Şimdi Ara

Intel Xe-HPG mimarisini açığa çıkardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yarı iletken üreticisinin uzun bir süredir mesai harcadığı oyuncu ekran kartı projesi görünüşe göre yakında somut örneklerini verecek.

Intel Xe HPG

GDC 2021'de düzenlenen etkinlikte yayınlanan videoda Intel'in yeni Xe HPG ekran kartlarının logosu görüldü. Etrafa ışık yayan bir görselde 5 katlı bir yapıya yer verilmesi ise Intel'in hali hazırda 96 EU'dan oluşan Xe-LP DG1'in 5 katı EU içeren bir çözüm üzerinde çalışıyor olabileceğini düşündürdü.

Intel Xe-HPG mimarisini açığa çıkardı

Ayrıca Bkz.Intel Adaptive Boost Technology'i duyurdu

Diğer taraftan Xe HPG hakkında bilinenler oldukça sınırlı. Bununla birlikte yıl sonunda piyasaya sürülmesi beklenen ekran kartlarının firmanın kendi döküm tesislerine ek olarak TSMC ve Samsung bantlarından da çıkması bekleniyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-teases-xe-hpg-discrete-gaming-gpu-architecture

• 3070-80 e rakip olamayacaksa uygun fiyatlı olmak zorunda. Yoksa pek alıcsı olmaz gibi.

• Intel uygun fiyatlı olmaktan ziyade ilginç ve farklı özellikler ile ön plana çıkacaktır diye düşünüyorum

• Malesef intel in işe yarar ekran kartı çıkarması için dua edeceğiz. Çünkü AMD ve Nvidia kart üretimi için TSMC nin insafına kalmışlar. Nvidia da TSMC gibi Taiwan lı olduğu için üretim hakkı avantajı illaki olacaktır. Kendine ait 12-13 fabrikası olan intel ekran kartı üretmeden piyasada rahatlama olmayacaktır.

• ekran kartına da işlemcileri gibi ne oldukları tam anlaşılmayan hiçbir sıfat taşımayan isimler koyacağı kesin.

• uygun fiyatlı olarak 1660 super veya rx 580 muadili ekran kartını çıkarsın ve türkiyede 1000-1500 tl arasına konumlandırsın bakın görün neler oluyor! çadırı fena karıştırır...

• bunu da madenciler alır :)

• Performans konusunda işlemci olarak kendini kanıtlamış bir firmanın bu şekilde bir ekran karı üretecek olması ve açıkçası Intel'in ekran kartı pazarının bu kadar yükseldiği bir dönemde güçlü bir ekran kartı piyasaya sürecek olması çok güzel bir haber. Kendi fabrikalarında üretecek olması da bu pazarın biraz daha son kullanıcı için rahatlayacağı anlamına geliyor.

• Özellikle GPU kıtlığının olduğu dönemde kendi fabrikalarında da üretecek olması muazzam. Diğer firmaların yaşadığı üretim sıkıntısını daha az hissedeceklerdir. CPU tarafında olduğu gibi GPU tarafında da getireceği yenilikleri heyecanla beklemekteyiz.

• İşlemci üreticisi olarak kendini kanıtlamış olan intel, ekran kartı konusunda da eminim iyi işler yapacaktır. Kartlar F/P kategorisinde olursa, kıtlığın yaşandığı bu dönemde çok iyi iş yapacaktır diye düşünüyorum. Elbette kendi çapında küçük inovasyonlar yer alacaktır :)

• Şuan intel giriş seviyesi ekran kartı bile üretse razıyım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Uzun süredir amd ve nvidia tekelinde giden ekran kartı piyasasında intel uzun süredir olmasına rağmen ekran kartlarını ilk defa bu kadar ön plana çıkartıyor , önceki ekran kartı modellerinin performansıda kücümsenmeyecek kadar iyiydi. Bence xe adını daha çok duymaya başlayacağız

• İşte benim İntel'den beklediğim en iyi hamlelerden biriydi bu haber. Bir yandan stok sıkıntısı bir yandan fahiş fiyatlara bizi mahkum eden bir sistemin ortasında, İntel hem performansı ile hem de fiyatları ile bize ve de sektöre nefes aldıracaktır. Ve ben bunun neticesinde çok güzel işler ortaya çıkacağına eminim.

• anilyesildag A kullanıcısına yanıt
    İnşallah. İntel de diğer gpu üreticilerle kriz ortaklığına girmezlerse bunun meyvesini yeriz. Yoksa aynı tas aynı hamam devam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.