Şimdi Ara

Intel kurumsal müşterilere döküm için kolları sıvadı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Intel kurumsal müşterilere döküm için kolları sıvadı

Pandemi döneminin de etkisiyle son aylarda ortaya çıkan yonga krizi ilgili sektörleri derinden etkiliyor. TSMC kapasite arttırmak için var gücüyle çalışırken farklı çözümlere yönelen üreticiler de mevcut.

Intel devreye giriyor

Intel bilindiği üzere kendi işlemcileri için döküm de yapan bir firma. Bununla birlikte verimsizlik sorunları nedeniyle istenen kapasite bir türlü yakalanamadı. Yine de yonga krizinin derinleşecek olması ABD hükümetini harekete geçirdi.

Ayrıca Bkz.499 TL değerindeki Outriders, 'çıkış günü' Xbox Game Pass'e eklenecek

Intel ve hükümet yetkilileri bir süredir görüşmeler yapıyordu. Bu görüşmeler sonucunda 20 milyar dolarlık bir döküm yatırımı çıktı. Intel kurumsal yonga taleplerini karşılamak için Arizona bölgesinde 20 milyar dolarlık iki döküm tesisi kuracak.

Döküm tesislerinin ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine yönelik olarak çalışacağı ve kurumsal siparişleri karşılayacağı belirtiliyor. 2023 yılında tesislerin 7nm ile üretime başlaması planlanıyor. Kulağa küçük gibi gelse de özellikle savunma sanayiinde yonga tüketimi oldukça fazla ve Intel’in bu alana destek olması krizin etkilerini bir miktar hafifletebilir.

Dr. Randhir Thakur liderliğinde çalışacak olan döküm tesisinin 3000 yetenek odaklı iş pozisyonu, 3000 inşaat odaklı iş pozisyonu ve 15 000 uzun dönemli iş pozisyonu oluşturacağı ifade ediliyor. Intel hükümetten bir finans desteği elde edecek mi bilinmiyor ancak zaten siparişler yatırımı karşılayacak düzeyde olacaktır.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/280085/intel-to-enter-third-party-foundry-business-set-up-usd-20-billion-fabs-in-arizona

• İntel deki üretim ve yatırım gücü kimsede yok. TSMC ye kalınca üretim dünyada kıtlık oluyor işte. Ne ekran kartı yetiyor ne işlemci ne konsol ne de otomotiv sanayi için çip üretimi. İntel pes etse zatem AMD ne yapacağını şaşırır. Kendi fabrikası olmadığından %15 lerdeki üretim rolünü asla aşamaz.
  • İntel deki üretim ve yatırım gücü kimsede yok. TSMC ye kalınca üretim dünyada kıtlık oluyor işte. Ne ekran kartı yetiyor ne işlemci ne konsol ne de otomotiv sanayi için çip üretimi. İntel pes etse zatem AMD ne yapacağını şaşırır. Kendi fabrikası olmadığından %15 lerdeki üretim rolünü asla aşamaz.

• Çip krizinin yaşandığı şu günlerde intelin bu krizi çok iyi değerlendirmesi gerekiyor.

• İntel doğru yolda. Zaten arkasına devlet desteğini de aldı. 3-5 seneye sırtı yere gelmez.

• Sen blog yazmalıymışsın dostum. Burda bu kadar uzun kimse okumaz. İşin özeti AMD çip sektörünü krize soktu. Konsol işlemci gpu derken hiçbirini yeteri kadar ürettiremedi. ABD AMD ye fabrika açıp destek vermesi lazım. Uzman personelde lazım. Şuan bu karar alınsa en erken çözüm 5 sene sürer. En kötüsü de bu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @BoşnakAğa Hocam hoş geldiniz yine döktürmüşsünüz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: BoşnakAğa

Bu mesaj silindi.

Hocam güzel yazı olmuş, emeğinize saygılar. Bir soru soracağım hocam size, sanırım yarı iletken boyutunda belli bir sınır var bu sınırı geçtikten sonra ne olacak? Sanırım bu sınırı geçtikten sonra kuantum devreye giriyor ve daha düşük NM üretime izin vermiyordu. Yarı iletkenler tarih mi olacak yani?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • BoşnakAğa kullanıcısına yanıt

Aylar önce Anandtech forumlarında birisi Ocean Cove'un iptal edildiğini söylemişti. Doğruluk payı nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: BoşnakAğa

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

Teşekkür ederim hocam iyi dilekleriniz için. Siz nasılsınız ? Konularını, yorumlarını takip ettiğim nadir kişilerdensiniz. Forumdaki bilgili üyeler gittikçe azalınca ortalık amd intel savaşçılarına kaldı işlemci konusunda bilgisi zayıf olan kişiler savunur oldu aldığı markayı. Siz yinede gelin arada arayı fazla açmadan.

• BoşnakAğa kullanıcısına yanıt

Eyvallah. Benden de saygılar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.