Şimdi Ara

Beyin kanseri aşısı Faz 1 denemelerini başarıyla geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyin kanseri aşısı Faz 1 denemelerini başarıyla geçti

Nature dergisinde de yayımlanan son araştırmalara göre beyin kanseri için geliştirilen ve kişilerin bağışıklık sistemini uyararak söz konusu bağışıklık sisteminin tümörleri daha kolay bir biçimde hedef almasını sağlayan kanser aşısı Faz 1 denemelerini başarıyla geçti. Yeni aşının tümör gelişiminin yavaşlamasını sağlayan bağışıklık sistemi anlamlı bir biçimde uyardığı ve aşının Faz 2 denemelerinin planladığı belirtiliyor.

Glioma olarak adlandırılan ve beyin kanserleri arasında tedavisi zor olan bir türü oluşturan tümör oluşumlarının yaklaşık %70’inde izositrat dehidrojenaz 1 ( IDH 1 ) adı verilen enzimi etkileyen tek gen mutasyonları bulunuyor.

IDH 1

Beyin kanseri aşısı Faz 1 denemelerini başarıyla geçti

İzositrat dehidrojenaz mutasyonları gliomalara özgü olmakla bilrlikte bu mutasyonlar sebebiyle neo-epitoplar olarak adlandırılan proteinler üretiliyor ve bu proteinler de aşıların hedefini oluşturuyor.

Yıllar süren hayvan deneyleri sonucunda araştırmacılar 2015 yılında aşı çalışmalarını insanlar üzerinde de başlatmış ve çalışmalara 33 adet IDH 1 glioması bulunan birey katılmıştı. Şimdi ise Faz 1 deneyleri sonuçlandı ve sonuçlara göre aşı güvenli olmakla birlikte aşıda herhangi bir ciddi yan tesire rastlanmadı.

Ayrıca Bkz.Talaştan üretilen ve biyolojik olarak bozunabilen plastik geliştirildi

Son olarak aşıın bağışıklık yanıtının oluşmasında %93 oranında başarılı olduğunu ekleyelim yani diğer bir deyişle T hücreleri söz konusu kişilerde başarılı bir biçimde IDH 1 mutasyonu bulunan hücreleri hedef alıyor. Ayrıca katılımcıların sağ kalım oranı da %84 olmakla birlikte katılımcıların %82’sinde 3 yıllık süreç boyunca herhangi bir tümör büyümesi rastlanmadığı belirtiliyor.

Yeni araştırma Nature adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:https://www.dkfz.de/en/presse/pressemitteilungen/2021/dkfz-pm-21-17-Vaccination-against-mutated-protein-tested-in-brain-tumor-patients-for-the-first-time.php
    Kaynak:https://www.nature.com/articles/s41586-021-03363-z

• İnsanların bilime, ilime yaptığı yatırımlar dururken bizim saraya, köşke, pudra şekerine yaptığımız yatırımları kıyaslıyorum. Yani bil oğluşa anlatır gibi anlatacak olursak, "İnsanlar bilime yatırım yaparken biz yapmıyoruz!" demek istedim.

Ama malum trolleri öyle bir rahatsız etmişim ki hemen toplaştılar ve ağlamayın falan yazmışlar. İşte siz busunuz... Asıl ağlayan sizlersiniz :)

• büssürü çare bulunuyor ama ne hikmetse bu topluma yansımıyor.

• Ya şu yabancıları da anlamıyorum bu tür sağlık veya uzay araştırmalarına devletleri yardım ediyor ne kadar aptallar... Halbuki yazlık saray yapmaları gerekiyor. Bizim saraylarımız onların saray sayısından fazla...

İtibardan tasarruf yapılmaz(!) :)

• beyin kanseri aşısı ile yazlık sarayı arasındaki ilişkiyi söyler misinizBeyin kanseri aşısı Faz 1 denemelerini başarıyla geçti 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalkanGöçmeniBirBey -- 28 Mart 2021; 20:7:10 >
  • Clusive kullanıcısına yanıt
    Yeter bi konu altında ağlamayın yeter! Altınızda sizi kaşındıran bi böcekmi var ne var anlamadım BİR KONU ALTINDADA AĞLAMAYIN YETER!

• Clusive kullanıcısına yanıt
    Alakalı alakasız her haber altında her bir lanet olası yöntemle ağlamayı başarıyorsunuz, hayatınız o kadar mı boş? o bahsettiğiniz insanlar kadar faydanız olmadığı ne kadar belli

• İnsanların bilime, ilime yaptığı yatırımlar dururken bizim saraya, köşke, pudra şekerine yaptığımız yatırımları kıyaslıyorum. Yani bil oğluşa anlatır gibi anlatacak olursak, "İnsanlar bilime yatırım yaparken biz yapmıyoruz!" demek istedim.

Ama malum trolleri öyle bir rahatsız etmişim ki hemen toplaştılar ve ağlamayın falan yazmışlar. İşte siz busunuz... Asıl ağlayan sizlersiniz :)

• Inşallah diğer kanser türlerinede yeni buluş ve çareler bulurlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kanserin çaresi aşı olacak zaten. mRNA aşıları ise aşırı hızlı tasarlanıp üretilebilecek.
  • büyümeyi yavaşlatıyor denilmiş. tabi bu da bir ilerleme ama beyin tümorü'nün inanılmaz etkileri var. baş ağrıları, çınlamalar vs. insanı öldürmese de delirtir deniliyor. o yüzden büyümesi engellense de bu etkileri nasıl giderilecek? bu hücreyi hedefleme işini aslında Mariuana olarak bilinen bitkilerin içindeki kimyasallar da yapıyor.

• Donanımhaberin müthiş bilim makaleleri ve değerli bilim insanlarımız ile siyasetçilerimizden oluşan topluluğun yorumlarıyla harmanlanmış bilginin oluk oluk aktığı bir ortam olmuş yine ;)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.