Şimdi Ara

Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı

Türkiye’de yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik miktarı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz gün rüzgardan elde edilen enerji miktarında rekor kırıldı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerine göre 26 Ocak 2021 tarihinde rüzgar enerjisi santrallerinde 170 bin 89 megavatsaat elektrik üretildi. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı.

Ayrıca Bkz.Hava kirliği görme kaybına yol açıyor

26 Ocak günü Türkiye’de 919 bin 389 megavatsaat elektrik üretildi. Bu üretimin 264 bin 547 megavatsaatini doğal gaz santralleri oluştururken, 182 bin 794 megavatsaatini ithal kömür santralleri, 170 bin 89 megavatsaatini rüzgar enerjisi santralleri sağladı. Toplam üretimin yüzde 19’u rüzgardan elde edildi.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji gücü ne kadar?

Türkiye'nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücü 2020 sonu itibarıyla 9 bin 244 megavata ulaştı. Güneş enerjisi santralleri ve HES’lerle birlikte toplam kapasite 49 bin 467 megavatı geçti.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/ruzgardan-elektrik-uretimi-rekor-tazeledi-/2124396

• Arada bir de olsa güzel şeyler oluyor tabi.

Daha iyiye gitmesi dileğiyle..

• Güzel haberler bunlar. Çevre için de, dışa bağımlılık için de olumlu adımlar. İnşallah bu güzel haberler, bize de faturalar da düşüş olarak yansır.

• Rekor kırdı da ne oldu...

• yurt dışından saman alıyoruz de bari. :). nickinden ne oldugun belli.

• Böyle haberlerden sonra enerji fiyatları yükseliyor nedense ülkemizde.
    Daha çok yenilenebilir enerji yatırımı yapılır umarım da ülkemizin dışarıya bağımlılığı bir nebze de olsa azalır.

• Türkiye'nin enerji açığını nükleer enerji kapatır.50-60 yıllık ömrü var, rüzgar türbinleri vb paneller 30 yıl gitmiyor.Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı 

Şuan 2 adet nükleer santral inşası devam ediyor.Her alanda büyümeye devamm.Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk768 -- 28 Ocak 2021; 16:11:20 >
  • Umarım faturalara yansır ama faturanın büyük bir bölümü vergi zaten o yüzden pek sanmıyorum.

• NumberOfPi kullanıcısına yanıt
    faturaya yansımaz ama cari açığı azaltır

• berk768 kullanıcısına yanıt
    birisi akkuyu'da diğeri nerede inşaa ediliyor Sinop taki mi o başlamadı diye biliyorum

• Kapasitemizi pandemi yılında %13 arttırmayı başarmışız. Kurulu güç 8000 mw'dan 9244 mw'a çıkmış rekor kırmamız normal.

• Sinop'ta ki santralin inşası aralıklı olarak devam ediyor.Her birinin maliyeti 20 milyar dolar.Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı 

• faturalarda bir aksiyon göremiyoruz !

• ahmetkaraci kullanıcısına yanıt
    Tabii baban ödüyor senin faturalarını :)O samanlar senin gibiler için ithal ediliyor aklında olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 28 Ocak 2021; 16:39:57 >
  • faturalarda bir aksiyon olmaz. sadece cari açık azalır.

• geleceğin doğal enerji kaynakları

• sadece sana acıyorum. :)

• ceo-tr kullanıcısına yanıt
    Güldüm düşüş he :) rüzgar enerjisi vergisi desen inanırdım
  • berk768 kullanıcısına yanıt

sinop'ta inşaatı devam eden herhangi bir nükleer santral yok.

Mitsubishi yapacaktı, vazgeçtiler. şuan kimin ya da ne zaman yapacağı da belli değil.

• Isıtıp ısıtıp önümüze koyarlar artık. Her gün türbin sayısı artıyor. Doğal olarak üretim de artıyor. Önemli olan yerli türbin veya parçalarını üretmek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.