Şimdi Ara

Diziloji Metodu ile Etkin Ingilizce Ogrenimi . Halis mulis !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
26
Favori
22.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • baktim herkes bir metod icat ediyor, yok callan method yok , yok mega hafıza yok erp metod , cart metod , curt metod . Bu da halis mulis benim icat ettiğim bir metod'dur. Uygulamaya gecmek için en az orta ve uzeri bir ingilizce gerekmektedir. Aksi halde fazla ilerleyemeden sıkılınma sozkonusudur. Bu metod ile listening,reading,speaking yeteneklerinizin yansıra vocabulary yani kelime hazneniz de gelişecek. Uygulanışına geçilince,

- Bol bolumlu , sezonlu, kişisel zevklere gore bir dizi seçilir, mesela ben lost alacagim.
    - Sezon 1 bolum 1 alinir, seyredilmeye geçilmeden once ingilizce altyazı texti ya da transcripti yani ingilizce senaryosu soyle bir okunur. Bilmedigimiz kelimeler varsa çıkartılır, anlamları çözülür ve onceden tahsis edilmiş bir kelime defterimize not edilir. Bu defterden gun gun tekrar edip kelimeleri unutmamaya calisacagiz
    - Dizi ingilizce altyazı ile seyredilir, yeni ogrendigimiz kelimelerin soylenişlerine dikkat edilir, anlamları kafaya iyice oturur. Dizideki ingilizce konsepte artık hakimiz.
    - Diziyi bu sefer sadece altyazısız bir daha seyrederiz, goruyoruz ki herşeyi şıkır şıkır anlıyoruz, bu surec ile listeningimiz gelişecek.
    - Diziye artık iyice hakim olduktan sonra dizinin içine girecegiz. Nasil mi ?
    herkesin dizide yerinde olmak istedigi bir kahraman mutlaka vardır. Begendiniz birini seçin ve diyaloglarini ezberlemeye çalışın, dizide diyalog sırası ona geldiginde karşıdakine o yerine siz cevap verin. Konuşmanız hızlanacak bir süre sonra beyin otomatiğe alacaktır. Zaten anadillerini ogrenen bebekler hem dinleme , ezberleme yontemi ile almıyorlar mı o dili beyne.
    Evet bu sureci soyle 2-3 sezonluk bir dizide uyguluyabilrseniz sizi tebrik etmek isteriz, fluent speaker olma yolunda onemli bir adim kaydettiniz.

• mantıklı zaten sinemada dublajlı filme gitmememin bir sebebide budur
  • ben lost un 3 sezonunda bitirdim dediğin gibi yapmasamda bazı kalıpları ezberledim ama senin yöntemle izleyecem bidaha kesin daha iyi olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: dmc 12

ben lost un 3 sezonunda bitirdim dediğin gibi yapmasamda bazı kalıpları ezberledim ama senin yöntemle izleyecem bidaha kesin daha iyi olur

evet bu yontemle ben de lost 3 sezon baştan başladım, ardından aynı yontemle heroes ve prison break bitirdim mi manyak olurum
  • Yok mu başka talipli
  • Hocam gerçekten zekice bir yöntem tebrikler
  • Güzel bir yöntem.
  • Bşkalarına da faydalı olur umarım. Bence en keyifli ogrenme metodu. Zevk aldigin bir işle ogreniyorsun.
  • güzel bir yöntem olacağını düşünüyorum, tebrik ederim. vesilesiyle "up"
  • ayrıca telaffuzuda bu şekilde çözebilirsiniz
  • Zevkli ama işkence dolu. Bu sene hazırlıkta olduğum için bayağı uğraştım ingilizce ile.
    Her bölümü çift altyazı ile izliyorum. Elimde bir not defteri aldım ve her bölüm için bir sayfa ayırdım. Bazı kalıpları ve kelimeleri çıkarmaya başladım. Anlamadığım kalıpların hepsini hocalara sordum. Çok da işime yaradı. Vocabulary acayip gelişti ama gel gör ki millet lost 3.sezonu izlerken ben daha 1.sezonu yarılamıştım.

Yani bu iş çok çok zaman alıyor ve bir zaman sonra insan sıkılıyor. Ayrıca altyazıyı kapatıpda denediğin zaman yaşadığın hüsranı unutamıyorsun.

Şu anda yine çift altyazı ile izliyorum fakat kelimeleri not almıyorum. Eskisi kadar etkili olmuyor ama yapacak bir şey yok. Ben bu yaz Amerikaya gitmeyi tercih ettim, eminim o da dizi işi kadar yardımcı olacaktır.

• Tabiki yurtdışına gitme imkanının varsa faydası tartışılmaz ama malesef hepimizin maddi imkani buna yeterli değil. Bu yuzden sen yurtdışına gidemiyorsan bırak yurtdışı sana gelsin. Diziloji affetmez,
  • BİŞEY MERAK EDİYORUM LOST DİZİSİNİ DUYDUM AMA HİÇ İZLEMEDİM. DVD LERİNİ NERDEN NE KADARA BULURUM. BU YÖNTEM İYİ BENCE. BEN DE HAZIRLIKTAN SONRA CNBC E DEKİ DİZLERE ÇOK AŞİNA OLMUŞTUM. ALTYAZISINI OKUMADAN ESPRİLERE GÜLEBİLİYODUM AMA GELİN GÖRÜN Kİ ZAMANLA UNUTTUM HERŞEYİ. NEYSE SORULARIM GEÇERLİDİR. YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM
  • benim kuzen lvl2
  • quote:

Orjinalden alıntı: **EDİTÖR**

BİŞEY MERAK EDİYORUM LOST DİZİSİNİ DUYDUM AMA HİÇ İZLEMEDİM. DVD LERİNİ NERDEN NE KADARA BULURUM. BU YÖNTEM İYİ BENCE. BEN DE HAZIRLIKTAN SONRA CNBC E DEKİ DİZLERE ÇOK AŞİNA OLMUŞTUM. ALTYAZISINI OKUMADAN ESPRİLERE GÜLEBİLİYODUM AMA GELİN GÖRÜN Kİ ZAMANLA UNUTTUM HERŞEYİ. NEYSE SORULARIM GEÇERLİDİR. YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM

ben de çok duydum ama izleme fırsatım olmadı. benim de bulmam lazım bu tip şeyler.

yabancı dil bölümü son sınıftayım. yds'ye gireceğim. netler iyi ama listening, speaking sıfır.

bu yönde hiç çalışma yapılmadı bizde. sadece sınava hazırladılar...
  • bu ne demek

quote:

Orjinalden alıntı: GM Batsu

benim kuzen lvl2
  • quote:

Orjinalden alıntı: **EDİTÖR**

BİŞEY MERAK EDİYORUM LOST DİZİSİNİ DUYDUM AMA HİÇ İZLEMEDİM. DVD LERİNİ NERDEN NE KADARA BULURUM. BU YÖNTEM İYİ BENCE. BEN DE HAZIRLIKTAN SONRA CNBC E DEKİ DİZLERE ÇOK AŞİNA OLMUŞTUM. ALTYAZISINI OKUMADAN ESPRİLERE GÜLEBİLİYODUM AMA GELİN GÖRÜN Kİ ZAMANLA UNUTTUM HERŞEYİ. NEYSE SORULARIM GEÇERLİDİR. YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM

genelde satılmıyor netten indirebilirsin ama çevrende sağlam film satan yerler varsa büyük ihtimalle lost da vardır. 3 sezon 7dvdye falan sığar.

ayrıca bu diziloji adını verdiğiniz yöntem bence de çok iyi. ben öyle kelime çıkarmakla falan uğraşmıyorum ama altyazısız izlemeye çalışıyorum anlamadığım kelimeleri kafamda bir kalıba oturtuyorum tabi adamlar ingilizceyi çok hızlı ve bizim öğrendiğimiz telafuzlardan farklı konuşuyor. o yüzden ilk başlarda biraz zor gelse de yavaş yavaş alıştığınızı hissediyosunuz. alıştığınızı hissetmek bile bir psikolojik bir artıdır.

• çok sağol. aramaya başladım bile...
  • Kullananlar Diziloji'yi anlatıyor

- Ogrenciyim ingilizceden eskiden 20 zor alırdım, şimdi diziloji ile çalışıyorum hep 100 hep 100. teşekkürler Diziloji
    Mükerrem Çokbilir - Isletme ogrencisi

- diziloji ile tanışalı 3 ay oldu, kendimi çok geliştirdiğme inanıyorum,yurtdışı görüşmelerde hiç zorlanmıyorum. Artık şirkettekiler bana yaz tatilinde amerika'ya mı gittin diye soruyorlar. Oysaki bilmiyorlar ki diziloji var
    Kerem Şakşuka - ŞAKŞUKA DIŞ TIC. ITHALAT DEPARTMANI

- eskiden kocam eve geldiginde sadece turkçe dırdır yapıyordum sağolsun diziloji keşfettim artık kocama ingilizce de dırdır yapıyorum, ifrit oluyor.
    Mine Hepbana - Ev Hanımı

- yes , heard about diziloji and I believe it's the best way to learn english. If I were a turkish guy, be sure I would study with Diziloji. Great way!
    Jack Shepard (lost kahramanı - doktor )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unpop -- 7 Haziran 2007; 22:50:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: unpop

baktim herkes bir metod icat ediyor, yok callan method yok , yok mega hafıza yok erp metod , cart metod , curt metod . Bu da halis mulis benim icat ettiğim bir metod'dur. Uygulamaya gecmek için en az orta ve uzeri bir ingilizce gerekmektedir. Aksi halde fazla ilerleyemeden sıkılınma sozkonusudur. Bu metod ile listening,reading,speaking yeteneklerinizin yansıra vocabulary yani kelime hazneniz de gelişecek. Uygulanışına geçilince,

- Bol bolumlu , sezonlu, kişisel zevklere gore bir dizi seçilir, mesela ben lost alacagim.
    - Sezon 1 bolum 1 alinir, seyredilmeye geçilmeden once ingilizce altyazı texti ya da transcripti yani ingilizce senaryosu soyle bir okunur. Bilmedigimiz kelimeler varsa çıkartılır, anlamları çözülür ve onceden tahsis edilmiş bir kelime defterimize not edilir. Bu defterden gun gun tekrar edip kelimeleri unutmamaya calisacagiz
    - Dizi ingilizce altyazı ile seyredilir, yeni ogrendigimiz kelimelerin soylenişlerine dikkat edilir, anlamları kafaya iyice oturur. Dizideki ingilizce konsepte artık hakimiz.
    - Diziyi bu sefer sadece altyazısız bir daha seyrederiz, goruyoruz ki herşeyi şıkır şıkır anlıyoruz, bu surec ile listeningimiz gelişecek.
    - Diziye artık iyice hakim olduktan sonra dizinin içine girecegiz. Nasil mi ?
    herkesin dizide yerinde olmak istedigi bir kahraman mutlaka vardır. Begendiniz birini seçin ve diyaloglarini ezberlemeye çalışın, dizide diyalog sırası ona geldiginde karşıdakine o yerine siz cevap verin. Konuşmanız hızlanacak bir süre sonra beyin otomatiğe alacaktır. Zaten anadillerini ogrenen bebekler hem dinleme , ezberleme yontemi ile almıyorlar mı o dili beyne.
    Evet bu sureci soyle 2-3 sezonluk bir dizide uyguluyabilrseniz sizi tebrik etmek isteriz, fluent speaker olma yolunda onemli bir adim kaydettiniz.

biliyor musun aynı taktiği bende kullanıyorum.sen pratiğe geçirmişsin bunu burada paylaşarak
    hatta extra bi bilgi: eğer kelime defterinizi boş bir fihrist seçerseniz, her harfe o harfle başlayan kelimeyi yazar, sözlük gibi istediğiniz anda istediğiniz kelimeyi bulursunuz.ben çok sözlü notu aldım oyunlardan, filmlerden çıkarttığım yabancı kelimelerle,kalıplarla falan.gerçekten etkili.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.