Şimdi Ara

Tüm Ryzen 7000 işlemcileri iGPU ile gelebilir, AM4 soket bir nesil daha işlemci alabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tüm Ryzen 7000 işlemcileri iGPU ile gelebilir, AM4 soket bir nesil daha işlemci alabilir

AMD’nin Ryzen 5000 işlemcileri stoklarda bulunamazken kullanıcılar yavaş yavaş yaklaşan DDR5’le uyumlu sistemleri beklemeye başladı.

Intel’in DDR5 öncesi Rocket Lake hamlesine benzer şekilde AMD de ara bir nesil sunabilir. Önceleri parça parça paylaşılan yol haritasına göre Zen 3+ mimarili çekirdekler üzerinde yükselecek Warhol kod adlı Ryzen 6000 işlemcileri mevcut AM4 soketinde kullanılacak.

Ryzen 5000 Refresh/Ryzen 6000

6 nm noduna geçilecek Ryzen 6000 işlemcileri aynı zamanda Ryzen Threadripper işlemcilerinin neden bu kadar geciktiğinin de açıklaması olabilir. Zira AMD Ryzen 5000 Refresh işlemcileriyle yeni nesil Threadripper yongalarını yeni nodda sunmak istiyor olabilir.

Bol artılı nesil: DDR5+PCIe 5.0+Zen 4+iGPU

Diğer taraftan Ryzen 7000’den de haberler var. AMD’nin yeni soketle birlikte DDR5’e geçmesi beklenen Ryzen Raphael yongaları beraberinde PCIe 5.0 standartını da getirecek.

Zen 4 mimarili çekirdekler üzerinde yükselecek 5 nm Ryzen 7000 ailesiyle ilgili en dikkat çeken detaysa RDNA2 ifadesi oldu. Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemcilerine Navi 2 iGPU’su eşlik edecek.

Ayrıca Bkz.Zen 3 mimarili Ryzen Threadripper işlemcilerin çıkış tarihi gün yüzüne çıktı

Bu, güçlü GPU’ya ihtiyaç duyulmayan kaslı mini ITX sistemlerin önünü açarak çeşitli imkanlar doğururken AMD’nin Ryzen 4000G’yi son kullanıcı pazarına sunma konusundaki isteksizliğini de bir bakıma açıklıyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-7000-raphael-to-feature-5nm-zen4-core-and-navi2-graphics

• Anlatım biçiminiz cidden resmiyetle robotik kafa arasında gidip geliyor, basitçe anlatıp laylaylaom havası vermeyelim derken basit haberi dahi kanun koyucu gibi betonik modda anlatmanız okurken içinden çok şey geçmesine sebep oluyor. şuan alternatifiniz yok gibi yüzden de bu hataları sadece eleştiri olarak alıyorsunuz. daha özenli okuyucuyu düşünen anlatım yapmanızı ümit ediyor ve sizleri de bu yazdıklarımı okuyarak düşünmeye davet ediyorum. :)))
    11400f in fiyati 1500 - 1800lira
    5600x 2800 - 2900lira

Amd önce bu duruma bir cözüm bulsun. Fiyatlar bu sekil olacaksa yemisim igpusunu... Yüzüne bakmam amd nin. Bugüne kadar FP ciydik ve öyle de olucaz, hic birinde hissem yok. Bana ne 7000 serisinin igpu sundan. Bedavaya dahil etmiycek onu, fiyati etikete yansiycak.

5000 Refresh cikmasi zaten gerekliydi.. 5000 biraz acele ile cikti, bir takim düzenlemeler yapilabilir. Ama amd nin kendi fabrikasini kurmasi (kücükte olsa) elzem.
    donanımhaberin de suyu çıktı... forumlarda bilgi paylaşımı olmasa bu editörlerin haberleri de okunmaz.
    Erdi ile Mesut kendi kanallarında profesyonel içerikler üretiyor. oraya kayan da çok. Zaten bu haberleri orjinal siteden alıp Google çeviri ile çevirip donanımhaberde gelene gidene i...lemek huyundan vazgeçmeyecekler. reklam gelirleri ve sponsorluk anlaşmaları olmasa bu editörleri kimse çalıştırmaz.
  • Anlatım biçiminiz cidden resmiyetle robotik kafa arasında gidip geliyor, basitçe anlatıp laylaylaom havası vermeyelim derken basit haberi dahi kanun koyucu gibi betonik modda anlatmanız okurken içinden çok şey geçmesine sebep oluyor. şuan alternatifiniz yok gibi yüzden de bu hataları sadece eleştiri olarak alıyorsunuz. daha özenli okuyucuyu düşünen anlatım yapmanızı ümit ediyor ve sizleri de bu yazdıklarımı okuyarak düşünmeye davet ediyorum. :)))

• AM5 soket gelse de PGA soketten LGA soketlere geçseler.

• donanımhaberin de suyu çıktı... forumlarda bilgi paylaşımı olmasa bu editörlerin haberleri de okunmaz.
    Erdi ile Mesut kendi kanallarında profesyonel içerikler üretiyor. oraya kayan da çok. Zaten bu haberleri orjinal siteden alıp Google çeviri ile çevirip donanımhaberde gelene gidene i...lemek huyundan vazgeçmeyecekler. reklam gelirleri ve sponsorluk anlaşmaları olmasa bu editörleri kimse çalıştırmaz.

• celeroni kullanıcısına yanıt

Forumda bilgi paylaşımı yok windows sıkıntısı ile ilgili konu açtım 100 kişi okudu geçti cevap 0

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AM4'e bir nesil daha verecek da hangi anakartlara verecek? hadi B350'yi geçtim. İstemeyerek de olsa X370'i de geçtim. B450 ile X470 destekleyecek mi? sanmıyorum. Soketin aynı olması bir şey ifade etmiyor. Ha gelir de B450 destekleyecek derler. Müthiş kullanıcı dostu hamle olur.

• AMD kurumsal için dahili grafik olmaması nedeni ile hazır pclerde tercih edilmiyordu.
    İyi bir strateji olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ahmettsezis kullanıcısına yanıt

Hocam 5000 serisine bile b450 vs destegi verilmeme muhabbeti dusunulurse bir nesil daha vermeleri baya zorlama olur sanirim Tüm Ryzen 7000 işlemcileri iGPU ile gelebilir, AM4 soket bir nesil daha işlemci alabilir  2 nesil resmi destek, 1 yil kart ureticisi uzatmalidan otesini goremeyiz sanirim.

• biri su editorlere yazmayi ogretsin

• Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt

Aynen öyle

• 11400f in fiyati 1500 - 1800lira
    5600x 2800 - 2900lira

Amd önce bu duruma bir cözüm bulsun. Fiyatlar bu sekil olacaksa yemisim igpusunu... Yüzüne bakmam amd nin. Bugüne kadar FP ciydik ve öyle de olucaz, hic birinde hissem yok. Bana ne 7000 serisinin igpu sundan. Bedavaya dahil etmiycek onu, fiyati etikete yansiycak.

5000 Refresh cikmasi zaten gerekliydi.. 5000 biraz acele ile cikti, bir takim düzenlemeler yapilabilir. Ama amd nin kendi fabrikasini kurmasi (kücükte olsa) elzem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 11 Nisan 2021; 12:45:48 >
  • Kağıt üzerinde güzel hamleler, yalan yok. Ancak bu firmanın artık kendi işlemcisini kendi üretme vakti geldi de geçiyor. Intel'in en büyük artısı, AMD'nin en büyük eksisi. Bugün TSMC Apple'a da üretim yapan bir firma ki geçtiğimiz günlerde M1 chiplere üretimde öncelik gösterileceği haberini görmüştük. Bu gibi durumlar AMD'yi ciddi zedeler.

• Kendi fabrikan olmadığı sürece, dışa bağlı kalman bu kadar yeniliğin ne kadarını yapabileceksin sorusu havada kalıyor. Bu durumda Intel(Kendi fabrikaları mevcut) ve Apple M1(TSMC tarafında ön planda olacak) çok daha avantajlı olacak bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

AM4'e bir nesil daha verecek da hangi anakartlara verecek? hadi B350'yi geçtim. İstemeyerek de olsa X370'i de geçtim. B450 ile X470 destekleyecek mi? sanmıyorum. Soketin aynı olması bir şey ifade etmiyor. Ha gelir de B450 destekleyecek derler. Müthiş kullanıcı dostu hamle olur.

Asrock verebilir ama diğerleri zor gibi. Asrock ilk nesillere vermişti. A320'ye bile verdiler. Ama bu tabi resmi sitede yok, herhal birileri uyarı verdi.

https://wccftech.com/asrock-amd-ryzen-5000-cpu-bios-support-on-x370-b350-a320-motherboards//

• Kendi fabrikalarını kurmadığın sürece teknoloji üretiyor olmak ciddi bir sorun. TSMC 'de üretim yapmak için önce teknolojiyi onlara öğret sonra sıraya gir tabi Apple 'dan sıra gelirse sonra üretime geç ve kullanıcıya ulaş. Sonuç bu arada artan üretim maliyetleriyle birlikte @kunGFu nunda dediği gibi arada oluşan uçurum fiyat farkları. Bence de Ar-Ge tamam ama fabrika şart. Bu durumda da ister istemez rakipleri (özellikle Intel kendi fabrikaları olduğu için) son kullanıcıya daha hızlı ulaşıyor olacak gibi duruyor.

• Bence gayet güzel bir haber sunumu olmuş, yazım kurallarına da uyulmuş, eleştireceğim diyerek çok da şey etmemek lazım.

• am4'e bir nesil daha gelirse efsane olur. igpu olayı zaten lazımdı. işlemci çoğu oyunda boşta duruyor igpu ile en azından bir şeyin ucundan tutma şansı oluyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.