Şimdi Ara

Milli piyade tüfeği MPT-76’nın hafifletilen versiyonu göreve hazır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli piyade tüfeği MPT-76’nın hafifletilen versiyonu göreve hazır

Milli piyade tüfeği MPT-76’nın modifiye işlemleri başarıyla tamamlandı. MPT-76’nın daha hafif versiyonu, güvenlik güçlerinin kullanımına hazır hale getirildi. Yeni versiyon MPT-76 MH olarak isimlendirilecek.

Ayrıca Bkz.Yerli mayın avcısı MEMATT'ın test görüntüleri paylaşıldı

MPT-76 MH, 400 gram hafifledi. Böylece tüfeğin ağırlığı yaklaşık 3 kilo 750 gram oldu. Sahadan gelen talepler doğrultusunda silahın hafifletilmesi istenmişti. Tasarımdaki güncellemelerle diyet sağlandı.

MPT-76 MH, hafiflerken herhangi bir özellik kaybı yaşamadı. 7,62 mm kalibrelik mermiden besleniyor. 20 mermilik şarjöre, 786 mt/sn namlu çıkış hızına,  600 metre etkili menzile sahip. -40 ve 65 derece sıcaklıkta, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz olarak çalışmaya devam eden tüfek ile dakikada 650 atım yapılabilmektedir. Yarı ve tam otomatik olarak iki farklı atış modu mevcut.

MPT-76 MH, tüm parçaları ve tasarımı yerli olarak Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Sarsılmaz ve Kale Kalıp tarafından üretiliyor.

• yapmazsin yapamiyor derler yaparsin kotu derler daha iyisini yaparsin gorunen koy klavuz istemez derler hadi dostum malzemesi disardan gelsin yapabilmek eksiklerini tamamlayip guncellemek ustunde calismak cabalamak he hadi azcik bile yokmu ? Gurulanmak sevinmek takdir etmek kirintisi bile yokmu ... ii iih yok cunku soyledi adam dunyanin en iyi isini yapsaniz iyi yapmissiniz diyemeyiz diye kimde neyin hakkaniyeti ariyorsak anca arsizlik iste .. devam
    Bu silahın ilk test videosu yayınlandığında atış anında çok şaha kalktığını ve ağırlığını görünce. Bu silahın g-3 den ne farkı var ki bildiğin yenilenmiş g-3 demiştim. Tabi o zaman tr military sitesinde ki çakma generaller eleştiri kabul etmiyor edenleri de chp zihniyeti yerine koyuyorlardı. Yıllar geçti o gün bir yerde yorumlarda öğrendim ki komandolar bu silahı beğenmemiş ve komando birlikleri 5.56 lık versiyonuna geçmişler. Nedeni de hem ağır olması hem de çok tepmesi imiş :)

Şimdi de hafifletmiş'ler. Boşuna demiyorlar görünen köy kılavuz istemez diye.

Biz yazınca bu kendini bir halt sananların bir tarafları oynuyor ve eleştiriye gelmiyor ''Hem yapılmıyor diye eleştiriyor hem de yapılınca da beğenmiyorsunuz '' diyorlar. Sonra gidip bizim dediğimizi onlarda söylemeye başlıyor :)

Bunlar Çok bildiklerini zanledip ahkam kesip duruyorlar halbuki bir boktan anlamıyorlar. :)
    Sen usta bir asker veya polissin galiba ben polisim silahın her nekadar ilk serilerinde güvenlik ile ilgili sıkıntılar olasa da yeni gelen seriler gayet kaliteli silahlar 100 yıldır kendi silahını üreten ve 10 yıldır kendi silahını üretmeye çalışan ülke arasında fark olabilir ama ithal bir çok silahta daha kullanışlı youtubeden askeri video izleyerek silahçı askeri dizi izleyerekte asker olunmaz.
  • 4.5kg'luk G3'ler ne olacak?

• aycibin A kullanıcısına yanıt
    Acemi birliklerinde kullanılmaya devam edilir.

Geri dönüşüme gider ,zaten çok işe yaramıyordu çatışmalarda tutukluk yaptığından sayısız kişi kaybedilmedi mi

Keşke 1921 de kurulan MKEK 2012 yerine mesela en azından 1990 da üretseydi

Hafifletilmesi güncellenmesi çok önemli yerli olunca işte bu kadar kolay oluyor Milli piyade tüfeği MPT-76’nın hafifletilen versiyonu göreve hazır 

• Devlet yabdu hokumet yapmadi bi kere devlet yabdu..

Saka bir yana 400gr bir sure tasidiktan sonra 4kg’ye bedel oluyor, guzel gelisme
  • Gayet başarılı bir silah tasarımı ve özellikleri itibariyle harika yalnız niye hala 20 mermi de ısrar ediliyor onu anlamıyorum. Mermi kapasitesinin de bence gerçek çatışmada oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

• ßLacKLioN kullanıcısına yanıt
    mermi sayısı arttıkça şarjör boyu uzar. şarjör boyu siperde nişan alırken seni engeller

• Bu silahın ilk test videosu yayınlandığında atış anında çok şaha kalktığını ve ağırlığını görünce. Bu silahın g-3 den ne farkı var ki bildiğin yenilenmiş g-3 demiştim. Tabi o zaman tr military sitesinde ki çakma generaller eleştiri kabul etmiyor edenleri de chp zihniyeti yerine koyuyorlardı. Yıllar geçti o gün bir yerde yorumlarda öğrendim ki komandolar bu silahı beğenmemiş ve komando birlikleri 5.56 lık versiyonuna geçmişler. Nedeni de hem ağır olması hem de çok tepmesi imiş :)

Şimdi de hafifletmiş'ler. Boşuna demiyorlar görünen köy kılavuz istemez diye.

Biz yazınca bu kendini bir halt sananların bir tarafları oynuyor ve eleştiriye gelmiyor ''Hem yapılmıyor diye eleştiriyor hem de yapılınca da beğenmiyorsunuz '' diyorlar. Sonra gidip bizim dediğimizi onlarda söylemeye başlıyor :)

Bunlar Çok bildiklerini zanledip ahkam kesip duruyorlar halbuki bir boktan anlamıyorlar. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 10 Şubat 2021; 0:13:17 >
  • Dedemin traktoruyle yaşıt g3'lerden kurtulamadik. Merak ediyorum mpt 55 ve 76'yi
  • CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    Çare çift şarjör o zaman :D

• quote:

Orijinalden alıntı: behemodh

Çare çift şarjör o zaman :D

en temizi şarjör değiştirmek. arazide dolu silah taşımak kolay olmasa gerek

• Çare Sarıgül.

• quote:

Orijinalden alıntı: alfa-x

Geri dönüşüme gider ,zaten çok işe yaramıyordu çatışmalarda tutukluk yaptığından sayısız kişi kaybedilmedi mi

Keşke 1921 de kurulan MKEK 2012 yerine mesela en azından 1990 da üretseydi

Hafifletilmesi güncellenmesi çok önemli yerli olunca işte bu kadar kolay oluyor  

1970 üretimiydi G3 zaten.ne güncellemesi :)

barut püskürtür,kurma kolu bozulur,rutubetten etkilenir,ağırlığı cabası.ama çok sayıda var.hepsinin mpt ile değişmesi zaman alır yine

• yc#1 kullanıcısına yanıt
    Sen usta bir asker veya polissin galiba ben polisim silahın her nekadar ilk serilerinde güvenlik ile ilgili sıkıntılar olasa da yeni gelen seriler gayet kaliteli silahlar 100 yıldır kendi silahını üreten ve 10 yıldır kendi silahını üretmeye çalışan ülke arasında fark olabilir ama ithal bir çok silahta daha kullanışlı youtubeden askeri video izleyerek silahçı askeri dizi izleyerekte asker olunmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marsk35 -- 9 Şubat 2021; 18:17:49 >
  • Bu silahı yapan özel fitmada çalıştım. Oda %100 yerli diyordu ama üretim yok sadece ithal edilen çelik aluminyum yağ vida hepsi yurtdışından geliyor. Sadece burada cnc mak. İle çiziliyor birleştiriliyor milletede türk malı diyorlar saçmalık. Hee başarılı mı başarılı gerçekten ama milleti kandırıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • H&K nın kopyası

• yapmazsin yapamiyor derler yaparsin kotu derler daha iyisini yaparsin gorunen koy klavuz istemez derler hadi dostum malzemesi disardan gelsin yapabilmek eksiklerini tamamlayip guncellemek ustunde calismak cabalamak he hadi azcik bile yokmu ? Gurulanmak sevinmek takdir etmek kirintisi bile yokmu ... ii iih yok cunku soyledi adam dunyanin en iyi isini yapsaniz iyi yapmissiniz diyemeyiz diye kimde neyin hakkaniyeti ariyorsak anca arsizlik iste .. devam
  • 400gr nereye gitti diye araştırayım dedim, istemezükçü zihniyetin zoruna gitmiş.

• Avantacı tayfalarına dikkat etsinler de yalnışlıkla müdür ataması yapmasınlar.

Liyakata özen göstersinler.

Sonra bu tüfeğin de tüm dataları Eskişehir' de bir Restorant da yabancılara pazarlanırken yaklanmasın.

Milletimiz unutkan malum, hatırlatmakta fayda var...

Suç sadece G3' ün değil hocam. Pek tabii kronik problemleride var ama bizim o zamanlardaki üretim kalitemizde düşük. Alamn G3' leri ABD' de 2nci elde hala satılıyor ve takır takır sıkıyor problemsiz.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.