Şimdi Ara

Ölümlü Tesla kazasına Elon Musk'tan ilk açıklama geldi: Otopilot devrede değildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ölümlü Tesla kazasına Elon Musk'tan ilk açıklama geldi: Otopilot devrede değildi

Tesla'nın patronu Elon Musk, geçen hafta sonu meydana gelen ölümlü Tesla kazasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Amerikalı girişimci "elektrikli otomobilden elde edilen veriler kaza anında otopilot modunun devrede olmadığını gösteriyor" dedi.

Ayrıca Bkz.Otopilot modundaki Tesla kaza yaptı, 2 kişi hayatını kaybetti

Wall Street Journal'in haberine yorum yapan bir Twitter kullanıcısı Tesla'daki otopilot modunun sürücünün ellerini direksiyondan çekmesinden 10 saniye sonra kapandığını hatırlattı. Elon Musk ise bu kullanıcıya "olayı WJS gazetecilerinden bile daha iyi araştırdığını" söyledi.

"Araç sahibi Tam Otonom Sürüş özelliği satın almadı"

Tesla CEO'su Elon Musk konuyla ilgili açıklamasında: "Şimdiye kadar elde edilen veriler kaza sırasında otopilotun devrede olmadığını ve söz konusu araç için FSD (Tam Otonom Sürüş) özelliğinin satın alınmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Deneyimli yönetici ayrıca otopilotun devreye girebilmesi için yolda şeritlerin olması gerektiğini ancak kazanın olduğu yerde şerit çizgisi bulunmadığını sözlerine ekledi. Peki kaza nasıl gerçekleşmişti?

Ölümlü Tesla kazasına Elon Musk'tan ilk açıklama geldi: Otopilot devrede değildi

Kaza nasıl meydana gelmişti?

Biri 59 diğeri ise 69 yaşındaki iki kişinin hayatını kaybettiği ölümlü Tesla kazası geçen hafta sonu Amerika'nın Houston şehrinde meydana geldi. Aktarılan bilgilere göre yüksek hızda seyreden 2019 Tesla Model S marka araç virajı alamayıp ağaca çarptı ve sonrasında alev aldı.

Aracın içinde yer alan kurbanlardan birinin cesedi ön yolcu koltuğunda, diğerininki ise arka koltukta bulundu. Polis memurları tarafından yapılan ön soruşturmada, kaza anında sürücü koltuğunda kimsenin bulunmadığı sonucuna varıldı. Ancak olayın tam olarak açıklığa kavuşabilmesi için daha fazla kanıtın ortaya çıkması gerekecek.

• Kazayı otopilot yapmış olması veya olmamasının pek önemi yok. Sonuçta insan da kaza yapıyor. Burda önemli olan aracın kazadan sonra alev alarak yanması. Bildiğim kadarıyla da Tesla'da ilk yanma olayı değil bu. Normal araçlar da kazadan sonra alev alabiliyor ama elektirkli araçlar için bu biraz daha kolay sanki.
    Kaza şartları bana da tuhaf gelmişti. Otopilot için fazla hızlı olmuş kaza, direkt otopilotla alakası yok diye düşünmüştüm. Ama Elon'un dediği gibi şerit olayı aklıma gelmemişti.

Ama @Hobar'ın yukarda yazdığı gibi, asıl endişe aslında alevin 4 saatte söndürülememesi. Güvenlik açısından korkuya neden olabilir.
  • tmm tmm inandık

• Elon Musk artık kabul etmeli sürücüsüz araç fikri teorik olarak akla mantıklı geliyor ama gerçek hayatta uygulaması zor bir fikir . Daha ne kadar kişi Tesla yüzünden hayatını kaybedecek merak ediyorum doğrusu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kazayı otopilot yapmış olması veya olmamasının pek önemi yok. Sonuçta insan da kaza yapıyor. Burda önemli olan aracın kazadan sonra alev alarak yanması. Bildiğim kadarıyla da Tesla'da ilk yanma olayı değil bu. Normal araçlar da kazadan sonra alev alabiliyor ama elektirkli araçlar için bu biraz daha kolay sanki.

• Kaza şartları bana da tuhaf gelmişti. Otopilot için fazla hızlı olmuş kaza, direkt otopilotla alakası yok diye düşünmüştüm. Ama Elon'un dediği gibi şerit olayı aklıma gelmemişti.

Ama @Hobar'ın yukarda yazdığı gibi, asıl endişe aslında alevin 4 saatte söndürülememesi. Güvenlik açısından korkuya neden olabilir.

• Moueson kullanıcısına yanıt
    Canım benim bir senede kaç kişi sürücülü arabanın içinde can veriyor hiç baktın mı? Tesla çok ön planda olduğu için her hata dünya gündemine oturuyor. İlla ki hatalar olacak bu Tesla çok güvenli demek değil daha oto pilot sistemi bile olsa her an tetikte olmak lazım
  • Otoplot o esnada bitcoin ve dogecoin kazmakla meşguldür. Sürü ise coinlerinin inip çıkışını takip etmekten telefondan başını kaldıramamıştır. Hep Elon'ın başının altından çıkıyor bunlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 20 Nisan 2021; 17:29:58 >
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Tesla Model S yol tutuşu harika bir araba. Ekonomi sıfını gibi dandik bir yol tutuşa sahip değil. Yüksek hızda normal bir arabanın içinde olsalardı bile büyük ihtimalle canlı çıkamazlardı.

Burada arabanın ne suçu var? Yukarıda yazdığım gibi Tesla Model S harika bir yol tutuşa sahip.

• quote:

Orijinalden alıntı: viper17

Burada arabanın ne suçu var? Yukarıda yazdığım gibi Tesla Model S harika bir yol tutuşa sahip.

Tesla model s harika bir yol tutuşuna sahip olabilir ama önce güvenlik beyfendi . Ben ne kadar güzel yok tutuşuna sahip olasada sürekli kaza yapan ve yanan bir araca binmek istemezdim doğrusu. Bakın araştırın bir sürü rezalet var bu Tesla araçlarla ilgili yazık ...

• quote:

Orijinalden alıntı: proixewety

Canım benim bir senede kaç kişi sürücülü arabanın içinde can veriyor hiç baktın mı? Tesla çok ön planda olduğu için her hata dünya gündemine oturuyor. İlla ki hatalar olacak bu Tesla çok güvenli demek değil daha oto pilot sistemi bile olsa her an tetikte olmak lazım

Ben bilmem arkadaş önce güvenlik ! Sürekli kaza yapan ve yanan bir araca bedava verseler bile binmem artık . Teslada Elon muskda gözümden düştü artık . Zaten kendi kendini böyle böyle bitirecek Tesla!

• "Araç sahibi Tam Otonom Sürüş özelliği satın almadı"

Gaz firen opsiyonel değildir inşallah

• Amd64x2 kullanıcısına yanıt
    Olay açıklığa kavuşmuş ama açıklama motomot, yukardaki yorumu hakediyor. puhahahaha:)))

• LathspeLL kullanıcısına yanıt
    Lityum bataryalar yapısı itibariyle yanma halinde özel ekipmanlarla söndürülüyor, burada öyle bir durum için hazırlık olmadığından uzun sürmüş belli ki :(

Mercedes de bmw de reno da kaza yapıyor, Tesla yapınca haber oluyor. Pasif ve aktif güvenlik önlemlerini araştırmanızı tavsiye ederim. Yol tutuşu dandik bir araba kaza yapmaya daha çok meyillidir.

Tabanı komple lityum bir arabanın ağaca çarpınca yanması garip mi geliyor?

Açıklamaya göre araçta tam otonom sürüş özelliği bile yok. Sen neyden bahsediyorsun?

• Adam rte’nin elini sıktı, huyu bulaştı mk.
    Otopilot tarafından kandırıldıkta der 10 sene sonra.
  • tam otonom paket olmayan araçta öyle sürmeye kalkmışlar bilinçsiz kullanım..yol çizgiside yokmuş araba ne yapsın bu işler için daha erken..

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Otopilotun canı cehenneme, insanlar yanmıs INSANLAR

• proixewety P kullanıcısına yanıt

Her araba otonom olsaydı kaç kaza olacaktı ona bakmak lazım? Tamamen direksiyonu bırakmak için erken.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.