Şimdi Ara

WhatsApp gizlilik sözleşmesini gözümüze sokmaya devam edecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
2
Favori
3.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WhatsApp gizlilik sözleşmesini gözümüze sokmaya devam edecek

Yeni WhatsApp sözleşmesi ile büyük tartışmalara sebep olan ve ülkemiz dahil pek çok ülkede soruşturma açılan WhatsApp inadından vazgeçmiyor. Mesajlaşma devi yeni sözleşmeyi daha fazla önümüze getirecek.

Dediğim dedik

WhatsApp kullanıcı verilerini zorunlu bir şekilde Facebook ile paylaşan yeni sözleşmesinden kesinlikle geri adım atmadı ve sürekli doğru bir adım olduğunu savundu. Yakın zamanda bir Durum mesajı olarak sözleşmenin neden bu şekilde hazırlandığını takipçilere anlatmıştı.

Ayrıca Bkz.Rekabet Kurumu'ndan WhatsApp kararı: Veri paylaşımı durduruldu

15 Mayıs itibariyle her kullanıcının kesinlikle kabul etmesi gereken yeni sözleşme önümüzdeki haftalarda daha fazla öne çıkarılacak. Sohbet sekmesinin en üstünde yer alacak bir bilgilendirme modülü daha sade bir tasarım ile sözleşmeyi anlatacak.

Normalde 8 Şubat olarak ilk tarih belirlendiğinde kullanıcıların yoğun bir şekilde diğer sohbet uygulamalarına geçtiği görülmüştü. Sonrasında Facebook’un geri adım atacağı düşünülerek ortam biraz sakinleşmişti. Ne var ki WhatsApp ısrarını sürdürüyor ve muhtemelen Nisan ayında yoğun bir şekilde mesajlaşma uygulaması transferleri göreceğiz.

Kaynak:https://www.engadget.com/whatsapp-reintroduce-new-privacy-policy-210045123.html

• Metadata’yı Facebook’a ait 70 alt şirketiyle paylaşmaya devam edecek. Bu Metadata nedir? Aktivite bilgileriniz diyebiliriz. Kimi aradınız, kime mesaj attınız, sizin ve karşıdakinin GPS bilgileri paylaşılıyor. Bu kulağa çok masum gibi gelebilir, ancak aktivitenizden aslında ne yaptığınız anlayabiliyorlar. bir de unutmayın sadece Whatsapp değil, instagram, Facebook gibi ek programlarınız da varsa datalarınız ortak bir havuzda toplanıyor öyle işleniyor. Paylaşılan aktivite sadece Whatsapp değil, normal telefondan aramalarınız ve mesajlaşmaların bilgileri de gidiyor. Whatsapp kurarken çerezlerini de kurmuş oluyorsunuz. Sistem’den data topluyor.

Bununla ilgili Web’de çok örnek var, bir tanesini paylaşayım;

Saat 2: 24'te bir telefonla seks servisi aradığını ve 18 dakika konuştuğunu biliyorlar. Ama ne hakkında konuştuğunu bilmiyorlar.
    Bir jinekoloğu aradığınızı, yarım saat konuştuğunuzu ve o gün yerel Planlı Ebeveynlik numarasını aradığınızı biliyorlar. Ama ne hakkında konuştuğunuzu kimse bilmiyor.
    Bir HIV testi servisiyle, sonra doktorunuzla ve ardından aynı saatte sağlık sigortası şirketinizle konuştuğunuzu biliyorlar. Ama neyin tartışıldığını bilmiyorlar.

Bu örnekte ne durumda olduğunuz aslında gayet belli. Metadata ve çerezler yardımıyla mesajınızı okumasına gerek kalmıyor.
    Daha Türkiye’ye ait bir örnek ben vereyim;
    Boğaziçi üniversitesi protestosuyla ilgili bir grupta olduğunuzu düşünelim. Grupta mesajlaştığınız belli, o grupta bir protestoya katıldınız, o gruptakilerin hepsi protesto grubu diye işaretlendi. Bundan sonraki yazışmalar olduğunda yeni bir eylem olacağını anlamaları çok zor değil.

Şimdi gelelim neticeye, değil metadatayı, mesajınızı da okuyacağız deseler yine bu millet koyun gibi kabul edip, kullanmaya devam eder. Sebep sorduğunda da “herkes kullanıyor” veya “gizlim saklım yok ne olacak okusunlar” derler.
    içişleri bakanlığı çıkıp terörist de değilsinizdir, 70 şirketle paylaşıyorsunuz, biz de okuyacağız mesajlarınızı deseler bu kafayla ona da tamam derler. İçişlerinin okuması 70 Amerikan şirketinin okumasından daha masum bence. Yine de mahremiyetin önemini anlamak ve insanlara anlatmak lazım. Whatsapp dursun ama en çok görüştüklerinizi telegram’a davet edin. En sık konuştuklarınızla oradan iletişime geçin, Whatsapp ‘I olabildiğince az kullanın. 2008’de 1$’a satın aldığım whatsapp ‘I geçen ay sildim ve telegramdan herkesle görüşüyorum. Bir yıldır tüm yakınlarımı taşımıştım zaten. Hiç sorun yaşamıyorum zükerberg’e selam olsun.
    Evet bende bilgilerimin kullanılmasına onay vermiyorum.Reklam göstersin başka bir şekilde gelir kazansın orasını kendi bilir ama kişisel bilgilerimin satılmasına ben onay vermiyorum başkası da verisinin satılmasına razı mı oluyor ne yapıyorsa beni ilgilendirmiyor.Ben elimden geldiğince uygulamaların izinlerini engellemeye çalışıyorum web'de gezinirken bile takipçi engelleme araçlarıyla geziyorum.

Ayrıca hiç komik değil. :(
    Evet öyle oldu. Ben şahsen kendi bilgilerimin başka şirketlerlen veya kişilerlen paylaşılmasını "kendi rızam" ile onay vermek istemiyorum. Elbette bunları çok önceden yapıyorlardı. Fakat ben buna kendim "onay" vermek istemiyorum. Yasadışı yapsınlar. Ellerinde onay olduğu sürece istediği gibi size karşı kullanabilir bunu.
    Böyle olacağı belliydi. Büyük paralar dönüyor kesinlikle geri adım atmayacaklardır. Direkt pop-up bildirim şeklinde değil daha yumuşatılmış ve şirin şekilde bunu millete sindirmeye çalışacaklar. Tavsiyem genelde konuştuğunuz kim var kim yok çağırın telegrama ordan devam edin. Girip yükleyip geri silen kitle tekrar yükleyip bu kez silmeyecek diye düşünüyorum. Zira kullanıcı sayısı baya arttı.
  • Kabul etmedim, etmeyeceğim... En fazla yazışmamı engeller ben de kurtulurum... Soranlara kullanamıyorum deme rahatlığı başka... WhatsApp gizlilik sözleşmesini gözümüze sokmaya devam edecek 

• Cihazlarda yüzlerce uygulama kurulu, hepsi arka planda türlü türlü erişimler istiyor ve veriyoruz. Whatsapp bunu açık açık yapacam diyince mi sorun oldu?

Komik :)
  • Donanım haber olarak toplanıp, bir dava açalım şunlara. İyi para çıkar bence

• arion kullanıcısına yanıt
    Ben Ios kullanırken izin vermiyorum, sizi bilemem.
    Evet öyle oldu. Ben şahsen kendi bilgilerimin başka şirketlerlen veya kişilerlen paylaşılmasını "kendi rızam" ile onay vermek istemiyorum. Elbette bunları çok önceden yapıyorlardı. Fakat ben buna kendim "onay" vermek istemiyorum. Yasadışı yapsınlar. Ellerinde onay olduğu sürece istediği gibi size karşı kullanabilir bunu.
  • Ben dizimize sokacaklar sanıyordum... Okusunlar en azından diye göze sokuyorlar ama acaba gerçekten okunuyor mu (soru işareti) Veya ülkede okunması gereken diğer şeyler okunuyor mu (soru işareti)
  • Metadata’yı Facebook’a ait 70 alt şirketiyle paylaşmaya devam edecek. Bu Metadata nedir? Aktivite bilgileriniz diyebiliriz. Kimi aradınız, kime mesaj attınız, sizin ve karşıdakinin GPS bilgileri paylaşılıyor. Bu kulağa çok masum gibi gelebilir, ancak aktivitenizden aslında ne yaptığınız anlayabiliyorlar. bir de unutmayın sadece Whatsapp değil, instagram, Facebook gibi ek programlarınız da varsa datalarınız ortak bir havuzda toplanıyor öyle işleniyor. Paylaşılan aktivite sadece Whatsapp değil, normal telefondan aramalarınız ve mesajlaşmaların bilgileri de gidiyor. Whatsapp kurarken çerezlerini de kurmuş oluyorsunuz. Sistem’den data topluyor.

Bununla ilgili Web’de çok örnek var, bir tanesini paylaşayım;

Saat 2: 24'te bir telefonla seks servisi aradığını ve 18 dakika konuştuğunu biliyorlar. Ama ne hakkında konuştuğunu bilmiyorlar.
    Bir jinekoloğu aradığınızı, yarım saat konuştuğunuzu ve o gün yerel Planlı Ebeveynlik numarasını aradığınızı biliyorlar. Ama ne hakkında konuştuğunuzu kimse bilmiyor.
    Bir HIV testi servisiyle, sonra doktorunuzla ve ardından aynı saatte sağlık sigortası şirketinizle konuştuğunuzu biliyorlar. Ama neyin tartışıldığını bilmiyorlar.

Bu örnekte ne durumda olduğunuz aslında gayet belli. Metadata ve çerezler yardımıyla mesajınızı okumasına gerek kalmıyor.
    Daha Türkiye’ye ait bir örnek ben vereyim;
    Boğaziçi üniversitesi protestosuyla ilgili bir grupta olduğunuzu düşünelim. Grupta mesajlaştığınız belli, o grupta bir protestoya katıldınız, o gruptakilerin hepsi protesto grubu diye işaretlendi. Bundan sonraki yazışmalar olduğunda yeni bir eylem olacağını anlamaları çok zor değil.

Şimdi gelelim neticeye, değil metadatayı, mesajınızı da okuyacağız deseler yine bu millet koyun gibi kabul edip, kullanmaya devam eder. Sebep sorduğunda da “herkes kullanıyor” veya “gizlim saklım yok ne olacak okusunlar” derler.
    içişleri bakanlığı çıkıp terörist de değilsinizdir, 70 şirketle paylaşıyorsunuz, biz de okuyacağız mesajlarınızı deseler bu kafayla ona da tamam derler. İçişlerinin okuması 70 Amerikan şirketinin okumasından daha masum bence. Yine de mahremiyetin önemini anlamak ve insanlara anlatmak lazım. Whatsapp dursun ama en çok görüştüklerinizi telegram’a davet edin. En sık konuştuklarınızla oradan iletişime geçin, Whatsapp ‘I olabildiğince az kullanın. 2008’de 1$’a satın aldığım whatsapp ‘I geçen ay sildim ve telegramdan herkesle görüşüyorum. Bir yıldır tüm yakınlarımı taşımıştım zaten. Hiç sorun yaşamıyorum zükerberg’e selam olsun.

Evet bende bilgilerimin kullanılmasına onay vermiyorum.Reklam göstersin başka bir şekilde gelir kazansın orasını kendi bilir ama kişisel bilgilerimin satılmasına ben onay vermiyorum başkası da verisinin satılmasına razı mı oluyor ne yapıyorsa beni ilgilendirmiyor.Ben elimden geldiğince uygulamaların izinlerini engellemeye çalışıyorum web'de gezinirken bile takipçi engelleme araçlarıyla geziyorum.

Ayrıca hiç komik değil. :(

• Telegram 1-2 hafta gündemde kaldı ve söndü. 1 ay gündemde kalaydı r yaparlardı

• quote:

Orijinalden alıntı: Apple_M1

Bu mesaj silindi.

Bu işin kısa cevabı yukarıdakidir :)

Gerçekten beğenmeyen kullanmasın. (kendim için de söylüyorum, atlamayın)

Mantığı belli, siz bu uygulamaya para mı verdiniz diyecek, biz de vermedik diyeceğiz. Adamlar istediği gibi at koşturabilir. Madem beğenmiyoruz o zaman kullanmayalım, alternatifi bir çok uygulama mevcut. Ama whatsapp gibi artık kas hafızası bile olmuş uygulamaları bırakmak hiç de kolay değil.

Not: Diğer kişisel algılayan arkadaşlar kusura bakmasın, cevap vermek istemedim.

• Beni de en çok kişisel verilerin toplanmasını sıradanlaştıranlar rahatsız ediyor. Bu kişilerin çokluğu yüzünden zaten bu firmalar bu kadar rahat..

• Bip’le devam..
  • Hiçbir şey bedava değildir. Ürün bedava ise, orada gerçek ürün sizsiniz demektir. Kimse de kafanıza silah dayayarak kullandırmıyor. Yıllarca Facebook ile kendilerine bilgilerinizi teslim ettiniz sorun olmadı da şimdi mi sorun oldu? Eğer "çok değerli" bilgileri bedava uygulama üzerinden paylaşabiliyorsunuz ve "pentagon" sizi dinliyor, kullanmayın olsun bitsin. Blockchain teknolojisi ile bu problemin çözümü zaten kapımızda ve gümbür gümbür geliyor zaten. Bedavayı seven insan, ürünün aslında kendi olduğunu unutuyor veya bilmiyor.

• Böyle olacağı belliydi. Büyük paralar dönüyor kesinlikle geri adım atmayacaklardır. Direkt pop-up bildirim şeklinde değil daha yumuşatılmış ve şirin şekilde bunu millete sindirmeye çalışacaklar. Tavsiyem genelde konuştuğunuz kim var kim yok çağırın telegrama ordan devam edin. Girip yükleyip geri silen kitle tekrar yükleyip bu kez silmeyecek diye düşünüyorum. Zira kullanıcı sayısı baya arttı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yahu arkadaş silin şu salak uygulamayı da Telegram'a geçin, aradaki farkı görün. Bu zamana kadar boşuna WhatsApp çöpünü kullanmışım diyeceksiniz...

• Beğenmiyorsanız Vestel alın kardeşim sizde. Tuşlu telefon neyinize yetmiyor. Telefonun varsa lüks yaşıyorsun. Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum vatandaşlarımızı. Bollluk içinde geldiğimiz duruma bak.
  • Kabul ettirebildiklerini kâr sayacaklar galiba,ama ben ailem ve çevrem şimdiden yedek uygulamaları yükledik bile,ne zamanki kesinleşti işte o zaman DELETE
    bomboş bir mesaj olmuş
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.