Şimdi Ara

Google aylar sonra Gmail'in iOS uygulamasını güncelledi: Gizlilik etiketleri ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Google aylar sonra Gmail'in iOS uygulamasını güncelledi: Gizlilik etiketleri ortaya çıktı

Google yavaş yavaş uygulamalarını yeni App Store politikalarına uyacak şekilde güncelliyor. Arama devi aylardır güncellemediği Gmail'in iOS uygulamasını widget desteğiyle yenilendi. Böylelikle uzun zamandır beklenen "gizlilik etiketleri" de ortaya çıktı.

Ayrıca Bkz.Netflix önerilen içerikleri, kullanıcıların cihazlarına otomatik olarak indirecek

Bildiğiniz üzere 8 Aralık tarihi itibarıyla App Store’da Uygulama Gizliliği etiketleri zorunlu hale getirildi. Söz konusu etiketler, indirmek istediğiniz uygulamanın sizin hakkınızda hangi verileri topladığını detaylı şekilde gösteriyor.

Kasıtlı olarak yapıyor iddiası

Google uzun zamandır birçok iOS uygulamasını güncellemedi. Şirketin bunu, uygulamalara gizlilik etiketi eklemek zorunda kalmamak için kasıtlı olarak yaptığı iddia edilmişti. Zira Facebook'un bu konuda ağır eleştirilere maruz kalmasının arama devinin gözünü korkutmuş olabileceği söylendi.

Google aylar sonra Gmail'in iOS uygulamasını güncelledi: Gizlilik etiketleri ortaya çıktı

Gmail'e baktımızda uygulamanın üçüncü taraf reklamverenlerle genel konum verilerini, kullanıcı kimliklerini ve reklamlarla etkileşim bilgilerini paylaştığını görüyoruz. Ayrıca App Store'daki gizlilik etiketlerine göre analiz için de belirli verileri topluyor.

Bunlar arasında e-posta adresi, fotoğraf/video/ses verileri, arama geçmişi ve konum bilgileri var. Google, en popüler iOS uygulamalarından birini güncelleyerek gizlilik etiketlerinden çekinmediği ve geri kalan uygulamaları için de güncelleme sürecini başlattığını net bir şekilde ortaya koydu.

Kaynak:https://appleinsider.com/articles/21/02/23/google-updates-gmail-for-ios-with-widgets-and-privacy-nutrition-label

• Verileri işlediklerini, sakladıklarını biliyorduk bu bir sır değildi ancak Apple'ın bu hamlesi son kullanıcıya bayağı yaradı. Bir uygulama kurarken indirmeden önce hangi verilere erişecek bakıyorum.

Gereksiz uygulama kurmamama bayağı yardımcı oldu, özellikle zorunlu değilse telefonun kendi uygulamalarını kuruyorum ya da sadece gerekli verilere erişen alternatifleri kullanıyorum.

Reklam verenlerin App Store'dan kaçmasına şaşmamalı.
  • İstemediği veri yok, şüphesiz.
  • Kısacası annemizin kızlık soyadına kadar bizi biliyorlar.

• Verileri işlediklerini, sakladıklarını biliyorduk bu bir sır değildi ancak Apple'ın bu hamlesi son kullanıcıya bayağı yaradı. Bir uygulama kurarken indirmeden önce hangi verilere erişecek bakıyorum.

Gereksiz uygulama kurmamama bayağı yardımcı oldu, özellikle zorunlu değilse telefonun kendi uygulamalarını kuruyorum ya da sadece gerekli verilere erişen alternatifleri kullanıyorum.

Reklam verenlerin App Store'dan kaçmasına şaşmamalı.
  • googıl ne yapmak nereye varmak istemektedir

• Google’ı sildim, Outlook kurdum.
    Bu armada Apple’ı bu hareketinden dolayı takdir ediyorum. bu politikası devam ettikçe kaç para olduğu önemli değil, Apple ürünlerini almaya devam edeceğim. Umuyorum mahremiyete saygıyı diğer şirketler de dikkate alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 435 -- 24 Şubat 2021; 0:20:5 >
  • 435 4 kullanıcısına yanıt

Fairemail : iOS karşılığı var mı bilmiyorum.

https://email.faircode.eu/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • interwap kullanıcısına yanıt

Lineage os + gapps + fairemail benzeri bir kurulum olmadığı sürece gmail her şekilde verilere erişebiliyor.

• Gaps kurarsanız zaten herşeye erişiyor adamlar. Gizlilik gerekliyse direk lineageos ile devam :)

• Cozum: The DeGoogle movement

Edit:
    Adamlar bize “daha kisisellestirilmis” reklam gostermek icin (!) Yaptigimiz alisverisleri takip ediyor.

Bu arada diger Google applere baktim, onlarda henuz guncellenmemis, mesela Fotograflar, Keep, Haritalar, acaba bunlar ne yapiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BackConnect -- 1 Mart 2021; 2:23:16 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.