Şimdi Ara

Xe mimarili Rocket Lake iGPU’su GT 1030’un ensesinde, %50 iyileşme yolda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Xe mimarili Rocket Lake iGPU’su GT 1030’un ensesinde, %50 iyileşme yolda

Çinli bir sosyal medya platformunda yayınlanan test sonuçları yaklaşan Rocket Lake işlemcilerine eşlik edecek entegre grafik birimlerine dair fikir verdi.

11. nesil Core işlemci ailesi işlemci kanadında Cypress Cove çekirdekleriyle hacimli IPC artışı sunacak. Donanım dünyası bu tarafa odaklansa da yeni nesil Intel işlemciler mavi ekibin yıllardır eleştirildiği konunun üzerine harcadığı uzun mesailerin meyvesini da beraberinde getirecek.

GT 1030 seviyesinde iGPU

Yapılan paylaşımda 6/12 Core i5-11500 ile kombine edilen Xe mimarili yeni UHD 750 iGPU’sunun sistemde kullanılan 3200 MHz RAM’leri kullandığı senaryoda 1053 puan elde ettiği görülüyor. Yeni entegre GPU bu haliyle 1100-1200 puan alan GT 1030’u yakalamak üzere.

Ayrıca Bkz.8 çekirdekli Tiger Lake-H işlemcileri gün yüzüne çıktı

Diğer taraftan UHD 630 ile kıyaslayacak olursak UHD 750’nin %50’lik gelişme sunduğu görülüyor. Tüm bu iyileşmelere rağmen yeni iGPU’nun AMD’nin yakında Zen 3 mimarili çözümlerle değiştireceği Ryzen 7 4750G APU’sunun 1600 puan sularındaki skorundan bir hayli geride olduğunu belirtelim. Üstelik AMD’nin DDR5'le birlikte yeni iGPU mimarisine geçiş yapması bekleniyor.

• Aşırı iyi bir gelişme olmuş.

Düşünsene 1500 TL ye 11400 alıyorsun zaten performans olarak düz Ryzen 5600 ile kafa kafaya olacak bir işlemci üstelik içinden 1030 a yakın bir GPU çıkıyor gerçekten muazzam.

1030 diye küçümsemeyin 1080p very low ayarlarda oyun oynatıyor  

Eğer ki fiyatı uygun gelirse Athlon II den beri AMD kullanan biri olarak arkama bile bakmadan Ryzen 3600 den B560 + 11400 e geçerim.

• Aşırı iyi bir gelişme olmuş.

Düşünsene 1500 TL ye 11400 alıyorsun zaten performans olarak düz Ryzen 5600 ile kafa kafaya olacak bir işlemci üstelik içinden 1030 a yakın bir GPU çıkıyor gerçekten muazzam.

1030 diye küçümsemeyin 1080p very low ayarlarda oyun oynatıyor Xe mimarili Rocket Lake iGPU’su GT 1030’un ensesinde, %50 iyileşme yolda 

Eğer ki fiyatı uygun gelirse Athlon II den beri AMD kullanan biri olarak arkama bile bakmadan Ryzen 3600 den B560 + 11400 e geçerim.

• Görünen köy; HD630' dan bir tık iyi, kısacası çöpingen...

• İntelin apuyla mücadele edebilmek için ürettiği ilk işlemcisi ileride muhakkak apuyla yarışacak ürünler çıkaracaktır. Tabi amd de aynısını rekabeti getirecek sonunda biz değil belki çocuklarımnız ekran kartı almaktan kurtulacağız :)

• Brn oyun oynamıyorum ama Premiere ve Photoshop gibi yazılımları çok kullanıyorum. Tek istediğim takılmadan tüm 4K formatları bulundurabilecek kadar güçlü donanımsal ve yazılım desteği sunan GPU sahibi olmak. RX 570 bile 2000tl başladığı bir günde o verilen paralara acıyorum. İçerik hızlandırma özelliği rn çok lazım olan özellik...

• Kesinlikle haklısın ama ilk serilerde bazı hatalar olur 1 yıl daha bekle Amd 3 yıldır apuları ısıtıp ısıtıp önümüze sundu ekran kartı kısmında hiç bir güncelleme yapması vega 8 mi ne baş belasıysa 3 yıldır aynısı var. İntel evet ucuz olucak ancak anakart fiyatları milleti tekrar Amd ye yönlendirir abi bakıyorum amd anakart 700 lira İntel anakart bin küsür burda işlemci şeçiminin bir avantajı kalmıyor mesala apu almak yerine şuanki yüksek ekran kartı fiyatlarına bakarak bile i3 10100f ve yanına rx 550 almak apulardan daha hızlı bir şeçim ama anakartı yanına koyduğunda bu ne bilader diyosun fiyat uçmuş demek istediğimi anlatabilmişimdir heralde :p

• quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

Kesinlikle haklısın ama ilk serilerde bazı hatalar olur 1 yıl daha bekle Amd 3 yıldır apuları ısıtıp ısıtıp önümüze sundu ekran kartı kısmında hiç bir güncelleme yapması vega 8 mi ne baş belasıysa 3 yıldır aynısı var. İntel evet ucuz olucak ancak anakart fiyatları milleti tekrar Amd ye yönlendirir abi bakıyorum amd anakart 700 lira İntel anakart bin küsür burda işlemci şeçiminin bir avantajı kalmıyor mesala apu almak yerine şuanki yüksek ekran kartı fiyatlarına bakarak bile i3 10100f ve yanına rx 550 almak apulardan daha hızlı bir şeçim ama anakartı yanına koyduğunda bu ne bilader diyosun fiyat uçmuş demek istediğimi anlatabilmişimdir heralde :p

Şuan AMD anakart konusunda fersah fersah daha avantajlı onu biliyorum sırf bu yüzden de yeni çıkacak B560 lardan bahsettim eğer dedikleri gibi ram kilini olmazsa ve fiyat artışına gidilmezse anakart konusunda AMD ile başa baş rekabet edebilir.

• İki sene önce güzel başarı derdim ancak şuan için komik kalıyor
  • Ben yanlış anladım herhalde elinizde Ryzen 3600 var ve o işlemciden bu işlemciye geçiş yapacaksınız. Nedeni nedir?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.