Şimdi Ara

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan WhatsApp açıklaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan WhatsApp açıklaması

WhatsApp, kullanım koşullarını güncelledi ve uygulamayı kullanmak isteyenlerin bu koşulları kabul etmesini kabul etmesini şart koştu. Gizlilik sözleşmesinde yapılan değişikliğe göre WhatsApp’taki işletmelerle yapılan görüşmelere dair bazı veriler Facebook’la paylaşılacak. WhatsApp’ın bu kararı büyük tepkiye neden oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurumu, WhatsApp hakkında bir açıklama yayınladı.

Ayrıca Bkz.Rekabet Kurumu'ndan WhatsApp'a soruşturma: Sözleşmeyi kabul etme zorunluluğu durduruldu

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, WhatsApp sözleşmesini incelemek üzere 12 Ocak’ta toplantı yapacak. Yapılan değişikliklerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu ihlal edip etmediği incelenecek. Veri işleme şartları, veri ilkeleri, yurt dışına veri aktarımı konusunda değerlendirme yapılacak. Toplantı sonrasında kamuoyuna bilgilendirme yapılacağı ifade ediliyor.

KVKK’dan yapılan açıklama şöyle:

"Ülkemizde son günlerde basına da yansıyan çeşitli haberlerden; Whatsapp Inc tarafından WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurtdışında bulunan tedarikçi, iş ortakları, hizmet sağlayıcıları ve diğer üçüncü taraflara aktarılmasına rıza verilmesini içerecek şekilde kullanım şartlarının güncellendiği, bu kapsamda rıza vermeyen kullanıcıların bu uygulamayı kullanamayacağı ve hesaplarının silineceğine dair kullanıcılara bilgilendirme iletildiği anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda, Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 15 inci maddesi uyarınca Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 12.01.2021 tarihli toplantısında konu, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri ile Kanunun açık rıza, veri işleme şartları, yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden değerlendirilecek olup, gelişmeler hususunda kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Rekabet Kurumu, WhatsApp'ın veri paylaşımını geçici olarak durdurdu

Rekabet Kurumu, WhatsApp hakkında soruşturma başlattı. WhatsApp'taki yeni sözleşmeyi kabul edenlerin verileri, soruşturma tamamlanıncaya kadar eski sözleşmenin izin verdiği ölçüde kullanılacak. Yeni koşullardaki veri paylaşımı izinleri geçici olarak durdurulacak. Ayrıca Rekabet Kurumu, soruşturma tamamlanıncaya yeni sözleşmeyi kabul zorunluluğun durdurulmasına karar verdi. Bu karara göre Türkiye'deki kullanıcılar, WhatsApp'ın yeni sözleşmesini kabul etmese dahi Rekabat Kurumu soruşturması tamamlanıncaya kadar WhatsApp'ı kullanabilecek.

Kaynak:https://kvkk.gov.tr/Icerik/6855/WHATSAPP-UYGULAMASI-HAKKINDA-KAMUOYU-DUYURUSU

• Çok abarttılar bu işi. Her zamanki gibi boş bir galeyan ve gaz bulutu. İnternet kullanıyorsan, bunlara alışman lazım. Whatsapp'a gelene kadar, elindeki telefonlar, markaların kendi uygulamaları, tonla şey seni takip ediyor ve veri topluyor. Whatsapp'a sövüyorsun, öte yanda Instagram'a, Facebook'a fotolarını diziyorsun. Bu konuda endişeniz varsa, o zaman internetten uzak durun.
    Anlatamadım gitti kimseye. Kardeşim kimsenin mesajlarınızı paylaştığı filan yok. Kim uydurdu bunu ya. Uçtan uca şifreleme var, yazdığın mesaj gönderdiğin fotoğraf senin telefonda şifreleniyor, karşı tarafta açılıyor. Aradakilerin görmeleri mümkün değil. Zaten adam ben sizin mesajlarınızı okuyacağım, fotoğraflarınıza bakacağım dese şimdiye kadar ABD'de 50 bin tane dava açılmıştı.

Gerçekten endişeleniyor olan insan gider whatsapp'ın gizlilik ilkesine bakar. Orada hangi bilgileri topladıkları var zaten. Arayan internet sitesinde bulabilir ama Türk milleti tembeldir ben linkini de vereyim: işte burası

Tekrar söylüyorum: PAYLAŞACAĞIZ DEDİKLERİ BİLGİLER ARASINDA GÖNDERDİĞİNİZ MESAJLARIN İÇERİKLERİ, ÇIPLAK FOTOĞRAFLARINIZ, TUTTUĞUNUZ KİRALIK KATİLLE YAPTIĞINIZ TELEFON KONUŞMALARI YOK.

Ha, ben inanmıyorum şifrelediklerine diyorsanız o zaman şimdiye kadar durduğunuz kabahat. Hemen silin.

Edit: Yanlışlıkla saçma sapan bir link vermişim, düzelttim.

Edit2: Yo kabahat bende değilmiş. Ya forum yazılımı saçmalıyor ya da whatsapp'ın sitesinde bir tuhaflık var. Belki böyle çalışır.
  • gelecek yorumlar. motoru yerlimi, saman alıyoruz, sizin bilgilerinizi ne yapsınlar. :)

• Çok abarttılar bu işi. Her zamanki gibi boş bir galeyan ve gaz bulutu. İnternet kullanıyorsan, bunlara alışman lazım. Whatsapp'a gelene kadar, elindeki telefonlar, markaların kendi uygulamaları, tonla şey seni takip ediyor ve veri topluyor. Whatsapp'a sövüyorsun, öte yanda Instagram'a, Facebook'a fotolarını diziyorsun. Bu konuda endişeniz varsa, o zaman internetten uzak durun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ambarad -- 11 Ocak 2021; 17:44:51 >
  • Bunlar bu bahaneyle whatsapp’ı yasaklasalar şaşırmam. Whatsapp’ı takip edemedikleri için.

• Mark zuckerberg yıllar önce zaten veri satmaktan yargılanmıştı ozaman kimse facebook yerine başka bir şey kullanalım dememişti şimdi neden tribe girdiler anlayamadım 1 ay sonra herkes yine paşa paşa whatsappa dönücek kaçarınız yok :)

• Bip, Whatsapp tan daha fazla veri topluyor. Ses?

• Bip whatsapp dan daha fazla veri topluyor

• Bip whatsapp dan daha fazla veri toplar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moueson -- 11 Ocak 2021; 18:18:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • barabarabarbara kullanıcısına yanıt
    whatsapp sosyal medya gibi değil. orada başkaları ile paylaşmadığın özel, ticari konuşmalar yapıyorsun. sosyal medyada paylaşılmayan özel fotograflarını, belgelerini gönderebiliyorsun. yani bunları reklam için firmalarla paylaşması sana normal mi geliyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetkaraci -- 11 Ocak 2021; 19:8:1 >
  • Kullanmayın kafanız rahat etsin .

• interwap kullanıcısına yanıt
    o sacma programi kullanan var mi ki ?

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    aynen zaten temsilcilik açmazlarsa yasaklanmayacak mıydı temsilcilik açmsdılar ses te yok

• quote:

Orijinalden alıntı: hardtracker

o sacma programi kullanan var mi ki ?

Elbet var. WhatsApp'tan kaçanlar Telegram, Bip ve Signal'i tercih etti. 4. program nedir dersen şuan sayamam.

• ahmetkaraci kullanıcısına yanıt
    Anlatamadım gitti kimseye. Kardeşim kimsenin mesajlarınızı paylaştığı filan yok. Kim uydurdu bunu ya. Uçtan uca şifreleme var, yazdığın mesaj gönderdiğin fotoğraf senin telefonda şifreleniyor, karşı tarafta açılıyor. Aradakilerin görmeleri mümkün değil. Zaten adam ben sizin mesajlarınızı okuyacağım, fotoğraflarınıza bakacağım dese şimdiye kadar ABD'de 50 bin tane dava açılmıştı.

Gerçekten endişeleniyor olan insan gider whatsapp'ın gizlilik ilkesine bakar. Orada hangi bilgileri topladıkları var zaten. Arayan internet sitesinde bulabilir ama Türk milleti tembeldir ben linkini de vereyim: işte burası

Tekrar söylüyorum: PAYLAŞACAĞIZ DEDİKLERİ BİLGİLER ARASINDA GÖNDERDİĞİNİZ MESAJLARIN İÇERİKLERİ, ÇIPLAK FOTOĞRAFLARINIZ, TUTTUĞUNUZ KİRALIK KATİLLE YAPTIĞINIZ TELEFON KONUŞMALARI YOK.

Ha, ben inanmıyorum şifrelediklerine diyorsanız o zaman şimdiye kadar durduğunuz kabahat. Hemen silin.

Edit: Yanlışlıkla saçma sapan bir link vermişim, düzelttim.

Edit2: Yo kabahat bende değilmiş. Ya forum yazılımı saçmalıyor ya da whatsapp'ın sitesinde bir tuhaflık var. Belki böyle çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutercim -- 11 Ocak 2021; 22:50:44 >

• ahmetkaraci kullanıcısına yanıt
    Hocam gönderilen ve alınan mesajlar yedekleme için Google Drive'a yüklemediğiniz sürece uçtan uca şifreli halde. Ben bu içeriklerin de paylaşılacağına dair bir ilke göremedim. Tamam biraz yüzeysel okumuş olabilirim ama eğer böyle bir şey varsa bu programı istesek bile kullanamayız. Otoriteler tarafından direkt yasaklanır.
  • Şuan deli gibi bip reklamları dönüyor kanallarda haberlere bakayım dedim ciddi ciddi sunu söylüyorlar yok bir arabaya baktınız işde karsınıza internet de araclar gözüküyormus ulan yıllardır var zaten bu cerez muhabbeti herkes bilmiyormu zaten bunların oldugu yeniymiş gibi birde haber yapıyor adamlar akıl alır gibi degil kusura bakmasın bip zırt zurt kullanacagıma whatsapp kullanmaya devam ederim....

• Ambarad kullanıcısına yanıt
    Herkes bunu bilmiyormuş gibi döşemişsin yazıyı reis. Neyse ki insanlar gaza geldi de herkes öyle göstere göstere, sözleşme imzalatarak veri çalamayacağını öğrenmiş oldu.

• Kvkk hiç bir işe yaramıyor. Adı var kendisi yok. Ayrıca sizi devlete karşıda korumuyor.

2 kere şikayette bulundum , bir sonuç alamadım. Şu açıklama tamamen gaz almadır.

Ayrıca bizdeki kvkk avrupa normlarına tam olarak uymuyormuş . o yüzden şirketler istediği gibi at koşturuyor.

Kısaca kanunu mevcut duruma uyduruyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0145B01C9 -- 11 Ocak 2021; 21:14:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetkaraci

whatsapp sosyal medya gibi değil. orada başkaları ile paylaşmadığın özel, ticari konuşmalar yapıyorsun. sosyal medyada paylaşılmayan özel fotograflarını, belgelerini gönderebiliyorsun. yani bunları reklam için firmalarla paylaşması sana normal mi geliyor?

valla benim facebookta ki konuşmalarımı devlete verseler beni 5 yıla kadar hapisle yargılarlar herhalde sonuçta whatsapp bu kadar popüler değilken 2010-2014 yılları arasında herkes facebooktan konuşuyordu herşeyini

• facebook, instagram, hatta zamanında msn (ki veriler şifrelenmiyordu bile :) icq ) kimsenin gıkı çıkmıyordu ama şimdi konuşmamız gerek onlarca sorun varken bunları tartışır olduk, gizli saklı işler yapmayın olsun bitsin, şirket özel bilgileri veya anlaşmalar whatsapp üzerinden mi yapılır? o ceo yu veya anlaşmayı yapanı anından işten kovarım. Bizim insanımız kadar boş işlerle meşgul başka bir insanoğlu yoktur, hatırlıyorumda CİMER e en çok şikayet konusu olarak başvuru yapılan arabaların cam filmi kanunuydu :) yorum yapmıyorum artık gerisini anlayın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.