Şimdi Ara

Yangına neden olabilen 32 000 NZXT H1 kasa geri çağırılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yangına neden olabilen 32 000 NZXT H1 kasa geri çağırılıyor

NZXT’nin başı bir süredir dikey kasasıyla dertte. Yangına neden olabilen kasa hakkında yapılan paylaşımlar nihayet karşılık buldu.

NZXT H1 sade görünümüyle kullanıcıları cezbeden kompakt bir kasa. H1’in içerisinde harici ekran kartı kullanılabilmesi için yer verilen PCIe riser kablosu kullanıcıların hayatını tehlikeye atıyor.

Alev alan NZXT kasa

GamersNexus’un son haftalarında üzerine eğildiği sorun kasayla birlikte gelen PCIe riser kablosunun kısa devre sonucu yüksek sıcaklıklar çıkıp alev alması olarak özetlenebilir. 350 dolarlık kasa fiyatı itibariyle beklentilerin yüksek olduğu bir seçenek olsa da önemli bir sorunla gündeme geldi.

Yangına neden olabilen 32 000 NZXT H1 kasa geri çağırılıyor

PCIe standındaki güç pinlerinin PSU’ya geri ulaştığı kasayla ilgili NZXT bir hayli yavaş adım atması nedeniyle bu süreçte kullanıcılardan olumsuz geri bildirim aldı.

Endişelenmemeniz için not düşelim. Normalde PSU’dan gelen ve ekran kartının üzerinden geçen döngü yine anakart üzerinden toprak hattı ile PSU’ya geri dönüyor.

Buna karşın NZXT’nin sağladığı riser kablosundaki PCIe slotunda yer alan vida PCI slotunun 12v pinleriyle temas ediyor. Kasanın elektrik iletmeyen boyası nedeniyle her zaman sorun olmayabilir.

Buna karşın PSU’yu kasaya sabitleyen vidaların boyayı aşındırması neticesinde NZXT H1’de vidadan gelen yol PSU’ya ulaşıyor. Vidanın temas ettiği kısımda oluşan ince yol yüksek direnci nedeniyle ısıya ve ardından yangına yol açıyor.

Ayrıca Bkz.AMD Ryzen 5000 işlemciler ve 500 serisi anakartlarda yüksek hata oranı gözlemleniyor

NZXT şimdiye kadar fazla ısınmaya bağlı 11 geri bildirim aldığını belirtirken herhangi bir yaralanma da rapor edilmemiş. Amerikan Kullanıcı Güvenlik Komisyonu’nun yayınladığı belgeyle birlikte NZXT H1 kasalarını geri çağırıyor. Firma sorunu çözmek adına başvuru formunu dolduran kullanıcılarına ücretsiz PCIe riser kablosu gönderiyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/us-consumer-product-safety-comission-announces-a-recall-of-32000-nzxt-h1-computer-cases
    Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=9XIKOSrQdQ0&t=0s
    Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=fjUscSRLwks&t=0s
    Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=ZnDWxiFvUtE&t=0s

• Bir kaç aylık haber değil mi bu?

• ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    Bende tam bundan bahsedecektim. Yabancı teknoloji haber sitelerini de takip ediyorum, bu haberi iki ay önce okudum.

• Olan gelişmenin sonuca bağlanması. Bir kaç aylık haber değil.

• bu sektörde bir ilk mi bu konu?

daha önce bilgisayar kasası geri çağıran üretici firma oldu mu?

görüyor musunuz ellerin ülkelerindeki standart anlayışını? Amerikan Kullanıcı Güvenlik Komisyonu

bizdeki tüketici hakem heyeti aynı durum bizde olsa , yerli bir firma üretse ve hakem heyeti konuya müdahil olsa

hımmmmmm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyysanadiyom -- 17 Şubat 2021; 21:35:45 >
  • Şu kasayı almak için o kadar kasmıştım ki iyi ki alamamışım. Yoksa hem evi yakma hemde zar zor aldığım 3070' den olma durumu doğacaktı.

- İlk problem riser kartının anakarta bağlandığı civaların riser board' u ile temasta olduğu bölümün elektriksel olarak yalıtılmamış olması. (board üzerinde, özellikle anakart montajlarken görürsünüz, anakart kasa bağlantı deliklerinde bakır renkli civata deyme yüzeyleri olur amacı budur)

- ikinci problem ise riser kartı kasaya tutturdukları civatanın riser kartı üzerindeki deliklerden büyük çaplı olması nedeniyle kartı aşındırarak bağlanıyor olması. Haliyle ikinci bir ark kaynağı doğmuş oluyor.

Sonuç olarak devamlı ark yapan riser kartı riser kablosunu/ekran kartını, oradan kasayı ve hatta evi yakabilir.

Güzelim kasa tasarlayıp ürettirip, riser' ı Winning gibi kıytırıp bir Çinli tedarikçiden sağlarsan olacağı bu.

Nzxt' nin hem winning' e iyi bir dava açması hemde SQM' ini direkt işten atıp onada güzelce bir ceza vermesi gerek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 17 Şubat 2021; 22:37:18 >
  • emregnu kullanıcısına yanıt
    Hocam konu dışı ama yabancı teknoloji sitelerinden önerebileceğiniz siteler var mı
  • emregnu kullanıcısına yanıt
    Başarılı teknoloji yayınları var ancak benim için TOP nokta olan The Verge eklenmeyi unutulmuş. Teessüf ederim. theverge.com

• White Water kullanıcısına yanıt

Bilmiyordum hocam. Onuda kendi kataloğuma ekledim şimdi. Yangına neden olabilen 32 000 NZXT H1 kasa geri çağırılıyor 

• Yazık milyarlar veriyorsun yaşadığın probleme bak

• cinliler milleti iyi kazıklıyorlar bu markanın fan kontrolcüleri falan vardı eskiden hala da vardır belki.. nzxt bilmemne iyi marka gibi satıyorlar ama klasik cin cöpü sonucta..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.