bakmadan önce Videolara bakmanın da yararı olabilir...

206 BW Genel Bakış:

206 BW ile PlayStation3 Performansı:

206 BW ile PC'de Oyun Performansı:

Samsung Syncmaster 206 BW ile LG L194 WT Çift Ekran Testi:

Video paylaşımı için gios arkadaşımıza teşekkür ederiz...

4- Sürücüler, Kullanım Kılavuzu, Duvar Kâğıtları ve 3. Parti programlar.

206BW'ye ait sürücüyü indirmek için buraya tıklayın...

Türkçe Kullanım Kılavuzunu indirmek için buraya tıklayın...

SAMSUNG 206BW'nin ideal çözünürlüğüne uygun 1680x1050'ye uygun en güzel Wallpaper'ları görüntülemek ve beğendiğinizi indirmek için buraya tıklayın... Sitenin en altındaki butonlar aracılığıyla diğer sayfalara geçebilirsiniz. Bu sitedeki bütün Wallpaper'ları(1189 adet) bilgisayarınıza indirmek için; Buraya Tıklayın(RpdShr)...

Kaynak site:http://interfacelift.com/wallpaper

Alternatif sunucu linkleri;

Alternatif link 1. Paket Alternatif link 2. Paket

Şimdi elimizde bir sürü güzel fotoğraf var, her seferinde birini seçip masaüstüne uygulamak uzun iş. Aşağıdaki program ile otomatik olarak masaüstü görüntüsünün değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki programı indirip kurduktan sonra fotoğrafların olduğu klasörü göstermek ve ne kadar süre içerisinde bir sonrakine geçileceğini tanımlamak. Hepsi bu.

Programı İNDİR !!!

206BW üzerindeki tuşları kullanmadan, yazılım aracılığıyla monitörün tüm ayarlarına erişmek için Samsung'un geliştirdiği MagicTune adlı programı kullanabilirsiniz. Temsili ekran görüntüsü;

İndirmek için;
    Windows 2000, 2003, XP buraya tıklayın... VISTA 32 Bit buraya tıklayın... VISTA 64 Bit buraya tıklayın...

Diğer programlar için buraya tıklayın...

Ve son olarak Fotoğraflar;

5-Fotoğraflar...

Aşağıdaki fotoğraflar daha sonradan çekip 2. sayfada yayınlanan fotoğraflardır. Konu Kullanıcı incelemeleri altına da aynalandığı için ilk mesaja eklemeyi uygun gördüm. 2. sayfadan ise ilgili fotoğraflar altına yapılan yorumlar olduğu için eski yerlerinden de silmedim. Bilginize...

Aşağıda ise film görüntüleri var. Microsoft'un sitesinden indirdiğim High Definition'lar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 16 Aralık 2008; 7:11:09 >

• hayırlı olsun
  • Samsung 206 ve 226 nın fiatını arttırsrak ne yapmaya calışıyor? Bence tüketicinin tepki vermemsinden faydalanıyor. 206 fiatına 22 inclik monitorler var. yine d e hayırlı olsun
  • Telefon ile çekmiş olduğum ilk ekran görüntüleri;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 2 Kasım 2007; 13:49:32 >

• Diğer ekran görüntüleri;

• Diğer ekran görüntüleri;

• quote:

Orjinalden alıntı: cem16

hayırlı olsun

Teşekkürler arkadaşım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: miyagi007

Samsung 206 ve 226 nın fiatını arttırsrak ne yapmaya calışıyor? Bence tüketicinin tepki vermemsinden faydalanıyor. 206 fiatına 22 inclik monitorler var. yine d e hayırlı olsun

206 nın fiyatının arttığı doğru. Netsiparişte peşin fiyatı 504 ytl idi, harika bir fiyattı ben almadan 1 hafta önce 540 civarına çıkmıştı. 206 fiyatına 22 ler var, doğru diyorsunda nokta aralıkları çok fazla. Ne yapayım ben öyle büyük lcd yi o zaman?(kendi kriterlerime göre konuşuyorum)
  • Çok güzel ve ayrıntılı bir kullanıcı izlenimi olmuş, teşekkürler.
    Bilgi ve tecrübeyi paylaşmak, diğer kullanıcılarında faydalanacağı bir yöntemdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Vals
    Çok güzel ve ayrıntılı bir kullanıcı izlenimi olmuş, teşekkürler.
    Bilgi ve tecrübeyi paylaşmak, diğer kullanıcılarında faydalanacağı bir yöntemdir.

Rica ederim. Biz bu tür paylaşımlardan çok faydalar gördük, başkaları da bizimkilerden görsün...
  • git wallpaper indirmeye başla sen bence.. widescreen wallpaper ama
  • quote:

Orjinalden alıntı: Darkchild

git wallpaper indirmeye başla sen bence.. widescreen wallpaper ama

Ya sorma pc yi yeni kurmuştum internetim bağlanmamıştı, pc de de hiçbirşey yoktu. Bugün bağlanacak İnşallah. Rezil oldum....
  • Hayırlı olsun, Samsung'un geniş ekran en kaliteli monitörü bu TR'de bence, fiyatların artmasının sebebi dövizdeki artış. Geçen haftadan beri dövizde yükseliş devam ediyor almak isteyen varsa acele etmeli.
  • güle güle kullan tekrardan the o.cnin fıstığınıda atmışın hemen
  • quote:

Orjinalden alıntı: woswos72

güle güle kullan tekrardan the o.cnin fıstığınıda atmışın hemen

Evet, wallpaper arşivimiz yok ama güzeller arşivimiz yuespi mizde hep yanımızda
  • hayırlı olsun.... gerçekten en iyi seçimi yapmışsın güle güle kullanın
    benimde en fawori monitörüm
    aylardır peşindeyim ve eğer elimdeki 940 bw yi satarsam hemen bende 206 bw yi alacağım inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 11 Haziran 2007; 15:01:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: miyagi007
    206 fiatına 22 inclik monitorler var. yine d e hayırlı olsun

kusura bakmayın ama 22 lerin görüntü kalitesi 206 bw nin yanına bile yaklaşamaz
    hiç düşünmüyorsunuz değilmi neden 22 fiyatına 20 inc lcd
    oturun düşünün bunu
  • quote:

Orjinalden alıntı: SkYNeT-06

hayırlı olsun.... gerçekten en iyi seçimi yapmışsın güle güle kullanın
    benimde en fawori monitörüm
    aylardır peşindeyim ve eğer elimdeki 940 bw yi satarsam hemen bende 206 bw yi alacağım inşallah

Teşekkür ederim, umarım hayırlı olur

quote:

oturun düşünün bunu

İnsanlar aldanırlar, anlamıyorum. 22 varken neden 20 ye aynı parayı verelim diye. Görüntü olarak gerçekten büyük farklar var. Kocaman noktalarla ekrana bakmaktansa biraz daha küçük ama adam gibi görüntüyü ben şahsen tercih ederim. İnsanımızda kazıklanma psikolojisi var, 22 fiaytına 20 verilince kazık atıyor bunlar diyorlar, gerçekten düşünmek lâzım. Güzel yorum, teşekkürler...

• quote:

quote:

oturun düşünün bunu

İnsanlar aldanırlar, anlamıyorum. 22 varken neden 20 ye aynı parayı verelim diye. Görüntü olarak gerçekten büyük farklar var. Kocaman noktalarla ekrana bakmaktansa biraz daha küçük ama adam gibi görüntüyü ben şahsen tercih ederim. İnsanımızda kazıklanma psikolojisi var, 22 fiaytına 20 verilince kazık atıyor bunlar diyorlar, gerçekten düşünmek lâzım. Güzel yorum, teşekkürler...

kesinilkle katılıyorum nokta aralğı diye bişi var..bu 80 kere konuşuldu 20" 22"den daha kaliteli görüntü verir..o kdr..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wosswoss -- 11 Haziran 2007; 16:55:48 >

• güzelmiş.Hayırlı olsun.Oyunlarda nasıl?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.