Şimdi Ara

Araştırmalara göre egzersiz tek başına kronik inflamasyonu önleyebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Araştırmalara göre egzersiz tek başına kronik inflamasyonu önleyebilir

İnsan vücudunda ve meydana gelen inflamasyon, çeşitli patofizyolojik mekanizmalarla meydana gelmekle birlikte bilim insanları inflamasyon mekanizmaları üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Egzersizin genel sağlık üzerindeki etkisi ve yararları bilinmesine karşın bilim insanları egzersizin enflamasyon üzerindeki etkisini incelemek amacıyla laboratuvar ortamında çalışmalarda bulundu.

Duke University kurumu araştırmacıları geliştirdikleri kas dokusunu pro inflamatauar ( inflamasyon neden olan ) interferon gama ile muamele etti ve laboratuvar ortamında ilgili kas dokusu 7 günlük süreç boyunca pro inflamatuar maddeye maruz bırakıldı.

İnflamasyon veya enflmasyon

Araştırmalara göre egzersiz tek başına kronik inflamasyonu önleyebilir

Uzun süre boyunca pro inflamatuar maddeye maruz bırakılan kas dokusunda kronik inflamasyon oluşturuldu ve inflamasyonu takriben dokunun küçüldüğü ve kas dokusunun güç kaybettiği gözlendi.

Ayrıca Bkz.Hangi ülke günde kaç aşı yapıyor ? Türkiye kaçıncı sırada ?

Araştırmacılar daha sonra egzersizin etkilerini taklit etmek amacıyla kas dokusuna elektrotlar yardımıyla çeşitli uyarılar gönderdi ve yapılan gözlemler sonucunda kas dokusundaki kronik inflamasyonun olumsuz etkilerinin hemen hemen tamamının kaybolduğu gözlendi. Yapılan ileri tektikler sonucunda ise egzersiz simülasyonunun kas hücrelerindeki bazı moleküler yolakları bloke ettiği tespit edildi.

Yeni araştırma Science Advances adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:
    https://pratt.duke.edu/about/news/exercise-muscle-inflammation

• Yahu Tuğrul , bu ikinci yazışım , bu tip haberler şahsen benim için kritik öneme sahip , zira şeker hastasıyım .
    Dolayısıyla haberlerini sıkı sıkı takip ediyor ve çok faydalanıyorum .
    İnşallah her şey normale döndüğünde bir pasta ile ziyaretine gelip (kozyatağı) vicahen teşekkür edeceğim sana .

Allah razı olsun kardeşim , Esen kalın .
  • Yahu Tuğrul , bu ikinci yazışım , bu tip haberler şahsen benim için kritik öneme sahip , zira şeker hastasıyım .
    Dolayısıyla haberlerini sıkı sıkı takip ediyor ve çok faydalanıyorum .
    İnşallah her şey normale döndüğünde bir pasta ile ziyaretine gelip (kozyatağı) vicahen teşekkür edeceğim sana .

Allah razı olsun kardeşim , Esen kalın .

• Harika bir yazı teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abi kusura bakma ama yazdıklarının yarısı tıbbi terim diğer yarısı zorlama Türkçe kelimeler. Yolak nedir Allah aşkına ya?

Beni yanlış anlama, bunu devamlı eleştiriyorum kusura bakma ama herkes tıpçı değil. Sadece vatandaşa göre de anlat biraz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 1 Şubat 2021; 15:1:59 >
  • sendemail kullanıcısına yanıt
    Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Umarım bir gün o da olur :)

• Hasar almış, incinmiş, yaralanmış bölgeninde daha çabuk iyileşeceği anlamına mı geliyor bu?

• burada kontrol grubu sabit hiçbir şey yapmayan insanı temsil ediyor

• İşleyen demir ışıldar dememişler boşuna.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.