Şimdi Ara

16/24 Alder Lake işlemcisi Core i9-10900K’nın önünde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 16/24 Alder Lake işlemcisi Core i9-10900K’nın önünde

Mavi ekibin farklı çekirdekleri aynı IHS altında buluşturacağı Alder Lake ailesi bu açıdan donanım dünyasına önemli bir yenilik getirecek.

DDR5 RAM’lerle çalışması beklenen Alder Lake işlemcileri şimdiye kadar benchmark testlerinde gün yüzüne çıksa da nispeten düşük frekansları nedeniyle dişe dokunur seviyede değillerdi.

8+8x2 işlemci

Toplamda 27.2 GHz’in rapor edildiği son yonganın Golden Cove çekirdeklerinin toplam izlek sayısına bakarak 8 adet olduğunu varsayarsak 3.4 GHz’lik frekansta çalıştığını söyleyebiliriz. Zira Gracemont çekirdekleri HT desteklemiyor.

Model Geekbench’in artık resmi sıralama listesi yayınlamadığı Geekbench V4’te ter döktüğü için net sonuca ulaşmaz zor. İdeal yol olmasa da yazılımın erişime açık veri tabanındaki sonuçlara göre yorum yapacak olursak LGA 1700 soketli 16/24 Alder Lake çözümü, 8/16 Core i9-9900K’nın hem çoklu çekirdek hem de tek çekirdek testlerinde önünde bulunuyor.

Daha da etkileyici kıyaslama ise 10/20 Comet Lake çözümü Core i9-10900K’nın çoklu çekirdekte %5 geride kalması olarak öne çıkıyor. Buna karşın erken mühendislik örneği işlemci tek çekirdek testinde Core i9-10900K’nın gerisinde kalmış. Core i9-11900K’nın henüz Geekbench V4 testine girmediğini belirtelim.

Ayrıca Bkz.Intel bu sefer de Apple M1’e karşı kendi işlemcisini önde gösterdi

İşlemcinin erken mühendislik örneği olmasına karşın henüz ES2 aşamasında bile olmadığını hatırlatalım. Nitekim ES2 ve daha sonrasında satışa sunulacak nihai sürüm yongalar daha olgun yapısı ve yüksek frekansları sayesinde daha da etkileyici bir seviyeye gelecektir.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-16c-24t-alder-lake-s-cpu-engineering-sample-is-faster-than-core-i9-9900k

• Intel yapması gerekeni sonunda yapıyor kutusundan çıkıyor ama geç mi kaldı göreceğiz.
  • 12. nesil 16/24 bir işlemcinin 10. nesil 10/20 işlemciyi geekbench4'te geçtim demesi tek kelimeyle rezalettir.zen4'ü bununla mı durduracaklar yoksa sonraki çıkacak ama aynı soket olmasına rağmen z790 yeni anakartınız hayırlı olsun bu arada raptorla mı durduracaklar?haberdeki algı diyor ki mühendislik örneği bu 3.4 ghz çok gariban siz bunu bir de yüksek hızda görün.10nm değil mi bu alet?intelin 10nm'si TSMC'nin 7nm'sine denk geliyormuş ya! ilk 7nm ryzenler kaç ghz gördü?4.2 4.3 dedi kaldı di mi daha şimdi turbo murbo 5 görüyor yani bye bye 5 ghz bunun da olacağı 4 küsür o da oyun değiştiren bir fark yapmaz.zen4'ü geçtim 5900x bile lime lime eder bunu.

• Atı alan Üsküdari geçti AMD boş durmuyor , intelin performanstan ziyade fiyata da dokunması lazım, yapılan zamlarla bile AMD yine rakipsiz, keşke gelse Intel, bakalım gor cegiz beraber.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • amdnin bulldozerine dönecek bu little big olayı.

• En azından mobil tarafta dönmez. Gelecekte işlem gücünden sonra, şu arm'lı notebook şu kadar gidiyor, bu bu kadar gidiyor muhabbeti yapılacak. Bu iş frekans kısmayla halledilseydi, yongaya fazladan işlemci çekirdekleri eklenip büyütülmesine ve maliyetin artmasına katlanılmazdı.

• Muten Baba kullanıcısına yanıt

Şaka mı yapıyorsun? 10400F Ryzen 3600den 500 TL ucuz. Ryzen 5600X fiyatına i7 10700K alabiliyorsun. Intelde daha neyin fiyat indirimini bekliyosun? 1200 liraya sana 10400f gibi bir işlemci veriyor adamlar. Bu neyin fanboylugu kardeşim?

• quote:

Orijinalden alıntı: UçamayanSüperKahraman

Şaka mı yapıyorsun? 10400F Ryzen 3600den 500 TL ucuz. Ryzen 5600X fiyatına i7 10700K alabiliyorsun. Intelde daha neyin fiyat indirimini bekliyosun? 1200 liraya sana 10400f gibi bir işlemci veriyor adamlar. Bu neyin fanboylugu kardeşim?

Donanımhaber foruma hoşgeldiniz amd övmeyenler giremiyor birde her konunun altına konulayla alakasız olsa bile gelip amd olmasaydı hala 4 çekirdek işlemci kullanıyorduk yazıp beğeni toplaman lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 11 Şubat 2021; 10:24:0 >
  • Giriş seviyesinden bahsetmiyorum ama , boş boş yorum yapmayın. Konu üst seviye alakalı, benimde ihtiyacım olan üst seviye. Söylediğiniz işlemci grubu ile ilgilenmiyorum.

• Son 2-3 senedir çok bişey yazmıyorum zaten forumun donanım kısmına. Allah'tan da yazmıyormusum. Yav bu fanboyluktan da öte bişey. Intel geride şuan benim bişey dediğim yok. Zaten Intel de bunun farkında. Zaten o yüzden adamlar hayatlarında yapmadıkları indirimi yaptılar işlemcilerine. Hala fiyata el atması lazım yazıyorlar. 2014te ben ilk PCmi toplarken Intel fanboyları doluydu, ama ben hiçbir zaman karşı tarafın yaptıklarını görmezden gelen bir güruh görmedim. Allah akıl fikir versin ne diyeyim

• Muten Baba kullanıcısına yanıt

Üst seviyeyse üst seviye. Şuan 4300 liraya 10900K var. Bak 10900Kdan bahsediyoruz. 4300e AMD'de ne alabilirsin? 5800X. Şimdi sen 5800X'e 10900Kdan iyi dersin gerçi. Neyse yazmadım say

• quote:

Orijinalden alıntı: UçamayanSüperKahraman

Son 2-3 senedir çok bişey yazmıyorum zaten forumun donanım kısmına. Allah'tan da yazmıyormusum. Yav bu fanboyluktan da öte bişey. Intel geride şuan benim bişey dediğim yok. Zaten Intel de bunun farkında. Zaten o yüzden adamlar hayatlarında yapmadıkları indirimi yaptılar işlemcilerine. Hala fiyata el atması lazım yazıyorlar. 2014te ben ilk PCmi toplarken Intel fanboyları doluydu, ama ben hiçbir zaman karşı tarafın yaptıklarını görmezden gelen bir güruh görmedim. Allah akıl fikir versin ne diyeyim

Hocam bunlarda hangisinin fiyat performansı iyi onu alayım düşüncesi yok bu tiplerde intele karşı bir kin oluşmuş adamlar ne yapsa yaranamıyor bunlara dediğin gibi fanboyluktan öte bu iş.
  • soğuk füzyon soğutma ile 27ghz hız aşırtması da iyimiş :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-041FF024C

Hocam bunlarda hangisinin fiyat performansı iyi onu alayım düşüncesi yok bu tiplerde intele karşı bir kin oluşmuş adamlar ne yapsa yaranamıyor bunlara dediğin gibi fanboyluktan öte bu iş.

Alıntıları Göster

taharet muslugu ucuz 10100f,10400f,10700F dogru peki H410,B460 alan adam 11. nesil takabiliyor mu?Takamıyor.Bu tuketiciye atılmıs cok buyuk kazık mı?

Ya kardesim yıllardır yeni nesil cıkaracagı tek seri 11. nesil senelerdir ısıtıp ısıtıp yeni Anakartla sattıgı hep aynı islemciler bunu da elestiriyor musun?

Ayrıca Evet 10900K da 11900K da 5800X ile karsılastırılabilir.5900X ile 5950X in zaten rakibi yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: huso

taharet muslugu ucuz 10100f,10400f,10700F dogru peki H410,B460 alan adam 11. nesil takabiliyor mu?Takamıyor.Bu tuketiciye atılmıs cok buyuk kazık mı?

Ya kardesim yıllardır yeni nesil cıkaracagı tek seri 11. nesil senelerdir ısıtıp ısıtıp yeni Anakartla sattıgı hep aynı islemciler bunu da elestiriyor musun?

Ayrıca Evet 10900K da 11900K da 5800X ile karsılastırılabilir.5900X ile 5950X in zaten rakibi yok.

Alıntıları Göster
    Adamların destek vermemesinden hoşlanacak halim yok benimde elimde H410 var ama bu hala AMD’nin fahiş fiyatlarından işlemci önerilmesini gerektirmez gidip ben 2-3 sene upgrade yapmayacağım diyen adama gidip 950 liraya daha çok ısınan ve bariz daha kötü bir işlemci olan 3100’ü önerirsen bu fanatikliktir.Intelin geçmişi sebebiyle millete 1900 liraya 3600 aldıranlardan bahsediyorum.Berbat bir algı oluştu artık bu forumda dahada geçeceğine düşünmüyorum marka fanatiği olmayanları bizzat bu şahıslar fanboy ilan ediyor.Bu önerenlerde hayatında bahsi geçen işlemcileri kullanmamış sadece videolardan ağzının suyu akarak izleyen adamlar muhtemelen kullanmadığı işlemciyi babasının malı gibi savunuyor adam.3600 2100 liralara çıksa önerecek adam vardır bu forumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 12 Şubat 2021; 0:5:27 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.