Şimdi Ara

Yerli sprey formundaki Kovid aşılarının Faz 1 çalışmalarına başlanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yerli sprey formundaki Kovid aşılarının Faz 1 çalışmalarına başlanacak

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca " Aşıda yeni bir teknik söz konusudur. Bu yeni teknikte aşının burundan sprey olarak uygulanması amaçlanmaktadır. '' ifadelerini kullandı. Ayrıca Koca VLP olarak adlandırılan ve virüs benzeri parçacıkları ihtiva eden aşılar hakkında da bilgi verdi.

Yerli aşılar

Fahretiin Koca '' Aziz milletim, aşının uzun vadeli bir ihtiyaç olacağı açıktır. Böyle bir salgında, bir başka ülkenin ürettiği aşıya bel bağlamaksa yanlıştır. Tedarikte zorlanmanın ötesinde, bunun ekonomik bedelleri de ağır olur. Kendi aşımız, kendi silahımızdır.'' şeklindeki sözlerine ilaveten '' Yerli aşı çalışmalarımız, bu anlayışla, sonuca doğru önemli gelişmeler kat ediyor. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen İnaktif aşı Faz 2 safhasındadır. Son gönüllünün ikinci doz aşısı 9 Nisanda yapılacak, sonuçların elde edilmesini takiben Nisan ayı sonunda, son aşama olan Faz 3 aşamasına geçilecek. '' ifadelerini kullandı.

VLP aşıları

Fahrettin Koca açıklamlarında VLP aşıları ile ilgili bilgiler verirken sözlerine '' Bir diğer önemli gelişme şudur: Ülkemiz, bugün, VLP ( Virus Like Particle ) virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmalarına başlamıştır. Bu aşı türü, tüm dünyadaki en inovatif aşı adaylarından biridir. Yerli aşı konusunda sıralanacak başka gelişmeler de var ; Kısaca değinecek olursam, Faz I insan çalışmalarına başlayan bir inaktif aşıyı, Faz 1 çalışmalarına geçmek için birkaç güne ihtiyacı olan bir başka İnaktif aşıyı iki örnek olarak anabilirim.'' şeklinde devam etti.

Yılda 250 milyon doz hedefleniyor

Faz 1 çalışmalarına başlanacak olan aşının intranazal yani burundan sprey olarak kullanılmasının hedeflendiğini belirtelim. Bakan Koca intranazal aşılarla ilgili '' Bunlara ilaveten şu gelişme de son derece dikkate değerdir: Çünkü aşıda yeni bir teknik söz konusudur. Bu yeni teknikte aşının burundan sprey olarak uygulanması amaçlanmaktadır. İntranazal Kovid aşısı denilen bu aşının da çok yakında Faz 1 çalışmalarına başlanacak. Türk bilim insanlarının bu girişimi sonuçlanırsa, bu, dünyadaki ilk intranazal Kovid aşısı olacak. Üretim verimliliği son derece yüksek olan bu aşıdan sadece 1 tesiste, yılda 250 milyon doz üretilebilecek.'' ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bkz.Koronavirüs aşılarının tüm dozlarını olan bireyler arasındaki pozitiflik oranı %1'in altında

Ayrıca Koca Twitter hesabından paylaştığı gönderilerde Mayıs ayının sonuna kadar 100 milyon doz aşı geleceğini, şu ana kadar 14 milyon doz aşı uygulandığını ve bugün 10 milyon doza tekabül eden ''Bulk'' yani yığın halindeki aşıların bugün ülkeye giriş yaptığını belirtti. ''Bulk'' olarak adlandırılan aşılar hakkında da bilgi veren Koca ''Bulk'' olarak adlandırılan halin aşıların şişelenmiş şekli olduğunu ve bu tür aşıların daha kolay taşınabildiğini belirtti.

Kaynak:https://twitter.com/drfahrettinkoca
    Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/son-dakika-bilim-kurulu-toplantisi-sonrasi-bakan-kocadan-kritik-aciklamalar-2-6335495/

• Bu adamın tek bir sözüne inanan kaldı mı? Hani risk haritamıza noldu ? 15 günde güncellencekti 1 ay oldu tık yok, vakalar "normalleşme" den sonra %300 arttı tek bir açıklama yok. Bir de cıkmış 3 şartım var gerçekleşirse salgın haziranda biter diye gevrek gevrek açıklamalar yapıyor. Resmen milletle billur geçiyorlar.

nasıl bir utanmaz kitlesiniz anlamadım gitti harita yok diyorsun atıyorum,fahrettin kocanın hesabın dada vara hala gevşek gevşek yazıyorsun... dolar bir gece de %15 artı hoşuna gitti galiba agız islahi gibi heyrede yazıyorsunuz neden ne olduda %15 artı diye soracağınıza seviniyorsunuz nasıl bir ruh hali var sizde anlamadım gitti ?

• oh rahladım covid 19 dan ölmessem 3 seneye hazır olur o da tutarsa :d

• Bu adamın tek bir sözüne inanan kaldı mı? Hani risk haritamıza noldu ? 15 günde güncellencekti 1 ay oldu tık yok, vakalar "normalleşme" den sonra %300 arttı tek bir açıklama yok. Bir de cıkmış 3 şartım var gerçekleşirse salgın haziranda biter diye gevrek gevrek açıklamalar yapıyor. Resmen milletle billur geçiyorlar.

• smalsrol S kullanıcısına yanıt
    senin gibi cahile mi inanalım saglık bakanına inanmayalım da
    https://www.haberturk.com/il-il-koronavirus-risk-haritasi-25-mart-dusuk-orta-yuksek-ve-cok-yuksek-riskli-iller-hangileri-guncel-risk-3017251

• mokoko_TR kullanıcısına yanıt
    Bir de gitmiş dolar %15 arttığı gece ekranlardan dolar kurunu kaldıran yandaş kanalın sitesinden bana haber atıyor :D Ben ahaberden bir haber atarsın sanmıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: smalsrol

Bir de gitmiş dolar %15 arttığı gece ekranlardan dolar kurunu kaldıran yandaş kanalın sitesinden bana haber atıyor :D Ben ahaberden bir haber atarsın sanmıştım.

nasıl bir utanmaz kitlesiniz anlamadım gitti harita yok diyorsun atıyorum,fahrettin kocanın hesabın dada vara hala gevşek gevşek yazıyorsun... dolar bir gece de %15 artı hoşuna gitti galiba agız islahi gibi heyrede yazıyorsunuz neden ne olduda %15 artı diye soracağınıza seviniyorsunuz nasıl bir ruh hali var sizde anlamadım gitti ?

Sayın cumhurbaşkanımızında yalan söyleyeceğini sanmıyorum Nisanda yerli aşı uygulanmaya başlanacakmış.

Yandaş bir başka haber kanalı : https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogan-yerli-koronavirus-asisi-icin-tarih-verdi-533864.html

• quote:

Orijinalden alıntı: ARISLCK

Sayın cumhurbaşkanımızında yalan söyleyeceğini sanmıyorum Nisanda yerli aşı uygulanmaya başlanacakmış.

Yandaş bir başka haber kanalı : https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogan-yerli-koronavirus-asisi-icin-tarih-verdi-533864.html

olayın yalanla dogru ile alakası yok yapan adamın başarısı gayret ve aşının kullanabilir olması.. faz 1 denemeleri adı üstünde türk bilim insanları yetersiz çogu kolpa.. ercüment mesela adam aşısını yapmadan reklamını yaptı, yetmedi bide dünya ilaç devinin kolpa ilacını dikta etmeye çalıştı..ama normal asker karşısında tek sıra olan adamlardan bahsediyoruz

• Covid biter bunlar aşıyı ancak çıkarırlar. Ah vergilerim ah...

sağlık bakanına zerre güvenmiyorum günde 1 milyon aşılama kapasitemiz var vs. de diyordu gözümden kaçan bir sürü daha yalan vardır mutlaka. Daha AKP kongrelerine bile ses çıkarmıyor Twitterdan beğeniyor kongreleri. Millete de metafor yapıp şiir yazıyor.

geçen haftanın 13 - 19 Mart 2021 haritası var. bu hafta bitince bu haftanın da olacak. tam ne demek istiyorsun arkadaş. tamam bende muhalifimde, sizin gibiler tam ne yapmak istiyor onu anlamıyorum. işte sizin gibiler yüzünden umudumuz İnce.

• ahmetkaraci kullanıcısına yanıt

Hocam renkli haritadan bahsediyorum anlamadınız heralde ? Şu kırmızı-turuncu-mavili olan ? Ben mi kendimi tam ifade edemedim anlamıyorum ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smalsrol -- 26 Mart 2021; 1:18:26 >
    https://covid19.saglik.gov.tr/ 1 aydır yok demişsin. sonra aklına gelip bakınca gördün olduğunu mesajını silmişsin. geçen haftanın 13 - 19 Mart 2021 haritası var. bu hafta bitince bu haftanın da olacak. tam ne demek istiyorsun arkadaş. tamam bende muhalifimde, sizin gibiler tam ne yapmak istiyor onu anlamıyorum. işte sizin gibiler yüzünden umudumuz İnce.

• ahmetkaraci kullanıcısına yanıt

hangi mesajı silmişim ? 1 aydır bu harita güncellenmiyor, bana "resmi" güncel halini bulup atar mısın ? Mesaj sildi falan iftiraya hiç gerek yok, iftira atmak ne seni yüceltir ne de beni küçük düşürür ! Sanırım sen mokokonun yan hesabısın :D anladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smalsrol -- 26 Mart 2021; 1:22:42 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.