Şimdi Ara

Intel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Intel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktı

Yarıiletken üreticisi masaüstü segmentinde 10 nm’ye geçiş hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da ekran kartı piyasasına yönelik çalışmalarına devam ediyor.

DG2 512 SKU

100.9126 sürümlü ekran kartı sürücüsünün satır aralarında ortaya çıkan detay firmanın yaklaşan oyuncu kartını ele verdi. DG2 128 ve DG2 512 olarak listelenen modeller EU başına işlem birimi sayısına göre sırasıyla 2048 ve 4096 shader çekirdeği taşıması bekleniyor.

Intel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktıIntel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktıIntel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktı

Intel’in DG2 modellerinin performansı hakkında yorum yapmak için henüz çok erken. Dolayısıyla piyasadaki konumu için beklememiz gerekecek.

Ayrıca Bkz.AMD’nin Navi 21 XTXH GPU’su ortaya çıktı

Son olarak Intel’in dış döküm tesisine sipariş ettiği DG2 GPU’larının hangi firmanın tesislerinden çıkacağı henüz bilinmese de TSMC’nin 6 nm sürecinden söz ediliyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-confirms-dg2-gpu-xe-hpg-features-up-to-512-execution-units

• İntel'in DG1 - (96 eu) 720 işlem çekirdeği ile mx 350 (640 cuda) ye benzer olduğuna göre DG2 - (512 eu) 4096 olanı da RTX 2060 - max Q ya eş bir performans verecektir büyük ihtimalle.

• hellmare kullanıcısına yanıt
    mx 350'de ddr5 bellekler varken intel dahili gpu olduğu için maksimim ddr4x belleklerle desteklenebiliyor buradaki kaybı da göz önünde bulundurmak lazım

• worldpartner W kullanıcısına yanıt
    Intel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktı

• Dg1'den bahsediyordum ya ben :)
  • worldpartner W kullanıcısına yanıt

Evet pardon. Ben DG2 için sandım o yorumu benim hatam. Bu arada haklısın da;

"The DG1 graphics processor is a relatively small chip with a die area of only 77 mm². It features 768 shading units, 48 texture mapping units, and 24 ROPs. Intel has paired 3,072 MB LPDDR4X memory with the Xe DG1-SDV, which are connected using a 96-bit memory interface."

demişler çünkü. Intel’in 4096 shader üniteli DG2 GPU’su ortaya çıktı 

• ben gb a bakarım aga...

• Dg2 de 128 EU ve 512 EU nasıl 2048 shader ve 4096 shader içerebiliyor. Mimari farklılık olması gerekir böyle olması için haberin düzenlenmesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Titanyum Adayı -- 6 Ocak 2021; 9:33:59 >
  • Teşekkür ederim ☺️☺️
  • sağlam bir şekilde geliyor gibi !!!

• amd ve nvidia’nın hoşgeldin hediyesi olarak intele karşı çıkaracağı kartlarla beraber ucuz fiyata performanslı ekran kartları çıkış yapacak gibi gözüküyor
  • Yalnız Intel'in harici gpu geliştirme başlaması üzerine 3 yıldan uzun zaman oldu. Hala bekliyoruz. Nvidia'nın tensor core ardından ray tracing işine girişmesi boşuna değildi ama Intel'in planlarını ciddi şekilde sekteye uğratmış olabilir. O zamanlar elinde olan w/p ve mm/p liderliğinden bu işler için feragat etti ama Intel'in rekabete girişmesini de uzunca bir süre ertelemiş oldu gibi.

Bahsi geçen DG2 kartı, orta sınıf bir kart. DG1 de giriş seviyesiydi. Kimse görmedi. DG3'ü geliştirdik, ürettik, tanıttık, çıkardık satıyoruz diyene kadar 2022'yi buluruz. O zaman da hem Nvidia'nın hem de Amd'nin 5nm gpularını konuşuyor oluruz.

• intel bence apple m1 gibi soc işine girmeli. harici kart yerine tek çip ile elle tutulur bir şeyler sunmalı. harici kartların da önü kapandı artık. yakında apple'ın arkasından ağlarlar bu gidişle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.