Şimdi Ara

Huawei'nin Harmony işletim sistemi, Android'in kopyası çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
1
Favori
4.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Huawei'nin Harmony işletim sistemi, Android'in kopyası çıktı

Çinli teknoloji devi Huawei'nin, ABD ambargoları sonrasında gelişimine hız kazandırdığı HarmonyOS'un, Android'den farklı yepyeni bir işletim sistemi olduğu, üzerine basa basa belirtiliyordu. Ancak yapılan inceleme ve analizler durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Ayrıca Bkz.Vodafone ve Nokia'dan 100 Gigabit internet sözü: Testler tamamlandı

Akıllı telefonlar için geliştirilen HarmonyOS'un, Huawei tarafından duyurulmasından bu yana, yeni mobil platformun Android'den ne kadar farklı olacağı konusunda tartışmalar mevcuttu. Bu tartışmalar, HarmonyOS'un beta sürümüne sınırlı erişim getirilmesi ile birlikte daha da arttı ve ArsTechnica teknoloji editörü Ron Amadeo, HarmonyOS'u test edip sonuçları paylaştı.

Çatallama (forking) yapılmış

Amadeo, HarmonyOS'u EMUI arayüzüne ve birkaç küçük değişikliğe sahip bir Android kopyası olarak tanımlıyor. Aynı zamanda, arayüzün bile Huawei'nin Android akıllı telefonlarına yüklediği EMUI sürümünün tam bir kopyası olarak kaldığına dikkat çekmiş. Amadeo'ya göre, çatallama yaparak Android kopyası oluşturmanızın ve kendi markanız altında işletim sistemi olarak çalıştırmanızın yanlış bir tarafı yok, ancak bunu açık ve şeffaf bir şekilde yapmalısınız. Zira çatallama (forking) olarak adlandırılan yöntemde, bir yazılım projesinin kaynak kodları kopyalanarak, yeni bir projede kullanılıyor.

Ocak ayının başlarında ise üst düzey bir Huawei yöneticisi, HarmonyOS'un iOS ve Android'in bir kopyası olmadığını açıklamış ve temel farklılıklarını listelemişti.

Kaynak:https://arstechnica.com/gadgets/2021/02/harmonyos-hands-on-huaweis-android-killer-is-just-android/

• Tüm vizyonu rakibini taklit etmek üzerine olan yaratıcılıktan uzak bir firmanın işletim sisteminden ne bekleniyordu ki zaten. Android temelli olduktan sonra ne anladım bu işten? Orijinal Android kullanırım daha iyi. Linux çekirdeği üzerine tamamen sıfırdan yazılmış yepyeni bir işletim sistemi yazmak yerine gidip de Android’in temeli üzerine inşa edip yeni bir proje olarak lanse etmek kusura bakmayın da sahtekarlıktır.
    Yine acik kaynakli kodlari kendilerinkiymis gibi yeni bir mobil platform isleim sistemi diye algi olusturdular sunular yapmislardir!

FOS cikmasindan ote HIRSIZLIK cikmistir. Haberde de bahsedildigi uzere seffaf bir sekilde catallama olayi yok !

Cin den bir cacik cikmaz ... Anca kopyalamalarda cabaliyorlar lakin onu da beceremiyorlar ...
    Huawei’in daha önceki vukuatlarını gördükten sonra çok da şaşırmamak lazım. Cihazlarını testlerde hızlı göstermek için gizli bir performans modu bulunduruyordu. Test uygulaması açıldığında cihaz teste girdiğini farkedip gizli performans modunu aktive ediyordu. Ortaya çıkınca rezil oldular. Sadece bu değil. DSLR kameralarla çekilen fotoğrafları telefonla çekilmiş gibi lanse ettiler.
    Birbirine benzemiyor. Normalde android açık kaynak kodlu. Google ve gönüllüler tarafından geliştiriliyor. Google buna Google Servislerini yüklüyor ek olarak.

Huaweinin yaptığı aynı kaynak kodunu alıp, ufak görsel değişikliklerle piyasaya sürmek. Buraya kadar etik dışı bir şey yok. Zaten açık kaynağın amaçlarından biri de bu. Ancak etik dışı olan Huaweinin sanki sıfırdan bir işletim sistemi yazmış ve altyapısal olarak Androidten çok farklıymış gibi açıklamalar yapması.

Teknolojiden anlamayanlar için şöyle anlatayım. İnternetten lahmacun tarifi buluyorsunuz. Sonra içine ceviz koyuyorsunuz. Adına da cevizli lahmacun değil de Pizza con carne macinata e noce diyorsunuz. Ne olduğunu soranlara da şefin spesiyalitesi gizli tarif diye açıklıyorsunuz. Ama müşteri siparişi verince görüyor ki tabakta lahmacun gelmiş önüne.
    Zaten harmony os u 3 aşamalı bir şekilde entegre edeceklerini söylemişlerdi. Kendim p30 kullandığım için bu konuyu yabancı sitelerde de takip ediyorum.

1-emui 11 çıkacak

2-harmony os 2.0 beta ve dağtılan sürüm emui 11 ile aynı olacak fakat hem android hemde harmony os uygulamalarını çalıştıracak ve böylelikle kullanıcıların alışkanlıklarının dışına çıkılmadan yeni bir sisteme geçiş yapılacak

3-hormony os kararlı sonrasından androidden tamamen baglantı koparılacak Hms entegreli tüm uygulamalar ve kullanıcılar sisteme geçiş yapacak

Teknoloji editörü olmuş birinin bunu bilmeden kopyası olmuş demesi çok saçma. İşin doğrusu ülkemizde bazı firmaların fanları olduğu gibi yurtdışında da var. Redditte olsun xda da olsun googlesiz yaşanmayacağını düşünen insan çok. Dikkatli bakıcak olursanız çinlileri veri çalmakla suçlayanlara insanların verdiği en basit cevap Googlenin bildiğinden başka ne çalabilir oluyor. Hani çinlileri savunmuyorum ama adamlar bişeyler ile uğraşıyor çamur atmak hoş değil keşke biz yapsak
    Eveeeet o zamanda daha geriye gidelim. Android de Linux kopyası. Hatta sadece Linux kopyası değil, Android her telefon için Microsoft a patent ücreti ödüyor. Ve bunu Microsoft dava açarak ödeme almaya başladı. Yani Android in bunu beyan ettiği falan yoktu.

Şunu demiyorum, herkes zaten yalancı Huawei de böyle olsun ne olacak demiyorum. Bir projeyi çatallamak aynısı olmak ile alakalı birşey değil. Android Linux ın aynısı mı? O zaman Renault motorlu Mercedes Renault un aynısı mı?

Resmen Huawei ye çamur atılmaya devam ediliyor.

Android zaten açık kaynaklı çatallanabilir bir taban. Bu tabanı alıp üstüne bir dünya değişiklik yapıp bambaşka işletim sistemi inşa edebilirsiniz. Birde arayüzün aynısını koymakla suçluyorlar. La arayüzün üreticisi Huawei zaten. Belli ki entegrasyon masrafından kaçınmak için HarmonyOS nin o kısmını Android ile aynı bırakmış adamlar.

Ben bu Huawei'yi kötüleyenleri gerçekten anlamıyorum.
  • Yine acik kaynakli kodlari kendilerinkiymis gibi yeni bir mobil platform isleim sistemi diye algi olusturdular sunular yapmislardir!

FOS cikmasindan ote HIRSIZLIK cikmistir. Haberde de bahsedildigi uzere seffaf bir sekilde catallama olayi yok !

Cin den bir cacik cikmaz ... Anca kopyalamalarda cabaliyorlar lakin onu da beceremiyorlar ...

• Her şeyi çaldıkları gibi onu da çalacaklar tabi
  • Açık kaynak kodlu bir projeyi kopyalamakta bir sıkıntı yok ama çıkıp bu yeni bir işletim sistemi dersen rezil olursun. Koskoca firmaların yaptığı cakalliklara bak sen

• HarmonyOS'u emülatör mü sanıyordu acaba? Hazır yazmışken birde IOS, Windows, Unix falan niye eklememiş ki Huawei, APK IPA EXE DMG PRM DEB ne var ne yok çalıştırdı telefon ne güzel.

• Tüm vizyonu rakibini taklit etmek üzerine olan yaratıcılıktan uzak bir firmanın işletim sisteminden ne bekleniyordu ki zaten. Android temelli olduktan sonra ne anladım bu işten? Orijinal Android kullanırım daha iyi. Linux çekirdeği üzerine tamamen sıfırdan yazılmış yepyeni bir işletim sistemi yazmak yerine gidip de Android’in temeli üzerine inşa edip yeni bir proje olarak lanse etmek kusura bakmayın da sahtekarlıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 3 Şubat 2021; 14:48:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • belki arayüz kopyadır. kodların aynı olduğunu nasıl anlamışlar haberde göremedim

• Ne bekliyordunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayır ben anlamadım cidden su teknoloji formunda görsel olarak birbirine benzediği için iki işletim sistemi aynı görünüyor deniyorsa komik olmaz mı?
    Tabiki aynı ufak farklar olacak önemli olan o şekiller simgeler menüler değil onların nasıl çalıştığı.
    Sistemin nasıl işlediği.
    Aynısı olmasına seviniyorum ben valla alışmak kolay olacak...
  • Ya adamlar Paris in çakmasını yaptılar, android koyar mı? 😂😂
  • selocanq S kullanıcısına yanıt
    Birbirine benzediği için aynı denilmiyor. Harmonyos bildiğin Android. Yeni bir işletim sistemi iddiasıyla yola çıkmışlardı fakat ui geçirilmiş android yapmışlar

• crazywinner3 kullanıcısına yanıt
    ama karşılaştırma görsel olarak benzediği için yapılmış. tema android alınmış olabilir. arka planda çalışan kod için hiç bir delil sunmamışlar.

• selocanq S kullanıcısına yanıt
    Birbirine benzemiyor. Normalde android açık kaynak kodlu. Google ve gönüllüler tarafından geliştiriliyor. Google buna Google Servislerini yüklüyor ek olarak.

Huaweinin yaptığı aynı kaynak kodunu alıp, ufak görsel değişikliklerle piyasaya sürmek. Buraya kadar etik dışı bir şey yok. Zaten açık kaynağın amaçlarından biri de bu. Ancak etik dışı olan Huaweinin sanki sıfırdan bir işletim sistemi yazmış ve altyapısal olarak Androidten çok farklıymış gibi açıklamalar yapması.

Teknolojiden anlamayanlar için şöyle anlatayım. İnternetten lahmacun tarifi buluyorsunuz. Sonra içine ceviz koyuyorsunuz. Adına da cevizli lahmacun değil de Pizza con carne macinata e noce diyorsunuz. Ne olduğunu soranlara da şefin spesiyalitesi gizli tarif diye açıklıyorsunuz. Ama müşteri siparişi verince görüyor ki tabakta lahmacun gelmiş önüne.
  • ya Huawei bitirdin kendini... en çok da Erdi reyize üzülüyorum o çok ümitliydi Harmony OS'den

• Komünist Çin istediği kadar uğraşsın, özgürlük yoksa inovasyonda olmaz. İnsanların vicdanlarını ve fikirlerini kontol altında tutmaya çalışan 1984 rejimi, özgür dünya ülkelerinin fabrikalarında çalışarak, onları kopyalayarak zengin olduğunu çabuk unutmuş...

• Meğer, Huawei’i gözümüzde çok büyütmüşüz biz.Arka planda ne olup bittiğinden çok da haberimiz yokmuş.
  • 2 yillik bir sürecte milyonlarca kodlama ile yapilacak bir isletim sistemini bastan sona yeniden yapabileceklerine inanan varmiydi ?

Seffaf olup Android kodlari üzerinden kendi sistemimizi olusturacagiz deselerdi daha iyi olurdu.

• UI benziyor diye Android'in aynısı demek ne kadar doğru? Alt seviyede işletim sisteminin nasıl çalıştığını bilmeden kopya demek tuhaf olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

ama karşılaştırma görsel olarak benzediği için yapılmış. tema android alınmış olabilir. arka planda çalışan kod için hiç bir delil sunmamışlar.

Haberin orijinalinde var. Türkçe'ye çevirirken o kısmı atlamışlar. Kaynak linkinden bakabilirsiniz

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.