Şimdi Ara

## Nihayet: Intel Nvidia'dan SLI Lisansını Aldı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nihayet: Intel Nvidia'dan SLI Lisansını Aldı ##

İşlemci devi Intel geçtiğimiz sene yeni nesil Core 2 işlemcileri için hazırladığı yeni yonga setlerine yönelik olarak Nvidia ile anlaşamamış ve AMD-ATi'nin Crossfire desteğini kullanıcılarına sunabilmişti. Her ne kadar modifiyeli sürücler ile bir ara illegal olarak Intel platformlarında SLI çalıştırılmış olsa bile Nvidia türlü yollar ile bunun da önüne geçmeyi de başarmıştı. Nvidia'nın SLI lisansı vermemesine yönelik en önemli sebep olaraksa yine Intel için firmanın kendi hazırladığı nForce 600 serisi yonga setlerini ön plana çıkarmak istemesi gösteriliyordu.

Intel'in SLI lisansınıı alabileceğine yönelik olarak ilk önemli sinyal geçtiğimiz Nisan ayında yapılan IDF'de gün yüzüne çıkmıştı. Zira firma dizsütü bilgisayar çözümlerine yönelik olarak Nvidia'dan SLI lisansını alabilmişti. Computex ile gelen yeni bir haberse Intel kullanıcılarını sevindirecek cinsten. Zira artık masaüstü Intel platformları ile de SLI sistem kurulabilecek. SLI sistem kullanmak isteyenlerde böylece tek alterntaif olan nForce 600 serisi yonga setine sahip olan anakart zorunluluğundan da kurtulmuş olacaklar.

## Nihayet: Intel Nvidia'dan SLI Lisansını Aldı ##

Şimdilik yeni nesil sunucu odaklı hazırlanan yonga setlerinde görülen bu yeni gelişmenin yakında diğer yonga setini kullanan anakartlara da uğraması bekleniyor. Intel adına geçte olsa SLI desteği kazanıldı. Bu destek ile birlikte dünya rekolarında da yeni gelişmeler beklenebilir. Bilindiği gibi SLI sskorları ancak nForce 600 serisinde alınabiliyor ama bu yonga setine sahip anakarltarında hala dört çekirdekli işlemcilerle yaşadıkları kan uyusmazlığı biliniyor.

• İntel anakart kullanıcıları için güzel haber...

Teşekkürler FX57 ...

Oralar neden kırmızı ile kapalı ?
  • Şimdi Intel hem SLI hem de Crossfire destekli anakart yapar mı?
  • kimse farketmemiş galiba, anakartta bulunan ati chip ne?

güney köprüsü diyecem ama yeri farklı
  • tamam da o lisans ne işe yarayacak, yenir mi içilir mi?
  • Oyunlarda çok da işe yaramadığı için yaygınlaşamayan teknoloji için gereksiz bir adım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elmedin

kimse farketmemiş galiba, anakartta bulunan ati chip ne?

Genelde bu tip anakartlarda bir ekran kartı bulunur. çipsette olmadığı için ayrıca bir çiple ekran kartı özelliği kazandırılır. Bu arada acaba AMDnin işini zora sokacakmı bu iş?

• kabullenilen bişi değil sli yada crossfire burası bir donanım forumu yani meraklıların olduğu yer sıradan pc kullanıcılarının değil kac kişi kullanıyor cift kart? sayı düşündüğünüzün bile altında cıkar cok manası yok ilgilerde kurtarmaz yani diyorum
  • İntel legaliteye adım attı demek sonunda...Korsancı bunlar...
  • çok iyi olmuşta bunu hemen normal anakartlara çıkarsalar iyi olur madem x38 e filan koysalar yada bize var diye süprizmi yapacaklar
  • şimdi kullanmakta olduğumuz 965 çipset crofire destekli anakartlarda slı yapabilecekmiyiz?
    birde sorun şu oacak gibi nvidia driveri çıkartacak ama bizim nvidia kartlar ile 965 anakartlarda slı köprüsü
    yüzünden sorun yaşayabiliriz.
  • vallaha ben bu işten birşey anlamadım
  • [simage]
    quote:

Orjinalden alıntı: Elmedin

kimse farketmemiş galiba, anakartta bulunan ati chip ne?

[/simage]

• Harbiden solda üstte ati chipseti var... hatta biraz daha sagında nvidia chipi var. bunlar sli ve croosfire denetleyicisi faln olmasın attım tutarsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugacomtr -- 7 Haziran 2007; 22:24:28 >
  • INTEL'in AMD'nin elinde olan ATI'yi destekleyen kartlar üretmesi ona biraz ağır gelmiş olacak ki ne yapıp etmiş Nvdia'yı ikna etmiş

şimdi merak edilen soru bu izinle bakalım INTEL ne yapacak crossfire mı SLI mı yoksa ikisi birden mi? AMD ye ATI üzerinden para kazandırmamak için belki sadece SLI destekli anakart üretebilir...ancak şu ana kadar crossfire destekli anakart üretmesi onun için bi kayıp olarak görülmediyse belki buna devam edebilir.....iş ki SLI da full 16x çalıştırılabilinsin....

• quote:

Orjinalden alıntı: iyiuser

Harbiden solda üstte ati chipseti var... hatta biraz daha sagında nvidia chipi var. bunlar sli ve croosfire denetleyicisi faln olmasın attım tutarsa...

guney koprusu o kadar basit bir yapıda ve o kadar kucuk olmaz.anakartta çipsetlerin uzerleri aliminyum ile kaplanmış
  • Arkadaslar anakart sunucu yada workstation tarafi icin tasarlanmis. Sunucu tarafinda kullandiginizda pciEx ekrankarti takacak degilizya. O ati chip yüksek ihtimalle grafik yongasidir.
  • Gelde şimdi SLI yapma
  • quote:

Orjinalden alıntı: arimurdul

INTEL'in AMD'nin elinde olan ATI'yi destekleyen kartlar üretmesi ona biraz ağır gelmiş olacak ki ne yapıp etmiş Nvdia'yı ikna etmiş

şimdi merak edilen soru bu izinle bakalım INTEL ne yapacak crossfire mı SLI mı yoksa ikisi birden mi? AMD ye ATI üzerinden para kazandırmamak için belki sadece SLI destekli anakart üretebilir...ancak şu ana kadar crossfire destekli anakart üretmesi onun için bi kayıp olarak görülmediyse belki buna devam edebilir.....iş ki SLI da full 16x çalıştırılabilinsin....

Arkadaşım yazıyı ilk okuduğumda benimde aklıma bunlar geldi, dedim artık intel amd yi ati çephesindede çökertecek ama bellimi olur, bi bakmışız melez anakart üretirmiş, sli benzeri sistemle 8800 gtx + 2900XT birbiriyle uyumlu çalışırmış (crosssli), olmazda hanii olursa...

• intel için büyük bir adım ama asıl bu adımın altında kalan ezilen amd-ati cephesi onlarda isteyecek şimdi sli desteği
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.