Şimdi Ara

İlginç bir vaka olgusu, venine mantar çayı enjekte eden hasta ölümden döndü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İlginç bir vaka olgusu, venine mantar çayı enjekte eden hasta ölümden döndü

Bütün dünyada artan madde kullanımı neticesinde oldukça ilginç vakalara da rastlanıyor. Şimdi ise oldukça ilginç bir şekilde kendi yaptığı sihirli mantar çayını venine ( toplar damar ) enjekte eden kimliği açıklanmayan bir kişi ölümün eşiğinden döndü. Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry dergisinde yayımlanan yeni vaka raporuna göre söz edilen şahış bipolar kişilik bozukluğundan muzdarip olmakla birlikte bu kişinin enjeksiyonu hastalığını tedavi etmek amacıyla yaptığı belirtiliyor.

30 yaşında olduğu belirtilen şahıs disoryante biçimde acil servise ailesi tarafından ulaştırılmakla birlikte şahısın çoklu organ yetmezliğine gittiği tespit ediliyor. Daha sonra acil serviste alınan kan örnekleri toksik madde açısıdan inceleniyor ve şahsın kanında yüksek miktarda Psilocybe cubensis türü sihirli mantar türüne ait maddelerin rastlandığı belirtiliyor.

Bipolar bozukluk

İlginç bir vaka olgusu, venine mantar çayı enjekte eden hasta ölümden döndü

Sihirli mantarların ( Psilosibin içeren mantarlar olarak da bilinir ) psikiyatrik hastalıklar üzerindeki etkisi üzerinde kısa zamanda birçok çalışma yapılmakla birlikte bahsi geçen çalışmaların ve uygulamaların alanında uzman klinisyenler ile uzman hekimler tarafından yapılması ve söz edilen maddelerin kötüye kullanımının engellenmesi gerekiyor zira bu çalışmalar oldukça kontrollü çalışmalar olmakla birlikte sıkı bir denetimden de geçiyor ve asla sihirli mantarlardan elde edilen maddelerin intravenöz yolla kullanılmasını içermiyor. Son olarak bu mantarların Amerika Birleşik Devletleri'nin birkaç eyaleti dışında yasak olduğunu da belirtelim.

Ayrıca Bkz.Orta yaşlarda deneyimlenen yalnızlığın geç dönem depresyonla korele olduğu tespit edildi

Tedavisi yapılan hastaya çeşitli antibiyotikler ve antifungaller verilmekle birlikte alanında uzman kişiler toplumun uyuşturucu ve uyuşturucu türevi maddelere karşı bilgilendirilmesi gerektiğini açıklıyor.

Yeni araştırma Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:https://medicalxpress.com/news/2021-01-dies-magic-mushroom-tea-vein.html

• Hayır işe yaramışşmı onu da söyleseydiniz, bizde yapaydık.

• Venin ifadesini gorunce kesin ertugrulun haberidir dedim yaniltmadi..
  • Salakmis. Az kalsin mantar cayi damarina enjekte etti diye olecekti ! Doktorlar yetismis...

• Çeviri gözlerimizi kanattı.

• Damarına enjekte eden yazmak çok mu zor?

• Neresine enjekte etmiş diye gene bilmece çözdük. Toplar damarmış. Yazmak hakkaten zor ya, bak "toplar damar." Ne kadar zor Allahım bir daha yazmak zorunda bırakmasın beni.

• Ne kadarını enjekte etmiş acaba. TV'lerde radyolarda hep diyorlar hekiminizin verdiği ilacı kullanın diye; komşunuzun dediğini değil.

• Steelo S kullanıcısına yanıt
    Dün daha uzun versiyonunu okumuştum hocam. İşe yaradıysa bile gösterdiği semptomlar yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak gibi bir şey. Hastaneye geldiğinde adamın tüm organları alarm veriyormuş. Enjekte ettiği mantar kanında büyümeye başlayınca vücudundaki toksinlerin beynini de etkilemesi yüzünden yüzünden bir nevi zombiye dönmüş adam. Doktorlar sağlıklı bir konuşma bile yapamamış.
  • Yanlış kullanmış fitil olarak alması gerekiyordu damardan olan başka.

• Kana yapılan enjeksiyonlar zaten atardamara değil toplar damara yapılır ( çok istisna durumlar hariç ). “Venine enjekte etmiş” çok göze batan bir tabir olmuş. Basit tabirle damardan enjekte etmiş demek daha hoş olur. Sanırım editör i.v(intravenöz) tabirini başlıkta Türkçe vurgulamak istedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devils_sword -- 15 Ocak 2021; 18:4:35 >
  • "donanımhaber"

• Ne okudum lan ben?? 🤨🤨
  • Haberi okurken zorlandım haber basit ama okuması yordu.Anlatım bozukluğu,gereksiz kelime kullanımı,tekrar eden kelimeler cümlelerin uzatlıp bağlanması ...

Bütün*

türü* sihirli mantar türüne* ait maddelerin rastlandığı belirtiliyor.

ilginç *vakalara da rastlanıyor. Şimdi ise oldukça ilginç* bir şekilde kendi yaptığı sihirli mantar çayını (çayı mı ilginç şekilde yapmış.)

muzdarip olmakla birlikte bu kişinin (Muzadarip olan bu kişinin)

ulaştırılmakla birlikte(ulaştırılan)

çoklu organ yetmezliğine gittiği (abi gitmek ne ya )

t maddelerin rastlandığı (maddelere)

Sihirli mantarların ( Psilosibin içeren mantarlar olarak da bilinir ) psikiyatrik hastalıklar üzerindeki* etkisi üzerinde* kısa zamanda birçok çalışma yapılmakla birlikte  (bu cümleyi anlamadım mantarın hastalık üzerine etkisi mi,mantarla yapılan tedaviler ve sonuçları için yapılan bir araştırmamı. )

Olmakla birlikteyi kullanma ya da cümleleri bukadar uzatma .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuklacini -- 16 Ocak 2021; 2:41:43 >

• Aman neresinden, neresinden

Yandım neresinden, neresinden

Tuttum karının Venin'inden

• venin ne

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • toplar damar mış, okumadan atarsan böyle olur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Haberi okuduğunuza emin misiniz ? Parantez içlerini sanırım kaçırdınız yoksa böyle bir cevapta bulunmazdınız.

• SigismundScholomoFreud S kullanıcısına yanıt

Okuduğum için zaten "bulmaca çözüyoruz gene" dedim kardeşim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.