Şimdi Ara

Akıllı telefon pazarı yükselişe geçti: Apple, iPhone 12 ile yükselirken Huawei, hızlı bir düşüş yaşıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
737
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akıllı telefon pazarı yükselişe geçti: Apple, iPhone 12 ile yükselirken Huawei, hızlı bir düşüş yaşıyor

International Data Corporation (IDC), 2020'nin 4. çeyreğinde ve tüm yıl boyunca dünya çapında akıllı telefon satışlarına ilişkin raporunu yayınladı. 90.1 milyon telefon sevkiyatıyla ilk sırada Apple yer aldı. 2020'nin son çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatı bir önceki yıl aynı döneme göre %4.3 büyüme göstererek 385,9 milyon cihaza ulaştı ancak 2020 yılı akıllı telefon satışlarında 2019'a göre %5.4 düşüş yaşandı.

Ayrıca Bkz.Dünyanın ilk Snapdragon 870'li telefonu Motorola Edge S tanıtıldı

Huawei, 5. sıraya geriledi; Apple, liderlik koltuğunda

IDC'ye göre 2020'nin 4. çeyreğinde en çok akıllı telefon satan ilk 5 şirket sırasıyla: Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo ve Huawei.

Apple, iPhone 12 serisiyle birlikte güçlü bir yükseliş yaparken ABD yaptırımlarıyla başı dertte olan Huawei, sert bir düşüş yaşadı. İlk sırada yer alan Apple, 2019'un aynı çeyreğine göre %22.2'lik bir yükselişle 90.1 milyon adet cihaz satışına ulaştı ve pazar payı %23.4'e çıktı.

Samsung, %19.1 pazar payına sahip olurken 73.9 milyon akıllı telefon satışı yapabildi. Yükselişini sürdüren Xiaomi, 43.3 milyon cihaz satışıyla %11.2 pazar payı elde etti. Xiami, 2019 yılının son çeyreğine göre %32 gibi yüksek bir orana sahip oldu ve bu alanda en çok ilerleme kaydeden şirket olmayı başardı. %8.8 pazar payı ile kendine 4. sırada yer bulan Oppo, 2020'nin 4. çeyreğinde 33.8 milyon adet cihaz satışı gerçekleştirdi.

5. sırada bulunan Huawei ise 2019 yılının son çeyrek verilerine göre %42.4'lük bir düşüş yaşadı ve 32.3 milyon adet cihaz satışı gerçekleştirebildi.

IDC, pandeminin etkisiyle 2020 yılının ilk yarısında düşüş yaşanan akıllı telefon satışlarının yavaş yavaş artmaya başladığını ve 2021 yılında artış göstermeye devam edeceğini düşündüklerini belirtti.  

Kaynak:https://www.engadget.com/smartphone-shipment-rebound-growth-q4-2020-idc-research-100544217.html

• Huawei telefonlarda açıktan, arka yollardan Google aplikasyon yükleyerek buraya kadar. Bir çok kişi tanıyorum anlar anlamaz telefonlarını iade ettiler.
    Harmony OS ile de işi zor. Çünkü bankaların, gazetelerin, sosyal medyanın vesaire, uygulama yaptırması ve her daim güncellemesi lazım ki bir maliyettir, bu maliyetlere katlanılması için en az milyon kişinin bu sistemi kullanması lazım.
  • Huawei telefonlarda açıktan, arka yollardan Google aplikasyon yükleyerek buraya kadar. Bir çok kişi tanıyorum anlar anlamaz telefonlarını iade ettiler.
    Harmony OS ile de işi zor. Çünkü bankaların, gazetelerin, sosyal medyanın vesaire, uygulama yaptırması ve her daim güncellemesi lazım ki bir maliyettir, bu maliyetlere katlanılması için en az milyon kişinin bu sistemi kullanması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oly1786 -- 29 Ocak 2021; 10:54:32 >
  • oly1786 kullanıcısına yanıt
    Boş yorum nedir, nasıl yazılır göstermişsin

• iPhone 12 çok iyisin de ülkemizde çok pahalısın.

• iPhone aradaki farkı git gide açıyor.
  • Çöpwei listeden çıkana kadar devam
  • Mr.Legend kullanıcısına yanıt
    neden boş olduğunu söyleseydiniz bir nebze hak verirdim fakat sizin yorumunuzda dolu sayılmaz
  • Huawei listeden çıkacak neredeyse

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

biraz daha açıklama ekledim.

• Epey zamandır mate 40 pro'nun fiyatını takip ediyorum 14 binden 1 gram aşağı düşmedi, emin misiniz zorlandığına. Samsung s21 bir tanıt alıp bir ay olmadı fiyatı 10 binden 9200 lere kadar düştü. Mate 40 proda 10.000 in altını görür diye düşünmüştüm ama hala görmedi yerinde sayıyor.
  • 3-4 yıl sonra huawei nin diğer telefonların geçecek olması

çinin yükselişiini kimse durduramayacak bu gibi teknolojilerle

• Harmony OS Türkiye 'de en çok kullanılan banka , alişveriş vs uygulamaları çok çabuk entegre etti , zaten teknolojiden anlayanlar için çok sorun değil ama çevremde bir çok kişide onda Android yok alınmaz algısı var.
    Muhtemelen diğer ülkelerdeki insanlar da böyle yaklaşıyorlar tabi birde Huwaei tüm verilerinizi çalıyor diye tercih edilmiyor sanki android tüm hareketlerimizi mesajlarımızı konuşmalarımızı kontrol etmiyor

neyi boş yorumun çok merak ettik açıklarsan sevinicez gibi Akıllı telefon pazarı yükselişe geçti: Apple, iPhone 12 ile yükselirken Huawei, hızlı bir düşüş yaşıyor 

• quote:

Orijinalden alıntı: oly1786

Huawei telefonlarda açıktan, arka yollardan Google aplikasyon yükleyerek buraya kadar. Bir çok kişi tanıyorum anlar anlamaz telefonlarını iade ettiler.

Her geliştirilen uygulama native yazılmak zorunda değil.Facebookun geliştirdiği React-native ve Google ın geliştirdiği Flutter ve başka cross-platform uygulama yazılabilecek framework mevcut.Peki ne işe yarıyor bunlar? Yazılan tek kodun iOS Mac Windows Android Web gibi başka platformlarda çalışmasını sağlıyor.Yani her platform için teker teker sıfırdan uygulama yapmak zorunda kalmıyorsun.Platforma göre eğer gerekiyorsa düzenlemelerini yapıyorsun bitiyor.Ortada elbette maliyet olacaktır.Ancak sıfırdan yapmak gibi bir durum olmadığı için sıkıntı çıkarmayacaktır.

Apple bu sene çıkardığı Mac lerde işlemci mimarisini değiştirdi x86 dan ARM a geçti.Firmalar destek vermek için sıraya girdiler.Çünkü kimse müşteri kaybetmek istemez.Kaldı ki Huawei ARM işlemci kullanmaya devam edecek işlemci mimarisi değişmeyecek.Geçişi sancılı olabilir ancak işletim sistemini güzel bir şekilde oturturlarsa uygulama açısından sıkıntı çekmeyeceklerdir.

React-Native kullanan uygulamalara da örnek vereyim.Instagram,Microsoft Office uygulamaları(mobil uygulamaları için),xbox mobil uygulası,Discord,Wallmart,Bloomberg,CoinBase Pro vs vs.Harmony OS çıktığı zaman frameworklere gelecek güncellemelerle çok rahat bir şekilde bu uygulamalar Harmony OS da çalışabilecek.Ayrıca Harmony Os a apk yüklenebileceğine dair haberler de dolaşıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asertyu -- 29 Ocak 2021; 11:38:40 >

• oly1786 kullanıcısına yanıt
    AppGallery'nin kütüphanesi baya gelişti. Özellikle yerli uygulamaların neredeyse hepsi bulunmakta. ABD tabanlı sosyal medya, Netflix gibi streaming servisleri ve oyunlar hariç pek eksiği yok hatta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canmania

Harmony OS Türkiye 'de en çok kullanılan banka , alişveriş vs uygulamaları çok çabuk entegre etti , zaten teknolojiden anlayanlar için çok sorun değil ama çevremde bir çok kişide onda Android yok alınmaz algısı var.
    Muhtemelen diğer ülkelerdeki insanlar da böyle yaklaşıyorlar tabi birde Huwaei tüm verilerinizi çalıyor diye tercih edilmiyor sanki android tüm hareketlerimizi mesajlarımızı konuşmalarımızı kontrol etmiyor

Telefonlarda, spy yazılımlarla, cin dısındaki ülkelerde ajanlık yapıp, Trump ve Google'ın sillesini yedikten sonra, iflası acıklayıp, bu isleri bırakmak yerine, harmony marmony hem ajanlığa devam edip, hem de, milleti kazıklamaya devam etmek istediler ama bu harmony mi ne kesinlikle yaygınlasmaz.. sonu samsung'un bada os'u gibi olacaktır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 29 Ocak 2021; 12:4:43 >

• asertyu kullanıcısına yanıt

apple icin sıraya girerler ama huawei icin girmeyecekler.. bunlar hayalden öteye gecmez.. yani harmony falan mümkün değil kimse desteklemez bu os'u.. silleyi yedikten sonra fazla bile dayandılar.. eninde sonunda tarih olacak bu marka telefonlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: Fortune 4

apple icin sıraya girerler ama huawei icin girmeyecekler.. bunlar hayalden öteye gecmez.. yani harmony falan mümkün değil kimse desteklemez bu os'u.. silleyi yedikten sonra fazla bile dayandılar.. eninde sonunda tarih olacak bu marka telefonlar..

Huawei kullandığım bir marka değil.Ben teknik olarak destek olayını anlattım tutup tutmaması beni ilgilendirmiyor.Amerika-Çin savaşı büyüyecekse eğer Harmony OS gelişmesiyle diğer çinli markaların da ona geçmesiyle Çin tarafı da hamlesini ortaya koyabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asertyu -- 29 Ocak 2021; 12:15:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asertyu

Huawei kullandığım bir marka değil.Ben teknik olarak destek olayını anlattım tutup tutmaması beni ilgilendirmiyor.Amerika-Çin savaşı büyüyecekse eğer Harmony OS gelişmesiyle diğer çinli markaların da ona geçmesiyle Çin tarafı da hamlesini ortaya koyabilir.

Alıntıları Göster

bence hicbir cin markasi harmony ye gecmez.. boyle bir sey yaparlarsa samsung ve cin markasi olmayan digerleri kazanir.. piyasada harmony diye birseye ihtiyac yok googlein os u ve gelecekte piyasaya surecegi yeni os u var bir de apple in iosu var.. ucuncu bir os ihtiyac yokken sirf cinliler abdyle sorun yasiyor diye yayginlasmaz.. telefonlari 50 dolardan bile satsalar bence beyhude caba olur.. huawei yaninda xiaomi tcl infinix oppo zoppo diger muhtelif markalara da, abd den yasaklar gelmeli benim icin, mevzu iphone satilsin degil, adamlar ajanlik yapiyor ikincisi cinin guclenmesi bizim menfaatimize olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 29 Ocak 2021; 12:29:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: asertyu

Alıntıları Göster

anliyorum ben size muhalefet olmak icin yazmadim zaten bu konuda fikrimi soylemek istedim..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.