Şimdi Ara

Elon Musk, 185 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elon Musk, 185 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı oldu

Tesla ve SpaceX'in sahibi olan Elon Musk, özellikle son birkaç aydır serveti açısından hızlı bir yükselişteydi. Daha birkaç ay önce 100 milyara ulaşan Elon Musk, geçtiğimiz saatlerde dünyanın en zengin insanı unvanının yeni sahibi oldu.

Ayrıca Bkz.WhatsApp dişini gösterdi: Veriler Facebook’a gönderilecek

Geçtiğimiz saatlerde CNBC'nin yaptığı habere göre, Tesla'nın hisse fiyatlarının artması ile birlikte şirketin CEO'su Elon Musk'ın şahsi serveti 185 milyar doları geçti. Bu sayede de Elon Musk; şahsi serveti 184 milyar dolar olan, dünyanın en zengin insanı unvanını yaklaşık 3 yıldır taşıyan ve Amazon'un sahibi olan Jeff Bezos'u geçmiş oldu. 

Ayrıca Musk'ın son bir yıldaki servet artışındaki hız sebebiyle de Elon Musk başka bir şekilde daha tarihe geçmiş oldu. Elon Musk 2020 yılında yaklaşık olarak 27 milyar dolarlık bir servet ile başlamıştı. Yani 2020 yılında yaklaşık olarak servetini 160 milyar dolar yukarı taşıdı. Bu da Musk'ı serveti en hızlı artan insan konumuna getirdi.

2020 yılı içerisinde Tesla'nın hisse fiyatları ise yaklaşık olarak 9 kat arttı. Şirketin şu anki piyasa değeri ise 737.6 milyar dolar. Elon Musk'ın sahibi olduğu bir diğer şirket olan SpaceX, bu sabah 04.00 saatlerinde Türksat 5A uydusunu uzaya göndermişti.

Kaynak:https://www.cnbc.com/2021/01/07/elon-musk-is-now-the-richest-person-in-the-world-passing-jeff-bezos-.html

• Tarih boyunca baktığımızda,düşünce özgürlüğü sunan bütün medeniyetler, büyük gelişmeler yaşamıştır. Zenginliğin şifresi falan yok. Akılları kontrol etmeye çalışan bütün otoriter ideolojiler fakirlik ve gericilik getirir. Bu açıdan Komünizm ve Faşizim kardeşlerdir. Komünistlerin özgürlük dediklerine bakmayın. Önemli olan senin gibi düşünmeyenin konuşma özgürlüğüdür.

Peki bunu neden anlattım? Dünyanın bütün başarılı beyinlerini toplayan ABD işte bunu yaparak zengin oldu. Dışlanmış beyinlerin daha iyi bir hayat,daha az bürokrasi,daha az vergi,daha az devlet kontrolü olan yerde yaşamak ister insanlar. Bu işin mottosunu merak edenlere;

"laissez-faire, laissez-passer" (bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler)

Çoğu görüşünde haklısın tebrik ederim ama benim demek istediğim emperyalist bir amerika veya vahşi,kuralsız bir kapitalizm değil. Benim istediğim katı,eşitlikçi ve güçlü bir hukuk sistemi, adil yargı, kişisel özgürlüklerin olduğu bir ülke. Türkiye'den konuşursak; hukukun ve adaletin olmadığı, insanların konuşmaya korktuğu, iyi hal indirimlerinin kol gezdiği, bürokratik işkencenin olduğu, ideolojik özgürlük olmadığı için insanların kaçtığı bir ülkede yaşıyoruz. Ben sadece kendi ülkem için konuşuyorum. Halkını batılı şirketlere taşeron etmiş ''komünist'' Çin'den banane. Onun zenginliği batsın...

Türkiye kıtasındaki en zengin ülke olabilir. Türkiye'yi fakirleştirmek bile büyük başarı ister. Zenginleşmenin yolu liberalizmden geçer. Liberalizm sadece ''şirketler bizi sömürsün'' değil, güçlü bir hukuku, kuvvetler ayrılığını, ifade özgürlüğünü savunur. Köydeki adamı da ezmemek lazım. Herkesi koruyacak katı bir hukuk sistemi olsa çok güzel de yaşayabilir herkes. Mesela ABD'de ki en yüksek mahkeme olan ABD Yüce Mahkemesi üyeleri ömür boyu olarak seçilir. Bu insanlar hiç bir siyasiden korkmazlar, anayasalarına uygun karar verirler. Yüksek oyla seçilen birisi, mahkeme üyelerini tehtid edemez, yıpratamaz veya baskı yapıp kendi kararlarını dikte edemez. Birisi en fazla 8 yıl başta kalabilirken, mahkeme üyesi ömür boyu orada. Bu bence Türkiye'ye de gerekli. Her seçilen mahkemeyi ve yargıyı tokatlıyor. İşte ben bundan bahsediyorum. Bir ülkede adalet çok önemli, adalet olmazsa zenginleyemeyiz...

Birikmedi zaten hocam ortada 185 milyar dolar YOK. (Gerçi bu paranın %1'i bile inanılmaz bir rakam.)

Piyasa değeri ile ilgili bir durum istediği zaman nakite çevirebileceği şahsi bir servet söz konusu değil ki öyle bir şey yapmayı denese hisse senedi değerleri çökebileceğinden paraya çevirirken yarısından çoğu bir anda eriyebilir servetin.

Yarın hisseleri çöküş yaşarsa onlarca milyar dolar gerileyebilir de tersi olursa yükselebilir de ama net var olan servet değil bu rakamlar piyasa değeri ise ciddi bir balon olabilir.

• Hayal satıyor diyenlere ..hayali gerçek yapıyor adam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tek bir insanda bu kadar paranın birikebilmesi bu dünyanın en büyük bug larından. Yaması ne zaman çıkar acaba?
  • Daha geçenlerde twitter da star wars oyuncakları satmıyor muydu

• quote:

Orijinalden alıntı: ygulbahar

Tek bir insanda bu kadar paranın birikebilmesi bu dünyanın en büyük bug larından. Yaması ne zaman çıkar acaba?

Birikmedi zaten hocam ortada 185 milyar dolar YOK. (Gerçi bu paranın %1'i bile inanılmaz bir rakam.)

Piyasa değeri ile ilgili bir durum istediği zaman nakite çevirebileceği şahsi bir servet söz konusu değil ki öyle bir şey yapmayı denese hisse senedi değerleri çökebileceğinden paraya çevirirken yarısından çoğu bir anda eriyebilir servetin.

Yarın hisseleri çöküş yaşarsa onlarca milyar dolar gerileyebilir de tersi olursa yükselebilir de ama net var olan servet değil bu rakamlar piyasa değeri ise ciddi bir balon olabilir.

• Ben birşeyi anlamıyorum.Tesla piyasa değeri 737 milyar dolar adamın serveti 185 milyar dolar. Tesla bu kadar satıyor mu ya? Hadi SpaceX de var diyelim.

Bence çok şişiriyorlar bu rakamları. Anlık hisse senedi değerine göre çarpıp bölüp şu kadar diyorlar sanki.

• geçen ay da bezos en zengin olmuştu hisseler artinca. maksat kendilerini konuşturmak, reklam. abdnin ayak oyunlari.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Ben birşeyi anlamıyorum.Tesla piyasa değeri 737 milyar dolar adamın serveti 185 milyar dolar. Tesla bu kadar satıyor mu ya? Hadi SpaceX de var diyelim.

Bence çok şişiriyorlar bu rakamları. Anlık hisse senedi değerine göre çarpıp bölüp şu kadar diyorlar sanki.

Borsa da rakamlarda şaşma olmaz . Hele amerikan şirketlerinde (hisseleri piyasada iş gören ) çöp bile hesaba katılır . Dediğiniz gibi şişirme falan imkansız . Sisirilecek şey yapılan ürünlerin kalitesi falandır . Parasal anlamda şirketin hacmi Nasdaq gibi firmaların kontrolünde oluyor o yüzden imkansız .

Tesla çok satıyor evet . Bugün Apple neyse Tesla da odur. Ve bu adam katlanarak büyüyecek ki hak ediyor.

Dünya genelinde ciddi anlamda sevilen , saygı görülen birisi. Aynı zamanda kendisinin çok akıllı olması Türkiye'ye gelince Anıtkabir e gitmesinden anlaşılabiliyor . Bunun nedeni sadece reklam değil tabii ki Atatürk de devrimler yaptı çabaladı olmaz denilen şeyleri yaptı . Şimdi kendisi Atatürk ü örnek alıp , yapamazsın denilen şeyleri tek tek yapıyor .

Türkiye şartlarında bile bugün Bayraktar bile neler neler yapıyor . Bilim ilim iyi şeyler , ülkemizden kim birşey yaparsa okuyunca veya izleyince gözlerim doluyor . İnşallah ülkemizde çok çok daha iyileri olur .

• elLbufFer kullanıcısına yanıt

Servet mevzusunu diyorum şişirme diye. Hisse senedi atıyorum dün 10 doları 6 ay sonra 50 dolar oldu 1 sene sonra 5 dolara düştü. Servet piyasa değeri falan ne oldu arada?

Yani anlatmaya çalıştığım adamların gerçek paraları değil bunlar.

Elon'ı korumaya çalışmana falan gerek yoktu yani boşa uğraştın anlamadan dinlemeden.

• Hepside mi Amerikalı olur.
    Amazon, Google, Apple, Microsoft, facebook vsvs. Sonra dünyayı Amerika yönetmiyor derler. Bütün insanlığın verileri bu şirketlerde. Onu da geçtim. Teknolojiyi çakma çin ile karşılaştırırıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Servet mevzusunu diyorum şişirme diye. Hisse senedi atıyorum dün 10 doları 6 ay sonra 50 dolar oldu 1 sene sonra 5 dolara düştü. Servet piyasa değeri falan ne oldu arada?

Yani anlatmaya çalıştığım adamların gerçek paraları değil bunlar.

Elon'ı korumaya çalışmana falan gerek yoktu yani boşa uğraştın anlamadan dinlemeden.

Birşeyi anlamıyorum deyince yazdım . Yani gerçek anlamda anlamadığınızı düşündüm .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elLbufFer -- 8 Ocak 2021; 10:25:41 >
  • hak etti bence emekle yaptı helal yönden kazandı türk olsaymış keşke ama burda harcarlardı
  • elLbufFer kullanıcısına yanıt

Tamam sen de anlamamışsın işte. Toyota yılda 9-10 milyon araç satıyor ama sahibinin dünyanın en zengin adamı olduğunu duymadım şimdiye kadar.

Teslanın geçen sene teslim ettiği araç sayısı 367.000

Neyse, boşver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 8 Ocak 2021; 10:30:2 >
  • Tarih boyunca baktığımızda,düşünce özgürlüğü sunan bütün medeniyetler, büyük gelişmeler yaşamıştır. Zenginliğin şifresi falan yok. Akılları kontrol etmeye çalışan bütün otoriter ideolojiler fakirlik ve gericilik getirir. Bu açıdan Komünizm ve Faşizim kardeşlerdir. Komünistlerin özgürlük dediklerine bakmayın. Önemli olan senin gibi düşünmeyenin konuşma özgürlüğüdür.

Peki bunu neden anlattım? Dünyanın bütün başarılı beyinlerini toplayan ABD işte bunu yaparak zengin oldu. Dışlanmış beyinlerin daha iyi bir hayat,daha az bürokrasi,daha az vergi,daha az devlet kontrolü olan yerde yaşamak ister insanlar. Bu işin mottosunu merak edenlere;

"laissez-faire, laissez-passer" (bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Holk -- 8 Ocak 2021; 10:42:52 >
  • Bezos dediğin adam her black friday de servetini korkunç katlayan bir adam. Elon da uzay endüstrisiyle otomotiv endüstrisini domine etti anasını satayım. Muhtemelen ilk trilyoner o olur.
  • formgonder2055 kullanıcısına yanıt
    Bezos 3 yıldır dünyanın en zenginiydi zaten.
  • Bu medyayı anlamıyorum, diğer zenginleri görmezden geliyorlar. Örneğin Rockefeller ve Rothschild aileleri tüm dünyadan ve tüm devletlerden daha zengin. Yani o kadar ki servetleri hesaplanamıyor ama medyaya hiç isimleri düşmüyor nedense 😉

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A40356F19 -- 8 Ocak 2021; 11:3:51 >
  • Şaka gibi adam gelse, ülkenin borsasını paket yapıp götürecek.
  • Paraya bak paraya

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.