Şimdi Ara

Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
216
Cevap
1
Favori
4.813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu

Türkiye Uzay Ajansı’nın tanıtımı yapıldı. Türkiye’nin Uzay’la ilgili 10 hedefi açıklandı. Bu hedeflerden birisi de “Bir Türk vatandaşını Uzay’a göndermek”.

Uzayda kendi bilimsel çalışmalarımızı yapmak üzere, alanında temayüz etmiş, uygun nitelikteki bir kişiyi gönüllüler arasından seçerek gerekli eğitimleri almasını sağlayacağız ve uzaya göndereceğiz. Bu sayede Uluslararası Uzay İstasyonu’nun altyapısından yararlanarak bilimsel deney yapma imkanına kavuşacağız. Bu hedefle ilgili herhangi bir tarih açıklaması yapılmadı.

Ayrıca Bkz.Türkiye Ay'a gidiyor! Erdoğan büyük müjdeyi verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu duyurunun ardından ayrıca “astronot” ve “kozmonot” kelimelerinin Türkçe olmadığına vurgu yaparak dil bilimcilere çağrıda bulundu ve Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulunmasını talep etti. Vatandaşların da bu arayışa ortak olmasını istedi.

• Amacsizca Ay'a nesne gonderme sacmaligi disinda guzel hedefler tabi de soyleyen Tayyip olunca hicbir guven telkin etmiyor.

Oncelikle bu tarz bir hamle cok uzun vadeli ciddi finansal kaynak ister. Oyle parayi betona gommeye, kendine saraylar yaptirmaya, Merrcedes filolari almaya, Diyanet'e carcur edip Kanal Istanbul gibi sacma sapan islere israf ederek olmaz bu isler. Devletin kasasi o kadar bosaldi ki araba, cep telefonu gibi temel ihtiyaclarda vergi %300'lerde. Fasulyeyi, bugdayi hatta samani bile yurtdisindan ithal edecek kadar aciz hale gelmis ulke.

Hadi bir mucize, parayi buldunuz diyelim; kim yapacak bunlari? Uzay programi dedigin oyle "parayi yatir on sene sonra tamam gel al" bir sey degil ki. Finansal yukunun otesinde cok ciddi yetismis egitimli insan kaynagi gerektiriyor. Imam hatipliler mi yapacak bunlari? Guldurmeyin Allah askina... Sen ulkede egitimli, donanimli, uretken bireylerin hepsini yurt disina kacir, orgun ogretimi imam hatiplere cevirip herkesi imam egitimi almaya zorla, kayyum rektorlerle var olan 3-5 universiteyi de yok etmek icin elinden geleni yap, TUBITAK'in icini bosaltip hayvanat bahcesi muduru altinda calisan salvarlilarla doldur, eline gecen her firsatta bilim teknoloji yerine dogmayi savun, sonra uzaya cikacagiz...

Zaman degisti, bu isler artik "rekabetle" degil isbirligiyle akilci bir sekilde yapilabilir. Bu isler ancak akli ve bilimi refereans alan, fikir ve dusunce ozgrlugune inanan bir iktidar tarafindan gerceklestirilebilir. Bu isler hala tarikat kafasiyla dusunen/yasayan Tayyip'in. AKP'lilerin harci degil. Amac gosteris degil is yapmak olsa Ay'a tas firlatmak gibi gereksiz hedeflerden once ESA'ya uye olarak, yuksek ogretim kurumlarinin ozerkligi guvence altina alinarak baslanir.

Sen Turkiye'nin en iyi universitelerinden birinde okuyan herkesi "terorist" belle, sonra uzay cikiyoruz. Gulerler sana...

• Ayranımız yok içmeye atla gidiyoz zıçmaya
  • Önce bi kapının önüne çıkabilelimde a ve q 🤦‍♂️
  • Ozaman Astronomi ve Uzay Bilimleri fakültelerinin isimleri demi değişecek.

• Vatandaşımızi riske atmayalim iha ve siha ile bu isin üstesinden geliriz insallah
  • Acaba SpaceX isimli şirketle nasıl pazarlık ettiniz, umarım bunun için ülkeyi satmamışsınızdır. (Bu haberin Elon Musk ile görüşüldükten sonra gelmesi tesadüf değil)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A40356F19 -- 9 Şubat 2021; 21:14:6 >
  • Bana biraz abartılı gibi geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elle tutulur hiç bir şey söylenmedi yapacağız,edeceğiz tamam kardeşim yapacaksında nasıl ? bir yol planı açıkla demi boşa gaz alma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReflexAction -- 9 Şubat 2021; 22:8:9 >
  • Neden her şeyin başına milli ibaresi koyuyoruz? Yurtdışında adamlar da sanmıyorum böyle milli yazısının olduğu bir muhabbet
  • cokbaska kullanıcısına yanıt
    Demleniyor şimdi getiriyorum
  • İki yıl sonra aya gidiyoruz hadi bakalımTürkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu Önce bi toggu banttan indirseydik...

• :D

• uçangaçlı uzaygaç olsun

• ver mehteri ver mehteri hobaaaaaaaaa

• Uzaylılara da keyif çayı ikramımız olacak mı?

Hayır yani Türkish Hospitality bakımından soruyorum.

Hemen başka tarafa çekmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A40356F19

Acaba SpaceX isimli şirketle nasıl pazarlık ettiniz, umarım bunun için ülkeyi satmamışsınızdır. (Bu haberin Elon Musk ile görüşüldükten sonra gelmesi tesadüf değil)

Olabilir, Elon musk'ın roketleriyle turist gibi gidip geliyorlarmış Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu  Dedim ki götür beni aya aya wouh, dedim ki gidek uzaya aya aya Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu 

• Uzay vergisi gelir mi Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu 

• Avrupa birliği vize vermedi reis hedef yükseltti
  • Yoksa?!?

Türkiye, Uzay'a astronot gönderme hedefini duyurdu

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.