Şimdi Ara

Elektronik içermeyen, basınçlı hava ile çalışan yumuşak robot geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elektronik içermeyen, basınçlı hava ile çalışan yumuşak robot geliştirildi

California San Diego Üniversitesi'ndeki mühendisler, çalışmak için herhangi bir elektronik cihaza ihtiyaç duymayan dört ayaklı, yumuşak bir robot geliştirdiler. Robot, hareketlerini kontrol etmek için basınçlı hava ve bir valf sistemi kullanıyor.

Ayrıca Bkz.İnsan terinden vücuttaki stres seviyesini ölçebilen giyilebilir bir çip geliştirildi

Bacaklardaki havanın kontrolü ile çalışıyor

Mühendisler, osilatör görevi gören ve robotun dört kolundaki hava ile çalışan kaslara basınçlı havanın girme sırasını kontrol eden bir valf sistemi inşa etti. Robotun dört bacağının her biri, üç kasla çalışan üç serbestlik derecesine sahip. Silindirik bir bölmeye basınç uygulandığında, uzuv ters yönde bükülüyor. Bu sayede her bir uzvun üç bölmesi, yürüme için gereken çok eksenli bükmeyi sağlıyor.

Araştırmacılar, kontrol problemini basitleştirerek, her bir bacağın bölmelerini çapraz olarak birbirine eşleştirdiler. Robot ayrıca basit mekanik sensörler ve gövdeden çıkıntı yapan çubukların ucuna yerleştirilen sıvıyla doldurulmuş küçük yumuşak baloncuklarla donatılmış. Baloncuklara bastırıldığında sıvı, robotun yön değiştirmesini sağlayan bir valfi etkinleştiriyor.

Ekip, çalışmalarının tam otonom elektronik içermeyen robotlara doğru bir adım olduğuna inanıyor.

Elektronik cihazların çalışmasının güvenli olmadığı yerlerde kullanılabilir

Araştırma ekibi; ucuz, basit ve güvenilir bu sistemlerin, sadece oyun ve eğlence amaçlı değil aynı zamanda MRI makineleri veya madencilik gibi elektronik cihazların çalışmasın fazla güvenli olmadığı ortamlarda kullanılabileceğini belirtiyor.

Çalışmanın ekip lideri Michael T. Tolley: "Yaklaşımımızla, çok karmaşık bir robotik beyin yapabilirsiniz. Buradaki odak noktamız, yürümeyi kontrol etmek için gereken en basit, havayla çalışan sinir sistemini yapmaktı." ifadelerinde bulundu.

Ekip bir sonraki adım olarak, robotun yürüyüşünü iyileştirerek, doğal arazilerde ve engebeli yüzeylerde daha kolay hareket etmesini sağlamaya çalışacaklarını söylüyor.

Kaynak:
    https://www.engadget.com/uc-san-diego-electronics-free-soft-robot-114023601.html
    Kaynak:https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/airwalker

• buradan emp ile imha edilemeyecek ve radyoaktiviteden etkilenmeyecek sistemlere gidecekler.
  • el cezeri mekanik robotu 900 yıl önce yaptı :)

• x2yk X kullanıcısına yanıt
    haberde bundan bahsetmiş, valf sistemi bunu yapıyor. yani cihaz mekanik olarak programlanıyor. mekanik müzik kutuları gibi düşün bunu.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt

Aynen dediğiniz gibi olmalı. Kepcelerin çalıştığı sisteme benzer herhalde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xamaximax

el cezeri mekanik robotu 900 yıl önce yaptı :)

El Cezir'i bilgiyi bizans kaynaklarından aldı. Bizans ise Mısırdan aldı. Aslında birçok şeyi yunan , Mısır'dan aldı ama işte bize yunan buldu diye yediriyorlar.

• kuros kullanıcısına yanıt
    Bunu kontrol etmeyi beceren bir gerçek nöronlarla birleştirebilirsen tam dediğin gibi bir şey olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dellialli

El Cezir'i bilgiyi bizans kaynaklarından aldı. Bizans ise Mısırdan aldı. Aslında birçok şeyi yunan , Mısır'dan aldı ama işte bize yunan buldu diye yediriyorlar.

Alıntıları Göster

mısır bizans yada osmanlı demedim ben mekanik robot 900 yüzyıl önce dedim kim kimden aldıysa almış herkes birbirinden alıyor aldıkça gelişiyor işte

• valfler atılan adıma göre yöndeğiştiriyor. Ayak uçlarında da valfler var. Her adım attığında hava yön değiştiriyor. Elektronik yok. Kablo dediğin şeyler. basınçlı hava Hortumu.

• Kepçeler gibi çalışıyor biraz işte.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.