Şimdi Ara

Çin ikinci el yonga üretim ekipmanlarını adeta yağmaladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çin ikinci el yonga üretim ekipmanlarını adeta yağmaladı

ABD ambargosunun ağır bir şekilde devam etmesi Çinli yonga tasarımcılarını ve üreticilerini adeta kilitledi. Huawei’nin rekorlar kıran HiSilicon iştiraki sessizliğe gömülürken Çin’nin en büyük dökümcüsü SMIC de kara listeye girdi. Çin buna farklı bir yöntem bulmaya çalışıyor.

Bit pazarına nur yağıyor

Yonga sektöründe son dönemde stok sıkıntısı yaşanıyor ve üreticiler yonga bulmakta zorlanıyor. Sektörün iki dev ismi TSMC ve Samsung yoğun talepleri yetiştiremese de gelirlerini önemli ölçüde arttırmış durumda.

Ayrıca Bkz.Xbox'tan Mart ayında etkinlik bekleyenlere kötü haber

Madalyonun diğer yüzünde ise Çin var. Ağır ambargolar neticesinde Huawei gibi devler artık yonga tasarımı yapamıyor. SMIC gibi dökümcüler ise kara listeye girdi ve ABD ekipmanı kullanan hiç bir firma ile ticaret ilişkisine giremiyor.

Bu darboğazdan çıkabilmek adına Çinli firmalar ikinci el yonga üretim ekipmanlarına yöneldi. Gelen bilgilere göre ikinci el Japon yonga üretim ekipmanları adeta yağmalanıyor. İkinci el platformlarından alındığı için ambargoya takılmayan ekipmanların stoklarının tamamen bittiği ifade ediliyor.

Çin ikinci el yonga üretim ekipmanlarını adeta yağmaladı

Gelen bilgilere göre ikinci el yonga üretim ekipmanlarının neredeyse yüzde 90’ı Çin’e satılıyor. Fiyatların 3 katına çıktığı ifade edilen ekipmanlardan pek para etmeyenlerin bile 1 milyon dolara kadar çıktığı vurgulanıyor. Haliyle bugüne kadar vitrinlerde sistemlerini yatıran Japon satıcıların yüzü de gülüyor.

Kaynaklar Çin’in kendi yonga döküm sistemlerini kurabilmek için büyük çaba sarf ettiğini belirtiyor. SMIC gibi girişimlerin ikinci el sistemler üzerinden giderek en azından bir yerden işe başlama niyeti var. Hali hazırda yeni ekipman satın almak mümkün değil. Yine de ABD teknolojileri olmadan yonga tasarlamak ve üretmek Çin’in bile baş edebileceği bir konu değil gibi.

Kaynak:https://wccftech.com/china-has-been-buying-used-semiconductor-manufacturing-equipment-at-a-higher-rate-in-an-attempt-to-avoid-us-restrictions/

• Bugün olmaz yarın olur bunuda aşarlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rock_Rage -- 2 Mart 2021; 19:34:9 >
  • Rock_Rage R kullanıcısına yanıt
    Kolay sanıyorsunuz herhalde bu işleri şuanda tüm kaynağını oraya ayırsa en az 10 sene sonra çıkarır teknolojisini o da iyi ihtimalle bu zaman kadar kopyalaya kopyalaya bir şeyler yapmış Çin tamamen özgün üretim yöntemi bulamazda neyse. Hadi diyelim üretti bu sürede Çin 10 sene dayanabilir mi peki? Huawei atlatır yaa diyordunuz burada %60 üretimi azalttı bu sene iç pazara ürün sürmekle olmuyor bu işler gördük sonucunda ne olduğunu Çin istesede karşılık veremez ABD'ye Apple'ı yasaklıyorum dese Samsung Koreli TSMC Tayvanlı Açarlar bir fabrika Hindistanda Hindistan'daki vergi indiriminden de yararlanır orada satar telefonlarını. Çin'in elinde hiçbir koz yok kısacası.

çin geliyor diyordum bende fakat bu pandemi bayağı köşeye şıkıştırdı çinlileri herkes üretimi başka ülkelere kaydırmak için plan yapmaya başladı

• quote:

Orijinalden alıntı: Elektrikliarabasever

Kolay sanıyorsunuz herhalde bu işleri şuanda tüm kaynağını oraya ayırsa en az 10 sene sonra çıkarır teknolojisini o da iyi ihtimalle bu zaman kadar kopyalaya kopyalaya bir şeyler yapmış Çin tamamen özgün üretim yöntemi bulamazda neyse. Hadi diyelim üretti bu sürede Çin 10 sene dayanabilir mi peki? Huawei atlatır yaa diyordunuz burada %60 üretimi azalttı bu sene iç pazara ürün sürmekle olmuyor bu işler gördük sonucunda ne olduğunu Çin istesede karşılık veremez ABD'ye Apple'ı yasaklıyorum dese Samsung Koreli TSMC Tayvanlı Açarlar bir fabrika Hindistanda Hindistan'daki vergi indiriminden de yararlanır orada satar telefonlarını. Çin'in elinde hiçbir koz yok kısacası.

Çin' in elinde hiç bir koz yok?

Çin'in sadece dolar cinsinden rezervi 3.5 trilyon dolar(bilinen), bu rezervin hepsini bir anda piyasa sürerse amerikan dolarını tuvalet kağıdı niyetine kullanabilirsiniz zira tuvalet kağıdı bile daha değerli olur...

Kapitalizmi amerikalılar buldu ancak onu bir sonraki seviye olan vahşi kapitalizme çinliler getirdi...

https://data.imf.org/?sk=2DFB3380-3603-4D2C-90BE-A04D8BBCE237&sId=1452013100577

Linki incelerseniz tablonun daha vahim olduğunu anlarsınız.

Dünyanın eski süper gücü, üzerinde güneş batmayan imparatorluk olan Britanya imparatorluğu idi, onlar bayrağı amerikalılara devrettiler.

Amerikalılar eski süper güç olan britanya imparatorluğunun yaptığı hatayı tekrarlamayıp, yeni süper güç oldular.

Neydi bu hata?

Özgürlük ve bağımsızlık isteyen kolonileri savaşarak sindirmeye çalıştılar ancak yaptıkları bir sonraki süper gücü doğurmaktan başka hiç bir şeye yaramadı.

Amerikalıların devamlı freedom freedom demeleri ve gözümüze devamlı sokmalarının nedeni budur...

Peki günümüzde durum nedir? Amerikalılar süper güç bayrağını çinlilere devrediyorlar. Peki amerikalıların yaptığı hata neydi?

Can çıkar huy çıkmaz misali İngiliz atalarının sorunları savaşarak çözme yoluna freedom ve demokrasi kisvesinde devam etmeleriydi... Vietnam, Kore ellerinde patlayan sadece bir kaç örnek...

Peki çinliler eski süper güçlerin yaptığı hatalardan ders aldılar mı? Cevap evet... Özgürlük? En iyi köle kendini özgür hissedendir misali kominizm. Savaş? Kendini koruma haricinde hayır...

Asıl soru e bu adamlar nasıl süper güç oluyor? Cevap basit Para ile... Onlarda biliyor bir ülkeyi savaşarak yada zorla etkin altına almak çok zor ve tehlikeli. Ancak o ülkelerin ekonomilerini bozarsan işte o zaman kaleyi içeriden kolayca ele geçirsin.

İşte o yüzden çin en büyük rakibi olarak gördüğü amerikanın parasını devamlı depoluyor...

Adam haklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lacano

Çin' in elinde hiç bir koz yok?

Çin'in sadece dolar cinsinden rezervi 3.5 trilyon dolar(bilinen), bu rezervin hepsini bir anda piyasa sürerse amerikan dolarını tuvalet kağıdı niyetine kullanabilirsiniz zira tuvalet kağıdı bile daha değerli olur...

Kapitalizmi amerikalılar buldu ancak onu bir sonraki seviye olan vahşi kapitalizme çinliler getirdi...

https://data.imf.org/?sk=2DFB3380-3603-4D2C-90BE-A04D8BBCE237&sId=1452013100577

Linki incelerseniz tablonun daha vahim olduğunu anlarsınız.

Dünyanın eski süper gücü, üzerinde güneş batmayan imparatorluk olan Britanya imparatorluğu idi, onlar bayrağı amerikalılara devrettiler.

Amerikalılar eski süper güç olan britanya imparatorluğunun yaptığı hatayı tekrarlamayıp, yeni süper güç oldular.

Neydi bu hata?

Özgürlük ve bağımsızlık isteyen kolonileri savaşarak sindirmeye çalıştılar ancak yaptıkları bir sonraki süper gücü doğurmaktan başka hiç bir şeye yaramadı.

Amerikalıların devamlı freedom freedom demeleri ve gözümüze devamlı sokmalarının nedeni budur...

Peki günümüzde durum nedir? Amerikalılar süper güç bayrağını çinlilere devrediyorlar. Peki amerikalıların yaptığı hata neydi?

Can çıkar huy çıkmaz misali İngiliz atalarının sorunları savaşarak çözme yoluna freedom ve demokrasi kisvesinde devam etmeleriydi... Vietnam, Kore ellerinde patlayan sadece bir kaç örnek...

Peki çinliler eski süper güçlerin yaptığı hatalardan ders aldılar mı? Cevap evet... Özgürlük? En iyi köle kendini özgür hissedendir misali kominizm. Savaş? Kendini koruma haricinde hayır...

Asıl soru e bu adamlar nasıl süper güç oluyor? Cevap basit Para ile... Onlarda biliyor bir ülkeyi savaşarak yada zorla etkin altına almak çok zor ve tehlikeli. Ancak o ülkelerin ekonomilerini bozarsan işte o zaman kaleyi içeriden kolayca ele geçirsin.

İşte o yüzden çin en büyük rakibi olarak gördüğü amerikanın parasını devamlı depoluyor...

Alıntıları Göster

Dolar rezervi ile ABD'yi mi yok edecek komiksiniz o parayı sürünce Çin hiç mi zararlı çıkmayacak sanıyorsunuz? Ayrıca Çin hükümeti Sovyetlerden bile daha sallantılı bir yönetime sahip gerçek soğuk savaşa girerlerse Sovyetler kadar bile dayanabileceğini sanmıyorum. Elektronik aletlerde kullanılan değerli materyellerin fiyatını arttırsadan girseydiniz çok daha savunulabilir bir noktaya değinirdiniz ama ondada yine Çin zarara uğrayacaktı tüm senaryoları hesaplarsanız Çin'in zararlı çıkmayacağı bir senaryo yok. Hala kozu yok diyorum ve bunun da arkasındayım Koz'u olsaydı bu zamana kadar uygularlardı Biden'a gel şu yasakları çek diye yalvarmazlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: richardfeymanınsaçı

çin geliyor diyordum bende fakat bu pandemi bayağı köşeye şıkıştırdı çinlileri herkes üretimi başka ülkelere kaydırmak için plan yapmaya başladı

Fabrika 4.0 ile gerçekleşecek olay erkenden gerçekleşti.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elektrikliarabasever

Dolar rezervi ile ABD'yi mi yok edecek komiksiniz o parayı sürünce Çin hiç mi zararlı çıkmayacak sanıyorsunuz? Ayrıca Çin hükümeti Sovyetlerden bile daha sallantılı bir yönetime sahip gerçek soğuk savaşa girerlerse Sovyetler kadar bile dayanabileceğini sanmıyorum. Elektronik aletlerde kullanılan değerli materyellerin fiyatını arttırsadan girseydiniz çok daha savunulabilir bir noktaya değinirdiniz ama ondada yine Çin zarara uğrayacaktı tüm senaryoları hesaplarsanız Çin'in zararlı çıkmayacağı bir senaryo yok. Hala kozu yok diyorum ve bunun da arkasındayım Koz'u olsaydı bu zamana kadar uygularlardı Biden'a gel şu yasakları çek diye yalvarmazlardı.

Alıntıları Göster

Dostum savaşın en temel kuralı kaybedeceksen kendinle birlikte düşmanı da dibe çekmektir.

Ben Çin zarar görmez demedim, son çarede olsa elinde mutlak bir koz var.

Ayrıca Çin SSCB ye benzemez, yaptığın kıyas çok yanlış bunun iki sebebi var.

1- SSCB Tam komünist sistemi benimsemiş bir ülke idi yani, hem siyasal hem de ekonomik olarak komünist ti. Çin ise siyasal olarak komünist, ekonomik olarak vahşi kapitalizmi benimsemiş bir ülke. (bir önceki yazımda ders almaktan bahsetmiştim ya sscb dende aldıkları ders ekonomik olarak komünist olmamalarıydı)

2- SSCB öncesinden rus imparatorluğunu ve çarlık rusyasını sırayla yıkarak kurulmuş bir ülke idi. Yani mutlak monarşiden sosyalizme geçtiler (halkın ayaklanması ile) Fakat Çin de mevcut sistem eski hanlık sisteminin günümüze uyarlanmış versiyonu gibi.

Çin halkıda geleneklerine bağlı bir millet olduğu için her zaman siyasal çalkantılar olur ancak halk tarafından herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lacano

Dostum savaşın en temel kuralı kaybedeceksen kendinle birlikte düşmanı da dibe çekmektir.

Ben Çin zarar görmez demedim, son çarede olsa elinde mutlak bir koz var.

Ayrıca Çin SSCB ye benzemez, yaptığın kıyas çok yanlış bunun iki sebebi var.

1- SSCB Tam komünist sistemi benimsemiş bir ülke idi yani, hem siyasal hem de ekonomik olarak komünist ti. Çin ise siyasal olarak komünist, ekonomik olarak vahşi kapitalizmi benimsemiş bir ülke. (bir önceki yazımda ders almaktan bahsetmiştim ya sscb dende aldıkları ders ekonomik olarak komünist olmamalarıydı)

2- SSCB öncesinden rus imparatorluğunu ve çarlık rusyasını sırayla yıkarak kurulmuş bir ülke idi. Yani mutlak monarşiden sosyalizme geçtiler (halkın ayaklanması ile) Fakat Çin de mevcut sistem eski hanlık sisteminin günümüze uyarlanmış versiyonu gibi.

Çin halkıda geleneklerine bağlı bir millet olduğu için her zaman siyasal çalkantılar olur ancak halk tarafından herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Alıntıları Göster

Her şeyi zamanla göreceğiz hocam daha dur Hindistan geliyor :D Hindistan, Çin'den nefret ediyor ABD ve İngiltereye daha yakınlar işler iyice kızışacak. Belki bizim yararımıza dokunur bilmiyorum artık.

• Adamlar azimli doğruya doğru. 3-5 yıla kalmadan bu işin üstesinden geleceklerdir.
    Hatırlayın 10 yıl önce made in china yazan hiç bir ürünü istemiyorduk, çakma diyorduk, adamlar gerçekten kötü ürünler üretiyorlardı, o algı artık tamamen kayboldu adamlar nereden nereye geldi. İlk etapta kopyalamak daha kalitesiz olsa da üretmek çokta mantıksız değilmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: woltmer

Adamlar azimli doğruya doğru. 3-5 yıla kalmadan bu işin üstesinden geleceklerdir.
    Hatırlayın 10 yıl önce made in china yazan hiç bir ürünü istemiyorduk, çakma diyorduk, adamlar gerçekten kötü ürünler üretiyorlardı, o algı artık tamamen kayboldu adamlar nereden nereye geldi. İlk etapta kopyalamak daha kalitesiz olsa da üretmek çokta mantıksız değilmiş.

Hicbir seyin üstesinden gelemezler.. Uzakdoğuluların özellikle cinlilerin, kendilerine ait teknolojisi falan yok o islemcilerin patentleri hep avrupalı ve amerikalılarda.. Tasarlayan, çizen, icat eden ve gidip çin'de ürettiren ingilizler, amerikalılar bilmemne avrupalılar yani o adamlar.. Çinliler birer köle isciden başka bir sey değil.. Böyle seyleri onlar düsünüp tasarlayıp üretemezler.. Bu tarz düsünebilen, üretebilen, hayal edebilen, yoktan var eden avrupalılar ve aynı soydan kültürden gelen amerikalılardır.. Cinlilerin efendileri, islemci yonga hatta onu geçelim yazılım bile vermezse hicbir sey yapamazlar cünkü bu capta düsünmeye onların aklı yetmez.. ancak belki kötü sekilde kopyalayabilirler ama o kopya da bes para etmez.. zaten de onun icin telefonlarda qualcomm tabanlı olmayan kendi islemci mimarilerini falan üretip kullanamıyorlar.. yapamazlar.. yapamadıklarını da gördünüz.. Tüm dünya gördü..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 3 Mart 2021; 12:19:14 >

• Fortune 4 kullanıcısına yanıt

Biraz abarttınız gibi geldi :)

Huawei'nin 5G teknolojisi konusunda diğer firmalardan önde olması yalan mı peki? Sırf kara listeye girmesinin bir nedeni de bu değil mi? Abd, 5g teknolojisinde bu adamlar önde bize karşı casusluk yaparlar vs diye ortalığı inlettiğine göre adamlar bir şeyleri başarmışlar ki böyle çekinceleri var...

Bu arada sağlam demokratik temellere oturmuş kolay iş yapılabilen ülkelerde inovasyon ve yeniliklerin daha yaratıcı daha fazla olabileceğinin tabi ki farkındayım.

• Zorluk ve rakebet güçlendirir. Bizim yapmamız gerekenleri hep çinin yaptığını görüyoruz daha biz düşüncesini bile taşımıyoruz, bırak yapmayı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.