Şimdi Ara

Android 12 ilk önizleme sürümü yayınlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Android 12 ilk önizleme sürümü yayınlandı

Google’ın 3 milyardan fazla cihaza ev sahipliği yapan Android işletim sistemi yeni sürümüne kavuşmak üzere. Android 12 sürümünün geliştirici ön izlemesi yayınlanan bir blog yazısıyla paylaşıma açıldı.

Android 12 neler sunacak?

Geliştiricilere açılması ile birlikte yavaş yavaş detayları öğreneceğimiz Android 12 işletim sistemi kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmeyi planlarken Snow Cone adını alacağı iddiası da bir süre önce gündeme gelmişti.

Ayrıca Bkz.Apple’dan Malatya’ya mağaza sürprizi mi geliyor?

Sadece telefon değil tablet, televizyon ve melez diz üstü bilgisayarlara hayat veren Android için geliştirmeler de haliyle tümünü kapsıyor. Gündeme gelen Android 12 özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün:

• Bellek kullanımını optimize ederek ve otomatik Rahatsız Etme modunu açarak oyun esnasında verimliliği arttırma

• Ön kamerayı da kullanarak kullanıcının durumuna göre ekranı otomatik olarak döndürme

• Ekran parlaklığını düşürme

• Yüzde 40’a kadar ekranı ölçeklendirebilen tek elle kullanım

• AVIF gibi yüksek kalite resim dosyalarını destekleme

• Daha sade ve gelişmiş hale getirilen el hareketleri

• Titreşim ile sesi birleştirerek daha yoğun geri bildirimler sağlama

• Daha modern, daha özelleştirilebilir ve kullanımı kolay bildirimler

• Android güvenlik güncellemelerinin mağaza üzerinden alınabilmesi

• Zengin içeriklerin koyala-yapıştır ile daha akıcı aktarılabilmesi

• Google TV için daha verimli bir ara yüz

Android 12 geliştirici önizleme sürümü Pixel 3 ve sonraki akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Pixel telefonları olmayanlar ise Android Studio içerisinde emülatör kullanabilirler. Android 12 yaz sonlarında nihai sürüme kavuşacak.

Android 12 ilk önizleme sürümü yayınlandı

Kaynak:https://www.engadget.com/android-12-developer-preview-now-available-180040798.html

• Google güvenlik güncellemelerinin mağaza üzerinden alınabilmesi maddesi çok güzel olmuş. Peki mesela ben Samsung cihaz kullanıyorum ve Android 12 güncellemesi geldi telefonuma. Ancak Samsung Android 13 güncellemesini vermeyeceğini açıkladı. 1-2 sene sonra da Android 12 olduğu için mağazadan güvenlik güncellemesi almaya devam edebilecek miyim? Yoksa Pixel cihazlara özel bir durum mu bu?

• Clusive kullanıcısına yanıt
    Samsung gibi geliştiriciler büyük güncellemeleri vermese de güvenlik güncellemelerini vermeye devam ediyor
  • Ara yüz çok pastel. Millet parlak olsun diye amoled alıyor.
    Hızlı erişim kısmı kötü olmuş. Aktifler yuvarlak inaktifler köşeli.
    Batarya, Wi-Fi, GSM, göstergesi gözleri kanatıyor.

Tabiki hepsinin çözümü var Android de ama Google in Android tasarımını yapan elemanlarla en kısa sürede toplantı yapması lazım gibi geliyor.

Bir eleştiride Samsung' a : O kadar yazılım onemli deniliyor. Donanımı taçlandıran yazılımdır deniliyor. Amiral gemisi telefonlarında bile berbat yazılım özellikleri ile geliyor Note 3 te var olan kamera özelliklerinden bazıları yok. Note 3 te var olan kelime bazlı mesaj engelleme yok. Note 3 te var olan xxx Numaralarla başlayan telefonları engelle özelliği yok ama yarı ücretsiz yarı ücretli Hiya' ya yönlendirme var. Samsung Goals adında hayır yapma adına reklam gösterme uygulaması var ( Koca firmasın git kime hayır yada zulm etmek istiyorsan yap) .

• Clusive kullanıcısına yanıt
    Android 11 aldın 12 değil.

• Ekran parlaklığını düşürme özelliği çok güzel olmuş. Yıllardır bunu bekliyorduk. Teşekkürler Samsung.

• Isırgan06 I kullanıcısına yanıt

Biliyorum, misal olarak belirtmiştim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.