Şimdi Ara

Samsung yeni akıllı saat modellerinde Tizen'i terkedip Android'e geçebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung yeni akıllı saat modellerinde Tizen'i terkedip Android'e geçebilir

Samsung konusunda güvenilir bilgiler sunan SamMobile, bu yıl duyurulacak olan yeni nesil Samsung akıllı saatler hakkında ilk bilgileri yayınladı: Söylentilere göre, Güney Koreli dev, cihazların yazılım bölümünü tamamen yeniden tasarlamayı planlıyor.

Ayrıca Bkz.Microsoft, buluta bağlanmak istemeyenler için Office 2021 ve Office LTSC'yi duyurdu

Şirket SM-R86x ve SM-R87x kod adlı cihazları piyasaya sürülmek üzere hazırlıyor. Halihazırda mevcut olan Galaxy Watch modellerinin SM-R8xx gibi bir kodlara sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, yeni akıllı saatlerin aynı aileye dahil edileceğini söyleyebiliriz.

Samsung yeni akıllı saat modellerinde Tizen'i terkedip Android'e geçebilir

Tizen uygulama tarafında zayıf

Yazılım tarafında, Samsung'un Tizen işletim sistemini terk etmeyi planladığı belirtiliyor. Nedeni ise bu işletim sistemi için az gelişmiş uygulama altyapısı olarak gösterilmiş. Zira Tizen işletim sistemi, uygulama tarafında Wear OS'la bile yarışamıyor. Bu söylentiler 2008 yılında da ortaya atılmıştı.

Yeni akıllı saatlerin ise diğer giyilebilir cihazlar için özel olarak tasarlanmış bir Android sürümü olan Wear OS ile geleceği bildirildi. Bu Wear OS destekli Galaxy Watch modellerinin, şimdiye kadar alıştığımızdan oldukça farklı bir kullanıcı arayüzü ve yeni özelliklerle geleceği de sızan bilgiler arasında.

• Samsung'un sıkıntısı uygulama, yazılım sıkıntısı değil. Samsung'un sıkıntıları çok daha kökten sıkıntılar.

Gear sport, Gwa2, GW3 kullanmış biri olarak Samsung'un akıllı saat konusundaki sıkıntılarını söyleyeyim:

1) Donanım sıkıntısı. Samsung'un akıllı saat için işlemci üretmesi gerekiyor. Saatlerindeki işlemciler telefon işlemcisi. Gereksiz yere durduk yere enerji yiyen işlemci bunlar. Tizen için dizayn edilmediklerinden bazı basit uygulamaların açılması zaman alabiliyor.

2) Nabız sensörü sıkıntıları. Samsung saat kullanıp düzenli spor yapan var mı bilmiyorum ama samsung saatler iki nesildir aynı nabız sensörünü kullanıyor ve bu sensör çok başarısız. GW3 saat ile kat çıkıyorsun, nabzını 60 gösteriyor. Yürüyüş yapıyorsun, bayır çıkıyorsun, nabız 100'ü geçmiyor. Algılaması çok zayıf. Sıkı bağlasan da gevşek bağlasan da böyle. Bu sensör ekg çekiyor ama nabız ölçme konusunda aşırı hantal.

3) Tizen sürümleri çok karışık. GW3 özelinde konuşmak gerekirse XAR (ABD)ye 4 yazılım güncellemesi gelmiş, TUR (Turkiye) sadece 2 güncelleme gelmiş. Kore farklı, Japonya farklı. Herkes farklı farklı yazılımlar kullanıyor.

4) Samsung giyilebilir teknoloji konusunda telefonlara verdiği kadar önem vermiyor. Yazılım güncellemeleri çok geç geliyor. Bunu nereden anlıyorum? Daha düne kadar nabız ile yakılan kalori arasında belli bir korelasyon yoktu.

5) Samsung saat kullanan sporcu bir Allah'ın kulu yok.

6) Samsung Health'in aşırı deneysel olması. Adamlar arasıra kafalarına göre uyku takibini, çıkılan kat takibini çıkarıp ekliyorlar. Mesela şubat başında çıkılan kat takibini kaldırdılar.

• Ben samsung olsam ne yaparım? Giderim Garmin'e... Kendim algoritma beceremediğim için şu kalori, nabız, kat çıkma, solunum, stres, uyku, spo2 gibi ölçümlerin algoritmalarını alırım (garmin bunları huawei, suunto, xiaomi gibi markalara satıyor. Firstbeat diye aratabilirsiniz.)
    • İnsan gibi, adam gibi bir nabız sensörü yaparım. Nabız oksimetresini 7/24 çalışacak şekilde ayarlarım. Aralıklı olarak Apple yapıyor, Garmin yapıyor, Xiaomi bile yapıyor. Bunlarda tık yok.
    • Saat firmalarının ambassadorları olur. Mesela james bond her zaman OMEGA takar, sylvester stallone panerai takar. Samsung da bulsun 5-10 tane sporcu. Her zaman samsung saat ile antrenman yapsınlar.

Valla Samsung'un giyilebilir teknolojiler konusunda başında kim varsa beyin yerine brokoli taşıdığını söyleyebilirim. Samsung saatler sadece şekil amaçlı kullanılıyor. Bu da beni çok üzüyor çünkü Apple Watch'dan sonra en akıllı alternatif samsung saatler.

• Attan inip eşeğe binecekler demek ki.
  • Gear Fit 2 Pro aldım bir dönem, yav o kadar mı mükemmel yaptığınızı düşünüyorsunuz aleti. 3 senede 1 kez update aldı. Tizen sevmiyorum ciddi ciddi.

• Zaten Samsung'un bu işi beceremeyeceği Bada zamanında belliydi.

• Önce Bada, sonra Tizen, en son elveda Samsung mobile diyeceğiz bu gidişle. Öngörüsüz, beceriksiz, korkak, Amerikan kuklası oldu iyice bu firma.

• Google bile unuttu akıllı saati Samsung yapma bee
  • Mükemmel bir yazılımı var, umarım yapmazlar.

• Samsung çok büyük hataya düşer.

Wear OS'ten bahsediyoruz. Google bile kendi Youtube Music uygulamasını Apple watch için yayınlayıp Wear OS'e yayınlamamışken ne kadar değer verilen bir işletim sistemi olduğunu anlayabiliriz.

• Hiç değilse bı umut mesajlara Türkçe konuşarak cevap verilebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Clusive kullanıcısına yanıt
    mükemmel bir yazılımı var ancak çok fazla bug var malesef, biraz uğraşarak açıklamalarında yayınladıkları 3 günlük pil ömrünü 5 güne çıkardım tüm özellikler aktif çalışır durumda benim anlamadığım neden samsung bunu kendisi yapamıyor özellikle saat ile telefonunuz arasında health uygulaması arasında ciddi bir bug sorunu bulunmakta basit ama can sıkıcı bir kaç günlük işlem yapılarak şarj süresi yükselebiliyor 😒

• Samsung bu kadar yanlış kararlar nasıl alıyor. Yazılımcı ekosistemi tabi sistemi bırakaçağını düşündüğü içim içerik geliştirmiyor. Samsung da sistemi bırakıyor. Arkasında duraçağını göster zaten yeter.

• Çok iyi yapar herkes bir yerde buluşursa bir çok uygulama çıkar.
  • bir zahmet geçsin ,kendi dilimizde konuştuğumuzu anlamıyor
    ısrarla bixby e türkçe getirmiyorlar

• Samsung'un sıkıntısı uygulama, yazılım sıkıntısı değil. Samsung'un sıkıntıları çok daha kökten sıkıntılar.

Gear sport, Gwa2, GW3 kullanmış biri olarak Samsung'un akıllı saat konusundaki sıkıntılarını söyleyeyim:

1) Donanım sıkıntısı. Samsung'un akıllı saat için işlemci üretmesi gerekiyor. Saatlerindeki işlemciler telefon işlemcisi. Gereksiz yere durduk yere enerji yiyen işlemci bunlar. Tizen için dizayn edilmediklerinden bazı basit uygulamaların açılması zaman alabiliyor.

2) Nabız sensörü sıkıntıları. Samsung saat kullanıp düzenli spor yapan var mı bilmiyorum ama samsung saatler iki nesildir aynı nabız sensörünü kullanıyor ve bu sensör çok başarısız. GW3 saat ile kat çıkıyorsun, nabzını 60 gösteriyor. Yürüyüş yapıyorsun, bayır çıkıyorsun, nabız 100'ü geçmiyor. Algılaması çok zayıf. Sıkı bağlasan da gevşek bağlasan da böyle. Bu sensör ekg çekiyor ama nabız ölçme konusunda aşırı hantal.

3) Tizen sürümleri çok karışık. GW3 özelinde konuşmak gerekirse XAR (ABD)ye 4 yazılım güncellemesi gelmiş, TUR (Turkiye) sadece 2 güncelleme gelmiş. Kore farklı, Japonya farklı. Herkes farklı farklı yazılımlar kullanıyor.

4) Samsung giyilebilir teknoloji konusunda telefonlara verdiği kadar önem vermiyor. Yazılım güncellemeleri çok geç geliyor. Bunu nereden anlıyorum? Daha düne kadar nabız ile yakılan kalori arasında belli bir korelasyon yoktu.

6) Samsung Health'in aşırı deneysel olması. Adamlar arasıra kafalarına göre uyku takibini, çıkılan kat takibini çıkarıp ekliyorlar. Mesela şubat başında çıkılan kat takibini kaldırdılar.

• Ben samsung olsam ne yaparım? Giderim Garmin'e... Kendim algoritma beceremediğim için şu kalori, nabız, kat çıkma, solunum, stres, uyku, spo2 gibi ölçümlerin algoritmalarını alırım (garmin bunları huawei, suunto, xiaomi gibi markalara satıyor. Firstbeat diye aratabilirsiniz.)
    • İnsan gibi, adam gibi bir nabız sensörü yaparım. Nabız oksimetresini 7/24 çalışacak şekilde ayarlarım. Aralıklı olarak Apple yapıyor, Garmin yapıyor, Xiaomi bile yapıyor. Bunlarda tık yok.
    • Saat firmalarının ambassadorları olur. Mesela james bond her zaman OMEGA takar, sylvester stallone panerai takar. Samsung da bulsun 5-10 tane sporcu. Her zaman samsung saat ile antrenman yapsınlar.

Valla Samsung'un giyilebilir teknolojiler konusunda başında kim varsa beyin yerine brokoli taşıdığını söyleyebilirim. Samsung saatler sadece şekil amaçlı kullanılıyor. Bu da beni çok üzüyor çünkü Apple Watch'dan sonra en akıllı alternatif samsung saatler.

• quote:

Orijinalden alıntı: LGatakan

Samsung'un sıkıntısı uygulama, yazılım sıkıntısı değil. Samsung'un sıkıntıları çok daha kökten sıkıntılar.

Oppo Watch hakkında ne düşünüyorsunuz peki?

• Samsung gear s3 frontier modeli kullanıyorum. Smr 760 modeli güncellemelerden sonra pili yarım gün gidiyor, çözüm yok servis çözüm için saat bedelinin %60 ını istiyor. Bence girmeyin paranıza yazık. Yada alıyorsanız 1 sene ömür veriniz. Bilinki 1 sene spnra pil offf

• LGatakan reyis "GW3 saat ile kat çıkıyorsun, nabzını 60 gösteriyor. Yürüyüş yapıyorsun, bayır çıkıyorsun, nabız 100'ü geçmiyor." diyorsunuz.Ama kalp'in anatonomisi ile ilgili bilmediğiniz bir şey var. Nabız sürekli değişkenlidir. Ve her saniye değişkenlik gösterir. Eğer iyi bir sporcu ya da sporla ilgiliyseniz. Kalp kasınız güçlü olduğu için kalp kanı pompalaması için çok fazla efor sarf etmeyecek.Normal nabız 60-100 arasıdır.Aynı şekilde sporla ilgilenen kişilerde bile nabız 60 altına bile düşebilir.

• saçma sapan bir hareket olur

• Hayatımda ilk akıllı saati huawei watch gt2 oldu, şarj süresi ve spor aktiviteleri inanılmaz başarılı çalışıyor. Samsung'un ise saat görselleri çok daha başarılı olsa da bataryası çok kötü. Sadece 1-2 gün gidiyor.. ama ne yalan söyleyelim Samsung'un saat animasyonunda saniyenin akarlı oluşu filan çok hoş görünüyor.
  • Samsung boyle birsey yapmaz. Buyuk olasilikla Android Versiyon bir model cikaracaklar ve reklam olmasi icin teknoloji sotelerine biraz odeme yapmislar soyle boyle yazin diye. Sirf Android olmadigi icin Samsung saat kullaniyorum yillardir ve cokta memnunum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.