Şimdi Ara

Bakteriler tıpkı ''Iron Man'' gibi zırh kazanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakteriler tıpkı ''Iron Man'' gibi zırh kazanabilir

insanlarını her daim şaşırtmaya devam ediyor. Şimdi ise bilim insanları Geobacter sulfurreducens adlı bakteri formunun zararlı kobalt maruziyetine karşı savunma mekanizmalarını inceledi.

Geobacter türü bakteriler oldukça farklı skalada ve endüstride kullanılmak üzere üzerinde çalışılan bakteri türlerinden birini oluşturuyor. Çamurdan ve nemden elektrik üretme çalışmalarında, iletken nano liflerin yapımında, mikrobiyal yakıtların üretiminde kullanılabilmekle birlikte birçok farklı alanda da umut vadediyor.

Bakteriler

Şimdi ise Michigan State University araştırmacıları söz edilen bakterinin yeni özelliğini keşfetti. Geobacter sulfurreducens türünün bakteriler başta olmak üzere çeşitli organizmalara toksik olan kobaltı memranlarına ( zarlarına ) sararak toksik maruziyetten korunduğu tespit edildi.

Bilim insanları bakterileri ''Iron Man'' olarak adlandırılan karaktere benzetmekle birlikte bakterilerin kobalt moleküllerini aynı bir kalkan gibi kuşandığı belirtiliyor.

Ayrıca Bkz.Orta yaşlarda deneyimlenen yalnızlığın geç dönem depresyonla korele olduğu tespit edildi

Bilim insanları bakterilerin bu özelliğinin gelecekte batarya teknolojisinde ve pillerin geri dönüşümünde yararlı olabileceğini düşünüyor.

Yeni araştırma Frontiers in Microbiology adlı dergide yayımlandı.

[galeri=6357

Kaynak:https://msutoday.msu.edu/news/2021/iron-man-bacteria-could-help-protect-the-environment
    Kaynak:https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2020.600463/full

• boğaz enfeksiyonu geçirdim valla antibiyotik hap fayda etmedi, iğne ile zor attım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde zaten bilim insanları insanlığın sonunun virüslerden değil bakterilerden geleceğini öngörüyordu.
    Evrimsel süreç içinde insanlar gibi onlarda çok geliştiriyor kendini.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mirtazo01 kullanıcısına yanıt
    Bilim insanları senaryo üretme konusunda baya iyiler.

• bakteriler baya hızlı bölünüyor o yüzden tehlikeliler ve dayanıklı yapıları var

aynen bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanma özelliği yüzünden önceden 1 antibiyotik ile öldürülebilen canlılar şimdi kombine antibiyotik tedavisi ile zor olüyorlar

ama bakteriyofaj virüsleri ilgili bir çalışma var bu yönde iyi çalışmalar yapılırsa zararlı akterilerden daha kolay korunabiliriz

• seneryo değil ki hocam şu anda bakterilerin evrimi bu şekilde gerçekleşiyor haklılar alexander fleming döneminde penisilini bulduğu dönem öncesinde insanlar en küçük kesi yarasında bile ölüyorlardı ama penisilinle birlikte bu şey kökten çözüldü

sonra tüm doktorlar antibiyotik penisilin türevlerini üretip tıp anlamında bir devrim yaşandı

sonrasında bakteriler penisiline falan direnç geliştirmeye başladılar bu kimsenin tahmin edemeyeceği bir olaydı (evrimin kendisi yaşadığı ortama uyum sağlama yani ortama adaptasyon sağlandı)

ardından 1700lü yıllarda çok tehlikeli olan bakteri 1900lü yıllarda tehlikesiz hale geldi ama 2020li yıllarda bu bakteri çoğu komibine antibiyotiğe karşı yaşamaya devam etmeye başladılar tekrar 1700lü yıllara dönülmeye başlandı

ama bilim insanların yine bir planı var bu da bakteriyofaj virüslerini kullanarak bakterileri öldürmek

• 3 5 tane makale okursan bilgi sahibi olursun dostum.

Makaleye gerek yok dersen Evrimağacını takip edebilirsin bu konularda güzel makaleler yayınlıyorlar

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    Ben bakteriler hiç çoğalmıyor, hepsi tehlikesiz ve dayanıksız demedim ki? Sadece bilim insanları senaryo üretme konusunda iyi dedim

• Bakteriler tıpkı ''Iron Man'' gibi zırh kazanabilir 

Dostum 1700'lü yıllara zaman makinasına binip mi gördün ? Hayır. Sadece anlatılan yazılan çizilene bakarak "böyle anlatılıyor böyle çiziliyor o yüzden böyle" diye koşulsuz sorgusuz bilgi iletkenliği yaptın. En küçük kesi yarasında insanlar ölüyor olsa mecazi ve sembolik olarak nüfus sıfırlanır yada ancak bizon gibi kalın derililer hayatta kalırdı.1700'lerde insanlar katedraller dev opera binaları yapıyormuş; binlerce hatta onbinlercesini, onların inşaatında çalışan işçiler arasında her parmağı kesilen ölse inşaatlar mezarlıga döner o ihitişamlı yapıların hiçbiri medyana gelemezdi, bu su an aklıma gelen sadece bir örnek. Biraz olsun mantık yürütün.

bakteri konusuna gelince. o konuda bence en gerçekçi, en bilimsel (mümkün olduğunca) ve en uzun dönemli deney ve çalışmaları 19.yy da fransız profesör Pierre Jacques Antoine Béchamp yaptı. Şu anki tıp müfredatında Béchamp'ın adı dahi geçmiyor. Tıp öğrencisi olarak sana sordum, Béchamp'ın adını velev ki çalışmalarını hele velev ki o çalışmalardan çıkan fikirleri biliyor musun diye, sen bilmediğini söyledin.

Béchamp'ın deney-destekli fikirlerden şu anki context'e uygun özetlemem gerekirse: Vücudumuzun temel yaşam birimi hücre değil, Bechamp'ın mikrozima olarak adlandırdığı altyapıdır ve o altyapı hücre dokularını da inşa etmektedir. Bakteriler ise bozulan hücre dokularının çözündüğü zaman oluşan, mikrozimanın doğal bir uzantısı veya evrimsel bir formudur.

Bu özet, deneylerden cıkan, ticari veya başka bir kaygı olmaksızın biyolojik yaşamı açıklamaya çalışan bir fikirdir. Yukardaki bakteri konulu haber ise, he-man zorro-man, iron-man, kalkanlı-man vs ile ticari ve Rating amaçlı, eğlendirme potansiyeli yüksek bir senaratif görüntü veriyor. Budur.

Evrimağacı ? Internetteki cicili bicili bilim soslu sitelerden değil mi? Bir de Youtube ta Barış Özcan var kitlesel bilimin pazarlamacısı. Youtube adminlerinin sevgilisi. eheheh. Benim ilgilendiğimi sandığınız o şeylerden uzağım, ve bunun farkında değilsin.

• o zaman bitkisel geleneksel yöntemlerle merhem olsun başka bir şey olsun yaralara ürüyorlardı iyileşiyorlardı bilmeden kullanıyorlardı yani

evrimde de bakarsan dünyada oluşan ilk canlı grupları bakteriler olduğunundan bahsediliyor (spor canlıların milyarlarca yıl yaşadığı falan var) ilk bakteriler vardı sonradan prokoryat canlılar ökaryat canlılara dönüşü mitokondrinin 70s ribozomu falan buna kanıt

(endosimbiyotik kuram)

yani bakteriler sonradan oluşan değil insan olmadan önce olan varlıklar

Bechamp'ın mikrozima sizin bahsettiğiniz şeyin herhangi bir bilimsel dayanağı yok o yüzden yorum yapmam doğru olmayacağını düşünüyorum

• Ok boomer

• mikrozima derken neyden bahsediyorsun

mikroorganizmadan mı yoksa hayali bir şey mi tam anlayamadım

Dostum ben bakteriler insan olmadan önce yoktu demedim ki? Sadece hücre dokuları bozulunca mikrozima altyapısında oluşan şeyler dedim.

Mikrozima için "bilimsel dayanağı var" gibi bi ifade kullanmadım ki? Sadece Bechamp'ın hücrelerin altyapısını adlandırmak üzere kullandığı bir ifade dedim.

Bu arada 6 yıllık tıp müfredatı Abraham Flexner adında bir eğitimci yani doktor olmayan, kimyager biyolog hatta matematikçi dahi olmayan biri tarafından tasarlandı. Siz biliyorsunuz cunku daha önce söylemiştim, bilmeyenler için dipnot olarak ileteyim dedim

• teşekkürler

o bilgilere erişeceğim kaynak kitap falan var mı acaba ingilizce olsa yeter

aajonus vonderplanitz bunu araştıracağım baya meraklandırdı beniBakteriler tıpkı ''Iron Man'' gibi zırh kazanabilir 

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Dostum ben bakteriler insan olmadan önce yoktu demedim ki? Sadece hücre dokuları bozulunca mikrozima altyapısında oluşan şeyler dedim.

Mikrozima için "bilimsel dayanağı var" gibi bi ifade kullanmadım ki? Sadece Bechamp'ın hücrelerin altyapısını adlandırmak üzere kullandığı bir ifade dedim.

Bu arada 6 yıllık tıp müfredatı Abraham Flexner adında bir eğitimci yani doktor olmayan, kimyager biyolog hatta matematikçi dahi olmayan biri tarafından tasarlandı. Siz biliyorsunuz cunku daha önce söylemiştim, bilmeyenler için dipnot olarak ileteyim dedim

Ağzı olan konuşuyor, yemin ederim yazdıklarını okurken ben utandım. "biraz olsun mantık yürütün" lmao

Mikrozima Béchamp'ın deney ve çalışma notlarını Fransızca dan İngilizceye cevirerek derleyen Tıp Doktoru fakat 1890'ların Tıp Doktoru Montague Leverson 'un rehberliğinde, Ethel Douglas Hume tarafından düzenlenen ve 1923'te ilk 1947'de 3 düzenlemesi yapılan Béchamp or Pasteur belgesinde tam detayı ile anlatılıyor. 274 sayfalık belgenin 9.sayfası.

Fakat şu anki şarlar dahilinde cok hızlı bir özetleme girişimi (= hata payı) ile mikrozima için "Kök Hücre" yani 1961'de Modern Tıp dünyasının "yeni keşfettik" dediği Stem Cell de denilebilir.

Béchamp or Pasteur belgesinin 1947 düzenlemesi (edition) indirilebilir True PDF dosyası olarak:

https://yadi.sk/i/2N7jHCfY5wj52g

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.