Şimdi Ara

4800 MHz DDR5 RAM’ler %28 performans artışı sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
749
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4800 MHz DDR5 RAM’ler %28 performans artışı sunuyor

Intel önümüzdeki haftalarda satışa sunacağı Rocket Lake işlemcilerinin ardından bu yıl sonunda DDR5 uyumlu ilk platformunu da satışa sunacak.

Geçtiğimiz yıllarda Lexar’ı satın alan Çinli Longsys’in DDR5 RAM’lerini test ettiği sistemin görüntüleri gün yüzüne çıktı. Intel’in CES 2021’de de sergilediği OEM üreticilerine, bellek üreticilerine ve çeşitli iş ortaklarına gönderdiği geliştirici anakartında kullanılan DDR5 RAM’ler 4800 MHz’de çalışırken CL 40-40-40-77 zamanlamalarında çalışıyor.

Single Rank 16 GB ve Dual Rank 32 GB kapasiteli kitlerin birlikte teste girdiği ES1 aşamasındaki erken mühendislik örneği Alder Lake işlemcisi ise 800 MHz’de görev yapıyor.

DDR4'ten %28 daha hızlı

Üreticinin testlerine göre aynı hız olduğu tahmin edilen DDR4 RAM’lere göre DDR5 kitler AIDA64’ün okuma testlerinde %28 hızlı iken yazma başlığında %27 öne geçmiş. Aynı frekans için oldukça etkileyici yazma/okuma bant genişliğinin bir götürüsü olarak DDR4’te 56.8 ns olan gecikme değeri 112.1 ns’ye yükselmiş.

Ayrıca Bkz.Lexar NM620 NVMe SSD’sini duyurdu

Son olarak Intel’in yıl sonunda satışa sunacağı Alder Lake işlemcileri öncesinde üreticiler halen DDR5 kitleride hacimli üretime geçtiğini duyurmadı. İddialara göre bazı Alder Lake anakartlarda DDR4 ve DDR5 RAM desteği sunulabilir.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

Kaynak:https://videocardz.com/newz/ddr5-4800-memory-tested-on-intel-alder-lake-s-platform-up-to-28-faster-in-aida64-than-ddr4

• %25-30 çok az bir nesil için. 6-7 yıl sonra gelen 5. Nesilden daha fazlasını beklerdim.

• DDR4 rami alalım moruk timinglerini uçuralım ddr5 diyelim adına. Sonrasında x2 pahalıya satalım.

• CL40 diye zamanlama mı olur ya :D

• KalemKolik kullanıcısına yanıt

Qma bu daha başlangıç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Entegre grafikler ve iş istasyonları dışında şimdilik son kullanıcıya hitap etmiyor.

• Mr.ED kullanıcısına yanıt
    cl ler 40 olucaksa piyasaya çıktığında gerçekten dediğiniz olmuş:)

• Sırf müşteri çekmek ve pazarlama için çıkarıyorlar. Ddr4 4000mhz bile oturmadı herkes 3200-3600 mhz ram daha yeni kullanıyor adam gibi. Ddr5 4800ü hangi bütçeyle ve nasıl alacak insanlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DDR5 i cıkarana kadar DDR4 5500/5100/4800/4400/4000/3600 fiyatlarını dusurseniz daha makbule gecerdi.

• huso kullanıcısına yanıt

ben daha ddr3 4 gb ram alamıyorum fiyatı ddr4 4gb ile neredeyse aynı 4800 MHz DDR5 RAM’ler %28 performans artışı sunuyor 

ddr4 8gb =300-350tl

ddr3 4gb 150-250tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuzgun_ -- 17 Mart 2021; 9:17:28 >
  • Ben DDR 4 3200 MHz yi alalı daha 2 ay oldu.

Zaten bana satamaz.

Amaç; bütçesi olan insanlara " ram ım eskidi " duygusu yaşatıp yeni satışlar yapmak.

• Şu ram lerin küçülüp Laptop ile aynı standartta olması lazım. Ona ayrı ona ayrı çokGereksiz.

• afedersiniz dalganin fenasi, o zaman ddr4 de latency yi 2 katina cikar, bandwith direk 2 kati zaten. Bunlarda latency 2 kati, bant genisligi %28 daha iyi. Tamam voltaj yuzunden potansiyeli yuksek de, bu latency ine her sey berbat. Bilen bilir ddr2 nin 100ns si, ddr4un 50ns sinden daha hizliydi, simdi daha da kotusu geliyor. Intel de imc leri kanalizasyona sokup cikartiyor, yeni aroma diye sunuyor onumuze, az kaldi mouseu hareket ettirip, bi cay demleyip gelip nereye gitmis ona bakicaz.

• DDR4 3600 Mhz CL18 2x16 gb ram i 820 TL ye aldım 3800 Mhz CL18 de sorunsuz kullanıyorum. Ne zaman DDR5 ler benzer f/p seviyesine gelir o zaman düşünürüz.

• Haberde hata var ddr4 ramler ddr5 ramlerden %28 daha kötü kısacası. Ddr5 ramler, dd4ramlerden %40-39 daha güçlü, okuma ve yazma değeri olarak. Oranlamada hata yapılmış listede yazan sayıları ben de gördüm ama neyi neye oranladığını yanlış almış DH yazarı. İspat olarak aida64 test sonuçlarını matematiksel oranlarsanız benim dediğim değerler çıkıyor.

Ddr4'ten ddr5'e olan performans farkı:

Read = %40
    Write = %39
    Copy = %12

• quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Sırf müşteri çekmek ve pazarlama için çıkarıyorlar. Ddr4 4000mhz bile oturmadı herkes 3200-3600 mhz ram daha yeni kullanıyor adam gibi. Ddr5 4800ü hangi bütçeyle ve nasıl alacak insanlar

ABD ve Avrupa ana pazar.

• 112 ns latency var anasını satayım, bant genişliği falan artması ayrı, timingler ayrı mevzu değil mi arkadaşlar? Burada bi tuhaflık yok mu?

• Elbet fiyat performansa düşecektir ve o zaman mis gibi kullanırız. Bazıları timinglerle alakalı bilgi paylaşmış fakat adamlar overall performansta %28 demiş fark ettiyseniz. Neden hala zamanlamaya bakıyorsunuz anlamadım. Bi çıksın bakalım ramler piyasaya herhalde timing düşük versiyonlar frekans yüksek versiyonlar çıkacaktır.

• Önyargılı yorumlardan ziyade performansı görüp sonuclarını yazmakta fayda var . Eminim burada olumsuz yorum yapanların bir çoğu sonrasında pişman olacaklardır :) sunmuş olduğu performans farkı cok ciddi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.