Şimdi Ara

DLSS 2.0, Unreal Engine’e kolayca entegre edilebiliyor, %180’e kadar performans artışı mümkün

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
1.358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DLSS 2.0, Unreal Engine’e kolayca entegre edilebiliyor, %180’e kadar performans artışı mümkün

DLSS destekli oyunlarda kolayca FPS artışı yakalamak ya da daha detaylı bir görüntü elde etmek mümkün. Peki ya işin geliştirici tarafında DLSS ne kadar başarılı?

Unreal Engine tabanlı oyun geliştiren Tom Looman’ın yayınladığı yazıya göre Nvidia’nın ikinci nesil derin öğrenme algoritmasının yeni yapımlara uygulanması milyonlarca satırdan oluşan oyunlardan söz ettiğimizi düşünecek olursak kolay.

DLSS 2.0 ile birlikte DLSS destekli daha fazla oyun görebiliriz

Unreal Engine 4.26’ya DLSS 2.0’ı  UE4 RTX’i kullanarak ekleyen geliştirici oldukça etkileyici sonuçlar elde etmeyi başarmış.

DLSS 2.0, Unreal Engine’e kolayca entegre edilebiliyor, %180’e kadar performans artışı mümkün

TXAA örnekleme yöntemini baz alan geliştirici buna göre %60-180 arasında FPS artışı yakalamayı başarmış. %180’lik artışın yaşandığı orman sahnesinde 35 FPS’ten 98 FPS’e gelişme katedilirken belirgin bir bulanıklık yaşandığı da not düşülmüş.

Ayrıca Bkz.14 çekirdekli Alder Lake işlemcisi Geekbench’te listelendi

Diğer taraftan RTX’in açık tutulduğu tren senaryosunda ise 38 FPS’ten DLSS Performance moduna alındığında %163 iyileşme ile 100 FPS’e ulaşılmış. Üstelik bu rakamların DLSS’in önceden eğitilmemesine rağmen elde edildiğini altını çizelim.

Kaynak:https://www.tomlooman.com/dlss-unrealengine/
    Kaynak:https://www.techpowerup.com/278059/nvidias-dlss-2-0-is-easily-integrated-into-unreal-engine-4-26-and-gives-big-performance-gains

• Kaç kişi native görüntüsü arıyor herkesin elinde 3090lar yok arkadaşlar çevremde cyberpunk 2077 yi rtx 2060 laptoplarda herşey fullde 1080p de ray tracing le 60 a yakın fps le oynatıyosa bu bir teknolojidir. Ekran kucuk oldugu icinde kayip gercekten az farkedilmiyor. Deneyimledim ve monitörler içinde 4k da cyberpunk oynatan kart zaten yok eğer dlss ile 4k acabiliyorsak rahat yine native aramam kusura bakmayın söylenmek için söylenen insanlaradır lafım.
    benim lafım ray tracing e degil 4k dlss ile oynayabiliyor olsaydınız eger 2k native yerine 4k dlss açardınız elinizde kullanmadan anlayabileceğinizi sanmıyorum çözünürlük düşürmekle aynı olay değil bu. Asıl meselesi 1080p de oyun oynamak değil dlss in hatırlatırım. Geçen yazdığım örnekte bir istisna yaratması rtx 2060 laptopta ray tracing kapalı 2k da ultra dlss ile oynatıyosa rtx 2060 laptop buda bir gelişmedir. Sizin kartınızın yetmediği oyunlar çıktığında 1080p de çözünürlük düşürüp çok kayıpla çamur oynamayı mı dlss açıp çok az kayıpla çok fps artışını mı tercih ederdiniz bunları düşünün bana kalırsa.
    herkesin anlayacağı dilden konuşmak gerekirse !

bir oyunu oynuyormuşsunuz gibi değilde !
    DivX video formatında izliyormuşsunuz gibi düşünün

özetle %50 si yenilenmesi gerekmeyen belli karesel alanları güncellemeden,
    %51 değişim gerçekleşen alanları grafiğini güncelleyen bir özellik !

özetle youtube videosundaki görüntüler beni tatmin ediyor diyorsanız.
    oyun grafiklerinden alacağınız görüntü hadi bunun bir tık üstü olsun misali !

hiç bir şey RAW yani işlenmiş ham görüntü gibi kaliteli olamaz.
  • Yalan satmaya devam 3 yıl sonra oturacak bu teknoloji şuan betada msaa antiallising gibi
  • selcuk6688 S kullanıcısına yanıt

Hiç Dlss açık oyun oynadınız mı peki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dlls balonu 1k ve 2k çözünürlüklerinde patlıyor, onu görmeyen zaten grafikleri lowa alıp 720p de oynasın bi fark görmez. 4k da daha iyi iş çıkarıyor tabi biraz daha gelişmesi gerekiyor yine fark ediliyor.

• herkesin anlayacağı dilden konuşmak gerekirse !

bir oyunu oynuyormuşsunuz gibi değilde !
    DivX video formatında izliyormuşsunuz gibi düşünün

özetle %50 si yenilenmesi gerekmeyen belli karesel alanları güncellemeden,
    %51 değişim gerçekleşen alanları grafiğini güncelleyen bir özellik !

özetle youtube videosundaki görüntüler beni tatmin ediyor diyorsanız.
    oyun grafiklerinden alacağınız görüntü hadi bunun bir tık üstü olsun misali !

hiç bir şey RAW yani işlenmiş ham görüntü gibi kaliteli olamaz.

• Cidden yeter yani balon bi teknoloji. İnsanlara gerçek görüntü sunmaktansa daha kötü kalitede işleyelim upscale edelim derdine düşmüşler. Nerden baksan rezillik. Nvidia özelinde konuşmuyorum Söylediklerim Amd içinde geçerli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • RTX kart almama sebep olan özellik, ray tracing'den daha faydalı bir özellik zaten cyberpunk 2077 yi bu sayede 60 fps oynayabildim. Kullanmayanlar da nasıl çamur atıyor klasik dh.

• Fatic kullanıcısına yanıt
    Arkadaşımda oynadım görüntü bozuluyor
  • cos37 kullanıcısına yanıt
    DLSS upscaling teknolojisi kısacası, 1080p de render alıp 4k da gösteriyor. Asla ve asla native görüntü kalitesinde olamaz, en azından şuanki haliyle ;)

• DLSS ilk başta faydalı bir teknoloji gibi görünse de oyun yapımcılarını tembelliğe iten bir teknolojiye dönüşebilir. Medium oyununu RTX 2060 da oynadım, DLSS siz fps yerlerde geziyor optimizasyon sıfır. Nasılsa DLSS var diye optimizasyon adına hiçbir çalışma yapılmamış oyunda. Üstelik hiç de kasacak kadar kaliteli bir görsellik yokken. Böyle olacaksa hiç geliştirilmesin DLSS daha iyi. Oyun yapımcıları işin kolayına kaçmasın adam gibi optimizasyon yapsın üstüne DLSS kaymak olur.

• relling R kullanıcısına yanıt
    Belli ki dlss hiç kullanmamıssın. Görüntüyü iyilestirip fps artışı saglamaso büyük nimet. Bunu o saçma görüntü filtreleri ve keskinleştirmeler veya upacaler ile karıştırma. Gayet iyi çalışan bir teknoloji
  • Fatic kullanıcısına yanıt
    Bazı oyunlarda görüntüyü gerçekten çok bozuyor. Sanıyorum oyun motoruna uyumluluğuna bağlı biraz. Bazı oyunlarda da açık mı kapalı mı fark etmiyorsun.

• smalsrol S kullanıcısına yanıt
    Kaç kişi native görüntüsü arıyor herkesin elinde 3090lar yok arkadaşlar çevremde cyberpunk 2077 yi rtx 2060 laptoplarda herşey fullde 1080p de ray tracing le 60 a yakın fps le oynatıyosa bu bir teknolojidir. Ekran kucuk oldugu icinde kayip gercekten az farkedilmiyor. Deneyimledim ve monitörler içinde 4k da cyberpunk oynatan kart zaten yok eğer dlss ile 4k acabiliyorsak rahat yine native aramam kusura bakmayın söylenmek için söylenen insanlaradır lafım.
  • Aoveus kullanıcısına yanıt
    Hocam benim lafim 'dlss mükemmel bir teknoloji, native goruntu ile dlss arasındaki fark belli olmuyor' diyen teknoloji editorlerine. 4k native ve full global Rtx oynatabilecek gucte kart yok piyasada. 3090 bile native de Rtx calistitamiyor, ama öyle bir lanse ediliyor ki sanirsin Rtx kartlar 4 k katili :D
  • Aoveus kullanıcısına yanıt
    Bu arada bende 1070 ti var, Cyberpunk 2077 ultrada ve 2k da ortalama 50 fps aliyorum. Ben simdi neden 1080 + ray trancingi 2k native çözünürlüğe tercih edeyim ?
  • amd ışın izleme yerine dlss e bi cevap getirmezse tercih sebebi olmaktan çıkacak iyice. daha düşük nvidia kartlar bile yüksek amd kartlarla aynı fps i görüyor dlss sayesinde

• Sorum var. Şimdik ben içinde GT 720M olan laptopımda dlssten faydalanabilip sadece unreal motorlu oyunları da bile olsa çalıştırabilme imkanım oluyor mu?
  • Bulanik oyun oynamak isteyen varsa acik kullansin nvidianin sahte teknolojisi

• smalsrol S kullanıcısına yanıt
    benim lafım ray tracing e degil 4k dlss ile oynayabiliyor olsaydınız eger 2k native yerine 4k dlss açardınız elinizde kullanmadan anlayabileceğinizi sanmıyorum çözünürlük düşürmekle aynı olay değil bu. Asıl meselesi 1080p de oyun oynamak değil dlss in hatırlatırım. Geçen yazdığım örnekte bir istisna yaratması rtx 2060 laptopta ray tracing kapalı 2k da ultra dlss ile oynatıyosa rtx 2060 laptop buda bir gelişmedir. Sizin kartınızın yetmediği oyunlar çıktığında 1080p de çözünürlük düşürüp çok kayıpla çamur oynamayı mı dlss açıp çok az kayıpla çok fps artışını mı tercih ederdiniz bunları düşünün bana kalırsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aoveus -- 4 Şubat 2021; 14:48:30 >
  • Darion kullanıcısına yanıt
    Getirmesine gerek yok 6900xt nin 10 katı gücünde kart çıkarır seneye raytracingte olur dlss biter bu kadar basit
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.