Şimdi Ara

Pardus 19.5 yayınlandı: Pardus 19.5 ile gelen yenilikler neler?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
1.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pardus 19.5 yayınlandı: Pardus 19.5 ile gelen yenilikler neler?

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Debian GNU ve Linux temelli işletim sistemi Pardus güncellendi. Pardus 19.5 sürümü, kapsamlı yenilikler yerine küçük düzeltmeler içeriyor.

Pardus 19.5 sürümünü ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Pardus 19.5 ile yapılan en önem değişiklik, işletim sisteminin ISO dosyasında kullanılan sıkıştırma algoritmasındaki değişiklik olarak söylenebilir. Bu değişikliğin üç önemli etkisi karşımıza çıkıyor. Algoritmadaki değişiklik sayesinde işletim sisteminin kurulumu daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. “Pardus Çalışan” seçeneği daha hızlı açılıyor. Ancak ISO boyutu yüzde 10 artmış. Hızlı kurulum avantajından dolayı ISO boyutundaki yüzde 10’luk artış makul karşılanabilir.

Ayrıca Bkz.Microsoft'tan yeni nesil Windows için açıklama geldi

Pardus 19.5 ile gelen başlıca değişiklikler şunlar:

• Pardus hakkında sistemsel bilgileri içeren Pardus Hakkında uygulaması eklendi.

• Iso alırken kullanılan sıkıştırma algoritması değiştirildi. Buna bağlı olarak:

• Kurulum daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

• Pardus Çalışan seçeneği daha hızlı açılmaktadır.

• Iso boyutu yaklaşık olarak %10 oranında artmıştır.

• Kullanıcılar için varsayılan şablonları oluşturan uygulama sisteme dahil edildi.

• Başlangıç onarma aracı canlı (Pardus Çalışan) sisteme dahil edildi.

• Pardus Canlı Kurulum aracında iyileştirmeler yapıldı.

• Pardus Paket Kurucu uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.

• Pardus Disk Kalıbı Yazıcı uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.

• Pardus Java Kurucu uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.

• Gnome arayüzünde iyileştirmeler yapıldı.

• Xfce ve Gnome standart kurulumlarında iyileştirmeler yapıldı.

• Sunucu sürümünde Ahtapot ekibi tarafından iyileştirmeler yapıldı.

• Sistemsel iyileştirmeler yapıldı.

• Kurulu sisteme 100‘ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirildi.

• Depoda 1000‘in üzerinde paket güncellendi.

• Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 78.8'e yükseltildi.

• Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 78.8'e yükseltildi.

• Öntanımlı medya oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.12‘e yükseltildi.

• Kernel versiyonu 4.19.0-14'e yükseltildi.

Pardus 19.5'i indirmek için: https://www.pardus.org.tr/surumler/

• Devletin yerinde olsam üniversitelerde ilgili bölüm öğrencilerin katılımı sağlayacak bir iş paylaşımı programı hazırlardım. Mesela pardusa yazılım yapacak dersler koyardım. Böylece hem imece usulü geliştirme hem de daha farklı fikirlerin bu yazılımda kullanıma sunması gibi bir imkan sağlardım. Yada internet üzerinden askıda diye yapılacak işleri ilan ederdim.Gönüllü olup işi alıp bitiren kişilere(tercihen öğrenci) belli bir miktar ödeme yapar öğrencilerin ceblerine harçlık koymuş olurdum. Belki de yapılıyordur da ben bilmiyorumdur
    Uzun zamandır evimde ve iş yerimde (MEB) Pardus kullanıyorum. Tüm işlemlerimizi de gerçekleştire biliyorum. Birçok yapının browserlar üzerinden çalışması göçü kolaylaştırdı. Diyanet, sağlık Bakanlığı ve bazı belediyeler pardusa göçü hızlandırdilar ama yeterli değil. Cumhurbaşkanlığı düzeyinde talimat ve kontrol mekanizması kurularak tüm kamuda göç başlamalı.
  • Vay be bir zamanlar Tübitak'ın bana gönderdiği ücretsiz DVD'yi hatırladım.

• Devletin yerinde olsam üniversitelerde ilgili bölüm öğrencilerin katılımı sağlayacak bir iş paylaşımı programı hazırlardım. Mesela pardusa yazılım yapacak dersler koyardım. Böylece hem imece usulü geliştirme hem de daha farklı fikirlerin bu yazılımda kullanıma sunması gibi bir imkan sağlardım. Yada internet üzerinden askıda diye yapılacak işleri ilan ederdim.Gönüllü olup işi alıp bitiren kişilere(tercihen öğrenci) belli bir miktar ödeme yapar öğrencilerin ceblerine harçlık koymuş olurdum. Belki de yapılıyordur da ben bilmiyorumdur

• Kde candır :P Gnome bana baya itici geliyor. Var mı burda kde ci seri artı alalım.
  • Pardus devlet kurumlarında yaygınlaşmaya devam ediyor mu?. Bu konu sürüm numarasından daha önemli milli bir konu.

• biraz daha özgün yapılmalı bence yani alışılmadık bir tasarım ve işleyiş şekli olmalı.

• Yalnız i-74820K CPU 2GB RAM da nasıl bir makine ola ki? Sanal makine'ye benziyor. Göstermelik kurulmuş belli.

• isim verdik milli oldu !

oldu o zaman !!!!

şuna mavi boncuk ismini verselermiş keşke !

• Uzun zamandır evimde ve iş yerimde (MEB) Pardus kullanıyorum. Tüm işlemlerimizi de gerçekleştire biliyorum. Birçok yapının browserlar üzerinden çalışması göçü kolaylaştırdı. Diyanet, sağlık Bakanlığı ve bazı belediyeler pardusa göçü hızlandırdilar ama yeterli değil. Cumhurbaşkanlığı düzeyinde talimat ve kontrol mekanizması kurularak tüm kamuda göç başlamalı.

• kaand12@ kullanıcısına yanıt
    Ne KDE, ne Gnome. Deepin kullanıyorum ben.
    Deepin DE son güncellemeyle arayüzü bozmasalardı çok kullanışlı ve tasarımı güzeldi. Şimdi köşeleri yuvarlatılmaya çalışılmış ve tasarımı farklı yapmışlar.

Hatta Pardus Deepin sürümü bile vardı. Ayar menüsü altında birçok ayara başarılı bir GUI altında ulaşmak çok iyi bence. Mesela ayar menüsündeki bootloaderı özelleştirebildiğimiz, tema ve wallpaper ekleyebildiğimiz kısım çok hoşuma gidiyor. Ne de olsa başlangıcı iyi olacak ki sistemin geri kalanı da iyi olsun.
  • Nemesis-Prime kullanıcısına yanıt
    Valla deepin denedim, fena değil, ama kubuntu ya mac os teması yükleyince cillop gibi oldu :D
  • 2021 oldu herkes linux kernel 5 geçti biz geriden geliyoruz :D

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Acele etme, her zaman en yeni = en iyi veya en sorunsuz demek degildir. Debian dagitimi buna en buyuk ornektir, paketleri hep biraz arkadan gelir ama kararli ve saglamdir.

• İyide kim bu sisteme surucu paketi yazacak. konunun uzmanı degılım ama linux un ılgılı cekırdegıne yazılan drıverların saglıklı calısacagını sanmıyorum. gunumuzdekı donanım suruculeri 2 farklı wındowsda bıle aynı degıl ornegın win 7 ve wın 10 ıcın ayrı drıverlar var. drıverları biz kendımız gelıstırelım dersenız hıc bır cevre bılesenı uretıcısı sıze mevcuttakı donanımsal bılgılerını ve bunları modıfıye edecek bılgılerı vermez tıcarı sırdır. ancak 1-2 hacker cıkacakda doannım suruculerını modlayacakta bende ısletım ssıstemı kullanıcam dıye dusune bılırsınız ama pardus sankı olu bır proje .

• burakdc B kullanıcısına yanıt
    linux u hafife alma, linux dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir, ama bunu sana fark ettirmez bile. şuan kullandığın çamaşır makinesi linux kullanıyor olabilir.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    yaygınlaşmıyor ben 6 yıl önce bilgi işlemde çalışırken güya geçilecekti hala geçilecek fatih projesi ile zaten pardusun devlet kurumlarına gelmeyeceği belli oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: ciftkazmali

yaygınlaşmıyor ben 6 yıl önce bilgi işlemde çalışırken güya geçilecekti hala geçilecek fatih projesi ile zaten pardusun devlet kurumlarına gelmeyeceği belli oldu

6 yılda geçmemiş olabilirsiniz. bu sizin gözleminiz ve değerli buluyorum ama ben genelde de böylemi onu merak ediyorum.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt

ben iş gereği maliyeye çok giderim her ay valiliğe tarıma hiç bir yerde görmedim kullanıldığı göstermelik bir kaç yerde kuruldu pardusa geçildi desinler diye

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Bu konuda Cumhurbaşkanlığının talimatı var zaten. Kurumlar yavaş yavaş geçiyor. Bizde (AFAD) il bazında geçişler başlayalı çok oldu.Muhtemelen bir iki sene içinde kurumun tüm bilgisayar ve serverleri geçişi tamamlayacak.

• ciftkazmali kullanıcısına yanıt
    Cumhurbaşlanlığı talimatı var.Herkes geçecek ve geçişler başladı zaten.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.