Şimdi Ara

Intel Rocket Lake işlemcileri resmiyet kazandı: %19 IPC artışı geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
2
Favori
648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel Rocket Lake işlemcileri resmiyet kazandı: %19 IPC artışı geldi

Yarıiletken üreticisi Intel nihayet beklenen Rocket Lake işlemcilerini resmi olarak duyurdu. Model, TDP ve fiyat, performans bilgisi gibi kritik detayların üzerindeki örtü kaldırılmasa da yanıt bekleyen bazı sorular cevap buldu.

Intel’in slaylarına göre 5. nesil Core işlemci ailesinden bu yana -en son 10. nesil Comet Lake dahil- kullanılan SkyLake mimarisi sonunda terk edildi.

14 nm+++ sürecinde %19 IPC artışı

Sunny Cove çekirdeklerini 10 nm sürecinden 14 nm+++ sürecine geriye aktaran firma yeni mimari sayesinde AMD’nin karşısına önemli bir avantajla çıkacak. Mavi ekibin sunumuna göre Cypress Cove çekirdekleri Rocket Lake'e %19'luk IPC artışı kazandıracak. Intel'e göre oyunlarda %2-9 arasında iyileşme yaşanacak.

Intel Rocket Lake ile birlikte mimarisel değişikliğe gitmenin yanı sıra yeni mimariyi daha geniş önbellekle desteklemeyi de ihmal etmemiş.

L1 ve L2 önbelleklerinde %100'e varan artış

Çekirdek başına 32 KB’lık L1 önbelleği 48 KB’a çıkarılırken yine çekirdek başına 256 KB düzeyinde tutulan L2 önbelleği de artık 512 KB’a çekilmiş durumda. AMD’nin bolca önbelleğe yer vermesi Intel’i de benzer bir hamleye itmiş.

Core i9-11900K’da 4.8 GHz’lik all-core boost frekansı belirlenirken, yonga tek çekirdeğiyle 5.3 GHz’e ulaşabilecek. 125 wattlık ısıl tasarım gücüne sahip yonganın 250 wattlık PL2 düzeyinde 56 saniye boyunca tutunacağını da ekleyelim.

Rocket Lake ile birlikte DDR4 bellek frekansı desteği de 3200 MHz’e çıkarılırken PCIe teknolojisi kanadında beklenen adım aradan geçen yılların ardından sonunda atıldı.

Yıllar sonra gelen PCIe 4.0

İşlemciden sağlanacak 20 adet PCIe 4.0 kanalından ekran kartının yanı sıra NVMe sürücüleri de x4 modunda faydalanabilecek.

AMD’nin çipsetle iletişimi PCIe 4.0’la güncellediği günümüzde Intel de bu alanda bir geliştirmeye gitmiş. DMI link’i 4 kanaldan 8 kanala yükselten firma ne yazık ki bu veri yolunda PCIe 3.0 standartında iletişimi tercih etmiş. Bununla birlikte güncelleme yongasetinin USB 3.2 Gen 2x2 yani 20 Gbps hızda veri aktarımı yapabilmesinin de önünü açmış durumda.

iGPU güncellemesi

Yeni AVX-512 komut setleri ve yeniden dizayn edilmiş iGPU mimarisini temel alan Xe Graphics çözümü de 11. neslin önemli başlıklarından. Yeni Xe iGPU’suna eklenen AV1 desteği sayesinde kodek başlığında güncel bir seviyeye ulaşılmış.

Notebook benzeri ekran kartı geçişi masaüstüne geldi

Rocket Lake ile birlikte iGPU konusunda gidilen önemli bir değişiklik, uzun süredir dizüstülerde kullanılan yöntem masaüstü platformuna da geldi.

Ayrıca Bkz.Intel Tiger Lake-H35 işlemcilerini lanse etti

Buna göre harici ekran kartı ile dahili iGPU aynı anda aktif kalacak ve kullanıcılar oyun için harici ekran kartını kullanırken akış çözmek ya da basit ofis işleri için dahili Xe yongasından faydalanabilecek. Ekran kartlarının yönetimi ise ekstra kurulacak bir yazılım üzerinden sağlanacak. Son olarak yeni işlemciler için içinde bulunduğumuz çeyreğe işaret edilmiş.

Kaynak:https://www.anandtech.com/show/16390/intel-previews-11th-gen-core-rocket-lake-core-i911900k-and-z590-coming-q1

• Sanırım DDR5 li anakart ve işlemciler 2022 ye kaldı. AMD ZEN4 mimarisiyle yepyeni soketi ile 2021 sonunda ddr5 e geçerse yine intelden önce hamle yapmış olur. Bu işlemciler yepyeni mimari desede 14nm altına inemeyişi çok ilginç. İntel kuzu kuzu Samsung dan dilediği üretim desteğiyle belki 7-8nm lete iner bşr sonraki nesilde. Tıpkı 1.nesil i setisi işlemcilerden sonra esas 2. Nesilde ortaya koyduğu başarı gibi bence yeni çıkacak soket, ddr5 ve işlemci ile esas sıçrama gerçekleşecektir. Fakat yeni bir rakip belirdi. ARM mimarisi... X86 vr x84 platformlarının geşeceği belirsiz.
  • Harika bir gelişme, rekâbet daha da kızışsın, keşke 3. bir firma daha yarışa katılsa...

• intel in mimari adları çok karışık. keşke amd gibi kolay anlaşılabilir olsa.

• Vaay helal, 14+++++ falan ama maşallah bahsettikleri teknolojiler doğruysa, lider amd'yi rekabette zorlayabilir. Böyle atılımlar bekliyoruz intelden, yazık öyle hep geri kalırsa amd istediği gibi at oynatabilir. Rekabet şart. Ortada 1,5 senedir rekabet yok.

• 250 watt kelimelerini görünce bu işlemciden soğudum.

• Tek çekirdek performansı yüzde 19 arttı ama termal problemler yüzünden çekirdek sayısını artıramıyorsun, aksine düşürüyorsun, sonuçta genel performans düşüyor, ne anladım bu işten?

14+++ nm şaka gibi...

Intel insanları tek çekirdek performansı ile oyalayacağına verimli işlemciler yapsın artık. AMD yalnız kalıyor bu gidişle.

• Sanırım DDR5 li anakart ve işlemciler 2022 ye kaldı. AMD ZEN4 mimarisiyle yepyeni soketi ile 2021 sonunda ddr5 e geçerse yine intelden önce hamle yapmış olur. Bu işlemciler yepyeni mimari desede 14nm altına inemeyişi çok ilginç. İntel kuzu kuzu Samsung dan dilediği üretim desteğiyle belki 7-8nm lete iner bşr sonraki nesilde. Tıpkı 1.nesil i setisi işlemcilerden sonra esas 2. Nesilde ortaya koyduğu başarı gibi bence yeni çıkacak soket, ddr5 ve işlemci ile esas sıçrama gerçekleşecektir. Fakat yeni bir rakip belirdi. ARM mimarisi... X86 vr x84 platformlarının geşeceği belirsiz.

• bu şimdi yeni nesil mi? bu intel yüzünden kafam o kadar karıştı ki haberi okuyamıyorum.

• ddr5 bekliyoruz dolar kuruda zorlar ama
  • ne 14 NM ekmeğiymiş arkadaş.. Yiye yiye bitiremediler
  • Gelsin dayağını yesin.

• Zenohsama kullanıcısına yanıt
    O firma VIA idi, hey gidi... Yediler onu. Çok güzel çift çekirdekli işlemcileri vardı.

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt

Aynen. Amd için chipset de üretirdi, yuttular onu.

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Geldim. Dayağımı isterim. Canım dayağım benim. -İntel

• 7 ay önce %18-20 IPC artışı tahmin etmiştim, %19 IPC artışı oldu Intel Rocket Lake işlemcileri resmiyet kazandı: %19 IPC artışı geldi 

• ooo %9 dan %19 çıkmış tebrikler intel az kaldı amd yi yakalayacan

• En önemli nokta fiyat. Rekabetçi fiyat olmazsa bir anlamı yok şuan.

• "56 saniye boyunca" diye bir ibare okudum demekki fazla 250 waat güç çekerse reaktör moduna geçiyor; hiç iyi değil ama gerçek hayat testleri her şeyi gösterecek beklemedeyiz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.